HC Magazine Theme, adından da anlaşılacağı gibi bir magazin teması, yani haberler ve kısa blog yazılarına daha uygun. Anasayfasında çok şey göstermek isteyen kullanıcılar tercih edebilir. HC Magazine Teması ilk olarak 14 Eylül 2008 de kullanıma açılmıştı. İstatistiklere baktığımda sekiz binden fazla indirilmiş olduğunu görüyorum.

İndir “HC Magazine Wordpress Theme” hc-magazine.zip – 9215 defa indirildi – 151 KB

Kurulum ve Kullanım

HC Magazin Teması yazıların güncellik durumu kriter kabul edilerek tasarlanmıştır. Güncellik, en son yazı, önceki yazılar ve diğer yazılar şeklinde üç ayrı durum düşünülerek ele alınmıştır ve tasarımda bu vurgulanmıştır. Tema buna ek olarak tüm yazılara belirleyici bir görsel ekleme imkanını da sağlar. Anasayfadaki görsellerin boyutlarını, yazı uzunluklarını, yan sütundaki reklam veya sponsor görsellerini ve bağlantılarını admin panelinden ayarlamanıza imkan verir.

Tüm temalarda olduğu gibi, indirdiğiniz zipli dosyayı açıp \wp-content\themes\ klasörünün altına kopyalıyoruz. Yönetici yetkisiyle WordPressâ??e giriş yaptıktan sonra Görünüm sekmesine gelip alttaki temalardan HC Magazine olanını seçiyoruz. Çıkan pencerenin sağ üst tarafında bulunan “HC Magazine” aktifleştir yazısına tıklayarak temayı kullanmaya başlıyoruz.

Yazılarınızı yayımlamadan önce dilerseniz konuya uygun resim ekleyebilirsiniz. Eklediğiniz resmin kare formatında olmasına dikkat edin (minimum 200 pixel boyutunda). Bunu yapabilmek için yazı penceresinin alt kısmında yer alan Özel Alanlar kısmına geliyoruz.

Buradaki Yeni girin linkine tıklıyoruz ve İsim kısmına resim yazıyoruz, Değer kısmına da görselimizin tam yolunu yazıyoruz. (kare formatta bir resim olması iyi görünüm için zorunludur.)

Bu işlem sadece ilk yazı için geçerli daha sonraki yazılarınızda Özel alanlar geldikten sonra İsim kısmından resim olanı seçmeniz ve Değer kısmına da resminizin tam yolunu girmeniz yeterli olacaktır.

Eğer yazı yazma ekranında Özel Alanlar isminde ayrı bir bölüm bulunmuyorsa sayfanın sağ üstündeki Ekran seçenekleri‘ ne tıklayarak ve buradan Özel Alanlar‘ ı işaretleyerek görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yan taraf için, yan teksol, yan teksağ ve yan çift isminde üç adet bölümümüz mevcut. Bunları Görünüm > Bileşenler kısmına gelerek dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. 125×125 reklam alanlarının hemen altından başlayacak şekilde ve aşağıda göründüğü gibi listelenecektir.

Detaylı anasayfa görünümünü, reklam alanlarının görsellerini ve bağlantılarını Worpress admin panelde Görünüm > HC Magazine Ayarları menüsüne gelerek yapabilirsiniz.

Güncelleme ve Geliştirme

Sürüm 1.1 de yapılanlar:

 • Anasayfada gösterilen özet yazıların adedi hc-conf.php ‘den kontrol edilebilir hale getirildi ve alt kısma Diğer Yazılar bölümü eklendi. Böylelikle Wodpress Yönetim Panelindeki Ayarlar>Okuma kısmından anasayfada gösterilecek yazı adedinin yüksek olarak ayarlanması sayfada geç yüklenmeye ve kötü görünüme neden olmayacaktır.
 • Yan menüdeki etiket ve başlık biçimlendirmeleri düzenlendi.

Sürüm 2.0 da yapılanlar:

 • Tema tam olarak WordPress 2.7 ile uyumlu hale getirildi.
 • hc-conf.php ve 125×125.php dosyalarının işlevleri iptal edildi, tüm ayarlar için WordPress admin panele HC Magazine Ayarları adında bir sayfa eklendi.
 • Grafikler daha az kontrast ve yumuşak hale getirildi.
 • Yazı fontları daha okunaklı olarak değiştirildi.
 • HC Magazine Ayarları sayfasına bağış butonu eklendi.
 • Anasayfadaki başlık, slogan, menü kısımları tasarımla uyumlu olarak değiştirildi.
 • Favicon değiştirildi.

Sürüm 2.1 de yapılanlar:

 • Sayfalama menüsünde currentpage vurgulandı.
 • Kod ve CSS optimizasyonu yapıldı.
 • Temaya ait ön görüntü resmi (screenshot.png) güncellendi.