Something is wrong.
Instagram token error.

Erişim engelleme çelişkisi

Google’ın blog hizmeti olan ve tüm Dünya’dan milyonlarca kişinin, Türkiye’den de onbinlerce kişinin kullandığı Blogger‘a erişim engellendi. Ben de artık bu konuda yazmaya üşendiğim için daha önceki yazımı ısıtıp, ısıtıp, temcid pilavı gibi burada yayımlamayı uygun görüyorum.

Özgürlüğün somut bir örneğini bir çok kişi Internetle birlikte tecrübe etti. Bir anda sansürsüz, alabildiğine açık, her türden görüşe sahip insanların fikirleriyle buluşmak ve onların dünyasından kendi dünyamıza bakmak veya kendi dünyamızdan başka dünyaları izlemek belki bize biraz fazla geldi. Son zamanlarda site erişimi engelleme haberlerini çok sık duymaya başladık. Bu işlerin dayanak noktası ise TBMM 5651 sayılı kanunu. Site erişim yasağını bu işin teknik yönüne vakıf olmayanlar yanlış adlandırmayla site kapatmak olarak adlandırıyorlar. Müsterih olun, yapılan sadece sizin bahsi geçen siteye erişiminize engel olmak, sitenin kapandığı filan yok. Bu sitelere girebilmek için tonlarca alternatif yöntem mevcut.

Fakat erişimin engellendiği bazı durumlarda bir çelişki söz konusu oluyor. Farzedelim ki Türklüğe ve Atatürk’e hakaret eden bir yazı veya videonun olduğu bir siteye erişimi engellediniz. Bunu sadece Türkiye’deki kullanıcılar için yapabiliyorsunuz. Diğer ülkelerdeki insanlar bunları çatır çatır izliyor veya okuyor. Bu davranışın kafayı kuma gömmekten hiçbir farkı yok. En iyisi ne mi? Bırakın biz de görelim ve gerekli ise cevabını verelim.

Bu sefeki sebep farklı ama sebep ne olursa olsun, olayla hiç ilgisi olmayan kişilerin bundan etkilenmiş olması, pire için yorgan yakılmış olması hiç te hoş olmayan ve ayıplanacak bir durum oluşturuyor.

NOT: Bu yazının ilk yayımlanma tarihi 18 Şubat 2008, ikincisi ise 24 Ekim 2008 oldu..

18 Yorum Var

 1. Ne zaman bu tabuları yıkacağız acaba ? Merak ediyorum doğrusu !

 2. Emine şükran OKUDAN | 21 Haziran 2011, 11:39

  Kirli beyinlerin kendi fantazilerine duydukları özlem ve akıttıkları salyaları kamufle yöntemi; hasretle özlem duyduklarını men etmeleridir diye yorumluyorum bu ve benzeri yasaklamarı.

 3. Yazık binlerce kişinin blogunu kapatılar sözde adalet var ileri demokrası diedikleri bu olsa gerek

 4. Neden bu amaçsız insanlar birleşip birde devletten maaş alırlar. geocities.com ‘a acaba getirilen özet nedir? neden blogcuklarımız bunlara karşı çıkmıyor ? neden BTK yı kınayacak bir banner yapmıyoruz? Sayın Ceylan, bu konuyu gündeme alırsan sevinirim. İyi loglamalar… Kolay gelsin

 5. Bir “sansür” uygulamasıdır gidiyor. İran’ın sesten 3 kat daha hızlı füzelerini test ettiği bu günlerde bizim sansürcü zihniyetimiz hala “internet yasakları” ile uğraşıyor! Sonra da “özgür” bir toplumuz deniliyor. Bunun neresinde özgürlük anlayışı var biz farkına varamadık. Farkına vardıkta görmemezlikten mi geldik yoksa! 20-30 zihniyet yüzünden 28 Milyonluk bir kesimin özgürlük anlaşıyına vurulan bu kelepçeyi görmezlikten gelmek, özgürlük anlayışı oluyor sanırım.

