Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. Merhaba , yukarıda verdiğiniz bilgileri inceledim ve sizin önerdiğiniz makineleri araştırırken fujıfilm fınepıx x20 adlı bir makine buldum Çok fazla bir bilgi yok neinternette acaba siz ne düşünüyorsunuz yada bir bilginiz var mı ? Teşekkürler şimdiden

  • Canon G serisi ile aynı sınıfta sayılabilecek bir ürün, düşük ışıktaki performansı biraz daha düşük onun dışında aynı sayılır.

 2. Barış Bulut | 05 Mayıs 2014, 00:17

  Hakkı bey bende güzel bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum ve nikondansa bana canon daha sıcak geliyor ve makine alacaksam en iyisini alayım tekrar almama gerek kalmasın diye düşünüyorum anketinizde dcb çıktı. Ben Canon EOS 5D Mark III almayı istiyorum siz ne düşünüyorsunuz?

  • Elbette bnimde severek kullandığım harika bir makinedir, USA fiyatı kit objektifi ile beraber $4000 civarında, Türkiye’de ise 11000 TL civarında bulabilirsiniz sanırım.

 3. Hayri VARKAL | 04 Mayıs 2014, 12:56

  Sayın Hocam merhaba,
  Fotoğraf makinesi seçimi için belirlemiş olduğunuz kriterlerizi değerlendirmem sonucu Canon 70d tavsiyenizi elde ettim. Ancak ben Canon 70d ve Canon 7d arasında seçim yapamıyorum. Sizin tavsiye skalanızda 7d bir üst seviye seçim olarak öneriliyor. Bu beni 7d seçimine yönlendiriyor, ancak 70d’nin özellikleri ve yeni teknoloji oluşu, almak için görüştüğüm birkaç satıcının 70d övgüleri karar vermemi çok zorlaştırdı. Maliyet olarak birbirine yakın olan iki makineden 7d seçimi yapmalı mıyım? Ayrıca her iki makine için, kit lensleri Canon 18-135 IS (STM) yerine Tamron 17-50 f/2.8 seçimini önerir misiniz?
  Blog içeriğindeki tüm bilgilendirmeleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür ederim.

  • Hayri Bey, 70D yi alabilirsiniz. 7D ile aralarında gerçekten de hatırı sayılır farklar yok. 70D alabilisiniz. Tamron 17-50mm keskin olmasına keskindir ama çok yavaş ve gürültülü AF motoru vardır. Kullandın, sonuçlarına hayran kaldım ama kullanırken keyif almadım..

 4. merhaba ben kendi düğünüm için bir makine arıyorum bir öğretmen arkadaştan nikon d5100 alacağım 18-55 lensle birlikte 19 ay nikon garantisi devam ediyor. daha önce hiç fotoğraf makine si kullanmadım düğün ertesi yurt dışı gezisi içinde işimi görür mü acaba

  • Makine bozuk değilse elbette işinizi görür ama size yük olacağını düşünüyorum, hen taşıması hem de kullanması biraz zahmetli olacaktır. Ayrıca bazı özelliklerini de öğrenmeniz gerekebilir.

 5. Merhaba Hakkı Bey,

  Amerika’daki akrabama Canon G1x Mark2 ısmarlamayı düşünüyorum.
  Bloğum için makyaj ve moda fotografları, genelde selfie çekiyorum, iphone 5s ile çekiyorum anca yeterli netlikte değil..Fotograflarımı kendimçektiğim için g serisi kucuklugunden dolayı daha uygun olur diye düşündüm , sizin de fikrinizi almak istiyorum.Yoksa DSLR bir Canon makine ile daha mı iyi portre çekebilirim? cevabınızı bekliyorum teskkurler

  • Bence iyi düşünmüşsünüz, kesinlikle yeterli olacaktır. Ama ışık konusunu es geçmeyin, ortam ne kadar ışıklıysa fotoğrafın başarımı o kadar artar.

 6. Hakkı Hocam merhaba . iyi fotoğraf çekebilecek küçük ikinci bir makine olarak (full frame makinem var ama sürekli yanımda taşınabilir olması açısından ) Canon G1x, Canon G16 ile Sony Nex 3N arasında kaldım. Sizce hangisi ?( sokak fotoğrafçılığı -manzara -makro ve 1500 TL ya kadar bütçe ). teşekkür ederim iyi çalışmalar

  • Sanırım Canon G16 iyi ve uygun bir seçim olur.

  • Hakkı bey güzel bilgiler için teşekkür ederim. sitenizi ilgi ile takip ediyorum . iki seçeneğe indirdim fiyat olarak aynı olan Canon powershot G16 ile aynasız Canon EOS-M – 18-55mm – 22mm – 90EX Flaş Kit den hangisini önerirsiniz. Teşekkürler

  • Canon EOS M modeli aynasız piyasasındaki en tercih edilmeyen ürünlerden biri, vizör olmaması ve yeterince manual kontrol barındırmaması, obejktfi çeşitliliğinin olmaması gibi dezavantajları var. Canon G16 veya büyük sensörlü isterseniz de G1X önerebilirim.

 7. Abdullah BOZDOĞAN | 01 Mayıs 2014, 20:39

  Hocam merhabalar
  Yazınızı okudum sonuç CBC çıktı. Kendime göre bir kaç model belirledim ama yeni başlayacağım için Nikon D5100 / Canon 650D ilk başta daha uygun olur diye düşünüyorum. Daha sonra kendimi geliştirdikçe Nikon D7100 veya Canon 70D almayı düşünüyorum. Sizin tavsiyeniz ne olurdu.

 8. eren keles | 30 Nisan 2014, 21:08

  hakki bey butun yazilarinizi okudum.maddi durum musaitliginden dolayi dis cekim icin d7100 yerine d800e merak sardim bu konuda sizin yorumunuz nedir ? ve ayni ccc de olgu gibi lensler ayni karsiligi verecek olurmu yada farkli oneriniz varmi bu konu hakkinda.simdiden tesekkur ederim.elinize saglik.

