Filmler
Film seyretmeyi çok severim. Hatta izlediğim filmleri ve hakkındaki yorumları paylaşmak için ayrı bir blog bile kurdum. Şimdi de benim gibi evde sinema keyfinden hoşlananlar için deneyimlerimi paylaşayım ve birkaç püf noktasını aktarayım istedim. Evde sinema keyfinin kalitesini birkaç faktör belirliyor.

Onkyo TX-SR604
Bunlardan en önemlileri görüntü ve ses. Bunların yanında ikincil öneme sahip faktörler de mevcut tabiki. Geçen gün ses sistemimi yeniledim. Artık müzik ve sinema seslerini yeni aldığım Hi-Fi sistemle dinliyorum. Sitemim şöyle; Onkyo TX-SR604 ve Jamo 604 5li speaker seti ve S40 aktif subwoofer. Bu sistem Hi-Fi için giriş seviyesi sayılabilir. Bu dünyanın içerisine girmeye niyetliyseniz cebinizin çok sağlam olması gerekecek, ben sadece şöyle kapıdan bir bakıp geçeceğim :)

Jamo 604 ve S40 subwoofer
DVD den film izleyenler için herhangi bir özel ayarlama yapmaya gerek yok, 5.1 ses sitemini düzgün konumlandırmaları dışında. Yeni A/V Receiverlarda sizin konumunuza göre speakerları konfigüre eden bir sistem var, bu sadece bir mikrofondan oluşuyor. Bu mikrofonu receivera takıp, bulunduğunuz konuma getiriyorsunuz, gerisini receiver otomatik olarak gerçekleştiriyor. Benim gibi PC den LCD TV ye, Plazma TV ye ya da Projektöre bağlantı sağlayanlar için PC den gelen sesi 5.1 olarak aktarmak biraz daha zahmetli. (Peki neden PC den izliyorsun diye sorulabilir, hemen söyleyeyim, genellikle izlediğim filmler veya dizilerin DVDsi henüz çıkmamış oluyor ya da Türkiye de bulunmuyor, bunları HDTV den ripleyenler yani belli bir codec kullanarak sayısallaştıranlar sayesinde – genellikle divx, xvid olarak – ADSL kullanrak indirip izliyorum..) Ses kartından receivera bağlantıyı iki şekilde yapmak mümkün, analog ya da dijital. Analog bağlantıda sorun yok, ses kartından çıkan stereo kablolar RCA olarak ikiye ayrılıyor ve receiverın arkasındaki analog girişlere takılıyor. Receiverın arkasında birçok cihaz için yeterince giriş var. Dijital bağlantı için eğer ses kartının arkasında coaxial yada optik bağlantı varsa tek bir optik ya da coaxial kabloyla bağlantı sağlanabilir. Eğer eğer bendeki gibi spdif çıkışı varsa, bunun için özel bir kablo veya çevirici yada Digital I/O Module kullanmak gerekiyor. Bu modulu kullanarak bağlantı coaxial veya optik olarak sağlanabilir. Seyrettiğiniz filmler AC3 kodlanmış 5 yada 6 kanallı bir sese sahip ise ve bu sesleri gerçek anlamda almak istiyorsanız PC de Ac3Filter kurulu olmalıdır. Genellikle Codec paketlerle birlikte geldiğinden kurulu olduğunu varsayıyorum. Ac3Filter ayarlarından Output olarak 5/1 seçili olmalıdır, Dolby prologic veya Dolby Prologic II seçili olmamalıdır. Bunları sadece 5.1 olarak kodlanmamış, stereo sesleri 5.1 olarak simule etmek için kullanıyoruz. Eğer zaten harici bir receiverınız varsa PC den simule etmek yerine receiverdan simule etmenin çok daha başarılı olduğunu söyleyebilirim, bu yüzden böyle bir sistemde Ac3Filter Output ayarlarımızı hiç değiştirmeden 5/1 olarak saklıyoruz. Şimdilik bu kadar, daha sonra devam ederiz..