Microsoft’ un daveti üzerine blog yazarlarından bir kısım Microsoft binasındaydı. Yaklaşık yimibeş kişi civarında bir topluluk ve Microsoft ekibiyle birlikte güzel bir akşam geçirdik. İkramlar ve hediyeler müthişdi. Hepimize birer tane Windows 7 beta yüklenmiş Netbook hediye edildi. Yok tabii böyle birşey. Geçen seneki Blog Ödülleri‘nde Kültür Sanat Kategorisinde Azpişmiş ile 3. olarak aldığım Windows Vista Ultimate Edition bile yalnızca bir senelik kullanımla geldiğini düşünürsek. Yine de 2GB memory bar hediyemizi aldık (10TL) haklarını yemeyelim. Herneyse, konumuz bunlar değil, bunun için de gitmedik ama işin bu tarafını merak eden ve ilgilenen bir kesim de var kendimizi kandırmayalım. Ben de biraz olsun bu merakları gidereyim dedim.
Windows Live - hakkiceylan.com

Konumuz MSN, Live, Windows 7 ve Media Center. Microsoft Live üzerinde çok duruyor. Ben kişisel olarak Live kullanmıyorum, bu yüzden yeni özelliklerinde ve gelişmelerinden burada haberdar oldum. Gelişme dediğime bakmayın aslında bizim için yeni olmayan ama Microsoft’ un kendisi için yeni olan bazı özellikler bunlar. Gmail, Facebook, FriendFeed gibi servislerde hepimizin kullandığı, denenmiş, sevilmiş ve kabul görmüş özellikler. Bunların Live içerisine adapte edilmesi sözkonusu, tabi bir de görsel iyileştirmeler var. Sanırım Microsoft’ un genel politikası bu, yani radikal değişiklikleri ve risk almayı sevmiyor. Bir soru üzerine cevap olarak Microsoft’un kendi yetkili ağızlarından “Evet, bir Facebook olmak istiyoruz.” cümlesini duymak heyecan vericiydi. Bence de olmalılar, o kadar büyük bir kullanıcı kitlesine bu başarılı servisi sunmakta çok geciktiler.

Windows 7 - hakkiceylan.com

Şu an için Windows 7′ nin beta testleri devam ediyor. Bazılarımız beta sürümünü indirip kendi test etti bile. Benim gibi henüz görmeyenler için Windows 7 nin arayüzü ve çalışması hakkında fikir sahibi olmak iyi oldu. Özellikle işletim sistemiyle birlikte gelen, sürücüden bağımsız sensör desteği ve ekran yönetimi, ek olarak çökmelere karşı alınan önlemler ve okuduğumuz tüm test sonuçları Windows 7′ nin başarılı olacağı yönünde bir izlenim bırakıyor.

Internet Explorer 8 - hakkiceylan.com

Internet Explorer 8 için de bazı bilgiler edinmiş olduk. Bunlardan en önemlisi Internet Explorer 8′ in HTML 5.0 ve CSS3′ üdestekleyeceği idi. Açıkcası CSS3 için kısmen destek vereceğini düşünüyordum ama tam destek olarak algıladım. Bunun yanında Microsoft’ un IE 8 için Türkiye’ deki internet siteleriyle birlikte çalıştıklarını, Alexa Türkiye sıralamasındaki ilk 50 internet sitesiyle beraber çalışarak IE 8 için testler ve çalışmalar yaptıklarını, sonuç olarak bu 50 sitenin IE 8′ e uyum sorunlarının olmadığını öğrendik. Ayrıca daha yukarıda vurguladığım Microsoft politikası gereği Mozilla Firefox’ da denenmiş ve sevilmiş olan eklenti desteğinin gelmesi güzel olacak. Ek olarak tercihe bağlı olan InPrivate Browsing seçeneği ile iz bırakmadan internette gezinme imkanı sunulacakmış. Özellikle genel kullanıma açık bilgisayarlarda işe yarayacağını umduğum bu uygulama da yeni birşey değil.

Sonuçta Internet Explorer 8 bize Firefox, Safari, Opera gibi tarayıcıların sunduğu herşeyi sunmayı vaadediyor ama fazlasını değil. IE için geliştirilecek eklentilerin kullanıcılar tarafından mı geliştirileceği yoksa Microsoft tarafından mı geliştirilip satılacağı sorusu şimdi aklıma geldi.

Ev sahipliği ve güzel sohbetleri için Microsoft Türkiye çalışanlarına teşekkürler.