Something is wrong.
Instagram token error.

Amatör Fotoğrafçının Hikayesi

Öncelikle amatör fotoğrafçı kimdir diye soran olursa kısaca şu cevabı veririz; Fotoğrafı seven, boş vaktini fotoğraf çekerek değerlendiren. Mümkün mertebe gezilere, sergilere vb. etkinliklere gitmeye çalışan, fotoğraftan para kazanmak bir yana fotoğraf için para harcayan kişilere amatör fotoğrafçı denir. Fotoğrafı uygulama konusunda kendini geliştirmeye çalışan kişidir amatör fotoğrafçı. Amatör terimi sizi yanıltmasın, profesyonellik ile amatörlük arasında temelde tek bir fark vardır, profesyonelce yapılan işte maddi bir kaygı vardır, amatörce olanda ise yoktur.

Ufak, küçücük bir dijital makineyle başlamıştı fotoğraf çekmeye, öyle bir zaman geldi ki bu işten çok zevk almaya başladı ve daha iyi fotoğraflar çekmek istedi. Alan derinliği (1) diye birşey duymuştu ama elindeki makinayla o tip bir etkiyi bir türlü veremiyordu. Bunun DSLR (2) makinayla rahatça oluşturulabildiğini duydu bir yerlerden.

Sonra bir arkadaşının elinde DLSR olarak adlandırılan makinalardan gördü. Biraz inceledi, biraz kurcaladı, bu makinayla fotoğraf çekerken alınan keyif bambaşkaydı. Mutlaka alması lazımdı. Biraz para biriktirip alabilirdi ama ne alacaktı, Canon mu, Nikon mu, Pentax mı? sonra hangi modelini almalıydı? Araştırma ve okuma safhası başlamıştı.

Her bulduğu incelemeyi, kullanıcı yorumlarını okuyordu. Bu okumalar sırasında bir sürü yeni terim, bir sürü ek bilgiyi de öğrenmiş oluyordu. Birisi x makinanın ISO 400 (3) den sonra çok noise (4) verdiğinden bahsediyordu, o da hemen noise ve ISO nedir, ilk başta onları öğrenip, sonra da okuduğu yoruma bir anlam veriyordu. Bir zaman geldi, baktı ki parası var ama hala makina alamamıştı, hep yeni bir model çıkıyor, çıkan yeni modelin incelemelerini okurken başka bir modelin duyurusu yapılıyordu. Çıkacak olan modeli bekleyeyim derken hep beklemede kalıyordu. Sonunda gözünü karartıp bütçesinin elverdiği en üstün özellikli bir DSLR makinayı standart bir objektifle birlikte satın aldı.

İlk zamanlar yeni makinasıyla oldukça mutluydu, ne de olsa o kadar para vermişti. Her türlü tekniği denemeye çalıyordu. Makinayı ve tüm özelliklerini öğrenmek için en zor koşullarda çekim yapıyordu. Sonra standart objektifle istediği fotoğrafların bir kısmını çekemediğimden ekstra bir objektif, Tele Objektif (5) almaya karar verdi. Objektifi aldı almasına ama alırken objektifi korumak için önüne mutlaka bir UV filtre (6) takılması gerektiğini de öğrendi, tabi onu da satın aldı.

Tele objektif çok güzel birşeydi, uzaktaki objeleri yakına getirebiliyor ve alan derinliğini düşük tutarak güzel fotoğraflar çekebiliyordu. Fakat artık makinasını yanıma alıp dışarı çıkamıyordu, diğer objektifi nereye koyacaktı? çanta da alması gerekiyordu ve kendine bir omuz çantası aldı. Bu arada okumaya devam ediyor ve dijital fotoğrafın vazgeçilmezi, dijital karanlık oda diyebileceğimiz Photoshop’u (7) yavaş yavaş öğreniyordu.

Aradan biraz daha zaman geçince ve amatör fotoğrafçımız daha çok fotoğraf çekmeye başlayınca, hele bir de birkaç günlük gezilere çıktığında elindeki hafıza kartı yetmemeye başladı, ekstra bir tane daha alması gerekiyordu, aldı da. Çok sevdiği ve zamanında eski minik makinasıyla çekmeye çalıştığı o makro dünyanın güzelliklerini de çekmek istiyordu fakat bunun için bir makro objektif alması gerekiyordu. Bunu en iyisinden almalıydı, herkesten daha detaylı, daha yakın çekimler yapmalıydı. Fakat makro objektifler (8) biraz pahalıydı, neyse ki aradan biraz zaman geçince paraya kıyıp bir de makro objektif aldı.