  • Nikon D800 ve özellikle D800e modelleri özellikle yüksek megapiksellerde oluşan bazı problemlere sahip, öncelikle bu kadar yüksek çözürlüğü destekleyecek çok az objektif var, tabiki çok pahalılar. sıradan objektiflerle çamur gibi görüntü alırsınız. İkinci olarak fotoğrafları işlemek için sıran bilgisayarlar yeterli olamyacaktır. Dahaz hızlı işlemci, daha fazla ram ve hard disk alanına ihtiyacınız olacak. Bana kalırsa Nikon için alınabilecek en iyi FX gövde D610..

 9. Duhan Tunç | 29 Nisan 2014, 18:35

  Benim sorum 15’ine girmiş liseli bir fotoğraf aşığı gencin 100-200 liraya bulabileceği ve fotoğraf sanatını hiç olmasa o aşkını bir makineye dökebileceği ,hayellerini gerçekleştireceği bir makine önermeniz . Acaba 100-200 liraya fotoğraf sanatını icra edebilecek kabiliyette bir fotoğraf makinası varmıdır ?

  • Elbette artık teknoloji buna imkan veriyor, 200 TL nin altında fiyatıyla Canon Powershot A1400 modelini alarak işinizi görebilirsiniz.

 10. Dilruba Kuru | 26 Nisan 2014, 07:02

  merhabalar Hakkı Bey ben son zamanlarda profesyonel fotoğraf makinalarina merak salmış durumdayım ancak nasıl bir makina alacağım ve diğerlerinden nasıl ayırım yapacağım konusunda bir fikrim yok sorularınızı cevapladım ve cevaplarını CBB olarak buldum ve kendimi geliştirip profesyonel fotoğrafçılık yapmak istiyorum çevremdeki çoğu insan bu makinaların özelliklerini çözemeyeceğimi kursa gitmemi söylüyor sizce tek başıma kurcalayarak çözebilirmiyim yoksa cidden bu makinalar karmaşık sistem ve özelliklere mi sahipler?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Profesyonel fotoğrafçılığın anlamı meslek olarak fotoğrafçılık yapmak ve bu işten para kazanmak demek. Eğer gerçekten böyle ise elbette bu işin eğitimini almalısınız. Bu bir okul olabilir ya da bir kaç tane kurs olabilir. Bu soruyu sorduğunuza göre bu makineleri tek başınıza çözemezsiniz.

 11. çetin yıldırım | 23 Nisan 2014, 21:24

  Hakkı Bey Merhaba. 2004 yılına kadar yaklaşık 9 sene düğün salonlarında karanlık odacı ve şipşakçı olarak çalıştıktan sonra 10 yıldır bu mesleği bıraktım. ( fotoğrafçılığın ne kadarını bildiğimi tahmin etmeniz için bu bilgileri verme gereği duydum) dijital fotağrafçılkta yeniyim, şuanda elimde iki yıl önce aldığım nikon D3100 makinam ve sigma dc 18-200 mm 1:3,5-6,3 objektifim var. son zamanlarda düğün fotoğrafçılığına (dış mekanda) merak sardım, eski salon çevremi de kullanarak bu işten gelir kazanmak istiyorum. bu ekipman bu işi yapmama yeterlimi sizce? değilse ne tavsiye edersiniz?

  • Çetin Bey, aslında bu sorunun cevabı hitap ettiğiniz müşteri kitlesine göre değişiklik gösteriyor. Bu tip fotoğraflarda genel olarak istenen şeyler bellidir. Çok özel birşeyler yapmayacaksanız şu anda piyasada satılan kompakt makinelerle bile bu iş yapılabilir. Önemli olan temiz fotoğraflar çekmek, onları güzel bir şekilde editlemek ve son olarak da iyi bir albüm baskısı. Fakat tahmin edersinizki müşteri elinizde kompakt makine gördüğünde sizin hakkınızdaki görüşleri farklı olacaktır. Piyasadaki yanılgı şu; makineniz ne kadar pahalı ve büyük ise o kadar iyi fotoğraf çekersiniz.

   Eğer işinizi seviyor ve üst kalitede bir hizmet vermek istiyorsanız ekipmanınızı yenilemeniz ve büyük bütçeli bir yatırım yapmanız gerekecektir. Özellikle açık diyaframlı objektifler kullanmanız fotoğraflarınızın albenisini artıracaktır. Sıradan bir hizmet sunmak ve piyasa işi yapmak istiyorsanız üstteki paragraftaki gibi makinenin pek bir önemi yok.

 12. semra ugurlu | 23 Nisan 2014, 16:50

  Merhaba,
  Yukardaki yorumunuzu okudum ve bbb bolumundeki makinelere baktim.arkadaslarim israrla nikon d90 almami oneriyor caon powershot 16 mi daha kullanisli nikon d 90 mi ? Simdiden tesekkur ederim.

  • Merhaba, bu iki makineyi karşılaştırmak anlamsız olur, farklı sınıftaki makineler. Zaten yukarıdaki soruları sormamın bir sebebi de sizin hangi sınıftaki makinelere ihtiyacınız olduğunu tespit edebilmek. Kaldı ki Nikon D90 oldukça eski bir gövde ve kimseye tavsiye etmiyorum. BBB için yazdığım modeller sizi çok daha mutlu edecektir. DSLR kullananlarla ilgili olarak şuradaki serüveni de okumanızı öneririm: Amatör Fotoğrafçının Hikayesi

 13. hakkı bey merhabalar
  ben üstteki testinizi yaptım ama anladığım kadarıyla fotograf makineleriyle ilgilenen birisiniz. yoksa bu kadar tavsiye edecek makina bilmeniz zor. bu sebepten ötürü sadede gelecek olursak. ben şuan avrupadayım ve yaklasık iki ay sonra türkiyeye döneceğim burda bi makina gördüm Fujifilm Hs35 Exr. bana bu makina hakkında bir öneriniz var mı çünkü bu 2013 ün sonlarında cıktı. ve henüz tr. de yok. Burdaki fiyatları tr deki bi alt modelliyle yani hs25exr modeliyle karsılastırdığımda yarı yarıya alabiliyorum . Ben profesyonel mak. ile çok fazla ilgilenen biri değilim fiyatları ve ayrı lens ihtiyaçlarından ötürü. Yarı profosyenl (bridge) kamerala hoşuma gidiyor. Bu makina hakkında bilgi verir misiniz. internette özellikleri var. ? teknik değerleri filan iyi mi?

