Something is wrong.
Instagram token error.

Daha keskin fotoğraflar çekmek için ipuçları

Keskin fotoğraf çekebilmek her ne kadar kullandığınız ekipmana bağlı gibi görünse de aşağıdaki ipuçlarına dikkat ettiğiniz durumlarda hangi makineyi kullandığınızın pek bir önemi kalmayacaktır. Çok iyi bir ekipmanla keskin fotoğraflar çekmeyi beceremeyenler tanıdığım gibi, vasat ekipmanla harika fotoğraflar üretenleri de biliyorum.

Günümüzde satın aldığınız neredeyse tüm ekipmanlar size yeterince keskin bir görüntü sunacak kadar beceriklidir. Yeter ki iyi tanıyın ve verimli kullanın. Şimdi ipuçlarına geçelim: 

 • Genellikle kullanılan tüm objektifler, izin verdikleri maksimum diyafram açıklıklarında en keskin görüntüyü vermezler. En keskin görüntüyü alabilmek için diyaframı 2 ya da 3 stop kadar kısmak gerekir. Örneğin 70-200mm f/2.8 lik bir objektif kullandığımızı düşünürsek, diyaframı f/5.6 olarak kullanmak daha keskin bir görüntü almamızı sağlayacaktır.
 • Birçok fotoğrafçı sadece merkezdeki netleme noktasını kullanır. Öncelikle merkezdeki netleme noktasını kullanarak netlemeyi gerçekleştirir ve sonrasında kadrajını yeniden ayarlar. Bu ise az da olsa netleme mesafesinde kayma yaratır. En ideal çözüm kadrajımızda netleyeceğimiz yere en yakın olan netleme noktasını kullanmak ve netleme yaptıktan sonra kadrajı mümkünse hiç değiştirmeden ve bekletmeden fotoğrafı çekmektir.
 • Günümüzde dijital fotoğraf makinelerinin ISO başarımı oldukça iyileştirilmiş durumda, bu da bize düşük ışık koşullarında bile keskin fotoğraf çekebilme imkanını sunuyor. Çoğu gövdenin başlangıç iso değeri 100, bazılarınınki ise 200 olark belirlenmiştir. Eğer fotoğrafı çekerken enstantane hızımız yeterli gelmiyorsa iso değerini artırmaktan çekinmeyin. Hatta sarsıntıdan dolayı net olmayan bir fotoğraf çekmek yerine yüksek isodan kaynaklanan kumlanmış fotoğraf çekmeyi tercih edebilirsiniz. Çok yüksek iso değerlerinde (ISO 1600, ISO 3200 gibi) birçok fotoğraf makinesi dijital kirlilik sayılabilecek kumlanmaya (noise) sebep olur, bu günümüzde kullandığımız yazılımlarla kolaylıkla ortadan kaldırılabiliyor.
 • Polarize filtre kullanmak daha kontrast bir görüntü elde etmenize yarayacaktır. Yansımaları kontrol ederek bazı gereksiz parlamalardan ve haze ya da pus olarak bilinen hava içerisindeki partiküllerden yansıyarak fotoğrafta oluşan istenmeyen sis tabakasından sizi bir nebze koruyacaktır. Bunun alternatif olarak UV Haze filtre (özellikle multi coated ya da çoklu kaplamalı olanları) de kullanabilirsiniz.
 • Eğer onca para verip DSLR bir gövde aldıysanız ve halen jpeg fotoğraf çekiyorsanız makine içerisinden picture style kısmındaki keskinliği artırabilirsiniz. RAW fotoğraf çekiyorsanız bu keskinlik artışı işinize yaramayacaktır. Fotoğraf işleme programlarıyla RAW fotoğrafları açarken ekstra keskinlik vermeniz gerekecektir.
 • Aynı marka ve aynı model olsa bile her objektif aynı karaktere sahip değildir. Elinizdeki objektiflerin netleme konusunda hassas bir ayara ihtiyacı olabilir. Eğer onca para verip iyi bir objektif aldığınızı ama yine de keskin fotoğraflar çekemediğinizi düşünüyorsanız, objektiflerinizin kullandığınız gövdeye göre hassas olarak kalibrasyonunun (micro adjustment ya da AF tuning) yapılması gerekir. Günümüz DSLR gövdelerinde artık bu ayarı kendiniz de evde yapabiliyorsunuz ama bu detaylarla boğulmak istemezseniz bir servisten yardım alabilirsiniz.

105 Yorum Var

 1. İbrahim özaydın | 27 Ocak 2021, 18:54

  Merhaba hakki bey
  Ben e ticaret satış sitem için (tekstil) ürün çekimleri yapmak istiyorum almam gereken gövde ve objektif için tavsiyenizi ögrenebilirmiyim.

