Bu haftasonu Beypazarı ve Nallıhan Kuş Cennetine doğru yeni bir fotoğraf gezisi amacıyla Cuma gecesinden yola çıktık. Sabah günün ilk ışıklarıyla Beypazarına ulaştık ve ünlü Hıdırlık tepesinden ilçenin genel görünümünü fotoğrafladık. Beypazarı son zamanlarda Belediye Başkanı Mansur Yavaş ‘ın öncülüğünde yapılan atılımlarla oldukça gelişme sağlamış. Bir süre kendisinin konuğu olarak bilgi aldıktan sonra bize eşlik etmesi ve çevreyi gezdirmesi için Serkan Beyle birlikte ilçeyi turladık. Öğleye doğru Serkan Bey yapılacak işleri nedeniyle bizden ayrıldı, biz de çarşıya giderek esnafı fotoğraflamaya çalıştık.

Hıdırlık Tepesinden Beypazarı

Eski dokusuna kavuşturabilmek için birçok bina ve mekan restore edilmiş. Beni bunlardan çok daha fazla etkileyen, orada yaşayan insanlar, esnaf ve zanaatla uğraşanlar oldu. Şimdiye kadar gezdiğimiz tüm o yerlerden çok daha cana yakın ve yardımsever insanlarla karşılaştık. Özellikle fotoğraf çekimi konusunda her türlü kolaylığı sağladılar. Ayakkabıcı, demirci, sarraf, yorgancı, zilci derken tüm günü çarşıda geçirdik. Bu arada Cumhuriyetin ilk yıllarında Beypazarında çekilmiş fotoğraflardan oluşan sergiyi halk evinde görme fırsatımız oldu, çok beğendik, özellikle öğretmenlerin pikniğini konu alan fotoğraf tam bir şaheser, giderseniz mutlaka görün. Biraz dinlendikten sonra havanın kararmasına yakın tekrar ünlü Alaattin Sokağa giderek genel çekimler yaptık.

Beypazarı Alaattin Sokak

Pazar sabahı 05:00 civarı tekrar yola çıkarak Nallıhan, Davutoğlan Köyündeki kuş Cennetine vardık. Burada manzara gerçekten güzel olmakla beraber asıl güzelliği bir kısmı burada yaşayan, bir kısmı da göçmen olarak gelen kuşlar oluşturuyor. Kuş fotoğrafı pek çekemedik ama bu işin ne kadar zor olduğunu ve ön hazırlık gerektirdiğini yerinde görmüş olduk. Diğer fotoğrafları en kısa zamanda paylaşmaya çalışacağım.