Something is wrong.
Instagram token error.

Temiz Türk Blogküresi

Fikirbozan tarafından 15 gün önce başlatılan bir mim dalgası Hakan tarafından bizim sahillere kadar taşındı. Öncelikle fikirbozan.net deki Temiz Türk Blogküresi adlı yazıyı okuyarak konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Konu – isminden de anlaşılacağı gibi – Türk Blog Yazarlarının daha kaliteli içerik üretebilmelerini sağlamak amacıyla beyin fırtınası oluşturmak.

Fikirbozan şöyle demiş;

“Bu arada sorun değil çözüm üretelim. Sorunlar saymakla bitmez.”

Bu yüzden biraz daha farklı bir yazı yazmak istedim, tamamen kişisel düşüncelerimden oluşan, herkesin bildiği klişelerden uzak kalarak, tartışmaya açık olmayan bir liste hazırladım.

Türk Blog Yazarları neler yapmalı?

 • Kendi isminizi kullanın, nickname kullanım devri artık geride kaldı.
 • Karşılık beklemeden yazın.
 • İlgi ve etki alanlarınızı iyi belirleyin. Özel ve spesifik konularda yazın. Haber portalı değilsiniz, bunu unutmayın.
 • Yayımlamadan önce tekrar okuyup hataları düzeltin, yayımladıktan sonra kendiniz de bir okuyucuymuşcasına yazınızı yeniden okuyun.
 • Yazılarınızı okuyan başkalarına kolaylıkla okuyup okuyamadıklarını, tasarımla ilgili düşüncelerini sorun ve bu düşüncelere göre tasarımınıza müdahale edin, ettirin. Blogunuza başkalarının penceresinden bakın.
 • Yazınızı yazmadan önce o konuyla ilgili yazılanları araştırın ve inceleyin, gerekirse yararlanın ve bahsedin.
 • Blogunuza eklediğiniz resim veya fotoğrafların en/boy oranını bozmayın, ne demek istediğimi anlamadıysanız blog yazmayın.
 • Blogunuzda iki veya en fazla üç adet yazı tipi kullanın, daha fazlası tasarım açısından kirlilikten başka bir işe yaramaz.
 • Aşk şiirleri yazmayı bırakın, sıkıysa hikaye yazın.

Yorum yok, ilk sen ol!

 1. Hakkı bey merhabalar. Sizde sitenizde benden daha önce bahsetmiştiniz ben söylediğim gibi sağda solda terkettiğim yazılarımı bu blog altında toparlamaya çalışıyorum hayatın farklı kesitlerinden kendime dair veya sosyal asosyal olaylar yazıyorum, yazılarım tamamen kişisel.. İşim gereği yoğun tempomdan dolayı çok fazlada alakadar olamıyorum.. Aslında gerekli teknik bilgiyede sahibim.. 1yılı devirdim blog tutmada bu adres altında.. son 3-4 seneirde farklı alanlarda tasarım çalışmalarım olmasına rağmen sanki günlüğümde birşeyler eksikmiş gibi geliyor fakat içerden bakınca çözemiyorum.. Size zahmet bir inceleyip eleştiri veya önerilerinizi bildirirmisiniz..
  İyi Çalışmalar.
  Serdar

 2. Birkaç gün önce yeni bir blog açtım. Önerilerinize cevaben;
  Rumuz kulansam bile ismimi içerir.
  Kendi tercih ve düşüncem ile yazarım..
  İnternet, Ulaşım, mimarlık, hayat (Bloga çeşni) konusunda yazarım.
  Kontrole dikkat ederim.
  Bloga yeni bir tasarım düşünmekteyim.
  İnternet ve Ulaşım konusunda da sayılı blogçulardan biri olabilrim.
  Bloga uygun çözünürlükte resim yükler, gerekirse thumbnail yaparım.
  Segoe UI kullanmayı düşünüyorum.
  Senaryo yazarım.

 3. Aslında o maddeyi yazmamdaki amaç kendi isimlerini gizleyerek, takmaadların arkasına sığınarak hertürlü haltı yiyebileceğini sananlara karşı bir tepki idi. Elbette nickname kullanabilirsiniz ve sevebilirsiniz de, sonuçta sizi tanıyanlar “pino, haaa bizim pınar diyorsun” dedikten sonra :)

 4. bende “nickname” dışında her maddeye katılıyorum. nickname kullanmayı seviyorum..hatta nickname’im benimle bütünleşti blog sayesinde.. işyerini arayıp Pino hanımla görüşebilir miyim diyen bile oluyor:)

 5. Az önce `Fikirbozan` da bir yorum yapmıştım, burada da sadece aynı fikirde olmadığım maddeyi belirtip geçeceğim.

  “””Kendi isminizi kullanın, nickname kullanım devri artık geride kaldı.”””

  Bu madde hariç, katılmadığım bir madde yok listede. Kaldı ki bu sitenin komşuları içinde de rumuz (nickname) kullanan çok başarılı siteler var.

 6. Süleyman Hocam sen ne yazarsan yaz, ben okurum :)

 7. Aynı mim Beyn’den geldi bana da. Düşünüyordum. Güzel bir yazı olmuş.

  Bu arada ben hikayelerimin bir kısmını yayınlayacağım ama şiir de yazıyorum. Bu durumda roman mı yazmalıyım sayın Hakkı hocam :) Hehehe

  Benim favorim de şu :)

  “Kendi isminizi kullanın, nickname kullanım devri artık geride kaldı.”

 8. Yazsınlar valla okuycam, söz :)

 9. Hakkı abi, “sıkıysa hikaye yazın!” he :) Güzel öneriler. Ellerine sağlık

 10. Aşk şiirleri yazmayı bırakın, sıkıysa hikaye yazın.

  :))

  En-boy oranı ise başka bir güzel olmuş. tebrik ederim, tüm listeye katılıyorum.

 11. Blogunuza eklediğiniz resim veya fotoğrafların en/boy oranını bozmayın, ne demek istediğimi anlamadıysanız blog yazmayın.

  Bu yorumu çok sevdim :)

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.