  • İbrahim Bey merhaba, makine satın almayla iş bitmiyor maalesef. Ben cep telefonlarıyla fotoğraf çekip ürün satan insanları tanıyorum. Eğer vaktiniz varsa bu işin eğitimini alın ve öyle devam edin. Vaktiniz yoksa işi profesyonel olarak bu işle uğraşanlara havale edebilirsiniz. Ürün çekimi yapmak iyi bir teknik bilgi ve ışık bilgisi gerektirir.

 2. Fatma Kosava | 01 Ocak 2021, 23:28

  Merhabalar Hakkı Bey, Makinem canon 650d . Eşarp görselleri çekiyorum mankende ve yerde. görsellerimde istediğim netliği alamıyorum. Exif’den beğendiğim bir görselin detaylarını incelediğimde görsel Canon EOS 5DS R ile çekilmiş. Lenslerle bu kaliteyi yakalamam mümkün mü ? Cihaz değişikliğine mi gitmemi önerirsiniz.

 3. Mehmet DEMİREZEN | 01 Ocak 2021, 20:31

  Merhaba hakkı bey,
  makinam sony cyber-shot dsc-hx350 fakat doğa ve makro çekimi yapıyorum amatörce fakat renk nikon d90 gibi canlı değil gökyüzü mavisi makroda flu çekim gibi

 4. Nikon D 3500 kullanıyorum 18,55 lens var,daha net ve keskin fotoğraf çekmek için lesn alacağım hem yakın için hemde Uzak için hangi lensi almalıyım?

  • Daha keskin objektifler genelde “prime” adıyla bininen sabit odaklı objektiflerdir. YAkın çekimden kastınız objeleri kadrajda büyük göstermek, çiçek, böcek vb. çekimler yapmak ise makro objektif almalısınız. Uzak çekimden kastınız uzaktaki objeleri yakalayabilmek ise o zamanda teleobjektif almalısınız. 300mm veya 400mm gibi, bunlar ise pahalıdır, tele miktarı arttıkça fiyatı da artar.

 5. Cemil Kaya | 10 Mayıs 2020, 12:27

  70_300 sigma telefoto lens ile 300mm de fotoğraflar çekiyorum. Fotoğraf ilk bakışta güzel görünüyor ama çekilen fotoğrafı makineden zom yapıp yakınlaştırdığımda aslında objelerin bulanık olduğunu görüyorum. Yani bir kesinlik ve netlik yok. Bu sizce normalmidir. Yada ne yapmam gerekir.

  • Öncelikle makineden bakarak karar vermeyin, bilgisayara atıp %100 büyütme yapıp o şekilde bakın. Eğer bahsettiğiniz sorun devam ediyorsa sıkıntı var demektir. Ona göre tedbir alırsınız.

 6. merhaba hakkı bey
  doğa ve macro çekim yapmayı sevıyorum uzun yıllar eos 5dm2 kullandım sonra sartlar geregı sattım ama duramıyorum
  nıkon d7100 700bin shutter da 1000 tl
  nıkon d300s 60bin shutter da 700 tl
  sızce hangısını almalıyım

  • Merhaba, ürünleri yakından görmeden bir şey demek güç; ama 700 bin çok fazlaymış. Bilemeyeceğim, D300s de çok eski bir model, zor bir karar, sizin de bildiğiniz gibi makroda en önemli unsur kullandığınız objektiftir. Biraz daha beklemek ve belki araştırmak da bir seçenek.

 7. Sebahattin Sabri | 15 Nisan 2020, 19:42

  İyi akşamlar hocam, nikon 7100 ve 70*300 lensimle amatör olarak kuş fotoğrafçılığı yapıyorum Buna göre en keskin görüntüyü alabileceğim f değeri ne olmalı?.not lensim 1:4,5-5,6 G nikon lens vr.

 8. Merhaba öncelikle her soruya sabırla cevap verdiğiniz ve bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.
  Benim fotoğrafçılığa ilgim var ve hevesle bundan 6 yıl önce canon 60d aldım. Fakültemde fotoğrafçılıkla ilgili dersler aldım fakat işin içine okadar sayısal veri giriyor ki, hepsini anlamak için uğraşıyorum ama ne yalan söyliyim kafam acayip karıştı bu sayısal veriler yüzünden ve fotoğrafçılıktan soğudum diyebilirim. Aynı zamanda çektiğim fotoğrafları bilgisayara attığımda renkler konusunda özellikle beni tatmin etmiyor. Sanki telefonla çeksem de aynı şey çıkacakmış gibi. (elimdeki lens ef18 135m) bu kullandığım lensle mi alakalı ya da bilgisayar görüntü kalitesiyle mi ilgili bilemiyorum. ama son zamanlarda özellikle sinemagrotif videolara bayılıyorum ve içimde üretme tutkusu var. Her şeyi sindire sindire öğrenmeye çalışıyorum. Şuan elimde canon 60d dslr var. Kaliteli videolar çekmek için 50mm 1.8 almayı düşünüyorum. Sizce istediğim kaliteyi alabilir miyim.? Bir de eğitimleriniz oluyor mu bununla ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Uzun oldu kusura bakmayın

