Active-D Lighting Nikon markasının fotoğraf makinemizdeki dinamik aralığı belirtmek için kullandığı bir teknoloji terimi. Canon aynı değer için farklı bir teknoloji ve isim kullanıyor; Auto Lighting Optimiser. Temelde bu teknolojiler çektiğimiz fotoğraftaki çok parlak (highlights) ve karanlık (shadow) kalan kısımlardaki detayları artırmak amacıyla kullanılıyor. Yüksek kontrastlı ışık altında çektiğimiz fotoğraflarda karşılaştığımız detay kaybına bir çözüm olarak geliştirilmiş.

Dinamik Aralık Nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse: Fotoğraf makinemizdeki sensörün kayıt altına alabildiği en yüksek ışık değeri ile en düşük ışık değeri arasındaki fark olarak ifade edebiliriz. Gözlerimiz bu farkı oldukça iyi yakalıyor, yaklaşık 15 stopluk bir dinamik aralığa sahip. Genelde kullandığımız fotoğraf makineleri ise 9-12 stopluk bir dinamik aralığa sahipler.

Bazen çektiğimiz fotoğraflar gözümüzle gördüğümüzden daha kontrast ve farklı çıkabilir. Bunun sebebi karanlık bölgelerin bir kısmından detay alınamadığından o kısmın tamamen karanlık olarak kabul edilip o şekilde kaydedilmiş olmasıdır. Aynı şekilde aydınlık bölgelerde, örneğin açık bir gökyüzünde biz bulut görebiliyorken fotoğrafımızda o kısım tamamen parlak olarak çıkabilir. O bölgeden detay alınamamış ve tamamen beyaz olarak kaydedilmiştir.

active-d-lighting-hakkiceylan

Active-D Lighting ne işe yarar?

Active-D Lighting teknolojisi kullanılarak bu karanlık ve aydınlık bölgelerden detay yakalanmaya çalışılır. Aslında yapılan işlem Photoshop programındaki curve işlemiyle aynıdır. Eğer kendinize güveniyor ve RAW format fotoğraf çekiyorsanız kendiniz de curve aracını kullanarak sonradan düzeltme yapabilirsiniz. Ama JPEG çekiyorsanız ve yüksek kontrasta değil detaya ihtiyacınız varsa Active-D Lighting teknolojisini kullanmalısınız.

Active-D Lighting  te bir kaç kademeli ayar olduğunu göreceksiniz, ihtiyacınıza göre kademesini değiştirebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken bir konu eğer Active-D Lighting kullanırsanız karanlık bölgelerde bir miktar noise oluşacaktır. Genelde kabul edilebilir düzeyde oluşan bu hatayı noise giderici bir eklenti yardımıyla giderebilirsiniz.