Something is wrong.
Instagram token error.

Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

NOT: Bu konunun daha güncel haline Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi yazısından ulaşabilirsiniz.

Amatör olarak fotoğraf ile ilgilenmek isteyen bazı tanıdıklarım ve okurlarım hangi dijital fotoğraf makinesini almaları gerektiği konusunda karar veremiyorlar. Bu sebeble de sık sık bana danışıyorlar. Belki yardımcı olur diye farklı bir bakış açısı getirmek istedim. Hangi makinanın alınması gerektiğine bilgiden ziyade sizin istek ve ihtiyaçlarınız karar vermeli. Bu yüzden “şu makina bu özellikte, bir diğerinin ise şusu var busu yok” şeklinde makina özelliklerine bakıp kafa patlatmaktan vazgeçin.

Sadece fotoğraf makinasını kullanacak kişinin cevaplaması gereken sorular var, bu kişinin kendiniz olduğunu düşünüyorum, şu soruyu kendinize sorun ve cevabına göre hareket edin.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

 1. Yeni doğacak bebeğimin ve evdeki kedimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak istiyorum.
 2. Yukarıdakilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek, böcek ve ayrıca doğadaki güzellikleri de fotoğraflamak istiyorum.
 3. Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi devamlı geliştirmek istiyorum.

Bu soruya vereceğiniz cevap sizin hangi sınıfta bir makinaya ihtiyacınız olduğunu gösterecektir. Cevaplarınıza göre makina sınıfları ve açıklamaları aşağıdadır:

 1. Compact: Kompakt, resimde gördüğünüz gibi küçük, her yere götürülebilen, masraf çıkartmayan, nispeten daha hesaplı, otomatik fonksiyonları ve bas-çek özellikleri gelişmiş makinalar olarak adlandırabiliriz.
 2. DSLR Like: DSLR benzeri ama daha kompakt ve objektifi değiştirilemeyen, DSLR abilerine göre daha hesaplı, kompaktlara göre daha geniş odak aralığı (ya da daha çok zoomu olan diyelim) olan makinalardır.
 3. DSLR: Çok geniş bir yelpazede yer alan bu makinaları da kendi içinde sınıflara ayırmak mümkün. Ama genel anlamda bir gövde ve değiştirilebilen objektiften oluşan, üstteki diğer sınıflara göre boyut ve ağırlık olarak daha büyük olan, profesyonel amaçlar için de kullanılan makinelere denir (Single Lens Reflex tanımına girmiyorum zira konumuz bu değil.)

Ana sorumuza “1” olarak yanıt verdiniz ise

Şimdi Sizin için önemli olan kriterleri bir kağıda yazın (bilgisayarda yazmayın lütfen, kağıt ve kalem kullanın, neredeyse kalemle yazmayı unutacaksınız.). Sakın megapiksel, çözünürlük filan yazmayın çünkü bu sınıftaki makinalar zaten en az 5 megapikselden başlıyor ve sizin için bu rakam yeterli¹. Şimdi kendinize yeni bir soru sormanız gerekiyor; alacağım makineye toplamda ne kadar para verebilirim? Genel itibariyle bu işe ne kadar çok para ayırırsanız o kadar kaliteli bir ürün alırsınız ve memnun kalırsınız. Bazı durumlarda ek masraflar çıkacaktır (şarjlı pil ve şarj aleti, hafıza kartı, taşıma çantası gibi) bunları da unutmadan fotoğraf makinesi için ayırabileceğiniz en yüksek değeri belirleyin. Şu ana kadar sayısını hatırlamayacağım kadar makinayı kullanma ve deneme şansım oldu. Bu yüzden kendi tecrübelerime dayarak söyleyebilirim ki her yeni çıkan makina bir öncekine göre daha iyi ve başarılı sonuçlar veriyor. Ben hemen almak istiyorum fazla inceleme, araştırma yapamam diyorsanız, özellikle compact makinalar için tercih edeceğiniz markalar Canon ve Sony olsun, hangi modelini alırsanız alın başarılı sonuçlar elde edeceğinize ve tatmin olacağınıza eminim. Tercihinizi yaparken en az 3x optik zoom olmasına da dikkat edin.

Daha seçici davranmak ve titiz bir eleme yapmak istiyorsanız ve bu konuda da az çok bilginiz varsa Digital Photography Review sitesindeki Buying Guide aracını kullanabilirsiniz. Örneğin ben geniş açılı bir kompakt makina arıyordum, diğer özellikleri ikinci plandaydı bu yüzden Format kısmından “Compact” ve Zoom wide (W) kısmından da “<24mm” yi seçerek

Compare tuşuna bastım. Sonuçta dört adet makina bulundu, bunlar arasından ağırlığı ve fiyatı açısından cazip olan Samsung NV24HD modelini tercih ettim.