  • Merhaba, sizi çok iyi anlıyorum. Pratik, amaca dönük şeyler sizi daha fazla tatmin edecektir. Elinizdeki gövde ile istediğiniz tarzda videolar çekmeniz oldukça zor. Yeni nesil mobil telefonlar ve bunlara takılan gimbal tarzı ürünler sizi daha çok tatmin edecektir. Ben video ile pek ilgilenemiyorum daha ziyade fotoğrafla ilgili ilgiliyim ve evet, fotoğrafçılık ve photoshop ile ilgili bireysel derslerim de oluyor.

 9. Merhaba nikon d3200 kullanıcısıyım 18-105 mm lens kullanıyorum fakat istediğin netliği tam olarak alamıyorum. Renkler biraz daha solgun çıkıyor bunun sebebi ne olabilir.

  • Renklerin solgun çıkması ayrı bir konu netlik ayrı bir konu. UV filreniz varsa çıkartıp deneyin. Makine içerisinden picture style şeklinde ayarlar bulunur o kısımda Vivid olarak ayarlarsanız daha canlı renkler elde edersiniz.

 10. Merhabalar. Nikon d3500 18-55 ve 35 mm f1.8 lensim var. Filtre almak istiyorum ama her ikisine de alamam. Step ring diye bir şey varmış sanırım. Nasıl kullanılır bir şey bulamadım Türkçe olarak😔 Kaç mm lens alıp nasıl bir ring almalıyım? Biraz bilgi verebilir misiniz lütfen?

  • Merhaba, alacağınız filtre Polarize veya ND gibi devamlı kullanmayacağınız bir filtre ise filtre çapı büyük olan objektif için satın alın. Bu durumda filtre çapı 55mm olarak alırsanız 18-55mm objektifinize tam uyar. Sonra 35mm objektifinize takmak istediğinizde büyük gelecektir. “55 to 52 step down ring” satın alın. 35mm objektife önce bunu takın, sonra filtreyi takabilirsiniz.

 11. Nikon d5200 kullanıcısıyım ama birkaç defa arkadaşın 5100 ü kullandım üzerinde de sigma 10-20 vardı ama nedense 5100 deki aldığım keskinligi 5200 de alamadım neden olabilir olmadı makinayı degistirecem

  • Makinelerin kendi içinde de sharpen ya da Türkçesi ile keskinlik seçenekleri bulunur. Buradaki ayarları da kontrol etmenizde fayda var. Fakat genel anlamda keskinlik gövde ile ilgili bir durum değildir. Objektifler ve yaptığınız ayarlarla ilgilidir.

  • Acaba nd filtreler de polarizeler gibi gökyüzünü ve denizi daha mavi gösterir mi ve parlamaları(su yüzeyinde) engeller mi? Teşekkürler🙏

  • ND filtreler görüntüde herhangi bi değişiklik yapmazlar. Doğal yoğunluk filtresi olarak Türkçeleştirilen bu filtreler pozlama sürenizi uzatmayı hedefler. Parlamayı da engellemez ve yansımayı da kontrol etmenize yaramazlar.

 12. ilker akdoğan | 16 Nisan 2019, 18:09

  merhaba hakkı bey, toptan giyim mağazamızda müşterilerle paylaşmak için ürünlerin fotoğraflarını çekmek istiyoruz. mağaza gün ışığı spotlar ağırlıklı olarak aydınlatılmış. telefonla yaptığımız çekimlerde renkleri doğru alamıyoruz ve foto genel olarak sarımsı bir renk çıkıyor. bizde keskin ,net ve sararmamış doğru renge yakın çekmek için bir fotoğraf cihazı arıyoruz bize bir tavsiyede bulunabilirmisiniz acaba ? biz samsung nx300 kit lens yada sony a6000 arasında kaldık .

  • İlker Bey bu fotoğraf makinesiyle ilgili bir durum değil. Tamamen yapılan ayarlarla ilgili bir durum. “Beyaz Ayarı” konusunda okuma yapmanız gerekir.