 14. dslr macerasına ben de yeni atılanlardanım ancak konuya şimdilik kağıt üzerinde eğilerek optik kavramlar,lens değerleri/özellikleri fotoğrafçılık terimleri gibi kavramları aklımda oturtmaya çalışıyorum yani anlayacağınız işin teoriğini öğrenip herşeyi alacağım makinanın auto özelliğine bırakmak istemiyorum.Almak istediğim makina seçenekleri canon 650d/700d veya nikon d5100/d5200 modelleri.Ancak piyasada genelde bu makinalar standart 18/55 mm lenslerle satılıyor ve çoğunlukla yapılan yorumlar iş standartize edildiği için aman 18-55 işinize yaramaz,iyi verim vermez,çabuk sıkar şeklinde.Bu da benim aklımı kurcalıyor.Bu yorumlarda doğruluk payı var mı yoksa iş bilmez uydurur kişilere mi aldanıyorum?Böyle düşününce acaba bu makineleri sadece body olarak alıp yanında 18-105 veya 18-135 mm lensi haricen mi alsam diyorum.Çünkü geniş açı olduğu kadar orta düzey zoom çekimler de yapmak istiyorum.Bana bu konuda bir yol gösterirseniz sevinirim.Teşekkürler

  • Aslında biraz haklılık payı var. Ama bu kişiden kişiye göre değişecektir. Örneğin ben olsam sadece Canon 700D gövde olarak alırdım, yanında da Sigma 18-35mm f/1.8 alırdım. Zoom konusuna kafayı takmayın. Yüksek zoom olan objektifler genellikle standart veya düşük kaliteli olacaklardır.

 15. Hakkı bey mrb.ben hem profosyonel hem sürekli yanımda taşıyabileceğim hem çok ağır olmayan bir makina arıyorum .samsung NX300 hakkında ne düşünüyorsunuz canon 700 D VE samsung arasında kararsız kaldım.

  • Gülşen Hanım bahsettiğiniz iki makine arasında dünya kadar fark var. Yukarıdaki sorulara cevap vererek önerdiğim makineyi öğrenebilirsiniz.

 16. merhabalar bir süredir fotoğraf makinelerini inceliyorum. eşime hediye olarak bir makine almayı planlıyorum. paylaşımlarınızdan dolayı çok teşekkürler. yüreğinize sağlık..
  sizden bir öneri rica edeceğim. eşim keşfetmeyi seven fakat teknolojik detaylardan pek hoşlanmayan bir yapısı var. çok bir bütçe ayırmak istemiyoruz. obje net arkası flu veya tersi yapabilen, çekimi kolay ama kendini geliştirdikçe de detaya inmeyi isteyecektir. bunlar ışığında bize 1500 lirayı geçmeyecek bir makine önerebilir misiniz?
  şimdiden teşekkür ederim iyi günler

 17. Zeynep ŞENKAL | 10 Nisan 2014, 23:16

  Merhaba Hakkı Bey , ben fotoğrafçılığa yeni başlamayı düşünüyorum. Öncelikle DSLR ve SLR makinelerin farklarını araştırmiş olmama rağmen kaliteli bir bilgi elde edemedim.SLR makineler için filmli diyorlar fakat benim film ,banyo vs ilgilenebilecek maddi durumum yok. Başlangıç seviyesi için hangisi iyidir SLR mi yoksa DSLR mi?.Ayrıca Nikonların her lensle uyum sağlamadığını ,lens konusunda zorluk çıkardığını okumuştum.Ek bir lens alacak maddi durumum da yok. Bütün bunları da göz önünde bulundurarak 1000-1500 tl arası başlangıç seviyesinde önerebileceğiniz bir makine var mı ?Tüm yazılarınızı okudum fakat hala bazı şeyleri tam kavrayabilmiş değilim, Yakında bir seyahatim olacak bu yüzden ACİL yardımcı olmanızı diliyorum. Saygılarımla…

  • Zeynep Hanım yazıdaki sorulara cevap vererek ihtiyacınız olan makineyi bulabilirsiniz. Sizin durumunuzda SLR veya DSLR almanıza gerek yok; Olympus Stylus 1 gibi bir makine her işinizi görecektir.

 18. Birol YILDIZ | 08 Nisan 2014, 22:18

  Merhaba. Hakkı bey, bisiklet sürüyorum. Bana bisiklet turlarında ağırlık yapmayacak ve yer tutmayacak bir makine gerekli. Olympus e-pm2, Canon G15, Panasonic gm1(pahalı), fujifilm x20 düşünüyorum. E-pm2 ye daha yakınım. Sizin değerli fikrinizi almak istiyorum. Teşekkürler.

 19. mehmet ali | 07 Nisan 2014, 23:22

  Selam Hakki Hocam engin deneyimlerini zi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim nikon d7100 icin 18 140mm kit lens (veya 18 105mm kit Lens yerine) 35 mm f 1.8 G lens daha keskin goruntu uretir iddiasi icin ne soylemek istersiniz.

 20. Hakkı Bey merhaba,
  Sorularınızı (yaklaşık) CCB olarak yanıtladım.
  – Daha çok mimari, portre ve sokak fotoğrafları ile ilgileniyorum,
  – Gece çekimleri yapmayı da planlıyorum,
  – Baskı kalitesi, hız ve özellikle netlik her fotoğrafçı gibi önceliğim,
  – Body-lens uyumunda sorun yaşayamayacağım bir marka/model seçmek istiyorum.

  Bunlardan yola çıkarsak, Nikon-Canon kararsızlığı yaşayanlardan olduğumu belirtmeliyim. Nikon alacaksam, D90 üstü bir model istiyorum. Tavsiyeniz ne olur?