Sorumuza “2” olarak cevap verenlerin işi biraz daha zor

Zira bu sınıftaki ürünlerin özellikleri daha karmaşık ve karar vermesi daha güç. Bu sınıfta makina alacak olanlar için öncelikleri belirlemek şart. Makro (çok yakındaki obje, çiçek böcek çekimleri), tele (uzaktaki objeleri çekebilme), video kalitesi (hareketli görüntülerdeki çözünürlük ve saniyedeki kare sayısı) bu özellikler için önceliğinizi belirledikten sonra piyasada bulabileceğiniz ekipmanlar arasından bir seçim yapmanız gerekecek. Digital Photography Review sitesindeki Buying Guide aracını kullanarak devam edin. Format olarak “SLR-like” seçilir, sonra diğer önceliklerimize göre (Mesela bizim önceliklerimiz video, makro ve en son tele şeklinde olsun) Movie Clips sekmesine gelerek en yüksek çözünürlüğü seçiyoruz ve Compare butonuna basıyoruz. Karşımıza tablo halinde birkaç makina ve özellikleri çıkıyor. Burada listelenen makinalar en az 1280 piksellik video kaydı yapabilen SLR-like makinalardır.

İkinci kriterimiz olan makro için en soldaki sütundan “Macro focus range” kısmına bakarak karar vermemiz gerekiyor. Bu aşamada iki seçenek öne çıkıyor. 1cm yakından çekim yapabilen Panasonic Lumix DMC-FZ28 ve 5cm den çekim yapabilen Casio Exilim Pro EX-F1. Üçüncü kriterimiz tele için Zoom tele (T) kısmına baktığımızda ise “1cm” yakından çekim yapabilen Panasonic Lumix DMC-FZ28 in daha iyi olduğunu görebiliyoruz. Burada bir karar vermemiz gerekiyor zira Casio Exilim Pro EX-F1’in video özelliği bir hayli gelişmiş (şahsen bir fotoğraf makinesinde gereksiz gördüğüm bir özellik ama isteyen olabilir) öte yandan Panasonic Lumix DMC-FZ28’in ise fotoğrafik özellikleri daha iyi duruyor (geniş açısı, telesi, makro kabiliyeti vb.) Dikkat ederseniz bu seçenekte ne kadar paramız var diye sormuyorum, zaten çok fazla seçeneğimiz yok ve eğer istediğinizi alamıyorsanız seçiminizi başka bir modelle değiştirmeyin, hiç almayın veya sonraya erteleyin, nasıl olsa fiyatları her halukarda düşecektir.

Başka bir örnek yapalım; bu örnekte ise önceliklerimiz şöyle sıralansın; genişaçı, makro, tele. Bu sefer Buying Guide sayfasından format tan “SLR-like” ve Zoom wide (W) kısmından “<28mm” yi seçiyoruz, zira 24mm den daha geniş açı SLR-like makina malesef bulunmuyor. Seçimimizi yapıp Compare butonuna basınca 15 adet makina karşımıza çıkıyor, işimiz zor görünüyor. Üçüncü seçeneğimiz olan Macro focus range kısmını gözden geçirdiğimizde 1cm olan birçok seçenekle karşılaşıyoruz, bunların haricinde olanları fotoğraflarının hemen üzerinde olan [REMOVE] yazısına tıklayarak tablodan çıkartıyoruz. Başka bir eleme kriteri bulmamız gerekiyor, her durumda işinize yarayacak bir özellik olan Image stabilization³, bir işimize yaramadı :) hepsinde de varmış. Bakabileceğimiz bir çok detay olmasına karşın benim önerim bu aşamadan sonra “Owners opinions” kısmındaki yıldız sayısına ve cihazın fiyatına göre bir değerlendirme yapmak. 4,5 ve üzerinde olan makineleri saklayıp diğerlerini eliyorum. Sonra kalanlardan Fujifilm FinePix S100fs modeli $750 civarındaki fiyatıyla² ve diğerlerine oranla zayıf telesi ile değerlendirme dışı kalmayı hakediyor. Bu aşamada belirtmeden geçmemekte fayda var; SLR-like ve DSLR makinaları almadan önce mutlaka bire bir görüp eline alarak kullanmanız, tuşlara erişim ve kullanım hisleri konusunda bir fikre sahip olmanız önemli. Tipini pek beğenmesem de hakkında okuduklarımdan dolayı Fujifilm FinePix S8100fd modelini seçiyorum.

