Something is wrong.
Instagram token error.

Fotoğrafa yeni başlayanlara tavsiyeler

“O kadar para verdim, son teknoloji bir DSLR satın aldım, şimdi güzel fotoğraflar çekebilirim.” şeklinde bir düşüncen varsa bundan hemen kurtul. Güzel ve iyi fotoğraflar çekebilmek için birçok koşulun aynı anda sağlanması gerekir. Bunlardan sadece birini, hatta önemsizlerinden birini gerçekleştirmişsin, şimdi sıra diğerlerinde.

Sıradaki koşul elindeki makineyi tanıyıp en iyi ve verimli şekilde kullanmak. Aslında bu sandığından çok daha kolay ve kısa sürede katedebileceğin bir aşama. Belki başlarda sıkıcı gelecektir ve zaten bu yüzden birçok kişi tarafından bu aşama atlanır veya ihmal edilir. Fakat bence bu kısım en can alıcı noktaların başında geliyor.

Makina üzerindeki işaretler nelerdir? Hangi düğme veya teker ne işe yarar? Bunların hepsini gözden geçirmeli, makinanın kullanım kitapçığını en az bir kere baştan sonra kadar okumalısın. İnan bana ileride işine çok yarayacak bilgiler edineceksin. Eğer temel fotoğraf bilgin yoksa makina kullanımına ait bilgileri temel fotoğraf bilgileriyle birlikte öğrenmelisin, bu ikisi fotoğrafçılığın alfabesini oluşturur. Okuduklarından anlamadıkların olduğunda sormaktan çekinme. Etrafında mutlaka senden daha bilgili ve tecrübeli fotoğrafçı tanıdıkların olacaktır. Yoksa da internette bu iş için birçok kaynak bulmak mümkün.

Fotoğraf paylaşım sitelerinde kariyer yapma peşinde koşma, lütfen eğer fotoğraf çekmekten keyif alıyorsan ve her geçen zaman daha da iyi fotoğraf çekmek istiyorsan paylaşım sitelerinden ilk zamanlar uzak durmalısın. Zamanı geldiğinde paylaşım yaparsın; ama bence yeni başlayanlar için oldukça sakıncalı. Tanıdığın, bildiğin iyi fotoğrafçılara fotoğraflarını gönder veya göster, onlardan eleştiri iste, “Sen olsaydın nasıl çekerdin?” diye sor. Fotoğraf hakkında ve özellikle senin fotoğrafların hakkında konuş. Ama bu işi de abartma, insanlar sana eleştiri yapmak zorunda değiller. Zaten on, on beş fotoğrafına eleştiri aldığında ve bunları dikkatlice dinlediğinde pek çok şey öğrenmiş olacaksın. Bu öğrendiklerini hazmedip uygulamaya çalış.

Özellikle fotoğrafçı olmayanların senin çektiğin fotoğraflar hakkında söyledikleri övgü dolu sözler hiç önemli değil, onlara aldırma, söylediklerini pek kale alma, onlar fotoğraftan anlamıyorlar. Onlar sadece fotoğraftaki nesneye bakıp konuşurlar “ne güzel kedi, ne ilginç böcek, ne güzel manzara, ne güzel bakmış, şu kızın güzelliğine bak, vs.” Bu söylenenler ne senin fotoğraf tekniğinle ne de sanatınla ilgilidir. Bu yüzden onlara aldırma.

Fotoğraflarına kendinden birşeyler kattığın sürece, ürettiğin eserlerde senden bir iz kaldığı sürece sanattan bahsetmek olasıdır. Diğer durumlarda operatörlükten başka bir iş yapmış sayılmazsın. O zaman da fotoğrafçısın; ama fotoğraf sanatçısı (sanatında fotoğraf tekniğini kullanan kişi) değil.

Fotoğraf sanatçısı olmak için öncelikle fotoğrafçı olmak gerekir. Fotoğrafçı ise fotoğraf tekniğini en iyi şekilde kullanan kişidir. Bu kişi eğer sanatla meşgul oluyor ve sanatında fotoğraf tekniğini kullanıyor ise fotoğraf sanatçısı olarak adlandırılabilir. Kendine fotoğraf sanatçısı olarak adlandıranlara ve eserlerine hayretle bakıyorum, herneyse…

Bunların hepsi sonra, zamanı geldiğinde tekrar konuşulur. Bunlarla şimdilik ilgilenmeye gerek yok. Biz önce fotoğrafçı olalım. Bunun için de tekniğimizi kusursuzlaştıralım ve bilgimizi artıralım. Bu konudaki teknik ve bilgi sanıldığı kadar çok değil ve kısa süre içerisinde zorunlu olanlar ve en çok kullanılacaklar öğrenilebilir. Sanat ise sonsuz, engin bir yaratım sürecidir. Onunla ilgilenecek çok vaktimiz olacak..

