Genellikle bu şekilde bir yazı yazmam fakat bu sefer durum biraz farklı, haberleri okudukça dayanma sınırım zorlanıyor.

Önce üzücü bir haber vermek istiyorum. Haber basında yeraldığı şekilde şöyle; “Anamur Sağlık Grup Başkanı tutuklandı” ya da  “Fotoğraf Sanatçısı Doktor Erdal Kınacı Tutuklandı“. Genellikle cahil insanımızda ve bunun yansıması olarak da basınımızda bir tür  hastalık var. Bu; bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ve bir haberde soru işaretleri gördüğü yerleri kendi aciz ve kabız düşüncelerine uygun olarak doldurarak boşlukta birşey bırakmamak şeklinde.Dr Erdal Kınacı

Erdal Kınacı da kimdir? diye soracak olursanız ki bu bilgiyi her yerde bulabilirsiniz, ben Ekşi Sözlük‘ten ufak ama özlü bir alıntı ile cevap verebilirim;

Fotograflarındaki tiyatral ruh ile hayatı tam da karşısına geçip izlettiren, şapkayı askıda bıraktırıp insanı kendi ile yüzleşmesini sağlayabilen fotoğraf sanatçımız.. dünya çapında aldığı ödüllerle gururumuz.

Basında yer alan haberleri okuduysanız, (altlarına yazılan yorumları sonra da okursunuz o ayrı bir konu zaten) şimdi de Erdal Kınacı’nın Genel yayın yönetmenliğini yaptığı sitenin konuyla ilgili yaptığı açıklamayı burada yayımlamak istiyorum:

Fotoğraf hayranlarının ve değerli Fotokritik üyelerinin dikkatine….

FOTOİZ Kurucularından ve sitemiz Genel Yayın Yönetmeni Erdal Kınacı, hakkındaki bazı şikayetler nedeniyle geçtiğimiz günlerde gözaltına alınarak tutuklanmıştır. Bu konuda yazılı ve görsel medyada çıkan haberler doğrudur ancak içerik olarak eksik ve yanlış bilgiler bulunmaktadır.

Şikayete konu olan fotoğraf (yalnızca 1 adet fotoğraftan dava açılmaktadır) model sözleşmesi yapılmış olmasına rağmen “gir-geç pansiyonlar” serisinden bir erkek modelin “bu montajdır ben orda değildim” demesinden kaynaklanmaktadır. Bu seri ve davayla “engelsiz yaşam” serisinin bir ilgisi yoktur. Tempo dergisinde yayınlanan “gir-geç pansiyonlar” fotoğraflarının içine albümler karıştığı için bir iki adet “engelsiz yaşam” serisine ait fotoğraf karışmıştır ve bu bir iki fotoğraf bu serinin içindeymiş gibi yayınlanmıştır. Tutuklama olayı avukatların “sanığın kaçabileceğini” düşünerek tedbir amaçlı mahkeme tarihine kadar gözaltına alınmasını istemesinden kaynaklanmaktadır.

Anlaşılacağı üzere henüz kesinleşmiş bir mahkeme kararı yoktur. Ancak yazılı ve görsel medya “Mahkeme kararıyla kesinleşinceye kadar her zanlı suçsuzdur” ilkesini dikkate almadan sanki “suçu sabit görülerek tutuklanmış” şeklinde haberlere yer vermektedir. Ülkemizin fotoğraf sanatı konusunda dünyaya açılan pencerelerinden biri olarak gördüğümüz Sayın Erdal Kınacı’nın suçsuz olduğuna yürekten inanıyoruz. Yüce Türk Adaleti’nin en doğru kararı en kısa zamanda vereceğinden hiç şüphemiz yoktur.

Bilgilerinize arz ederiz.

Umarım bu saçma sapan olay yakında son bulur ve sevgili doktorumuzun itibarı zedelenmez. Ama medyanın ve adealetin itibarına pek birşey diyesim yok…

Konuyla ilgilenenler için Devrim Büyükacaroğlu Evrensel Gazetesi’nde bir yazı yazmış; Fotoğraftan dolayı linç olur mu? olur.

Son gelişmeler ve destek için: http://www.erdalkinacidestek.com