Bir süredir seyahatlerim dolayısıyla fotoğraf dünyasındaki gelişmeleri takip edememiştim, biraz hızlıca gözatıp baktığımda ve CP+ bittikten sonra aklımda kalanları da ekleyerek bu yazıyı derledim. Her yıl Japonya’da düzenlenen CP+ fuarında yeni ürünler tanıtıldı, öncesinde de bazı ürünlerin duyurusu yapılmıştı, bazılarının ise sadece müjdesi verildi, bulara biraz değinip yorumlarınızı almak isterim.

canon5ds

Canon EOS 5DS ve Canon EOS 5DS R

Canon full frame ve 50 megapiksellik iki yeni gövdesini ilgilenenlerin beğenisine sundu. Nikon’un uzun süre önce yaptığı megapiksel çıkışına çok geç te olsa cevap gibi görünüyor. Bana kalırsa tüketicilerden gelen talep doğrultusunda bir politika izlenmiş. Bu iki ürün arasındaki temel fark 5DS R modelinde (Nikon D800E de olduğu gibi) Low-pass filtrenin kaldırılmış olması. Ek olarak 1.3x (APS-H) ve 1.6x (APS-C) olacak şekilde kroplu çekimlere izin veriyorlar, bu şekilde kullandığınızda ise alacağınız görüntüler yaklaşık 30 MP ve 20 MP civarında olacak. Birçok özelliği 5D Mk3 ile benzer olan ürünleri fiyatları ise $3700 ve $3900 olacak. Gövdeler Haziran 2015 de dağıtılmaya başlanacak. Akla heme şu soru geliyor, bu gövdeleri hangi objektiflerle kullanacağız?

canon11-24mm

Canon EF 11-24mm F4 USM L

Nikon’un uzun süredir zirveyi elinde tuttuğu başka bir konu ise ultra geniş açı konusundaydı. Özellikle manzara fotoğrafçıları için (Canon kullananlar dahil) en çok tercih edilen objektif Nikon 14-24mm. Canon buna cevap olarak, daha da fazla geniş açıyı görecek devasa bir objektif sunuyor. Canon EF 11-24mm L serisi şu anda ön siparişle satışa sunulmıuş durumda, fiyatı $3000 ve yakın zamanda edinebileceksiniz. Ön tarafı filtre takılamayacak şekilde bombeli; fakat arkada drop-in filtre kullanılabilecek. Biraz ağır olduğunu söylemeye gerek yok sanırım, 1200 gram civarında.

tamron15-30mm

Tamron SP 15-30mm F/2.8 Di VC USD

Bir başka ultra geniş açılı objektif duyurusu ise Tamron’dan. Canon, Nikon ve Sony gövdeler için üretilen Tamron SP 15-30mm de hem VC yani titreşim giderici sistem olması, hem de diyaframın f/2.8 olması buna rağmen oldukça cazip bir fiyatla tüketiciye sunulması dikkat çekici. Fiyatı hem Nikon hem de Canon’dan çok iyi $1200. Şu anda ön siparişle satışta olduğunu da belirtelim. Burada temel soru bu parayı hak edecek mi? Test sonuçlarını, özellikle de bu üçülünün (Nikon 14-24, Canon 11-24, Tamron 15-30) karşılaştırmalı sonuçlarını merak ediyorum.

canong3x

Canon PowerShot G3X

Ufak ve her zaman yanımızda taşıyabileceğimiz iyi bir makine arayışında olduğumdan dolayı benim için en ilgi çekici ürünlerden biri de Canon’un yeni üst seviye kompakt makinesi G3X oldu. Gerçi duyurusu yapılmadı ama sadece prototipi gösterilen bu ürünün temel bir kaç özelliği şöyle 24-600mm ye denk gelen objektif, 20MP lik ve 1 inçlik sensöre sahip. Elde tutmak için ergonomisi iyi görünüyor; fakat objektifinden dolayı cepte sanki biraz fazla yer kaplayacak gibi. Seyahat fotoğrafçıları için çok iyi bir alternatif ürün olacağını düşünüyorum; fakat piyasaya çıkmasına daha çok var sanırım, bekleyip göreceğiz.

Olympus OMD EM-5 II
Olympus OM-D E-M5 II

Aynasız dünyasının liderlerinden Olympus yeni bir gövdesini satışa sundu. Bir önceki modelinin geliştirilmiş hali olan bu makine Olympus OM-D E-M5 II olarak isimlendirildi. Şu anda $1100 etiketle ve ön siparişle satışta bulunuyor. Multi-exposure mode denen özel bir seçenek eklendi, sensor-shift yöntemiyle 40 megapiksellik fotoğraflar üretmenize izin veriyor. Malesef bu özellik sadece uzun pozlama ile ilgilenenler dışında pek bir anlam ifade etmiyor ve bu konuda çok konuşulacak gibi duruyor. Bunun dışında eski modelin bazı özellikleri iyileştirilmiş, titreşim önleyici sistem güçlendirilmiş ve artık bu sistemle 4 yerine 5 stopluk kazanç elde edebildiğiniz söyleniyor, 1/4000 olan maksimum perde hızı 1/8000 ‘e çıkartılmış ve elektronik perde kullanılırsa 1/16000 olabiliyor. Sürekli çekim saniyede 9 kareden 10 kareye çıkartılmış. Video konusunda iyi gelişmeler var 1080p 60fps olarak kayıt yapabiliyorsunuz. Elektronik vizör EM-1 ile aynı olmuş ve LCD ekran artık her yöne hareket edebiliyor.

fujifilm-lens-lineup
Fujifilm de haberler

Fuji hem dünyada hem de Türkiye pazarında çok iyi sattığı aynasız ürünlerini desteklemeyi sürdürüyor. Olympustan sonra bana göre tam bir sete ve istediğiniz objektiflere sahip olabileceğiniz en iyi aynasız ürün Fujifilm XT1. Önümüzdeki bir yıl içerisinde çıkaracağı ürünleri de şöyle sıralayabiliriz. 1.4x teleconverter, XF 35mm f/2 R, XF 100-400mm, XF 120mm f/2.8 R Macro Objektif.