Something is wrong.
Instagram token error.

Fotoğraf için seyahat etmek gerekli mi? Fotoğrafçıya ne kazandırır?

Seyahat sadece fotoğraf için değil, genel anlamda kendini iyi hissetmek, yaşadığı dünyadan keyif almak için bir gereklilik. Yeni yerler görmek yeni insanlar ve kültürler tanımak bakış açımızı genişletir ve bizi olgunlaştırır. Eskilerin dediği gibi “Tebdil-i mekanda ferahlık vardır.”

Seyahat çok geniş bir konu, bir manzarayı fotoğraflamaya giderken yaptığımız şey seyahat, evimizde iken bu manzarayı çekemeyiz. Ya da bir kelebek veya kuş fotoğrafı çekerken o kelebeğin yaşadığı özel coğrafyaya seyahat etmeniz şart. Yani bir kaç fotoğraf türü haricinde seyahat etmek neredeyse gereklilik.

Kamboçya - hakkiceylan.com

Peki seyahat etmek fotoğraf açısından ne kazandırıyor? Yeni coğrafyalar, yeni insanlar, yeni kültürler tanımak elbette oldukça iyi. Bunları fotoğraflamak ta bir o kadar keyifli; fakat bence fotoğrafçıya kazandırdığı en büyük fayda farkındalık konusunda oluyor.

Tıpkı sese olan alışkanlığımız gibi, görsel objelere de alışkanlık kazanırız. Her zaman verilen bir örnek vardır. Boş bir odada çalışıyorsunuz ve duvarda asılı bir saat var, bir süre sonra saatin çıkardığı tik tak seslerini o sese alıştığınızdan artık duymazsınız. Görüntü için de aynı şey geçerli. Devamlı bulunduğumuz çevrede, yaşadığımız alanda bir çok şeyin görüntüsüne alışıyoruz, dışarıdan gelen birisi için fotoğraf olarak algılanan bir çok şey bizim için bir anlam ifade etmiyor, çünkü farkına varmamız çok zor oluyor. Mekan değiştirmekle bu alışkanlık kırılıyor ve görme farkındalığımız artıyor. Çok daha fazla fotoğraf çekiyoruz, çok daha dikkatli oluyoruz.

Ha long Bay - hakkiceylan.com

Ben oldukça fazla seyahat ediyorum, tüm seyahatlerim fotoğraf odaklı, yani fotoğraf çekme amaçlı. Zamanım yettiği ölçüde gittiğim yerlere ait bilgileri ve orada yaşadıklarımızı azgezmis.com adresinde gezi yazıları olarak paylaşıyorum, tabi ki fotoğrafların bir kısmını da.

Fotoğrafçılar için fotoğraf gezileri planlıyoruz ve farklı rotalara gidiyoruz. Siz de ister fotoğraf odaklı, ister farklı bir amaçla seyahat ediyorsanız azgezmis.com üzerinde mutlaka işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

7 Yorum Var

 1. tarkan baran | 27 Mayıs 2016, 11:45

  günümüz dünyasında sizin gibi bildiğini başka insanlarla paylaşabilen insanlara çok az rastlanıyor…siteniz benim gibi yeni başlayanlar için adeta bir okul gibi her soruya tek tek cevap vermeniz harika öğrenmek istediğim herşeyi bizim gibilerin anlayabileceği sade bir dille anlatmışsınız emeğinize sağlık çok teşekkür ediyorum

 2. Ayşe Böge | 31 Mart 2016, 13:10

  Merhaba Hakkı Bey,
  Fotoğraf makineleri hakkında araştırma yaparken sitenize denk geldim ve gerçekten çok beğendim. Özellikle benim gibi bu alana yeni merak salan birisi için değindiğiniz konular çok güzel seçilmiş ve anlatımınız gayet anlaşılır olmuş, teşekkür ediyorum.
  Ayrıca Flickr’dan fotoğraflarınıza baktım ve hepsinde ayrı bir anlam ayrı bir öykü var, tebrik ediyorum.
  Tabii ki her soruyu yanıtlamanız da ayrıca takdire şayan…

 3. Aysun Aydın | 06 Şubat 2016, 08:58

  gezilerdeki fot.çok daha dinamik bulurum.Beni yeniler.Gezmek beni hep yeniler.Çok mutlu olurum.Teşekkürler.

 4. Güray Çayır | 05 Şubat 2016, 19:02

  Tümüne katılıyorum… Uzakları çok istememe rağmen, ancak yakın çevremizi gezebiliyorum.. Yani imkanlar kısıtlı… ;-)

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.