  Canon hakkında ise hiçbir bilgim yok. Sadece, çok tavsiye edildiği ve hızlı oluşu açısından Canon 7D alınabilir gibi görünüyor. Fakat 7D’nin de netlik ve toz problemi olduğunu duydum. Siz ne düşünüyorsunuz?

  Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • CCA kısmında sizin için seçtiklerim yazılı.. Canon 7D efsane bir makinedir kesinlikle tavsiye edebilirim, şimdiye kadar yazdığınız problemleri ne duydum ne de bir yerde okudum.. Canon Nikon arasında marka kararsızlığı yaşıyorsanız çözümü çok basit.. Herhangi bir teknoloji marketine giderek bu ürünleri elinize alığp inceleyin. Malzeme kalitesine, tasarımına, tutuşuna bakın, hangisine ısındıysanız o yönde karar verin, her ikisi de gayet iyi ürünler, sizi pişman etmezler.

  • Bilgi için teşekkür ederim.
   Bugün Hayyam’dan 7D fiyatı almak istedim fakat üretimi bitti, onun yerine 70D tavsiye ediyoruz dediler. 7D’nin bir üst versiyonuymuş. Ben 7D’de karar kılmış gibiydim fakat üretimi bitmiş bir makineyi almak sizce ileride bir dezavantaj doğurur mu? Kafam karıştı açıkçası.

  • 70D 7D nin üst versiyonu değil, bu bilgi yanlış. 70D, 60D nin üst versiyonudur. Üretimi devam ediyor mu bilmiyorum ama 7D nin henüz üst modeli çıkmadı. Canon 1.6 krop çarpanlı olarak ürettiği en üstün model 7D dir. Evet teknolojik olarak artık eskidi ve herkes Canon 7D Mk2 gibi bir makine bekliyor ama henüz kesinleşen bir bilgi yok. Canon 70D bir alt seri olmasına rağmen teknolojik olarak çok üstün bir makine ve 7D ile hemen hemen aynı özellikleri taşıyor. Belki de bu yüzden Canon 7D nin yeni modelini çıkartmıyor ve bu seriyi sonlandırmak istiyor. Sanırım 70D almanız bazı açılardan daha avantajlı olabilir. Özellikle barındırdığı işlemci konusunda.

 21. Hakkı Bey.
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkurler…Az çok eleye eleye 2 makina arasında kaldım.Arada kalma sebebimde lenslerden kaynaklı.

  Resim Öğretmeniyim. Fotoğraf çekeğim ağırlıklı konu insan ( model ) ve manzara ( şehir,yapı, sokak vs. ) olacak .Bunun yanında genel olarak fotoğrafını cekmek istediğim yelpaze baya geniş.Yeri geldi mi o anki ruh halime bağlı anı yakalamak vs. gibi.Ne demek istediğimi anladığınızdan eminim. (:

  Başta da belirttiğim gibi iki markanın iki modeli arasında lensler yüzünden ikilemde kaldım. İlk önce karar kıldığım makine Nikon D5200 iken araştırmalar ve söylenenler doğrultusunda gövde de otomatik odak olmamasından ve bu yüzden alınacak lenslerin daha pahalı olmasından dolayı, gözüme Canon 650D yi kestirdim.

  1) Sormak istediğime gelecek olursak. Günümüz koşullarında 5200d mi yoksa 650d mi? Hangisini secmeliyim.Yani lens fiyat aralıkların da denildiği gibi ucurum var mı.

  2) Body’in ileriye dönük olması, yatırımı sadece lenslere yapma düşüncesi içerisindeyim. Doğruluk oranım nedir?

  3) Yukarıda belirtmiş olduğum ağırlık olarak insan ve manzara çekimleri için Canon 650d body ile beraber gelen 18-55 veya 18-135. Nikon d5200 18-55 lensin kalitesi ne olur.
  4) Son olarak fotoğraflarını çekeceğim ağırlıklı 2 konu ve genel cekimler için hangi lensleri önerirsiniz.

  Biraz uzun bir yazı kusura bakmayın.Şimdiden geri dönüşünüz için teşekkürler ve saygılar.

  • Her ikisi de iyidir fakat ben tercihimi Canon 650D de yana kullanırdım. Hatta biraz daha zorlarsanız spot olarak Canon 60D alabilirsiniz. Başalngıç olarak 18-55 ile başlarsınız sonrasında ihtiyaca göre objektif satın alırsınız. Hepsini birden almanız size bir şey kazandırmaz.

  • Hakkı Bey 650D yerine 60D yi önermenizin sebebini öğrenebilirmiyim acaba…?

  • 60D bir üst snıf gövdedir. Özellik karışlaştırmalarına bakabilirsiniz. Çok az bir farkla satın alınabilecekse eğer tercih edilebilir.

 22. Merhaba,

  Ben hollandada kaliyorum, ve burda camera seciminde kararsiz kaldim. Meslegim makyozluk. Musterilerimde yaptigim makyaji genelikle telefonumla yakin planda cekiyorum. Yani sadece yuz veya tek gözler. Genelikle cektikten sonra effect kullaniyorum. Benim icin hangi cameralari onerebilirsiniz.

 23. Hocam öncelikle bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Ben bokeh tekniği ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyorum, internetten bi çok kaynaktan bilgi aldım fakat sizin yazılarınız çok daha anlaşılır olduğu için, yazılarınızda fırsat bulabilirseniz bu konu hakkında da bizleri bilgilendirmenizi dilerim. Size olan sorumda bu konuyla ilişkili, birkaç senedir amatör olarak fotoğraf çekiyorum. Canon 500d kullanmıştım. Daha çok portre, manzara, aile fotoğrafları çektim. Şimdi kendime yeni bir fotoğraf makinası alarak hayran olduğum bu tekniği öğrenmek ve geliştirmek istiyorum. Fullframe makinaların çok daha iyi sonuç verdiğini biliyorum fakat bütçeyi aşacağı için crop bi makina almak istiyorum. Bu teknik için canonun hangi modeli ve lensi en iyi seçim olur? 650d ve 70dyi araştırdım fakat teknik anlamda fotoğraf bilgim zayıf olduğu için herangi birine kendimi daha yakın hissetmiyorum. Sizin önereceğiniz makina ve lensi almak istiyorum. Tecrübelerinizden yararlanma fırsatı verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, bokeh kalitesini en fazla etkileyen gövdeden ziyade objektiftir. Yani aslında diyafram bıçaklarının sayısı ve yapısıdır. İleri konuyla ilgili bir çalışma ve yazı gelebilir..

