Biz amatör fotoğrafçılar çektiğimiz fotoğrafları paylaşmak için interneti sıklıkla kullanıyoruz. Aslında bunu oldukça iyi şekilde yapanlar var fakat yine de birçoğumuz yeterince bilgili ve aktif değil. Türkiye’de Fotokritik ile başlayan (her ne kadar bu misyonunu yitiriyor olsa da) ve fotoğraf çekenlere değil, belli bir amaca yönelik fotoğraf çeken ve fotoğrafçılıkla uğraşan amatörlere hitap eden sitelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Fotoiz de yeni gelişmekte olan bir site. Bu iyi bir şey mi, yoksa kötü mü? Bence, site sayısı artacağına, kaliteli sitelerin olması çok daha önemli. Sonuçta bir sitede paylaşılan fotoğraf başka sitelerde de paylaşılıyor.

Fotoiz yaklaşık bir sene kadar önce faaliyete geçmiş. O zamandan bugüne kadar üye alımına ve fotoğraf yüklemesine izin veriyor. Yaklaşık 7500 üyesi var ve her geçen gün 20 ile 30 kadar üyeyi bünyesine katıyor. Normal bir günde online kişi sayısı 80 – 150 arasında fakat hepsi üyelerden oluşmuyor. Genel olarak baktığımızda; Fotoiz tasarım ve kullanım olarak Web2.0 nimetlerinden malesef ki faydalanmamış. Bu tip sitelerin tasarım, reklam alanları yerleşimi ve gösterimleri özenle yapılmalı. Sonuçta görsel algıları kuvvetli bir kesime (!) hitap ediyorsunuz. Ben, şahsen tasarımı ve kullanılan renkleri beğenmedim, uyumsuz buldum. Bizdeki fotoğraf sitelerinde neden koyu renkler hakim kılınıyor anlamış değilim. Daha önce de benzer siteleri incelemiştim, Fotokritik hariç koyu tonların yakıştığı bir siteye rastlamadım. Koyu ve kontrast tasarım yapmak daha zor. Beyaz kullanın, daha az kontrast kullanın.

Neyse efendim, Fotoiz amatör fotoğrafçılar için kurulan bir paylaşım sitesi. Yeni bir üyelik alarak kullanımına da bakalım dedim. Üyelik rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Fotoğraf yüklemede problem yaşanmıyor. Profil düzenlemesi, eleştiri yazımı, forum kullanımı oldukça rahat fakat tasarım nedeniyle dikkat dağılımı yaşayabilirsiniz. Diğer sitelere göre üyelik ve kullanımda bazı farklılıklar var bunlardan bir kaçına değinmek gerekirse 6 ay içerisinde üye adınızla giriş yapmaz iseniz üyeliğinizin silinmesi, belli bir süre sıfır puanda kalan fotoğrafların silinmesi gibi… Bunların dışında puanlama sistemi vs. diğer sitelerden çok da farklı değil.

Fotoiz’ in zamanla diğer sitelerde de yaşanan problemlerle karşı karşıya gelmesi ve yozlaşmasını kaçınılmaz olarak öngörüyorum, umarım yanılırım ama birkaç günlük bir araştırma ile gidişatın o yönde olduğunu söyleyebilirim. Fotoiz de fotoğrafları En Çok Puan Alan veya En Çok İzlenen şeklinde listelediğinizde nedense sıralama yapamıyor. Gördüğüm başka bir eksiklikte ek fotoğraf hakkı elde etmeniz için en az 10 fotoğrafa puan vermeniz gerekir, bunu yaptıktan sonra fotoğraf yüklerseniz normal yükleme hakkınız da sıfırlanıyor.

Tasarımla ilgili olarak beğenmediğim noktalara değinmek gerekirse öncelikle renklerden başlayalım. Kullanılan limon sarısı(ffff22) koyu tonlarla uyumlu görünmüyor, ffcc00 olarak kullanılabilirdi. Gerçi böyle olursa da Fotokritik renklerine daha çok benzeyecekti ama renkler kimsenin tekelinde değil. Üst menüde kullanılan yeşil tukuaz arasındaki renk ise limon sarısı ile uyum sağlamamış. Belki tek bir rengin farklı tonlamaları kullanılsa daha iyi olacaktı. Tasarımın tamamen tablolarla yapılması beğenmediğim başka bir husus. Günün En Iyi 5 Fotoğrafı’na bakarken ekranın aşağı yukarı oynaması, sabit bir şekilde durmaması, dikey kadraj fotoğraflarda sağ tarafta büyük bir boşluk kalması, hemen yanındaki Fotoğraf Yazıları kısmında dikey kaydırma çubuğunun olması (burada sadece son yazılan birkaç yazı olabilir). Devam edecek çok şey var ama kısaca tasarımın baştan ele alınması ve bunu yaparken de tablo kullanımından kaçınılması gerektiğini düşünüyorum. Reklamları da abartmamak lazım..

Fotoiz Künye’ ye baktığımda Genel Yayın Yönetmeninden, Editörlere ve Moderatörlere kadar neredeyse yarıya yakın kısmını tanıyorum. Aslında yukarıda bahsettiğim puanlama sistemindeki sorunları biliyor olmaları, belki de önlem almış olmalarını gerekirdi, buna da şaşmamak zor.. Neden bizde böyle sağlam bir proje çıkmıyor, sanırım bu işe web uzmanları ve sosyal medya uzmanlarından çok fotoğrafçılar el atıyor da ondan. Oysa birlikte çalışıldığında ortaya çok daha iyi işler çıkartacaklardır.

Her ne kadar kötü bulduğum yönlerini dile getirmiş olsam da, Fotoiz de beğendiğim yönlerin varlığın dan da bahsetmek isterim; örneğin anasayfanın oluşumunda editörlerin rolü ve gezi günlükleri bölümü (ki bu bölümün daha aktif ve ön planda olması hoş olurdu.) gibi. Şimdilik kullanmaya devam ediyorum..

Güncelleme: Web sitesinin kötü bir gidişatı ve sonu oldu: https://m.facebook.com/Serbulentozkanadalyafestfotoizmagdurlari/