İlk kez beraber fotoğraf çekime çıktığımız ve eski bir fotoğrafçı olan arkadaşımda gördüm bu canavarı. Tabi ki kurcalamadan edemedim, uzun süre test edip sonunda almaya karar verdim. Fakat bu objektif öyle her yerde bulabileceğiniz cinsten değil. Sanırım şu anda tek bulabileceğiniz yer ebay ya da benzeri ikinci el ürün satan siteler.

Neyse, uzun süre takip edip, açık artırmalar katıldık vs. derken sonunda objektifim elime ulaştı. Japon üretimi ve hiç kullanılmamış gibi tertemiz, toplamda bana maliyeti $220 civarında oldu. Kabaca $200 ile $300 arasında bir fiyata edinme şansınız var, tabii eğer bulabilirseniz. Peki neydi bu üründe beni cezbeden? Öncelikle objektifi biraz tanıtayım.

Tamron 500mm f/8 SP Macro Genel özellikleri:

  • Odak uzaklığı: 500mm
  • Diyafram: Sabit f/8
  • Mimari: 7 element 4 grup
  • Görüş açısı: 5 derece
  • Filtre çapı: 82mm
  • Minimum netleme: 1.7m (1:3 makro)
  • Ağırlık: 595 gr
  • Boy: 9.15 cm

Kullandığım makina Nikon D300, yani DX formatlı, bu da demek oluyor ki 1.5 kırpma faktörü ile kullandığım objektif bana FX makinelerdeki 750mm görüntüsüne eş bir görüntü veriyor. Objektif oldukça ufak ve hafif olduğundan elde çekim yapmayı ve taşımayı kolaylaştırıyor. Fakat tripodla çekimde alınan sonuçlar elbetteki çok daha iyi. Eldeki çekimlerle ancak 1/500 estantane ve üzerindeki hızlarla ulaşabiliyorsunuz, yani daha yavaş çekimlerde titremeden dolayı netlik sıkıntısı olacaktır. Manual netleme başlarda biraz zorlasa da oldukça zevkli ve bu işte başarının anahtarı tecrübe. Fazla ışığa ihtiyaç duyduğundan 400, 800 gibi yüksek isolarda noise problemi olmayacak bir makina ile kullanmanızı öneriyorum. Kuşçular için kullanımı biraz zor gibi; ancak monopod ya da tripodla hareketsiz kuşlarda rahatça kullanılabilir.

tamron 500mm

Ben denemelerimde gün ışığı ve homojen ışık koşullarında oldukça başarılı çekimler yaptım. Satın almadan önce Canon 40D ile birlikte hareketli bir leylek çekimim olmuştu. Az önce tripodla çektiğim bir ay fotoğrafını ve diğer bir fotoğrafı örnek olması açısından yazıya ekliyorum.

ay-fotografi-hakkiceylan-tamron-500mm

Eğer aynalı bir objektif almayı düşünüyorsanız piyasada ucuza bulabileceğiniz Samyang, Phoenix gibi markaları, fiyatları $50 bile bulursanız sakın denemeyin, oldukça kötü sonuçlarla karşılaşacaksınız. Satın almadan önce mutlaka incelemeleri okuyun.

Lens hakkında bulabileceğiniz bir iki test ve incelemeyi aşağıdaki adreslerden takip edebilirsiniz. Ben kullanırken oldukça eğleniyorum :)

20080705085k

Bob Atkins incelemesi:
http://www.bobatkins.com/photography/tutorials/mirror.html

Photozone incelemesi:
http://www.photozone.de/Reviews/Nikkor%20/%20Nikon%20Lens%20Tests/286-tamron-500mm-f8-sp-macro-adaptall-to-nikon-review–test-report