 24. Hakkı Bey,
  Yazılarınızı sürekli takip etmekteyim. Tabii başka kimselerin yazdıklarını da okumaktayım ve sonuç: Kafa karışıklığı. Biliyorum sıkıldınız bu tür sorulardan ama yardım ederseniz çok mutlu olurum.
  Fotoğrafçılığa yeni başlayacağım ve bunda da kendimi sürekli geliştirmek istiyorum. Aslında 600D almaya karar vermiştim ama araştırma yaptıkça 7D nin de bana uygun olabileceğini düşünmeye başladım. Sorun yaptığım şey 7D’nin döner LCD ekranının olmaması. 600D kullanması bu açıdan çok rahat mesela. Bu açıdan 7D ayarında olup döner LCD ekranlı makine önerebilir misiniz?

  • Canon 7D gerçekten çok iyi bir makine, kesinlikle memnun kalırsınız. Ama döner LCD mutlaka olması gerekiyor derseniz yeni modellerden 70D de çok iyidir.

  • Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. 70D fiyat olarak biraz beni aşmakta. 60D daha uygun ama bu durumda da 7D’den çok mu uzaklaşmış olmaktayım bilemedim. Siz ne dersiniz?
   Aslında bunların hepsi benim işimi fazlasıyla görecektir diye düşünüyorum. İlk makinem olacağından fiyat-performansa daha bi dikkat etmeye çalışıyorum.

  • 7D nin yeri gerçekten ayrı.. Ama sizinde söylediğiniz gibi çekeceğiniz fotoğraflar değişmeyecek.. Hepsi de işinizi yeterince görecektir.

 25. ozguradam | 24 Mart 2014, 00:34

  çok güzel bir rehber olmuş.emeğiniz için teşekkür ederim

 26. FARUK AYDIN DEMİR | 18 Mart 2014, 19:08

  Hakkı bey blog unuzu yeni gördüm hızlı hızlı okuyorum ve ilk sorumu sormak istiyorum
  ben yukarıda ccc seçeneğine uygun bir alışveriş yapmak üzereyim nikon d7100 düşünüyorum
  lens olarak 18-140 ve 70-300 tavsiye ediyorsunuz, 2 ayrı lens almak yerine direkt 18-300 almak düşünülebilirmi? bu arada ben 18-200 18-300 ikilemindeyim sizin tavsiyeniz altın değerinde bir bilgi olucak şimdiden çok teşekkür ediyorum…18 200 ile 18 300 arasında epey fiyat farkı var
  18 200 ile 300 lensler arasında buna değecek fark varmı sizce?

  • Tek objektif alacaksanız DSLR almanızın size kazandıracağı herhangi birşey yok, iyi bir kompakt makine ile de aynı fotoğrafları çekebilirsiniz. 18-200 ile 18-300 arasında kalite açısından çok büyük farklar yok. Bunların hepsi vasat, her amaç için kullanılabilen objektifler. Eğer gerçekten kaliteli objektifler istiyorsanız prime olanlara yönelmeniz gerekir ama aradaki farkı anlayabilmeniz açısından bu işte bir miktar ustalaştıktan sonra.

 27. canon 6d nin ıso performansı övüldüğü kadar varmı? birde tamron 24-70 nasıl peki doğru tercih olurmu ? crop badyler de ki muadili 17-50 gibi toz problemi yavaş ve cızırtılı af vs varmıdır

  • Ben olsam Canon 24-105mm ile alırdım. 6D den şikayet eden kimse duymadım, iso performansı gerçekten başarılı.

  • 24 105 i seçmekteki sebebibiz nedir? birde hocam bu site ne kadar güvenilir? tamron 24 70 en açık diyaframda bile canon 24 105 e fark atmış görünüyor, hatta prime lenslere göre fena değil gibi
   http://www.the-digital-picture.com/Reviews/ISO-12233-Sample-Crops.aspx?Lens=786&Camera=453&FLI=0&API=0&LensComp=355&Sample=0&CameraComp=453&FLIComp=0&APIComp=0

  • Öncelikle bu tip testler laboratuvar koşullarında yapılıyor, gerçek hayatta çok fazla anlamları yok. Çekeceğiniz fotoğraflar amatör fotoğrafçılık içinse hiç düşünmeden 24-105mm derim. Neden 24-105mm derseniz, L serisi yani su ve toza karşı dayanıklı olması, daha hafif olması, satarken çok daha kolay satılabilmesi ve alırken daha uygun fiyatla alınabilmesi sayılabilir.

  • hacam birde nikon d610 ile birlikte lens öneriniz ne olurdu?

  • Tamron 24-70 f/2.8 gayet yerinde.. Nikon 24-70mm f/2.8 e o kadar para vermye gerek yok.

  • tamron 24 70 de tamron 17 50 deki gibi toz problemi falan varmıdır peki yada ne kadar dayanıklı canon L serisine göre

  • Bazı problemler çok abartılıyor, Tamron 17-50mm yi biz de kullandık ve herhangi bir toz problemi ile karşılaşmadık. Ama bu tabii kullandığınız ortamlarla ilgili bir durum. Tamron Canon kadar yalıtılmış değil ama özel bir şikayet okumadım hakkında.

  • nikon d610 + tamron 24+70 2.8 dış ülkelerdeki fiyatı 3000 doları geçiyor. canon 6d kit olarak 24+105 le satılıyor ve fiyatı 2400 dolar her ikisininde artıları eksileri var ve almışken son olsun düşüncesindeyim, ama gerçekten 600 dolar farka değer diyorsanız nikon d610 getirtcem

  • Tamamen kullanıma bağlı, Nikon D610 un getirdiği artılar işinize yarayacaklarsa değer, ama eğer bu artıları kullanmayacaksanız o parayı vermek anlamsız olur.

