Something is wrong.
Instagram token error.

Blog sitelerindeki reklam konusunda ne diyorsunuz?

google adsense, blog sitelerinde reklam
Kararsız olduğum bir konuda okuyuculara danışmak istedim ve yaklaşık 15 gün önce bir anket başlattım. Anketin konusu Blog sitelerinde yer alan reklamlardı. Kendi kurduğum veya yazı yazdığım bazı bloglara google reklam kodumu eklemiştim, gerçi mümkün olduğunca tema ile entegre etmeye çalıştım ama yine de içim rahat değildi. Bu anketin sonuçlarını değerlendirdiğimde benim de benimsediğim bir fikrin ağır bastığı ortaya çıktı. Reklam olabilir fakat reklamlar içerikten daha fazla dikkat çekici olmamalı ve içeriğe olan ilgiyi azaltmamalı.

Anket soruları ve verilen oyların dağılımı ise şu şekilde sonuçlandı:
. 53% Reklam olabilir.
. 30% Az bişey belki.
. 16% Reklam olmaması gerekir.

Yorum yok, ilk sen ol!

 1. evet site içeriğinde reklam olamsını sonuna kadar destekliyorum. akat aşırıya kaçan o puplar beni rahatsız ediyor. üselik tek bir sayfada değil her açtığınız sayfada çıkıyorsa bu rahatsızlık verici

 2. Olmasında bir mahsur yok. Hatta neden olmasın diyorum :)

 3. Ya Baya Bir Eski Konu Ama İnsanlar emekleri Paraya Dönüstürmek ister Web sitesine reklam alarak kimi insanlarda Sade Hoş Görünümlü sitelerinin olmasını ister..

 4. Türk blogcular arasında gerçek anlamda kaliteli içerik üretebilen kaç kişi var sizce? Bence fazla yok. Zaten blogu olupta internette hatırı sayılır kitlelerin takip ettiği kişilerin, büyük olasılıkla bloglarının içeriğini kariyerlerindeki veya mesleklerindeki bilgi düzeyleri oluşturuyor. Blog veya web sitenize belli bir emek harcıyorsanız zamanınızı harcıyorsanız bence reklamda olmalıdır. Reklam kazançları; site içeriğinde en az reklam konumundan en fazla kazanç şeklinde olduğu zaman bloglardaki reklam içeriğinin de makul seviyeye geleceğini düşünüyorum.

 5. bloglara reklam almak cidden üzerinde çok tartışılan ve bir sonuca varması zor olan bir konu.ancak tüm bu sorunlar web 2.0 ile çözülecektir.

 6. Hakkı Bey

  Son zamanlarda gerçektende yükselen bir trend olan blog siteleri artık günümüzde reklam verenler içinde önemli bir alan haline geldi.Tabiki blog sahiplerinin masraflarını karşılayabilmek için reklam almalarında sakınca yok.Ancak şu noktada bir sıkıntı var sanıyorum.İçerikten çok reklamlar sayesinde sitenin varlığını devam ettirme düşüncesinde olan blog sahipleri kullanıcının daha blogu görür görmez olumsuz bir önyargı oluşturması konusunda birşey yapamıyorlar.Blogları ziyaret eden kullanıcı kendisi için yararlı bilgiler ararken,reklam bombardımanıyla karşılaştığında direk o blogtan çıkmayı yeğliyor.Bize göre önemli olan içerikle insanları etkileyip reklamlara kanalize olmalarını sağlamaktır.
  Konseptiz Reklam Ajansı ve Marka Danışmanlığı

 7. Reklam bence de olmalı ama Türkiyede reklam pazarı çok gelişmiş dğeil ve blogcular için en iyi alternatif halen adsense gibi gözüküyor. Oysa bloglar içerikçe zengin olan yerler ve bence in-text reklam türlerinde de türkiyede reklam pazarı oluşmalı. Ayrıca Türk blog yayıncıları, tanıtımları başına para da kazanabilecekleri aracı servislere umarım yakında kavuşur.