 13. Merhaba. Ben Nikon D5100 kullanıyorum. 2 gun once ikinci el Yongnuo 50mm 1.8 N aldım. Kit lensle sorunsuz fotoğraf çeker 50 mm lenste netleme sorunu yaşıyorum. Sorunum soyle; Netlemek istediğim yeri netliyor daha sonra kaçırıyor netliği. Bu neden kaynaklı olabilir?

  • Merhaba, Yongnuo markasının objektif çıkarttığını çakırmışım, bilmiyordum. Netleme yaptıktan sonra fazla beklemeyin. Çok açık diyaframlarda ufacık ileri geri hareketler bile netliğe etki edecektir. O yüzden netleme sesini duyar duymaz çekim yapın. Aslında daha iyi bir yöntem olarak tripod üzerinde kablolu veya kablosuz kumanda ile sabit bir nesneyi netleyerek çekim yapın. Netlemede sorun yoksa yukarıda yazdığım gibi fazla beklemenizden kaynaklanıyordur. Netlemede sorun varsa servis yolu gözüktü demektir.

 14. Müge yolcagider | 14 Mart 2019, 18:12

  Merhabalar hakki bey.benim lumix fz300 makinam var.yeni aldim ve ögreniyorum.f2,8 objektivi var ve süper zoom600.bununla makro cekimi rahatlikla yapabilirmuyim.cünki uzak zoom bir makina.kompakt makina.dslr degil.saygilar..

  • Müge Hanım makineyi zaten almışsınız, deneyerek nasıl çekim yapıp yapamayacağınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Makro için DSLR olmak zorunda değil. Kompakt makinelerle daha başarılı makrolar çekilebiliyor.

 15. İsmail Macit | 02 Ekim 2018, 16:23

  Merhabalar Hakkı bey. Ben takı fotoğrafları çekmek için 100mm Canon objektif aldım. Makinam Canon 650D. Yakın çekim fotograflarimda tek fotoğrafta bütün ürünün netligini alamıyorum. Bu nedenle tripod ile aynı yerde 4-5 fotoğraf çekip birleştirme yapmam gerekiyor. Diyaframı değerini artırınca keskinliği kaybediyorum. Acaba tek fotoğrafta gereken keskinliği yakalayabilecegim ayarlar nelerdir? Yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Sizin durumuzda ekipmanı değiştirmeden yapabileceğiniz en iyi şey biraz daha uzaktan çekim yapmak. Sonra da fotoğrafı kırparak kullanmak. Örneğin 30-40cm den çekim yapıyorsanız bunu 1-1.2 metreye çıkartın.

 16. macit zeytinoğlu | 30 Mart 2018, 11:20

  merhabalar hakkı bey,nıkon d3100 makınam ve 16-85 lens’im le “mimari”çekimlerimde nasıl bir yol izlemem gerekli,teşekkürlerimle

  • Macit Bey mimari çekimlerden kastınız iç mekan mı, dış mekan mı? Bu çekimler ne amaçla kullanılacak? Sıradan hobi amaçlı çekimler ise tripod kullanmanız, f/8 f/11 gibi diyafram değerleri tercih etmeniz, gündüzleri çekim yapıyorsanız ND Gradient filtre kullanmanız işinize yarayacak bilgiler.

 17. Çetin özcan | 09 Aralık 2017, 17:55

  ben nikon d7200 makinem var yeni aldığımdan dolayı biraz menülerini karıştırdım. benim sorum fabrika ayarlarına döndükten sonra menüden hangi ayarları yapmam gerekir? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Verdiğiniz bilgiler için sağolun.

  • Çetin Bey buna tamamen kişisel tercihlerinizle siz karar vereceksiniz. Bunun için de fotoğrafçılık için başlangıç kursuna katılmanız yerinde olur diye düşünüyorum.

  • çetin özcan | 10 Aralık 2017, 19:08

   ilginizden dolayı teşekkür ederim. Benim derdim sadece fabrika ayarlarına döndükten sonra menüden yapmam gereken ayar varmı ? kursa gittim. kurs biteli 2 hafta oldu. sınıf öğretmeniyim dolaysıyla daha çok – manzara çocukları – fotağraflıyorum. yazılarınızdan da faydalandım. Emeğinize sağlık sağolun

  • Çetin Bey, fabrika ayarlarına döndükten sonra yapılan ayarlar tamamen kişiseldir. Örneğin ben RAW çekmek isterim siz JPEG çekmek istersiniz. Ben AdobeRGB renk uzayını tercih ederim siz sRGB renk uzayını vs. O yüzden herhangi bir ayar yapmadan kullanabilirsiniz. Çoğu makinede copyright ayarları vardır. Otaya girdiğiniz isim fotoğraf dosyalarının EXIF bilgilerine kaydolur. Dilerseniz oraya kendi adınızı girebilirsiniz.