 28. çok iyi yazı olmuş elinize sağlık. tamron 24-70 2.8 lensle birlikte nikon d600 ün yenilenmesiyle gelen d610 mu yoksa canon ıso performansı çok övelen 6d mi tercihiniz olurdu? ödüllü lens ve keskin deniliyor ama makinada kararsız kaldım

  • Nikon D610 her yola gelir, sanırım ikisi arasında kalsam Nikon tercih ederdim, çünkü dışarıda da hızlı çekimlere ihtiyacım oluyor. Canon 6D stüdyo için ideal, ama çok bariz bir sınıflandırmaları yok, dışarıda da 6D kullanan tanıdıklarım var problem yaşamıyorlar.

 29. Karina Su | 07 Mart 2014, 08:44

  Merhaba Hakkı Bey;

  Benim elimde şu anda 50-200 lensi ile birlikte samsung nx300 var. Ancak herkes beni canon almam konusunda ikna etti. Şimdi Canon 650d almayı planlıyorum. Sizce aralarda fark var mıdır ve gerekli midir yeni bir makina almam. Çünkü daha iyi çekim yapabilmek istiyorum. Kolaylıklar dilerim…

  • Hangi makineyi alırsanız alın çekeceğiniz fotoğraflar pek değişmeyecektir. Değişecek olan şey fotoğraf çekerken alacağınız keyif ve belki bir miktar baskı kalitesi. Elinizdeki ekipmanı en iyi çekilde kullanabildiğiniz sürece cep telefonuyla bile belgesel çalışmalar yapabilirsiniz.

 30. abdulkadir koç | 05 Mart 2014, 12:15

  hakkkı bey canon 70d ve nikon d5300 arasında seçim yapacak olsanız hangisini seçerdiniz? özellikleri birbirine yakın duruyor ancak genel kullanım için hangisi doğru tercih olurdu keskinlik olarak 18 135 ıs stm ve 18 140 af-s vr aralarında hangisi doğru tercih olur

  • Zor bir soru, aslında genel kullanım için hangisini aldığınız çok farketmez. Burada biraz his ve beğeni meselesi devreye giriyor. Ürünleri yakından inceleyip tercihinizi ona göre yapabilirsiniz.

 31. Hakkı Bey merhaba
  d5300 almayı düşünüyorum tavsiye eder misiniz? evet ise maksimum performans için hangi donanımları almalıyım? donanım olarak nikon yerine uyumlu tamron tercih etsem performans farkı olur mu ? arada çok fiyat farkı var gördüğüm kadarıyla…araştırmaktan kafam şişti sizin gibi üstadların aydınlatması çok önemli….
  şimdiden teşekkürler….

  • Merhaba, siz kararınızı vermişsiniz, ben daha çok karasız kalanlar için yazmıştım. Makineyi alırken kit objektifle almakta fayda var, diğer objektifleri belli bir zaman geçtiktne onra almak daha mantıklıdır.

 32. Hakkı bey merhablar araştırma yaparken sitenizi gördüm. Gerçekten çok önemli bir eksikliği gidermişsiniz bu anlamda. Ben Stajyer muhabirlik yapmaktayım ve üniversite öğrencisiyim . İşte roportajlarım felan da oluyor. Yarı profesyonel bir Fotoğraf makinesi almak istıyorum. Ancak bütçem maksimum 500e çıkabilir. Zorlanmadan 300 400 tl lik bir makine satın alabilirim. Bu konuda ilk kez makine alacak birisine ne önerirsiniz ?
  Optik zoom u yüksek olan bir makine istiyorum.. Fujiler var onun haricinde bu fiyatlarda bulamadım. Fujı S4300 Fujı Sl260 gözüme çarpanlar oldu. Lütfen yardım eder misiniz ?
  Teşekkürler

 33. murat yıldırım | 02 Mart 2014, 11:13

  merhabar, bu güzel yazınızdan yola çıkarak dün bir adet Sony Cyber-shot DSC-RX100 ii sahibi oldum ve bir konuda yardımınızı rica edeceğim. manuel ayarlarda çekim yaparken denklaşöre her bastığımda en az 5 saniye kadar ‘ görüntü işleniyor lütfen bekleyin ‘ uyarısı ekranda beliriyor bu da diğer fotoğrafı çekmemi geciktiriyor. bu normalmidir yoksa yapamadığım bir ayarmı var acaba. yardımcı olursanız çok sevinirim.çok teşekkürler..

 34. Nikon D7100 ,Nikon D5100 ve Canon 550d arasinda kaldim Amatör olarak basliyacagim. Gelistirmek istiyorum yetenegimde var fakat makinalarda bir turlu karar veremedim Nikon D7100 e karali bakiyorum ama ilk olarak fazla mı

  • Nikon D7100 alabiliyorsanız elbette almanızda sakınca yok ama sadece gövde yeterli değil objektifleri de iyi almalısınız ki kaliteli fotoğraflar oluşturabilesiniz.

 35. hakkı bey farklı bir arkadaşın sorusunu aslında keskinliğin makinayla çok ilgili olmadağını daha çok lensle ilgisi oluğu şeklinde cevaplamışsınız. ben nikon d3100 den sonra 7d veya 7100 e geçmeyi düşünüyordum lens olarak tamron 17 50 olacaksa madem 3100 le 7100 aşırı fark olmazsa tamron alıp 3100 ile kullanmak daha mantıklı. yanılıyormuyum acaba?

  • Sorununuz sadece keskinlikle ilgili ise kullandığınız gövdeye göre evet fark olmaz.

  • hakkı bey tavsiyeniz üzerine lensleri incelerken Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM lens gözüme çarptı ancak lens yeni olduğundan inceleme falan yapılmamış henüz. hem 18mm ve 1.8 diyafram hemde zoom aralığı olması, bu lens hakkında bilginiz varmı

  • Ramazan bey kroplu makineler için kit objektif yerine ikame edilebilecek iyi bir objektiftir.

