Something is wrong.
Instagram token error.

Çevrenizdekiler genellikle neler konuşuyor?

Temayı değiştirmeden önce şöyle bir soru sormuştum “Neler konuşmaktan hoşlanırsınız?” Sonra buna objektif cevap alamayacağımı anladığımdan soruyu değiştirmiştim ve şu şekilde sormuştum “Çevrenizdekiler genellikle neler konuşuyor?”. Toplumcu biri değilim ve genellikle toplumun yanıldığını hatalı olduğunu düşünürüm. Toplumbilimci de değilim ama bence insanların konuştukları konular aslında hayatlarını nasıl geçirdiklerinin de bir göstergesi sayılabilir. Bunu gözönünde bulundurarak – gerçi zaten hergün görüyoruz ama kendi kendime ispat etme fırsatı buldum – insanlarımızın hayatlarını nasıl geçirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Anket Sonuçlarına bakarsak;

38% İnsanları ve yaptıklarını konuşuyorlar.
22% Kendi yaptıkları ve yapacaklarını konuşuyorlar.
22% Futboldan, siyasetten ve paradan konuşuyorlar.
18% Fikirleri, düşünceleri ve sanatı konuşuyorlar.

Halimiz içler acısı, fikirlerin, düşüncelerin ve sanatın yeterince konuşulmadığı bir toplumda yaşıyoruz. Buradaki rakamlar elbetteki bir gösterge sayılmaz ama gerçekte en sondaki kategorinin çok daha aşağılarda yeraldığını biliyorum. Bunu görmek için bir miktar etrafı izlemek yeterli ya da toplumun en büyük yansımalarından biri olan TV ve medyada da görmek mümkün. Bu yüzden toplum olarak birşeyleri başarabilmemiz, birşeyler hakkında sağlıklı karar alarak sağlıklı adımlar atabilmemiz mucize olarak değerlendirilebilir. Kimimiz buna rağmen yani topluma rağmen yaşarken, kimimiz de toplumla birlikte yaşıyor, büyük fark..

Yorum yok, ilk sen ol!

  1. Bencede öyle toplumsal olaylari daha çok konuşuyuruz ve sadece siyasi olay sadece para değildir hayat örnegin sanat hakkinda konuşabliriz.
    Ama Tv , radyo bizleri bu hale getiriyor herşeyden uzaklaşmiş sadece yaşanan olaylari gören pencere yönlendiriyor istemeden olsa

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.