 18. Merhaba Hocam piyasadan ikinci el nikon d7100 makineyle beraberinde nikon 18-105 ile tamron 70-300 mm lense 2700-3000 tl ücret talep ediliyor sizce uygun mu ne yapmalıyım(5000 shutta)

 19. Hakkı Bey Ben emlak,gayrimenkul işiyle uğraşmaktayım.işim gereyi daire,konut,vb.. resimler çekmekteyim.. elimde samsung w150 f kompakt fotoğraf makinası var.ama malesef istediğim randımanı alamıyorum…
  daha net keskin fotoğraflar çekebileceğim ve geniş açısı iyi bir kaç alternatif fotoğraf makinası önerirmisiniz …teşekkürler

 20. Emre Önder | 09 Nisan 2017, 14:52

  Hakkı bey merhaba canon 1100d ve 18 55 kit lensim vardı, netlik konusunda tatmin etmiyordu, şimdi canon 50 mm lens aldım örnek olarak iso 100 tripodla ve f22 ile çekiyorum, en dip yaklaştırmada yine istediğim keskinlikte olmuyor, gövdenin bakımıyla ilgili olabilir mi? Makine 2.5 yıllık ve bakım yapılmadı gerçi kit lensi de hiç çıkarmamıştım

  • Hiçbir objektif f/22 de yeterince keskin değildir. Keskinlik gövde ile ilgili değildir (herhangi bir sorunu yoksa) objektifle ilgilidir. Buradaki ipuçlarına dikkat ederseniz daha iyi yol alabilirsiniz. f/4 veya f/5.6 da deneyin, önünde uv filtre varsa çıkarın ve uzaktan kumanda ile tetikleyin.

 21. yusuf aydemir | 12 Şubat 2017, 11:25

  Hakkı Bey Keskinlik bodye gore değişir mi? (Aynı markanin farkli govdeleri.hepsi crop olarak)

  • Hayır keskinlik genel anlamda gövdeye bağlı değildir. Fakat bazı gövdelerde sensör önünde bir filtre olur. Bu filtre daha doğru fotoğraf çemenize yarar. Bu filtrenin olmadığı gövdeler biraz daha keskin görüntü verirler.

 22. Pardon hocam telefonun oto düzeltmesinden kaynaklı bir kelime :) kumlanma dicektim

  • :) kumlanma oluşmaması için düşük iso değerlerinde 200, 400 gibi çekim yapmak gerekir. Eğer yüksek iso değerlerin çekim yaparsanız ve kumlanma yani noise oluşursa Photoshop gibi programlar vasıtasıyla giderebilirsiniz. Ayrıca makine içerisinde de yüksek iso değerlerinde kumlanma giderici fonksiyonu bulunmaktadır, onun ayarını da açık saklamalısınız.

 23. Hocam benim elimde 650d var kullanmayı nasıl giderebilirim

 24. merhaba.. 7200 Nıkon ve nıkon 3200 kameram var. Yurtdısına yemek fotografı cekmeye gıdecegım deneyım amaclı arkadaslarımın yanına ve cekımı otel restoranlarında pencere ısıgı ıle yapacagım. Elimdeki lenslerim 50mm 1.4 – 50mm 1.8 – 18-300mm 1.3.5 – kit lens 55-200mm 1.5.6 – 105mm 1-2.8 / ve de 2 ufak yuvarlak tasınabılır reflektor… Yanıma sadece ıhtıyacım olanı almak ıstıyorum yolculuk ve agırlık acısından. Hafıza kartım 2 adet ve yeterlı.. Baterylerde yeterli… Sız olsaydınız dıyerek bır tavsıye rıca edıyorum mumkunse :) tesekkur edıyorum ve ıyı calısmalar dılıyorum.

  • Hülya Hanım, 50mm objektiflerden bir tanesini almanız yeterli. Ayrıca geniş açıyı da içermesinden dolayı 18-300mm almalısınız, 55-200mm’yi bırakın. 105mm makro objektif yanılmıyorsam, onuda alın ve bir adet reflektör yeterli olacaktır. Ek olarak yanınıza sabit ışık kaynağı da alabilirsiniz, led kullanan pratik bir şeyler olabilir.

  • Çok tesekkür ediyorum verdiğiniz biilgiler için. İyi çalışmalar dilerim. Kolaylıklar gelsin.

  • Hülya Hanım rica ederim, umarım işinize yarar, selamlar.

 25. Mustafa Doğan | 05 Eylül 2016, 21:28

  Örneğin 70-200mm f/2.8 lik bir objektif kullandığımızı düşünürsek, diyaframı f/5.6 olarak kullanmak daha keskin bir görüntü almamızı sağlayacaktır.