 8. Bence kişisel blog ya da diğer bloglar sadece para kazanmak için açılabilir ve açılmalıdır da. Kişi bu işi (blogger – blog yazarak para kazanma işi) gerçekten ciddiye alarak ve emek vererek yapıyorsa neden karşılığını almasın. Gelirli bir işiniz varsa ve blog’unuzu yazarken kendinizi tatminden başka amacınız yoksa bu sizin için sorun olmayacaktır. Fakat blog yazma işini kendi işiniz ya da ek işiniz olarak görüyorsanız reklamlar sizin için önemli olmak zorundadır. Türkiye’de sadece blog yazarak para kazanan kişi ya çok azdır ya da yoktur. Bu da Türkiye’de internet reklamcılığının fazla gelişmemiş olmasındandır. Umarım ilerleyen zamanlar bu işi yapan ve karşılığını alan insanlar olur.

 9. Blog ziyaretçilerini rahatsız etmeyecekse kullanılmalı. Zate google adsnse kurullarına uyuyorsanız gerçekten de ziyaretçileri rahatsız etmeyecek reklamlar yayınlıyorsunuz demektir. Göze batmayan, ziyartçiyi sıkmayan aksine ilgisini çeken reklamlar. Dozundaysa kesinlikle kullnılmalı. :)

 10. Reklam olmalı,abartıya kaçılmamalıdır kullanıcıyı rahatsız etmemelidir,bu siteler kişisel günlük ise ve ego tatmini için reklam koyulmasına gerek yoktur,getirisi olmuyorsa gerekte yoktur,getirisi olmuyor ise boş bir denizde balık avlamaya benzer hoş olmaz.

  ciddi rakamlar alınabiliyorsa neden olmasın ki ?

 11. Elbette ki reklam olabilir. Bu da doğal birşeydir ama blog para için yapılmaz. Ben reklam yayınlıyorum çünkü giderleri var en azından bunu bir nebze olsun karşılayabilir. Google bana yılda bir ödeme yapsa maddi olarak büyük destektir benim için. Sonuçta öğrenci adamız fakat kesinlikle dediğiniz gibi yazıya olan ilgiyi azaltmamalı. Öyle heryerde olmamalı :)

 12. Sanki ikinci planda birisiniz ve birinci plan size reklam veriyor gibi oluyor,
  tabi artık ikinci plan olmayı kabullenmiş olarak havadan bir kazanç neden olmasın diyebiliriz.

 13. Bence de reklam olabilir. Kişi kendisi istemiyorsa birşey diyemem ama ben girdiğim bloglarda reklam görünce acayipsemiyor hatta tıklayarak yardım etmiş oluyorum :)

 14. bence bloglarda reklam olmalı sonuna kadar arkasında dururum ancak malesef bazı bloglarda gördüğümüz gibi her tarafa reklam doldurmak veya menülerin arasındaki ince boşluklara kaza ile tıklanabilecek her boşluğa reklam koyan arkadaşları kınıyorum. blogda amaç yazılarınızı paylaşmaktır. ancak bunu tamamen paraya dökmek yanlış

 15. Sitenin büyüklüğü ve hitap ettiği kesimle ilgili bir durum. Eğer sitenin çalışması için belli bir kaynak yaratılması gerekiyor ve bu da reklamlarla sağlanabiliyorsa site “vizyonunun ve misyonunun” dışına çıkartılmadan, kullanıcıları rahatsız etmeceyecek bir şekilde, paranın verdiği sıcaklık bir yana konularak, reklam koyulabilir tabi ki.

  İyi bir konuya değinmişsiniz.
  Teşekkürler.

 16. elbette reklam olabilir, ancak bazı bloglar abartıyor :)

 17. banu sevgi | 21 Eylül 2007, 20:40

  dolu dolu bir içeriğiniz varsa şayet, reklam da alabilirsiniz pekala. reklam konusunda önemli olan tek şey “saldırgan olmamak” tır bence. sayfanın altına, üstüne, sağına, soluna bu da yetmezmiş gibi, her yazının ortasına, yorumların başladığı ve bittiği yere reklam döşemek açıkçası saldırganlık gibi geliyor bana.

 18. Abartılmadıkça reklam güzeldir. İyi yerleştirilmiş reklamın hiç kimseye zararı olmadığı gibi taraflardan biri için faydalı olacaktır.

 19. Tabi ki reklam olmalı. Kişi emeğini paraya dönüştürmek isteyebilir. Bundan doğal ne olabilir ?
  Ben, blogların reklam almalarını destekliyorum.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.