Sorumuza “3” olarak cevap verenler

Bu sınıftaki kullanıcılar için burada yazmayı şimdilik uygun görmüyorum. Yakın zamanda yazmayı planladığım İlk kez DSLR makina alacak olanlar, dikkat yazısıyla incelemeyi daha doğru buluyorum.

Açıklamalar

(1) Neden diye soranlar olacaktır; Megapixel fotoğrafın büyüklüğü anlamında kullanılan bir birimdir. Dijital fotoğraf renkli noktalardan yani piksellerden oluşur. Yatay ve dikeydaki bu noktaların çarpımını milyona böldüğünüzde megapixel olarak değerini bulursunuz. Örneğin masaüstünüzde(desktop) kullandığınız duvarkağıdının (wallpaper) yatay ve dikeydeki noktalarının çarpımı genellikle 1024×768 ya da 1280×1024 piksel olur. Benimki 1280×1024 bu da yaklaşık olarak 1,3 Megapixel ‘e denk geliyor. Megapixelin tek önemi fotoğrafların baskılarını alırken ortaya çıkar. 5 Megapixellik bir fotoğrafı rahatlıkla 20×30 santimetre ya da A4 boyutlarında baskı alabilirsiniz. Kaldı ki kompakt sınıftaki makinaları araştırıken hepsiburada.com‘a baktığımda 70 farklı modelden sadece iki tanesinin 7 Megapixelin altında olduğunu gördüm. Kısaca megapikseli unutun.

(2) Bu yazıdaki tüm fiyatlar B&H Photo Video Pro Audio sitesinden alıntıdır. Türkiye’deki fiyatlar bir miktar daha pahalı olacaktır fakat kişisel fikrim olarak bu fazlalık %20 ‘den fazla değil ise Türkiye’den alınması garanti ve destek anlamında daha uygun olacaktır.

(3) Türkçesi titreşim önleyici olan sistem, fotoğraf çekerken vücudumuzdan kaynaklanan titreşimlerin fotoğrafa etkisini azaltarak, düşük ışık koşullarında daha net fotoğraf çekebilmemize olanak sağlıyor.

209 Yorum Var

 1. ceren nur usgu | 15 Ekim 2013, 22:34

  merhaba hakkı bey ben üniversite 2.sınıf radyo tv ve sinema bölümü okuyorum. Fotoğrafçılık dersi ve merakımdan dolayı fotoğraf makinesi almaya karar verdim . Doğrusu makineler konusunda hiç bilgim yok .hocamız canon 1100d önerdi yeni başlayanlar için maddi anlamda kısıtlı bir bütcem var . Sizce bunu almak mantıklı olurmu ?

 2. ismayıl efe | 21 Nisan 2013, 23:23

  duyarlı birisi olmanız insanlığın geleceği için umut verici

 3. Merhaba Hakkı bey ben fotoğraf makinası almak istiyorum ama ne alacağıma karar veremıyorum ve açıkcası çokta bilgim yok almışken ıyısını almak ıstıyorum kurcalıyarak yada ınternetten araştırarak bır şekılde profesyonel makınayı kullanmayı öğrenebılırım ama ıyısı hangısı bılmıyorum şuanda bır kampanya var buyuk bır markette D90 1600 TL ama ıyımı kötumu bılmıyorum d90 yerine d7000 yada d7100mü yada d5100 mü yada sızın önerebıleceğiniz bir model varmı sızden bununla ılgılı bir fikir istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Önce fotoğraf çekmeyi öğrenmelisiniz, makine seçiminizi sonra yapmanız daha iyi olur, Nikn D90 eski bir makine.. Mutlaka Nikon alacaksanız D7000 alabilirsiniz.

 4. öncelikle sizi tebrik etmek istiyorum, benim gibi fotograf sanatına daha yeni yeni ilgi duyanlara yol gösterdiğiniz için. Ancak benim kafama takılan bir mevzu var, bir çok mağazayı dolaştım ama bana benim bütcem dahilinde (1000 tl) dslr bir makine ile dslr-like bir makine arasında çok da fark olmadığını hatta fujıfilmin hs25 modelinin canın 1100d modelinden çok daha üstün olduğunu, sanatsal açıdan da daha fazla imkanı olduğunu (1100d nin üzerinde elen kit ile) söylediler ama ben pek itimat etmedim … sizin düşünceniz nedir bu konuda çok merak ediyorum. İliginiz için şimdiden teşekkürler

  • Sanatsal açılara gelene kadar çok uzun yıllar geçmesi gerekiyor, öncelikle teknik konuları tam olarak halletmek ve bilmek gerekir. Bu yüzden de DSLR makineler herzaman avantajlıdır. 600D gibi bir makineyi kit objektifi ile almanız sizin için hoş olurdu.