  1) Bu örneğe göre benim 18-105mm f/3.5-5,6 objektifim için 3.5×2 = 7 oluyor (bu şekilde hesaplandığını düşündüm). Peki manzara fotoğrafı çekmek istersem yine aynı değeri mi kullanmalıyım keskinlik için? Yoksa çekeceğim konuya göre değiştirmem de bir sakınca yok mu? Ya da ne yapmalıyım daha keskinlik için?

  2) Bu objektif için bir filtre almak mantıklı mıdır? Daha önceki bir yazınızda Objektif fiyat ve filtre fiyatlarını karşılaştırarak pahalı bir objektif için önermiştiniz ama ucuz objektifler için pek gerek olmadığını neredeyse yarı fiyatına yakın bir rakama mal olduğunu yazmıştınız.

  • Objektiflerin neredeyse tamamına yakınında diyaframı kısmak daha keskin görüntü elde etmek için gereklidir. Yaptığınız hesabı anlamadım ama 18-105mm objektif ile f/5.6 da çekilen görüntü f/3.5 ten daha keskin olacaktır, hatta f/8 bile kullanabilirsiniz. Eğer düşük alan derinliğine ihtiyacınız yoksa f/8 olarak kullanın. Ben şahsen bu objektif için UV filtre almazdım ama kişisel bir seçim tabii.

 26. Hayırlı Ramazanlar,

  Bir sorum olacaktı…. Sizin çoğu fotoğraflarınızda değişik bir efekt gördüm…. Ve çok hoşuma gitti… Bu efektleri sonradan Photoshop ya da başka bir programla mı yapıyorsunuz, yoksa kullandığınız lenslerin karakteristik özelliği mi..? Bizim fotoğraflarımızda (kit lens) böyle bir efekt ve keskinlik yok, genel olarak düz ve soluk renkler var…

 27. hüseyin şen | 23 Nisan 2016, 17:36

  merhabalar 7200 nikon var ve 1.4 objektifim var sizden istediğim gündüz dış çekim ayarları nasıl yapılmalı ve akşam ?

  • Hüseyin Bey, bu sorunun tek bir cevabı yok, çünkü çekmek istediğiniz fotoğrafa ve çektiğiniz objeye, manzaraya göre değişiklik gösterir. Bu yüzden tavsiyem bir fotoğraf eğitimi almanız yönünde olacak.

 28. Hakki bey merhaba,
  Canon 70 200 de f4 ve f2.8 arasında kaldım. (Ikiside IS) keskinlik açısından bakarsak, bu kadar fazla para vermeye deger bi durum var mı ikisi arasında?

 29. Genellikle kullanılan tüm objektifler, izin verdikleri maksimum diyafram açıklıklarında en keskin görüntüyü vermezler. En keskin görüntüyü alabilmek için diyaframı 2 ya da 3 stop kadar kısmak gerekir. Örneğin 70-200mm f/2.8 lik bir objektif kullandığımızı düşünürsek, diyaframı f/5.6 olarak kullanmak daha keskin bir görüntü almamızı sağlayacaktır. peki neden en düşük diyaframda keskinliği vermez ışık kırılması mı meydana gelir hocam ?

  • Bu üretim teknolojisiyle ilgili, oldukça teknik bir konu. Zaten DSLR objektifler için genel bir kabul. Örneğin micro four thirds objektifler en açık diyaframda bile keskin görüntü verebiliyor.

 30. Yunus Ergören | 25 Mart 2016, 15:54

  Merhaba portre fotoğraf çekmek için tamron 70-300 mm uygun mu ?

  • Hayır, bahsettiğiniz objektif tele objektifdir. Portre için 50mm veya 85mm tercih edilir. Daha uzun teleobjektiflerle çekilen portre fotoğraflarında perspektif dağılması olacağından istenmeyen sonuçlar ortaya çıkacaktır.

 31. mehmet polat | 20 Mart 2016, 23:46

  hocam iyi günler fazla bütçem olmadığından fotoğrafçılık konusunda herşeyi deniyemiyorum çevremde ilgili kimsede yok genel itibariyle uzun pozlama en çok lezzet aldığım dal ve gece çekim yapmak. bu aralar ay fotoğrafları çekmek istiyorum elimde en büyük 18-55var ve 50mm 1.8 yani pek iş görmezler sonuçta telefoto lense ihityacım var bunun için piyasada önerebileceğiniz lens ne olur ve bir yerde karşılaştığım 100dolara kenko vari 8000s 420-800 mm f8 -16 lens nedir ne olur denemiş kullanmışlığınız varmı ? sadece ay veya gündüz uzak mesafe çekimi için yeter mi yoksa gereksizmi bunun yerine 70-300 yetermi falan yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 32. Merhaba ben nikon d3100 alıp tamron 70-300 lens Almayı düşünüyorum sizce iyi fotoğraf çeker mi?

