Tatillerde, izinlerde, haftasonlarında mümkün mertebe şehir dışına ya da yurtdışına fotoğraf gezisi için gitmeye çalışıyorum. Bazen bir grupla bazen de sadece eşimle. Yut içi ya da yurt dışı olsun, yakın ya da uzak olsun, konaklamalı ya da günübirlik olsun, planlamayı genellikle birlikte yapıyoruz ama organizasyon kısmı ona ait. Bu işten elde ettiğimiz tecrübeleri sizinle paylaşmaya çalışacağım.

 • Fotoğraf gezisi için gideceğiniz yerde ya da yakınlarında konaklamayı düşünüyorsanız yerinizi önceden ayırtın. Oteller pahalı olabilir ve her zaman güvenilir olmayabilir; ama Öğretmen Evleri oldukça iyi alternatiflerdir, unutmayın. Oldukça temiz ve hesaplıdırlar. Sonuçta amacımız lüks bir otelde tatil yapmak değil, sadece konaklamak ve/veya kahvaltı edebilmek. Gideceğiniz yere yakın – eğer varsa – Öğretmen Evlerine ulaşabilmek için ilginç bir adres var www.ogretmenevim.com. Buradan gerekli bilgileri elde edebilirsiniz.
 • Oraya giden tanıdığınız varsa onlarla konuşun, fotoğrafçı olsun ya da olmasın söylediklerinin tamamını dinleyin, onun için önemsiz olabilecek ayrıntılar sizin oldukça işinize yarayabilir. Fakat eğer fotoğrafçı değilse asla nerede fotoğraf çekebilirim diye sormayın. Çünkü bir fotoğrafçının bakışıyla, turistik ya da kültürel amaçlı gezi yapan birinin bakışları çok farklıdır.
 • Daha önce orada çekilen fotoğraflara bakın. Flickr ya da Fotokritik gibi sitelerde arama yaparak bu fotoğraflara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Buralarda arama yapmanız aynı zamanda fotoğrafı çekenle irtibat kurmanıza ve daha fazla bilgi almanıza yarayacaktır.
 • Fotoğraf gezisi için seçtiğiniz yere ait harita ve uydu görüntülerine bakın, Google Maps, Wikimapia gibi servisler bu iş için oldukça yeterli içerik sunuyorlar. Yanınıza – varsa – bir navigasyon cihazı almanız da işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca yanınıza basılı harita almanız da yararlı olacaktır. Basılı haritanız yoksa yukarıdaki sitelerden yakın çevrenin haritalarını görüntüleyerek, bastırıp kullanabilirsiniz.
 • Fotoğraf gezisi için gideceğiniz yerde güneşin ne zaman doğduğu ve battığını öğrenin, bunun için Diyanetin web sayfalarını kullanabilirsiniz. Gideceğiniz yere göre güneşin konumunu da tespit etmeniz önemli olabilmektedir. Bazen bir tepe ya da dağ nedeniyle gündoğumu veya günbatımı olmayabilir ve boşuna zaman kaybedersiniz.
 • Geziniz ne kadar uzun ya da kısa olursa olsun mutlaka hava durumunu kontrol edin ve ilerleyen günler hakkında fikir sahibi olun. Bu bilgileri DMİ sayfalarından, havadurumu.com.tr ‘den, Yahoo Weather sayfalarından ve daha birçok kaynaktan elde edebilirsiniz. Birkaç kaynaktan bu bilgilere ulaşmanız daha iyi olacaktır, unutmayın tüm kıyafetlerinizi buna göre hazırlayıp en kötü senaryoya göre hareket etmeniz hiçbir pişmanlık yaşamamanızı sağlar.
 • Gideceğiniz yere ait daha önce yazılanları okuyun. Yine internet bu iş için muazzam bir kaynak sunmakta ama basılı kaynakları bulup okumanız da oldukça işinize yarayacaktır. Vaktiniz olduğu kadar okumaya ve araştırmaya, sorup soruşturmaya gayret edin, inanın çok işinize yarıyor.
 • Yurtdışına gidecekseniz bunu bir tur organizasyonuyla yapmanız size kalacak yer ve ulaşım açısından ekonomik bir fayda sunacaktır. Gideceğiniz yere ulaştıktan sonraki turlara katılmak yerine kendi planınızı kendiniz yaparak oradaki metro vs. gibi ulaşımları kullanmanız, daha uzun süre yürümeniz size fotoğraf ve kültür açısından çok daha fazla şey kazandıracaktır.
 • Eğer gideceğiniz yerde araba kiralamayı düşünüyorsanız bunu da gitmeden önce halletmenizde fayda var, zira orada arabasız kalabilir ya da fazla ücret ödeyebilirsiniz. Vivi.com.tr üzerinden rent a car firmalarının fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Araç kiralamadan önce bakmanızı tavsiye ederim.
 • Tabi tüm bunları yaparken arada gezi bütçesini de oluşturmayı, zorunlu harcamalarınız ve diğer masraflar için ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını tespit etmeyi, hangi ödemeleri kredi kartı ile yapabileceğinizi öğrenip yanınıza ne kadar nakit almanız gerektiğini hesaplamayı unutmuyoruz. Bazı yerlerde kredi kartı kullanamazsınız, bazı yerlerde ise nakit çekecek ATM bulamazsınız.
 • Son olarak yaşadıklarınızı ve çektiklerinizi paylaşın, paylaşın ki biz de oralara gidebilelim, o kültüre, o lezzetlere yabancı kalmayalım, özellikle Türkiye gibi bir coğrafyada o kadar çok gezilecek görülecek yer var ki. Her yerde farklı bir kültürün izleri ve o izleri taşıyan insanlar, bunları paylaşın, biz elimizden geldiğince paylaşıyoruz: www.azgezmis.com.

Unuttuğum bir çok ayrıntı olabilir, örneğin yayla yollarında 4×4 pahalı olduğundan ekonomik olsun diye Renault Clio kiralayabilirsiniz. Okuyanların bazıları bir gezi için gerçekten bunları yapıyor musunuz diye düşünebilir, hemen cevap vereyim “Evet” ve daha fazlası. Bizim dört, beş günü aşan gezilerimizin programı en az bir ay önceden yapılmaya başlanır. Temel rota ve rezervasyonlar çok önceden belirlenir, otel vs harcamaları böylelikle daha ucuza halledilmiş olur.

Gezi yaklaştıkça ayrıntılar belli olur ve son birkaç gün içerisinde neredeyse tüm günler, saati saatine programlanmıştır. Fakat böyle olması o saatlere uymak zorunda olduğumuz anlamına gelmez ve her zaman plandan sapma özgürlüğümüz vardır ama elimizde plan ve program olması “Şimdi ne yapacağız? Nereye gideceğiz?” gibi soruların hiç sorulmamasını sağlar. Sizin de kendinize ait tecrübeleriniz varsa lütfen çekinmeden yazın.