  • shuter çok önemli mi ? 2.el makine almayı düşünüyorum tam prof shuterı ne kadar olmalı ? nikonun önerdiğiniz makinesi ? nikon d 300 makine hakındaki düşünceleriniz ?

  • Aslında pek önemli değil ama nedense insanların 2. el makine alırken ilk baktıkları şey bu oluyor. yüzbin altındaki herhangi bir rakam gayet iyi sayılır. Nikon D300 efsane bir makinedir, uzun süre kullandım ve hiç bir şikayetim olmadı.

  • şu an NİKON D7100 e karar kıldım gibi ancak titizliğe önem veririm toz ne kadar fotoğrafı etkilemesede bende piskilojik etkisi olur. nikon 16 85 tamron 17 50 ye göre nasıl bi tercih olur sizce? keskin sonuçlar alabilirmiyim

  • Keskinlik herşey değildir, ama yeterince keskinlik alabilirsiniz tabii..

 36. asaf tekin | 26 Şubat 2014, 12:33

  hakkı bey canon 6d fotoğraf makinası almayı düşünüyorum, öncesinde 550d kullanmıştım bazı durumlarda af noktaları yetersiz geliyordu 1. 6d fotoğraf makinası nasıl? 2. 11 af noktası var ve teki cross type, emin olamadım acaba bu çok sıkıntı oluştururmu? 3. 24-105 lensle beraber iyi ikili olurmu?
  ilginize teşekkür ederim

  • Canon 6D nin de Af noktaları yeterli gelmeyebilir, çünkü bu makineler yani 5D Mk2 ve 6D hız için değil, daha çok detay için, manzara, studyo vs. için üretilmiştir. Eğer hıza ihtiyacınız var sa Canon 7D veya 5D Mk3 almanızı öneririm.

  • asaf tekin | 26 Şubat 2014, 18:11

   hıza yönelik çok bi beklentim yok işin gerçeği kompakt makinalar kadar yavaş olmasın yeter. birde 7d nasıl peki 24- 105 gibi değerlere eşdeğer kaliteli bi lens varmı 7d için? sonuçta 24mm dar açı olur. birde 7d nin kalitesi nasıl 6d fotoğraf makinasına göre?

  • Günümüz teknolojisinde yavaş makine kalmadı. Her iki makine de gayet iyidir. Yani eğer kuş fotoğrafçılıı gibi bir alanda çalışmayacaksanız 6D de yeterince iyi.

  • asaf tekin | 26 Şubat 2014, 23:33

   iş için kullanacak olsam bakmadan 5d mark 3 alırdım ancak hobi amaçlı olduğu için o parayı vermek mantıksız. 6d ful frame bi gövde ancak bana sadece ıso performansı sağlayacaksa onuda almak yersiz , 6d 24 105 le birlikte keskin sonuçlar için canon eos 7d nikon d7100 vs bunlara fark atıyorsa aradığım budur diyebilirmiyim?

  • Gövdelerde keskinlikle ilgili fark olmaz, o daha çok kullandığınız objektifle ilgili. 6D ve 24-105mm hiçbir şekilde pişman olunacak ürünler değildir. ama vahşi yaşam, kuş, spor müsabakaları gibi takip modu kullanılacak çekimlerde 7D veya Nikon D7100 biraz daha avantajlıdır

  • asaf tekin | 26 Şubat 2014, 23:45

   FORUM SİTELERİNDE BULUNMASI İMKANSIZ BİLGİLER VE TECRÜBELER İÇİN TEKRAR TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM HAKKI BEY HAYIRLI GECELER DİLERİM

 37. müthiş yazı olmuş öncelikle elinize sağlık.
  hakkı bey nikon d7100 ile canon 70d arasında tercih yapacak olsanız hangisini seçerdiniz? bu iki makinanın ıso başarımı ve keskinliği yönünden hangisi daha iyidir.

  • Sadece ikisi arasında ise sanırım Nikon D7100 tercih ederdim.

  • Teşekkür ederim, canon 70d makinam olsa canon 17-40 mm f/4 L , canon 17 55 gibi güzel lens seçeneklerim olurdu ancak nikon tarafında bu lenslerin muadili yok veya çok pahalı sanırım?
   Bu seçeneklerin dışında canon 7d daha mı iyi olur kit objektif 15-85mm le beraber? 15-85 lens diğer iki göre keskinliği ve kalitesi nasıl bilmiyorum.

  • Nikonda da 16-35mm var. 7D alırsanız 18-135mm ile iyi olur.

  • yorumlarınız için teşekkür ederim
   alacağım prime objektif dışında tek lens alıp bütün ihtiyacımı görmesini istiyorum bu yüzden 7d+ 18 135 lens daha mı iyi olur? 17 40 f4 l daha keskin değilmi? yada o aralıkta bilmediğim 7d ile daha keskin sonuçlar alabileceğim lens nedir?

  • Evet 17-40mm daha keskindir, ama her ikisi de keskinlik olarak size yeterli olur. Gerçekten keskin objektifler kullanmak istiyorsanız prime objektifler kullanmalısınız. O aralıkta Af si biraz yavaş olsa da en keskin objektif Tamron 17-50mm dir.

 38. Başak Eligül | 20 Şubat 2014, 22:30

  Merhaba;

  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim, yeni başlayacaklar için çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Bende bir fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum, ama alacağım makineyi kısa bir süre için değil uzun süre kullanma taraftarıyım. Yazınızı okudum ama almayı düşündüğüm makineyle ve markayla ilgili bir bilgi bulamadım. Bu yüzden sizden bu konuda mümkünse bilgi almak istiyordum. Fujifilm XS-1 almayı düşündüğüm fotoğraf makinesi, sizce nasıl bir makine? Hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba, siz makinanızı seçmişziniz. Bu yazı makina seçimi yapmayanlara yardımcı olmak için yazıldı. Fujifilm XS-1 hakkında bilgiye internet üzerinden arama yaparak ulaşabilirsiniz.