  • Erkan Bey fotoğrafı siz çekeceksiniz makine değil, eğer elinizdeki ekipmanı iyi öğrenir ve hakkını verebilirseniz tabi ki çekebilirsiniz.

 33. Hocam size bi sorum olcak benim canon eos d700 kameram var 420 800mm lens almayi düşünüyorum nasil bi lens tavsiye edermisiniz

 34. Hakkı Hocam Merhabalar,

  Elimde ki Nikon D5100 makinemi D7100 yada D7200 e yükseltmek istiyorum. Aynı şartlar altında aynı lenslerle daha net daha kaliteli fotoğraflar çekerim diye düşünüyorum. Sizce bu düşüncemde haklı mıyım? Yoksa ortada bariz bir fark göremeyecek kadar fotoğrafta kalite farkı mı olur?

  Saygılar

  • Hiç fark göremeyeceksiniz, değişen hiçbir şey olmayacak. Daha keskin görüntü elde etmek için objektiflerinizi yenilemelisiniz gövdeyi değil.

  • Peki hocam lens olarak ne önerirsiniz? Çok yüksek paralar vermeden sağlam keskin fotoğraflar çekebileceğim lens tavsiyesinde bulunabilir misin?

  • Muzaffer Bey objektif konusu başlı başına bir konu ve çekmek istediğiniz konuya ve bütçenize göre belirleniyor. Eğer düşük bütçe ile keskin fotoğraf çekmek istiyorsanız 50mm f/1.8 alarak başlayabilirsiniz.

 35. Hakkı Hocam Merhabalar

  Nikon D5100 kullanıyorum ve ISO ayarım otomatik modda. Manuel olarak fotoğraf çekmeyi seviyorum. Ev ortamında fotoğraf çekerken ISO makine tarafından otomatik ayarlanıyor ve genelde 6400 olarak ayarlıyor. Size sorum iyi bir fotoğrafçıda ISO yu otomatik modda mı kullanıyor yoksa ISO yu kendisi kullanıp minimum seviyede tutup Photoshop gibi programlarla pozlama ayarını sonradan mı yapıyor?

  Saygılar

  • Merhabalar, iyi fotoğrafçı hangi ayarı ne zaman kullanacağını bilir. Her zamana otomatik modda kullanmanızın pek bir anlamı yok. Ama değişen ışık koşullarında hızlı çekimler yapıyorsanız ve haket netsizliği oluşmasındansa noise oluşsun diyorsanız ISO otomatik olabilir. ISO yu düşük tutup yavaş bir çekim yaptıktan sonra çıkan hareket netsizliğini hiçbir programla düzeltemezsiniz ama yüksek isodan kaynaklanan kumlanmayı bazı programlarla giderebilirsiniz. Kısaca ISO akıllıca kullanılmalı gerek yokken artırmamalı. Ev ortamında sabir objelerle çalışıyorsanız tripod kullanın ve düşük iso kullanın.

 36. Hayırlı günler dileklerimle ..elimde ilk profesyonel makinem var..heyecanım biraz fazla olmalı ki nerden başlayacağımı bilemiyorum..
  Canon 1200d.
  Tavsiyelerinizi bekliyorum bilgilerinize ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 37. Merhaba Hakkı bey;

  Yeni, Dijital SLR fotoğraf makinesi almak istiyorum. Canon EOS 600D ve Canon EOS 650D arasındaki farkı merak ediyorum. Göze batan farklılıklar nelerdir? Teşekkür ederim.

  • Karşılaştırma sitelerinde rahatlıkla görebilirsiniz. Fiyat olarak aralarında çok fark olmasa gerek, hatta 700D şu an alınabilecek en mantıklı seçim görünüyor.

 38. Merhaba hocam;

  Yüksrk Iso’dan kaynaklı oluşan kumlanmayı bazı programlar ile çözmek kolay demişsiniz.

  Hangi programlardır bunlar.
  Örneğin makine ile gelen Nikon’un bir yazılımı var o mu yoksa 3rd party uygulamalar mı yoksa Photosopta efekt kullanmak mı?

  Teşekkürler.

  • Genel itibariyle Photoshop ta kullanılan bir çok eklenti mevcut, örneğin Topaz Denoise, Nik Collection Dfine 2, Noiseware, Neat Image vb.

 39. Merhabalar, Samsung NX300 fotoğraf makinesi almayı düşünüyorum hakkındaki yorumu yaparsanız sevinirim.
  Ve fotoğraf çekim teknikleriyle ilgili sayfanız mevcut mudur?

