Fotoğraf çekmeye yeni başlayanların ilk sorduğu soru Hangi formatta fotoğraf çekmeliyim? JPEG veya RAW. Bir çok amatör fotoğrafçının JPEG formatta fotoğraf çekmesininin kendi işini kolaylaştıracağını ve onu bir çok dertten kurtaracağını düşünüyorum. Bu yüzden benim genel anlamda tavsiyem JPEG fotoğraf çekilmesi yönünde olacak.

Eğer aşağıdaki koşullardan en az birini ya da bir kaçını sağlıyorsanız fotoğraf çekimlerinizi JPEG olarak yapmanız sizin için çok daha verimli ve avantajlı olacaktır.

  • Fotoğraf çektikten sonra hemen paylaşmak istiyorum, instagram vs. efektleri hoşuma gidiyor.
  • Belgesel Fotoğraf, Candid ya da Sokak Fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız ve fotoğraf çekimleriniz bu kategoride yer alıyorsa.
  • Fotoğraflarımı RAW olarak çekiyorum, sonra Lightroom veya Photoshop gibi programlarla fazla müdahale yapmadan JPEG formatına çeviriyorum.

RAW fotoğraf fotoğrafın negatifi olarak adlandırılır. Gördüğünüzden çok daha fazla bilgiyi barındırır. Eğer sadece gördüğünüze ihtiyacınız varsa ve onu kullanıyorsanız, görünmeyene ihtiyacınız yoksa RAW çekmenize, ya da eziyet çekmenize gerek yok. JPEG formatını kullanın ve rahatlayın. Hayat çok kısa.

Fotoğraf işleme ile ilgilenmiyorsanız veya sadece zorunluluktan yapıyorsanız, keyif almıyorsanız. İyi kalibre edilmiş bir monitörünüz yoksa, Photoshop programını notebook ekranında kırpma yapmak için kullanıyorsanız JPEG formatta çekim yapmak sizi bir çok dertten kurtaracak.

JPEG formatının faydaları

  • Öncelikle her ortamda kolaylıkla saklayabilir ve paylaşabilirsiniz. Tüm makineler için standarttır. (RAW formatı standart değildir.)
  • Boyutu azalacağından dolayı dropbox, google drive gibi bulut sistemleri kullanmanız kolaylaşacak, fotoğraflarınıza her yerden kolaylıkla ulaşabileceksiniz. dosyaları hemen paylaşabilecek veya print alabileceksiniz.
  • Fotoğraf makinesi sizin önceden yaptığınız ayarlara göre hazır işlenmiş fotoğrafı size teslim edecek. Kontrast, doygunluk, keskinlik, gürültü giderme gibi değerlerle sonradan ilgilenmenize gerek kalmayacak.
  • Hafıza kartınız çabuk dolmayacak, bunun için endişelenmeniz de gerek kalmayacak.

Eğer fotoğrafla ciddi anlamda ilgileniyorsanız, fotoğraf işleme yazılımlarını kullanabiliyor ve bundan keyif alıyorsanız RAW veya RAW+JPEG çekmeniz daha iyi olur.

Ben mi? Ben RAW çekiyorum; ama etrafımdaki bir çok kişinin JPEG çekmesinin onlar açısından çok daha verimli ve avantajlı olacağını biliyorum.