Google’ın blog hizmeti olan ve tüm Dünya’dan milyonlarca kişinin, Türkiye’den de onbinlerce kişinin kullandığı Blogger‘a erişim engellendi. Ben de artık bu konuda yazmaya üşendiğim için daha önceki yazımı ısıtıp, ısıtıp, temcid pilavı gibi burada yayımlamayı uygun görüyorum.

Özgürlüğün somut bir örneğini bir çok kişi Internetle birlikte tecrübe etti. Bir anda sansürsüz, alabildiğine açık, her türden görüşe sahip insanların fikirleriyle buluşmak ve onların dünyasından kendi dünyamıza bakmak veya kendi dünyamızdan başka dünyaları izlemek belki bize biraz fazla geldi. Son zamanlarda site erişimi engelleme haberlerini çok sık duymaya başladık. Bu işlerin dayanak noktası ise TBMM 5651 sayılı kanunu. Site erişim yasağını bu işin teknik yönüne vakıf olmayanlar yanlış adlandırmayla site kapatmak olarak adlandırıyorlar. Müsterih olun, yapılan sadece sizin bahsi geçen siteye erişiminize engel olmak, sitenin kapandığı filan yok. Bu sitelere girebilmek için tonlarca alternatif yöntem mevcut.

Fakat erişimin engellendiği bazı durumlarda bir çelişki söz konusu oluyor. Farzedelim ki Türklüğe ve Atatürk’e hakaret eden bir yazı veya videonun olduğu bir siteye erişimi engellediniz. Bunu sadece Türkiye’deki kullanıcılar için yapabiliyorsunuz. Diğer ülkelerdeki insanlar bunları çatır çatır izliyor veya okuyor. Bu davranışın kafayı kuma gömmekten hiçbir farkı yok. En iyisi ne mi? Bırakın biz de görelim ve gerekli ise cevabını verelim.

Bu sefeki sebep farklı ama sebep ne olursa olsun, olayla hiç ilgisi olmayan kişilerin bundan etkilenmiş olması, pire için yorgan yakılmış olması hiç te hoş olmayan ve ayıplanacak bir durum oluşturuyor.

NOT: Bu yazının ilk yayımlanma tarihi 18 Şubat 2008, ikincisi ise 24 Ekim 2008 oldu..