 40. Hasan Ismayilov | 01 Kasım 2014, 23:27

  Selam Hakki bey,

  Benim Nikon D7100 makinem var. 50mm f1.8G lensim var. (kit lensi sattim 18-105) bir zoom lensi almak istiyorum. Nikon 18-300mm G f/3.5-6.3 ve Tamron 16-300 F/3.5-6.3 Di II VC PZD arasinda kaldim, Hangisini onerirsiniz?

  Tesekkur ederim.

 41. Hakkı Bey Merhaba,

  FujiFilm HS30 EXR makinem var. İlk önce fotoğrafçılık konusundan acemi birisi olduğumu belirteyim. Fotoğraf makinesinin otomatik ayarlarına göre çekim yapıyorum. Yani hiçbirşekilde müdahelede bulunmuyorum. Manuel olarak ISO, DİAFRAM v.b. ayarlarla çekim yapmayı çok istiyorum ama bilgim yok. Çektiğim fotoğraflarda kumlanma oluyor. Sebebi neden olabilir? Bir ayarı falan mı var acaba ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Şimdiden Teşekkürler

  • Kumlanmanın sebebi yüksek iso kullanımıdır. Makine düşük ışıklı ortamlarda otomatik olarak iso değerini yükseltiyordur.

 42. Ahmet Bayrakcı | 28 Ağustos 2014, 15:09

  Cevabınız için çok teşekkür ederim.

 43. Ahmet Bayrakcı | 28 Ağustos 2014, 10:45

  Hakkı Bey 500 px sitesinde kullandığınız Benro A-1691 kullandığınızı gördüm.Gezilerde kullanmak üzere çok ağır olmayan fakat güvenilir bir tripod satın almak istiyorum.Bu tripodu veya başka birini tavsiye eder misiniz?
  Teşekkür ederim.

  • Evet bunu tavsiye ederim. Zaten o amaçla kullanıyorum. Kabin içi valizlere bile sığdığını düşünürseniz, daha iyi karar verebilirsiniz sanırım.

 44. Kubilay Emekli | 07 Temmuz 2014, 07:19

  Hakkı bey yazılarınızı ilgi ile okuyorum. Size bir sorum olacak benim ilk çıktığı sene aldığım Nikon 300D makinem var. Bu makineye daha sonra 24-85 F 2.8 nikkor objektif aldım fakat nedendir bilmiyorum istediğim netlikte ve canlılıkta fotoğraf çekemiyorum. Öyle ki yıllar önce kullandığım nikon D50 makinemi arar oldum. Ne yapmamamı tavsiye edersiniz.
  Teşekkürler.

  • Herhangi birşey olabilir. Burada yazılı olanları uygulamanızı tavsiye ederim. Özellikle Nikon D300 fabrika ayarlarında sharpness kısmı normalden çok düşük olarak geliyordu, hatırladığım kadarıyla o zamanlar bunun çok fazla konusu geçmişti. Picture style kımından bunu iki kademe artırmanız iyi olur. Bir de ek olarak uv filtre kullanıyoranız onu çıkartarak çekim yamqnızı önereceğim. Sonra da sonuçları karşılaştırın bakalım.

 45. Merhaba nikon d70 fotoğraf makinesi kullanıyorum sütüdyoda fotoğraf çekiyorum ama fotoğrafların mb çok düşük ve çok net olmuyor bu sorunu nasıl aşabilirimm … teşekkürler

  • Fotoğraflarınızı NEF olarak çekin. Photoshop ile açarken RAW arayüzünde alt kısımda bulunan workflow option kısmından daha büyük olarak açabilirsiniz, 16 bit olarak açıp işlemleriniz bitince 8 bit yapın sonra JPG olarak kaydedin.

 46. Gerçekten kapsamlı ve çok faydalı bilgiler paylaşımınız için teşekkür ederim.emeğimize sağlık

 47. Fotoğraf çekmeye de fotoğraf makinelerine de çok ilgim var. 2 gün sonra yarı profesyonel bir makine alacağız . Burada birkaç teknoloji mağazasından seçeceğiz . Bize yarı profesyonellerde fujifilm daha iyi olduğunu söylüyorlardı . Bir kaç çekim yapmıştık . Gerçekte de fujifilm canona göre yarı profesyonellerde daha iyi çekiyordu . Siz ne almamı önerirsiniz 300-450 civarında bir fiyata en iyi makine sizce nedir bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler…

 48. mustafa yiğit | 05 Ocak 2014, 12:50

  Hakkı bey verdiğiniz bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizden öğrendiklerimle çok yol aldım.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.