Makro çekimler fotoğraf keyfini yerine getirmişti ama çantası ağırlaşmıştı ve çok sıkışıktı. Hangi omuzunda taşısa o omuzu ağrıyordu, keyif için çekimlere giderken eziyet çekmek bir paradoks oluşturmaya başlamıştı. Yeni bir çanta lazımdı, sırt çantası, bunu da alalım dedi ve aldı. Alırken “artık bu çanta beni elli yıl idare eder herhalde, notebook için özel bir bölmesi bile var daha ne olsun.” diyordu.

Fotoğrafçı arkadaşlarıyla konuşuyor, fotoğrafları eleştiriyor yeni şeyler öğreniyordu. Bir arkadaşının manzara fotoğrafları çok ilgisini çekiyor, özellikle de fotoğraflarda bulutların bu denli güzel çıkmasını nasıl sağladığını merak ediyordu, acaba bir Photoshop oyunu muydu?

Onu da öğrendi, bu Circular Polarize (9) denen bir filtre ile sağlanabiliyordu. Manzara fotoğrafları çok geniş açılarda, özellikle polarize filtre kullanıldığında harika çıkıyordu. Neyse dedi kendi kendine “şimdilik polarize filtre alalım, daha sonra daha geniş açılı bir objektif de alırız elbet”. Polarize filtre de aldı, alırken “polarize filtreler UV lerden daha pahalıymış be..” diyordu. Bazı fotoğrafları hala çekemiyordu, çünkü onlar Uzun Pozlama (10) yapılmış fotoğraflardı. Bunun için de bir tripod (11) gerekiyordu, neyse onu sonra alırdı.

Zamanla fotoğraflarını beğenmemeye başladı, içleri boş geliyordu ona, birşeyler eksikti. İyi fotoğraflara daha çok bakıp, daha çok okuduğunda bunun ne olduğunu öğrendi kendince, fotoğraflarında insan yoktu. İnsan ve çevresini konu alan fotoğraflar çekmek istiyordu artık, zordu bu, diğerlerinden daha zordu. Duyguyu ve çevreyi aktarabilmek, öyle manzaranın karşısına geçerek çekmeye benzemiyordu. Ama denedi, denemesi bile zevkliydi, artık fotoğraf çekerken daha çok keyif alıyordu. Ama istediği etkiyi verebilmek, insanı çekerken çevresini de fotoğrafta daha çok gösterebilmek için daha geniş açılı bir objektife ihtiyaç duyuyordu. “O kadar param yok dedi” kendi kendine, “acaba ikinci el bulabilir miyim?” Araştırmaya başladı forumları alışveriş sitelerini ve uygun bir objektif buldu kendince ve onu satın aldı, tabi UV filtresini de beraber.

Artık tatillerde deniz kenarında uzanarak harcamıyordu vaktini, tatillerinde hiç gitmediği farklı yerlere gidip farklı kültürleri görüp, farklı insanların fotoğraflarını çekmek istiyordu. Uzun fotoğraf gezilerinde fotoğraf makinasının pili bitebilir ve tüm tatili zehir olabilirdi. Bir adet yedek pil ve ekstra bir hafıza kartı daha aldı. Artık tatilleri daha yorucuydu ama çok daha keyifliydi. Birçok insanla tanışıyor, muhabbet ediyor, yeni yerler, yeni yemekler, yeni adetler ve yeni insanlar keşfediyordu.

Tatillere giderken yanına yeni aldığı tripodu da götürüyordu artık, 2 kilodan fazlaydı ağırlığı, çantasıyla birlikte sekiz on kilo yapıyordu, ama olsun du. Ayrıca çantasında uzun pozlamalarda kullanmak amacıyla bir ND Filtre (12), bir uzaktan kumanda cihazı, flaş ışığını yumuşatmak için bir aparat, beyaz ayarını (13) tam yapabilmek için başka bir aparat ve bunun gibi ufak tefek bir sürü ekipman vardı.

Zaman böyle geçip gidiyordu ve amatör fotoğrafçımız her gün bilgilerine yenilerini katıyordu, fotoğraf tekniğini geliştiriyor ve eski fotoğraflarına baktıkça beğenmiyor, eleştiriyor ve birçoğunun kalitesinden memnun kalmıyordu. Yeni fotoğraf makinalarını incelemeye devam ediyor, “acaba, yeni bir makina alsam mı?” diyordu kendi kendine. Çantasına baktı, ne çok şey almıştı zamanla, hepsinin de bir amacı vardı, hiçbiri boşa alınmış değildi. Ve hala almak istediği ihtiyacı olan birçok şey vardı. Ama o değişmişti, artık insanları kokutmadan o devasa makinasını, objektiflerini insanları rahatsız etmeden ve dikkat çekmeden kullanmak istiyordu. Etrafta o na her zaman sorulan bir iki soru vardı “Hangi gazete abi?”, “Hello?”, “Ne için çekiyorsunuz bu fotoğrafları?” bunlardan da bıkmıştı artık. Yoksa, yoksa bir Rangefinder (14) mı almalıydı? hmmm…

Açıklamalar

Yukarıda geçen bazı terimlerle ilk kez karşılaşanlar için aşağıda açıklama gereği duydum, ayrıntılı bir açıklama değil ama en azından yukarıdaki metni daha iyi anlamalarını sağlayacaktır.

