Something is wrong.
Instagram token error.

FotoFanClub Eleştirisi

Foto Fan Club
FotoFanClub amatör ve profesyonel fotoğrafçıların fotoğraflarını paylaşabilecekleri bir ortam olarak bu adreste 2005 den itibaren yayında. Geçenlerde hiç aklımda yokken bir anda FFC ye üye oldum, paralı üyelik sistemine sıcak bakmasam da bazı sevdiğim fotoğrafçıların FotoKritik de aktif olmaması ve artık yeni fotoğraflarını FFC de yayınlaması, benim de onları görmek istemem en büyük sebeb diyebiliriz :) Ama ilk görüş olarak sitenin tasarım olarak beni tatmin etmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Oradaki blog alanıma yazdığım yazımı burada da yayınlıyorum:

Çok fazla olmadı üye olalı fakat internet ve tasarım konusunda az da olsa tecrübe sahibi sayılırım. Girdiğim incelediğim onbinlerce siteyi düşünerek, “kullanıcı dostu” denilen kavramın FFC için üst seviyelerde bulunması gerektiğini, misafirler için de geri dönülebilecek ve gerekirse üye olunabilecek bir site imajı vermesi gerektiğini düşünüyorum. Tüm bunlar ışığında FFC ‘yi eleştireceğim, bu fikirler elbetteki şahsidir, şimdi izninizle;

Öncelikle siteye giriş başlayalım. Girişte sorulan kullanıcı adı ve parola için artık standart hale gelmiş olan “beni hatırla” seçeneğinin olmaması bir eksiklik.

Thumbnail (fotoğrafları temsil eden küçük öngörünüm resimleri) fotoğrafları diğer fotoğraf sitelerine göre düşük kalitede (PhotoSIG, FotoKritik vb.)

Yayınlanan reklamlar görsel açıdan siteyi olumsuz etkiliyor, neyseki ben Firefox (adblock plus eklentisi) kullanıyorum da görmüyorum.. Paralı üyelik sistemi kullanıldığından kullanıcılara reklamları görmek istemiyorum tercihi sunulmalıydı.

Üyeler için fotoğraf (fotoğraf basımından, ekipman alım satıma kadar) konusunda geçerli olan avantajların oldukça az olması(1 tane) dikkat çekici. Bunun için özel bir çalışma yapılması gerekirdi.

Sidebarda üye arama pek anlamlı değil, onun yerine üçüncü bir seçenek eklenip, üye arama, fotoğraf arama, ekipman arama vb. tercihleri sunulmalı.

Giriş sayfasının en altındaki gereksiz uzun boşluk yine tasarım açısından bir eksiklik.

Fotoğraflara ekipmana göre bakamamak ise ayrı bir sorun, bu seçenek bir çok fotoğraf sitesinde mevcut ve kullanıcıların ekipman alımı tercihlerinde yardımcı oluyor.

Ayrıca bazı günler siteye birmek zor oluyor, hosting için kesinlikle yeni bir çözüm üretilmelidir. Hostingi sağlayn firmanın bile web sitesinde hatalara rastlandığı görülür ve günümüzde hosting çözümlerinin bütçeye çok fazla yük olmadığı düşünülürse, bunun neden aksatıldığını anlamak mümkün değil.

Aslında detay olarak yazacak birçok şey var ama ilk gözüme çarpanlar bunlar..

5 Yorum Var

  1. seyda karaman | 14 Temmuz 2012, 16:13

    maalesef artık öyle bir site yok. yayından kaldırıldı. yüklenen onca fotoğrafda boşa gitti :(

  2. Sevgili Süha Derbent yazımı okumuş ve bana bir teşekkür emaili gönderdi. Ben de kendisine görüşlerimi dikkate aldığından dolayı teşkkür ediyorum. Nitekim sitede ilk değişim olarak “beni hatırla” seçeneği eklenmiş, hayırlı olsun :)

  3. sevgili Suat, elbetteki webden para kazanılacak, ama önemli olan hizmet kalitesini üst seviyede tutabilmek, ödediğin ücretin karşılığını alabilmek, bedava olan alternatiflerine karşı üstün olabilmesini sağlayabilmek..

  4. hocam yine güzel bi konuya değinmişsin!!!
    Zaman artık öle bi zaman oldu ki; artık ticari bir amaç gözetmeden şu koskoca nette hiçbirşey yapılmıyor.artık görsellik ve memnuniyet çok arkalarda kaldı.Ben nette çok eskilerdenim ama sayfaları gezmekten başka bişey yapmadım bugüne kadar.yeni yeni kendi web sitemi yayınlamaya çalışıyorum.en başından beri netten para kazanmayı dşünmedim.bundan sonrada aklıma bile getirmiycem.İnşallah güzel bişeyler yapıcaz ve insanlardan bir teşekkür hakedicez.belki basit bir fotoğraf sitesi ama sonuçta bişeyler insanların gözüne çarpıyo.İyi çalışmalar Hakkı abi…web sitemi yaparken bana yaptığın yardımlardan dolayıda sonsuz teşekkür.Sen bitanesin. :)

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.