NOT: Fotoğrafların konu ile ilgisi yok, geçenlerde Trabzon’da açılan Küresel Isınma Sergisinde yayımladığım fotoğrafları metni zenginleştirmesi açısından kullandım.

780 Yorum Var

 1. mrb
  iki model arasında kararsızlık içindeyim yardımcı olabilirmisiniz.?
  canon 77d
  fujifilm xt20
  sizce hangisini almalıyım.?

  • Kararsızlık yaşacak bir durum yok. Sadece gövdeye odaklanmayın. objektiflere ve diğer aksesuarlara da bakın. Fotoğraf kalitesi konusunda ikisi de sizi yarı yolda bırakmaz, her ikisi de oldukça başarılı ürünler. Siz kullanım pratikliklerine odaklanın. Ağırlığa, boyuta, su ve toza karşı dayanıma, döner LCD ye tuş ve teker kombinasyonlarının konumuna vb. bakın. Elinize alıp kullanın ve öyle karar verin.

 2. Canon 70d 5_6 senelik bir makine 200d daha güncel bir makine fotograf ve imaj kalitesi olarak hangisini almalıyım sadece fotograf için.iki modelinin fiyatları neredeyse aynı.

 3. Hakki abi ben biraz araştırdım canon 800d 7560 px
  canon 200d 63 px ölçüm sistemi kullanıyor.aralarında baya bir fark var bu abi ölçüm sistemi nedir.tam olarak pozlamayla ilgili bir seymi tam anlayamadım fotoğrafa artısı yada eksisi nedir.

 4. Mrb
  Canon 800d
  Canon 200d
  İşlemci aynı sensör ayni içerisindeki yazılımmı farklı acaba aralarında 1000_1500 tl gibi bir fiyat var af noktasi farklı sadece af noktası hangi çekimler için avantaj sağlar 200d kafa karıştırıcı bir model gibi bu iki modeli artısiyla eksisiyle anlatabilirmisin tşk

  • Fatih Bey aynı objektifleri kullandığınız taktirde çekilen fotoğrafların kalitesinde fark olmayacaktır. AF noktalarının fazla olması daha stabil bir otomatik netleme yapabilmenizi sağlar. Fakat bu fotoğraflarınızın yüzde 95 inde kullanmayacağınız bir özelliktir. Genellikle çok hızlı hareket eden bir nesneyi yakalamaya çalıştığınızda işinize yarar. Aralarındaki asıl fark gövde yapılarındadır. 200D daha küçük ve ve daha hafiftir. Onun dışındaki farklar önemsenmeyecek kadar azdır. Tercih yaparken elinize uygun olup olmadığını fiziksel olarak tutup kontrol etmeniz seçiminizdeki en büyük yardımcınız olacaktır.

 5. Slm hakkı abi bu segment farkı ne oluyor canon 70d ile 800d arasında ne fark var ilk makinan olucak on kişiden 9 kişi 70d diyor eski model olmasına rağmen bütçemde musait 70d bildiyim kadariyla ağır ve büyük body ellerim cok büyük deyil denge problemi sıkıntısı cekermiyim 70d nin 800d göre artıları ne olur.?

  • Segment farkı, gövde boyutu, kullanılan malzeme kalitesi, özelleştirilebilirlik, toz ve su geçirmezlik, çarpmalara karşı dayanıklılık vb. çoğu kişi için ikincil öneme sahip unsurlar tarasından belirleniyor. Bahsettiğin her iki gövde ile harika fotoğraflar çekebilirsin. Gövdeleri elinde tutup hangisine ısınırsan onu satın almanı öneririm.

 6. mrb hakkı bey hobi amaçlı çekimler yapmak için fotograf makinasi almayI düşünmüyorum 2000 tl bütçem var almak istediğim makina 3200 tl arkadaşımda 2 el var ama spot dükkan garantili 8_10 ay önce almış 8000 bin çekimde büyük ihtimalle teşhir ürünü diye düşünüyorum makinasi aldığında makina cikali daha bir sene olmamisti 2400 tl almış sizce ne yapmalıyım.?

