Foto Fan Club
FotoFanClub amatör ve profesyonel fotoğrafçıların fotoğraflarını paylaşabilecekleri bir ortam olarak bu adreste 2005 den itibaren yayında. Geçenlerde hiç aklımda yokken bir anda FFC ye üye oldum, paralı üyelik sistemine sıcak bakmasam da bazı sevdiğim fotoğrafçıların FotoKritik de aktif olmaması ve artık yeni fotoğraflarını FFC de yayınlaması, benim de onları görmek istemem en büyük sebeb diyebiliriz :) Ama ilk görüş olarak sitenin tasarım olarak beni tatmin etmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Oradaki blog alanıma yazdığım yazımı burada da yayınlıyorum:

Çok fazla olmadı üye olalı fakat internet ve tasarım konusunda az da olsa tecrübe sahibi sayılırım. Girdiğim incelediğim onbinlerce siteyi düşünerek, “kullanıcı dostu” denilen kavramın FFC için üst seviyelerde bulunması gerektiğini, misafirler için de geri dönülebilecek ve gerekirse üye olunabilecek bir site imajı vermesi gerektiğini düşünüyorum. Tüm bunlar ışığında FFC ‘yi eleştireceğim, bu fikirler elbetteki şahsidir, şimdi izninizle;

Öncelikle siteye giriş başlayalım. Girişte sorulan kullanıcı adı ve parola için artık standart hale gelmiş olan “beni hatırla” seçeneğinin olmaması bir eksiklik.

Thumbnail (fotoğrafları temsil eden küçük öngörünüm resimleri) fotoğrafları diğer fotoğraf sitelerine göre düşük kalitede (PhotoSIG, FotoKritik vb.)

Yayınlanan reklamlar görsel açıdan siteyi olumsuz etkiliyor, neyseki ben Firefox (adblock plus eklentisi) kullanıyorum da görmüyorum.. Paralı üyelik sistemi kullanıldığından kullanıcılara reklamları görmek istemiyorum tercihi sunulmalıydı.

Üyeler için fotoğraf (fotoğraf basımından, ekipman alım satıma kadar) konusunda geçerli olan avantajların oldukça az olması(1 tane) dikkat çekici. Bunun için özel bir çalışma yapılması gerekirdi.

Sidebarda üye arama pek anlamlı değil, onun yerine üçüncü bir seçenek eklenip, üye arama, fotoğraf arama, ekipman arama vb. tercihleri sunulmalı.

Giriş sayfasının en altındaki gereksiz uzun boşluk yine tasarım açısından bir eksiklik.

Fotoğraflara ekipmana göre bakamamak ise ayrı bir sorun, bu seçenek bir çok fotoğraf sitesinde mevcut ve kullanıcıların ekipman alımı tercihlerinde yardımcı oluyor.

Ayrıca bazı günler siteye birmek zor oluyor, hosting için kesinlikle yeni bir çözüm üretilmelidir. Hostingi sağlayn firmanın bile web sitesinde hatalara rastlandığı görülür ve günümüzde hosting çözümlerinin bütçeye çok fazla yük olmadığı düşünülürse, bunun neden aksatıldığını anlamak mümkün değil.

Aslında detay olarak yazacak birçok şey var ama ilk gözüme çarpanlar bunlar..