 39. Hakkı bey oldukça fazla emek vererek hazırlanmış bir çalışma olmuş. Makine seçimi konusunda gerçek bir rehber niteliğinde, zaman zaman uğrayıp tekrar tekrar okunabilecek bir yazı.Elinize sağlık teşekkür ederim.

 40. Hakkı bey ilk yorumumda belirtmem gerekirdi çok özür dilerim.Ben öğrenciyim ve haziran ayına kadar para biriktirip öyle almayı düşünüyordum yani sizin söylediginiz makine gerçekten çok güzel isterdimki onu alabiliyim ama malesef! Yani fiyat aralıgı olarak 1500-2500 tl arası bir makine beni idare edermi çekim yapacagım şeyler ise arkadaşlarım ve ben :) Siz hangi makineyi tavsiye edersiniz? Şimdiden teşekkürler.

 41. Merhaba Hakkı Bey,
  Hep dijital fotoğraf makineleri hakkında yazılarınız, görüşleriniz var sanırım. Analog makinalar hakkında da bilgi ve tecrübe sahibi misiniz?

 42. Öncelikle yaptığınız bu iş için size tüşekkür ederim. Ben daha önce sadece digital makineler kullandım şuanda profesyonel bir makine almayı düşünüyorum ama almışken uzun yıllar kullanmak istiyorum.Bana önerebileceginiz bir kamera ve lens varmı?

 43. Selam.ben canon 70d almak istiyorum.bunun icin herhangi bi teklifiniz varmi?bawka DSLR fotoraf makinesi ve ya bu fotorafmakinesi icin? duyun cekimleri yapicam.love story ve s.ve iyi lens almak istiyorum.sizin fikirlerinize ihtiyacim var.
  canon 70-200 f2.8
  sigma 70-200 f2.8
  canon 50mm
  canon 85mm
  sigma 50mm
  sigma 85mm
  sigma 24-70 IF E GD mi onceden tewekkurler.

 44. Hasan ismayil | 13 Şubat 2014, 22:25

  Merhaba Hakki bey.

  Bu gun Nikon 7100 +18-105 fotoraf makinasi aldim. Uzun sureli Canon kullanicisi olarak nikonu hic kullanamadigimi fark ettim. Zaman alacak ogrenmek. Bana genel kullanim ve sabit en iyi lens tercihi yapmamda ne onerirsiniz?

 45. Hocam merhaba, teşekkürler yazılarınız için, 1 yıldır nikon coolpix p 510 kullanıyorum,tecrübe için almıştım,ilerde daha çok kuş,kelebek çekmeye yöneleceğimi varsayıyorum, nikon 7100 mü canon 7 D mi ilerde doğru seçim yapmışım dememe olanak sağlar? syg

  • Eğer aceleniz yoksa Canon 7D nin yeni versiyonunu bakleyebilirsiniz. Ama verdiğiniz her iki makina da yeterince iyi. Canon da avantajınız obejktiften yana o yüzden Canon 7D olabilir.

 46. hocam çok soruyo gibi olucam ama 18-55 x e1 in kit lensi, xe2 ile hiç bi sitede birlikte satılmıyor x e2 ile kullanılabilir mi ve lens ve makine toplam 3000 tl tutucak sizce fiyatı ideal mi başka makine lens kombinesi tavsiyeleriniz var mı( 6 aydır çalışıyorum para biriktirmek için hakkını verebilir mi )

  • Elbetteki çalışır ama farklı bir makine istersen daha stabil ve hızlı AF ye sahip ve lens konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğin Olympus OMD EM5 veya biraz daha iyisi EM1 olabilir.

 47. ccb ile ccc arasındayım ilk defa profesyonel makine kullanacağımı da göz önüne alırsak (1 yıldır yarı profosyonel denilen makine tarzı bir alet ile tecrübem var ama yeterli bir makine değil) fujifilm x e1 alsam nasıl olur bir de yanına hangi lensi almalıyım 18-55 kit lens mi yoksa başka bi öneriniz var mı TEŞEKKÜRLER

  • Fujifilm XE1 çok yavaş bir makine, adamı kanser eder; ama XE2 yani yeni versiyonu tercih edilebilir, tabii kit objektifle alarak başlayabilirsiniz.

 48. Hocam merhabalar.. oncelikle boyle gzl bi yazi icin kendim vr halkim adine tesekkur ederim verdiginiz seceneklere gore yol aldim ama turkiyede satisi yok. yolumu degistirdim ve 600d ile karsilastim malum bn lise ogrencisiyim ve 600d butcemi asdi bn daha once kompaktta dahil olmak uzere hic makine kullanmadim ama tum terimleri bliyorum .. Oncedende 550d ye karar vermistim ilk defa baslayacak biri icin 550d ti onerirmisiniz ? Ayrica lens olarak nasil bisey tavsiye edersiniz ?

 49. üstün zekanız ve dogru bilgileri aktarma özelliginizi gerçekten çok seviyorum :) fotograf dünyasında hiç çekinmden idol olarak gösterebilecegim tek kişisiniz..
  ama benim söyle bir sorum var net ortamında nikon d7100 e nadiren d90 daha uygun fıyata ve ozellıklerı hemen hemen aynı diye gösteriliyor. siz d90 secenegini neden sunmadınız?

  • Gülümsedim.. ibrahim bey Nikon D90 çok eski bir makine ve özellikleri aynı değil emin olun. Üstelik D90 yüksek iso değerlerinde hatta iso 400 den sonra çuvalladığı bariz bir şey. Sadece birkaç özellik karşılaştırması bile yeterli olur bunun için; ama buradan basit bir şekilde karışılaştırma yapabilirsiniz; http://goo.gl/sVJUkI

 50. Harika bir yazı olmuş elinize sağlık çok güzel yönlendirmeler mevcut. Küçük bir soru d7000 mi d7100 mü yoksa yukarda buna tercih edebileceğimiz bir makine varmı?

1 2 3 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.