  • Bu kişisel bir karar, 8000 çekim çok değil, 800 TL ise çok. Eğer aradaki fiyatı daha iyi objektiflere yatıracaksanız, garanti veriliyorsa ve herhangi problemi yoksa alınabilir.

 7. hocam canon 70d üzerine 1500tl fazla vererek 77d body almak mantıklı mıdır? değer mi sizce?

  • Bütçeniz sınırlı ise bu parayı daha kaliteli objektiflere ayırmak daha kaliteli fotoğraflar çekmenizi sağlayacaktır. Gövde tek başına hiç birşey ifade etmez.

 8. Mrb 4000 tl bütçe ile alabileceğim en uyumlu bir dslr birde aynasız modeller hangileri olurdu.

 9. Canon 200d tamron 17_50mm 2.8 VC siz modeli ile başlamak istiyorum bildiğiniz üzere 200d ufak bir body denge problemi olurmu yada alternatif olarak önerebileceğiniz başka bir lens varmı sabit diyaframlı esen kalın.

 10. Merhaba,

  Sokak fotoğrafçılığı için Canon ve Nikon’dan ziyade Olympus OM-D E-M10 Mark II almayı düşünüyorum. İlk defa bir Mirrorless makinem olacak, öncelesinde Nikon Coolpix s9400 ile çekiyordum. Başlangıç için bu makine hem teknik bilgi hemde fotoğraf tecrübesi katacağını düşünüyor musunuz? Genellikle çekeceğim odak nokta insanlar olduğu için bu makinenin bana yeteceğini düşünüyorum. Fikirlerinizi merak ediyorum.

  • Teknik bilgiye okuyarak, tecrübeye de zamanla ulaşabilirsiniz. Ama bahsettiğiniz makine ile çekim yaparken çok daha fazla keyif alacağınıza eminim. Objektifi değişebildiğinden dolatyı farklı objektifler kullanrak değişik açılarda çekimler yapabilirsiniz. Bence iyi bir seçim.

 11. Merhaba ben Pentax k70 kullanıcısıyım ve çok çeşitli fotoğraflar çekiyorum buna doğa dan portre ye kadar geniş bir yelpazede devam etmek istiyorum makinem benim ilk makinem ve 2 yıldır kullanıyorum lakin objektif yetersiz kaldığını düşünüyorum sizden arzum Pentax için farklı bir kaç objektif onerisidir yakin uzak ve hareketli nesnelerde kullana bilecegim şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim

 12. Halil İbrahim | 29 Kasım 2016, 20:57

  Hocam benim elimde canon 650d var gece fotoğrafları istediğim gibi değil iso değeri düşük olsa bile noise var ve renkler çok canlıda değil ne yapabilirim

  • Yapabileceğiniz çok fazla şey yok aslında, bu tamamen sensörle ilgili bir durum. Gece fotoğraflarından kastınız uzun pozlama değil herhalde, yüksek iso değerlerinde çekilen sokak fotoğraflarını anlıyorum. Sanırım yapılabilecek en iyi şey çok açık diyaframlı objektifler kullanmak f/1.8, f/1.4 ve f/1.2 gibi. Sonrasında ise Photoshop vb. yardımıyla noise giderici yazılım uygulamak.

 13. Merhaba, Herkes aynı şeyleri yazmış ama bende demek zorundayım. Bilgisayar bölümü okuyorum ünüversite içinde fotoğrafçılık bölümüne gitmeye karar verdim. Şuanda kameram yok çoğu sitelerde DSLR kullanın diyor. 700d/750d yada DSLR hangisi sizce?

 14. Merhaba canon eos 700 d ıcın hangı hafıza kartını onerırsınız?

  • SanDisk 64GB Extreme PRO UHS-II SDXC alabilirsiniz; ya da daha uygun fiyatlı Transcend 64GB Ultimate UHS-II SDXC alınabilir.

 15. Reşat Köstem | 11 Ağustos 2016, 14:17

  Hakkı Bey merhaba,
  At yarışı meraklısıyım ve kompakt makinelerle bazı fotoğraflar çekiyorum ama bunlar genelikle durağan fotolar olabiliyor. Amacım; idmanda ve gece koşularında (koşuların bitişinde) fotoğraflar çekebilmek.
  Bu konuda yetkin bir arkadaşımla Canon 60D+18/200 4-5.6 IS ekipmanın yeterli olabileceğini düşündük. Sizin görüşünüz?