 5. Sürekli canon öneriyorsunuz. Neden canon? Çünkü piyasada canon yada nikon olarak sürekli kıyaslanıyor. İlk defa makine alacam. Ona göre bir makine önerirseniz çok mutlu olurum.

 6. slm Hakkı bey. yadrımınız için önelike teşekkürler. Dsler makşne almayı düşünüyorum karasız kaldım sizin yavsiyelerinizide almak istedim,
  nikon d5100= 549$
  nikon d3200= 599$
  canon d650= 800$
  sony alpha 57= 650$
  hepsi 18-55 lensle satılmakta, manzara fotograları çekmek için alacağım hangisini almamı tavsiye edersiniz

 7. merhabalar
  ben bir dslr makine alacağım. açıkcası teknosa gibi yerlerde ürün temsilcileri vb. kişilere sorduğumda (nikon d90-canon 600d) herkez bana video önemli çok önemli değilse d90 alman şahane olur. d90 nikonun efsanesidir gibicümleler kurdular. şimdi ben bu iki makineden hangisini seçmeliyim? lensleri bakımından fiyat mesele değil. d90 da karar kıldım sonunda ama 600d nin 18 mp olması içimi sıkıyor çünkü d90 12.7 mp. bu arada unutmadan şu bilgiyide edindim;
  canonlarda ve nikonlarda AF motoru yokmuş. sadece bazı üst modellerinde varmış AF motoru. d90 da da bulunuyor.
  600d nin lcd ekranının çözünürlüğünün yüksek olması beni tedirgin etti bilgisayara atınca çektiğimiz resimler tamamen farklı görünüyo dedi 600d kullanan bir arkadaşım.
  sizce 18mp olması daha güzel daha net ve daha gerçekçi fotoğraf çekmesi anlamına gelirmi ?
  kararımı bu iki makineden hangisinin üstünde kılmalıyım ?

 8. Kürşat Baytaş | 15 Kasım 2012, 17:53

  Hakkı Bey,
  Merhaba.Bende bir makina almak üzereyim.Canon 600D karar verdim gibi.Ben amatötce outdoor cekimleri yapmaya calışıyorum.Bu makina doğrumudur.ancak 18-55 olan modelini almaya gücüm yetiyor nedersiniz?

 9. Merhaba Hakkı Bey,
  Fotoğrafçılığa, yeni aldığım telefonum ile kızımın ve manzara resimleri çekerek hobiye dönüşmeye başladığını farkettim. Yalnız kafam çok karışık. Tesadüfen sizin sitenizle buluştum ve nerdeyse tüm yazılarınızı okudum. Nikon D3100-Nikon D5100-Canon650D arasında kaldık. Eşim de sizin yazılarınızı okuduktan sonra Nikon D5100’den -Canon650D’ye dönmeye başladı. Yardımınıza ve önerinize çok ihtiyacım var. Saygılarımla.

 10. cafer albayrak | 13 Kasım 2012, 14:38

  selam hakkı bey

  ilk defa bi fotoğraf makinesi alıcam dslr gökyüzü manzarası veya daha çok tarihi mekanları çekmeyi düşünüorum bunun için sony alpha slt A65 almayı düşünüyorum veya sizin daha iyi bi fikriniz varsa 300 tlde lens alıcam uzak çekim için şimdiden yardımınız için teşekkür ederim

 11. Nikon D3100 ile Fujifilm HS30 arasında kaldım . fiyat olarak 400 TL fark var aralarında Nikon daha pahalı tabi . Amatör olarak fotoğraf çekiyorum . Bazen doğa bazen böcek çiçek resimleri çekiyorum . genel olarak aracımın fotoğraflarını çekiyorum sizce hangi ürünü almam gerekiyor ? Bu arada Nikon D3100 18-55 VR KIT ile birlikte satılıyor .

  • Bu çekimler haricinde fotoğrafçılık sanatı ile uğraşmayı düşünmiyorsanız DSLR gövde almanızı pek tavsiye etmem ama anladığım kadarıyla ilgilisiniz. Böcek vs. çok özel bir konu. Kit olarak Nikon D3100 alabilir sonra üzerine makro objektif ekleyebilirsiniz.

 12. Hakkı Bey canon tutkunuyum 1100d kullanıyordum ama artık hoşuma gitmiyor. 2. el 40d yada 60d almayı düşünuyorm. 500TL civarı bi fark var. o parayı lens’e mi yoksa body’e mi harcasam karar veremiyorum.

1 2 3

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.