  • BU devletin bilişimden sorumlu bakanı var mı? YOK! İşte en büyük kaybımız bu insanlar teknoloji devi olarak büyümeye başlarken biz sansürler için yitip gidiyoruz.

 6. bu ülkede nettede özgürlük yok günlük hayatta olduğu gibi…
  dileirm bir daha tekrarlanmaz…

 7. bloggeri bende kullanıyordum. dünyanın herhangi bir yerindeki bir webmaster benle aynı pozisyondayken bloggeri kullanıp zarar etmiyorsa ben neden şu anda blogger kapandığı için zarar ediyorum ve bunun sorumlusu kim, haydi hepsini geçtim benim zararımı kim verecek. onuda geçtim zararımı bilen veya bu siteyi kapatırsak başka insanlara zarar gelirmi diye düşünen bile olduğunu zannetmiyorum.

 8. Sanırım ttblog geliyor :).

 9. Evet birilerinin dur demesinin vakti bence tabiki denetleme olacak engelleme olacak ama bunlar vatanın bolunmez butunlugune gogle dusuren siteler varsa bunlar olmalı her zaman kurunun yanında yasta yanmamalı…

 10. bu tür yasaklar zaten ya Çin’de olur ya da Kuzey Kore’de olur.Bıktım artık bu zihniyettten….

  • Cihat Murat Yüksel | 06 Temmuz 2013, 12:06

   birilerinin çıkıp durdurması lazım bu tür yanlış girişimleri yoksa sonu gelmeyecek

 11. Yok yok, Google’ye dilekçe verlim kendini kapatsın Türkiyede, kaos çıksın belki bişiler olur!

 12. Dilediğin gibi kullan ne demek, renkleri bir skaladan seçmek çok daha estetik durmasını sağlayacaktır, yani birbirlerine uygun rankler kullanmak demek istiyorum, başarılar. colourlovers.com ‘a bakabilirsin.

 13. İran’da youtube ve google engelli diye duymuştum, bizde de bu tür siteleri engelletmek isteyen kişilerin irandaki gerci zihniyetin birer üyesi olduğunu düşünüyorum. Yabancı siteleri engelletmek için bir fırsat, onların bize küfretmesi Atatürk’e küfretmesi.Dediklerinize sonuna kadar katılıyorum engellemelerin kafamızı kuma gömmekten farkı yok.bu arada blogumu yeniden açtım tasarım için görüşlerinizi bekliyorm hakkı abi :) (resim çerçevelerini cssinden alıp kullanmamım sakıncası yoktur umarım:) )

 14. Ben kendi kendime şöyle düşünüyorum biz Türk’ler neden hep gericiyiz .. Hiç bir zaman gelişmekde olan birşeye bir faydamız yok , elimizden geldiği kadar o işi baltalamaya çalışıyoruz .
  Mesela bu erişim engeleme olayı neden bi web sitesini ngelersin ki ? Site yönetimine mail atarsın ilgili dosyayı kaldırılar .. Sanki bu güne kadar milli unsurlarımızı çok korudularda youtubede bir tane video yayınlandı diye site kapatılar :) Ya bunlar cidden gülünecek şeyler , siteyi engeledinde noldu sadece o videoya Türk’ler erişemedi .. Dedimya bunlar gülüncek şeyler ve sacma şeyler.

 15. Yasaklamalar tüm hızla devam ediyor. turk.internet.com dan öğrendiğim kadarıyla dün tagged.com bugün de geocities.com yasaklanmış, detaylar ve diğer yasaklananları bildirmeniz için burayı kullanabilirsiniz.

 16. Olmazzzzzz.Hocam olmaz ozaman.Türk kelimesinin anlamı kalmaz ozaman.Eskiden yiğit,cesur falandı Türk.Şimdi en anlamsız işlere parmak basan kişi anlamına geldi.Saolsun resmi yetkililerde ellerinden geleni yapıyorlar.!!!!

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.