  • Gövde olarak uygun fakat daha hızlı objektifler kullanmalısınız. Yakın çekimler için Sigma 18-35mm f/1.8 ve uzak çekimler için de 70-200mm f/2.8 gibi.

 16. Merabalar yakın çekim ürün çekeceğim nikon d3200 aldım fakat ayarları nasıl yapacağım acaba telefonum daha iyi çekiyor teşekkürler

 17. sokak fotografciligi yapmak istiyorum nikon d7100 mu yoksa canon 70 d mi daha mantikli olur hangisini alirsam hangi lens kullanmaliyim

  • Her ikisi de başlangıç için aynı sayılır. Fakat sokak fotoğrafçılığı için ideal olan ekipman dikkat çekmeyen ufak gövdelerdir, DSLR gövdeler büyüktür ve dikkat çekerler. Aynasız gövdelere bakmanızı tavsiye ederim. Özellikle Fujifilm ve Olympus

 18. yunus emre aslan | 10 Haziran 2016, 04:35

  mrb hakkı bey yorumlarınızı ve önerilerinizi okudum doga,manzara , kuş, yakın cekim makro çekmler yapmak istiyrum çok kararsızım baslangıc sevìyesi makina ve kompakt makinalär kullandım ve yeni bir makina alicam 4,500 tl adar bütcem var lens öneriniz ve body önerinizi almak ìstiyòrum nikon d7200 istìyorum hız bakımındanda canon 7d mark 2 istiyorum ama maddi açıdan diyiyorum canon 750d vs makina alayım body lensleri sonradan alayım diyiyorum ne yapmami önerirsiniz. yardımcı olursanız cok memnun olurum bu arada çok degerli bırısıñız saygılar

  • Yunus Emre Bey merhaba, zor bir durumdasınız anlıyorum.. Elinizdeki bütçe bir set kurmak için mi? Yoksa sadece gövde için mi? Eğer sadece gövde için ise Canon 80D oldukça iyi bir seçim olur. Diğer durumda zaten her türlü çekim için yetersiz kalacaktır.

 19. güzel abim benim ilk makinam olucak ne alacagımda kararsızım 2000 lira bütçem var nikon düşünüyorum ama hangisi sizden yardım iştiyorum balo çekimleride yapacagım

  • Muharrem Bey, bence öncelikle bir fotoğrafçılık kursuna gitmenizde fayda var, hangi ekipmanı alırsanız alın, onu iyi şekilde kullanmanız daha önemli. Başlangıç seviyesinde Nikondan ziyade Canon tavsiye ediyorum. Özellikle Canon 700D veya 750D gibi.

 20. yılmaz benzer | 20 Mayıs 2016, 06:35

  Hakkı bey öncelikle deneyimlerinizi bizlere aktardığınız için teşekkür ederim.nikon 5200 almaya karar vermişken sizin yorumlariniz ve canon 100 d hakkındaki düşünceleriniz Canon EOS 100D 18-55mm IS STM Lensli SLR bir makina almama vesile oldunuz.sorum uzak ve yakın mesafede doğa ve manzara resimleri için uygun fiyata alabileceğim bir lens tavsiye edermisiniz aynı zamnda ilerde kendimi yetiştirdigimde taha üst bir model makinada kullanabilmeliyim bu lensi şimdiden teşekkür ederim.

  • Yılmaz Bey öncelikle Canon için alacağınız objektifleri FX gövdeye geçmediğiniz sürece her modelde kullanabilirsiniz, yani 750D, 80D, 7D vs. gibi modellerle kullanabilirsiniz. Fakat 6D ve 5D serilerinde kullanamazsınız. İkinci olarak Manzara fotoğrafı için ultra geniş açı objektif, yakın çekim için makro objektif ve vahşi yaşam için de teleobjektif almalısınız, hepsi birbirinden farklı konular.

 21. merhabalar hakkı bey, ben mimarlık öğrencisiyim ve fotoğraf makineleri hakkın pek bir bilgim yok ve istediğim yurtiçi ve dışında gördüğüm yapıları çekmek ilgim var ne öneride bulunursunuz acaba?

 22. Merhaba hakki bey. Fotograf makine si ile ilgili pek bilgim yok. Dis mekan cekim kursuna gidip. Bi tane makine almak istiyorum. Dis mekan cekimi yapanlarin makinesi genelde canon 5d mark 3. Benim ise butcem canon 70 d. Yeterli suan. Cekim kabiliyetimi gelistirirsem. 70 d ile ayni kaliteyi yakalayabilirmiyim. Baska tavsiyeniz. Varmi. 70 d. Dis mekan dugun cekimlerinde ne kadar uygun. Yeni baslayan biri icin. Yani Mark 3 ne kadar uygun olur. 70 d dis mekani tasiyabilir mi. Ve mark 3 un baska alternatifi var mi. Tesekkurler

  • Giriş seviyesi gövdeler bile dış mekan çekimleri için yeterlidir. Önemli olan kaliteli objektif kullanmanız ve işinizi düzgün yapmanız. Sonrasında fotoğrafları işlerken de aynı özeni göstermenizdir. Fakat gövde küçük görünceği müşteri makineye hor bakabilir :) bu yüzden battery grip kullanmakta fayda var.

 23. üveys elard | 27 Nisan 2016, 10:14

  Merhaba hakkı hocam ben de yeni baslayanlardanim nikon d5200 de karar kıldım nihayetinde lakin af butonu olmaması kararsızlığa itti beni canon 700d veya 750d yi araştırdım aslında af tuşu büyük bi sıkıntı değilse nikon da karar kıldım ama sizin fikrinizi almak benim için çok mühimdir

  • Çok bütük bir sıkıntı değil, kit objektifi ile alırsanız ve sonradan alacağınız objektiflerin de AF-S olmasına dikkat etmeniz gerekecek..

 24. merhaba ben canon 650 d almak istiyorum iyi bir makinemi buna hangi lens almam lazım araba fotoğrafları gibi fotoğraflar cekicem

  • Merhaba, Eğer ikinci el olarak alacaksanız ve fazla para vermeyecekseniz iyi bir makinedir, ama biraz eski modeldir. Sıfır almayı düşünüyorsanız 700D veya 750D almanız daha akıllıca olur, alırken de kit objektifi ile birlikte alırsınız.

 25. Merhaba Hakkı Bey,
  Profesyonel görüşlerinizi, deneyimlerinizi, bilginizi böyle güzel ve karşılıksız paylaşmanız inanılmaz güzel!. Saatlerdir heyecanla yazılarınızı okuyorum, ellerinize sağlık ve yorumlara baktıkça üst üste sorulan soruların sıkılmadan ve sabırla hepsine cevap vermenize hayran kaldım :D Harikasınız!!!!
  Şimdilik okumaya devam ediyorum; fakat teşekkür etmeden de geçemedim.. iyi çalışmalar dilerim.

 26. Sigma 17 50 mi yoksa tamronmu karar veremedim şimdiden teşekkürler

  • Tamron 17-50 keskinlik olarak çok başarılı, tek kusuru biraz yavaş ve sesli netleme yapması, ama sonuçları gerçekten çok başarılı.

 27. Cuneyt koç | 16 Nisan 2016, 10:33

  Merhaba, baslangıc seviyesinde kamera bakıyoruz. Boyutları buyuk olmayan profesyonel kamera bakıyoruz. Canon eos 100d veya nikkon 3300 dusunuyoruz? Yada bunların haricinde sizin önereceginiz bir urun varmıdır? Tesekkurler

 28. ADEM BAYIR | 12 Nisan 2016, 21:37

  Hakkı hocam selamlar.
  Fotoğraf merakım mı, hevesim mi, nedir bilmiyorum ama var. En başlangıç seviyesi öğrencilerden biriyim anlayacağınız. Bu işe ben de gireyim dedim ve bugün itibariyle Canon EOS 70D D-SLR gövde/18-135mm lens aldım. Ama elime makinayı alıp dışarı çıkmadan önce bu yazıda bahsettiğiniz teknik ve temel fotoğraf bilgilerini öğrenmek istiyorum. Bunun için online bir kaynak öneriniz var mıdır? Ve diğer önerilerinize de çok müteşekkir olurum.

  • Adem Bey merhaba, online bir kaynak bilmiyorum; ama ben İstanbul’da olduğum süre içerisinde bire bir kişisel eğitim veriyorum.

 29. meraba
  canon eos m yeni başlayan içn uygun mudur?
  bi de site içi arama butonu yok mu ben mi bulamadı?

  • Canon EOS M modelini beğenmiyorum ve tavsiye etmiyorum, onun yerine Olympus OM-D E-M10 modeli çok daha iyi olacaktır. Site içi arama bölümü mevcur gözünüzden kaçmış sanırım.

1 6 7 8

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.