(1) Alan derinliği: Fotoğrafta tüm alanlar net çıkmaz, netlediğimiz objenin bir miktar önü ve bir miktar arkası net olarak çıkacaktır. Bu alanın genişliği net alan derinliği olarak anılır, diyafram değiştirilerek kontrol edilebilir.
(2) DSLR: SLR, tek mercek ayna anlamındaki kelimelerin kısaltılmışıdır. Bu sistemde objektifle film (DSLR de sersör) arasına yerleştirilmiş bir ayna ve vizör (bakaç) hizasına yerleştirilmiş prizma aracılığıyla objektiften geçen ışığı göze ulaştırır. Ayna hareket edebilir bir yapıya sahip olduğu için deklanşöre basıldığı anda yukarı kalkar ve pozlama gerçekleşir. SLR makineler her türlü objektif ve filtre kullanımınında kolaylık sağlar. DSLR ise SLR makinelere dijital sensör adapte edilmesi sonucu ortaya çıkan makinalardır.
(3) ISO: Işık hassasiyeti olarak adlandırabiliriz. iso değeri arttıkça ışık hassasiyeti artar ve az ışıklı oratamlarda fotoğraf çekmemiz kolaylaşır.
(4) Noise: Dijital fotoğrafta oluşan istenmeyen noktacıklanma olarak tanımlayabiliriz, genellikle yüksek iso değerlerinde ve az ışıklı koşullarda daha çok oluşur.
(5) Tele Objektif: Genel anlamda odak uzunluğu 70mm ve daha büyük olan objektiflere verilen isimdir. Fotoğraf makinesi ile konuya yaklaşmadan, uzaktan objeleri çekebilmeye yarar.
(6) UV filtre: Objektifin önüne takılır, objektifi güneşten gelen ultraviyole ışınlarına karşı ve aynı zamanda çizilmelere karşı korur.
(7) Photoshop: Adobe firmasının dijital fotoğrafları işlemek için hazırladığı, oldukça profesyonel bir program.
(8) Makro Objektif: Objeleri daha yakından çekebilmek için özel olarak üretilen bir objektif türü.
(9) Circular Polarize Filtre: Objektifin önüne takılır, ışık kırılmalarını kontrol etmenizi sağlayarak, yansıma oluşumunu engeller.
(10) Uzun Pozlama: Fotoğraf oluşurken makinadaki ışığa duyarlı bölge (sensör) belirli bir süre açık kalır (mesela 1/500, 1/100 saniye kadar) bu sürenin uzun olması durumunda(2 saniye, 3 saniye gibi) buna uzun pozlama deriz.
(11) Tripod: Uzun pozlama sırasında makinayı elimizde sarsmadan tutamayız, bu yüzden makinayı sarsmadan, sabit bir şekilde tutan üç ayak(tripod) sistemi geliştirilmiştir.
(12) ND Filtre: Nötr Yoğunluk filtresi olarak çevirebiliriz. Tüm renklerde ve dalga boylarındaki ışığı eşit miktarda azaltmak için kullanılmakta olan gri renkli bir optik elemandır. ND filtre kullanım amacı film ya da sensör yüzeyine düşen ışığın miktarı kontrollü olarak azaltmaktır.
(13) Beyaz Ayarı: Bütün ışık kaynaklarının kendilerine ait bir renk sıcaklık değeri vardır, bu değer bilinir ve makinaya bildirilirse en doğru renk elde edilmiş olur.
(14) Rangefinder: Değişebilen objektif sistemine sahip olmasına karşın SLR veya DSLR makinalardan farkı aynasının olmamasıdır, bu yüzden daha küçük bir yapıya sahiptir.

120 Yorum Var

 1. Nikon 5300 alicam sizce yanina hangi lensi almalıyım

  • Kadir Pilge | 29 Kasım 2017, 14:50

   Mrb.lar Hakki Bey. Yazinizi okudukca asama asama kendimi gordum. Fakat ben, filitreler kismina henuz giriyorum.fotograf engin bir deniz gibi kulac attikca yeni seyler cikiyor karsimiza. Size de bu denizde rastladim sanirim… Iyi de oldu. Fotograf ile ilgili her yaziyi okur degerlendirir ve yeni seyler eklemek icin arastirmaya devam ederim. Benim icin yeni bir kaynak oldunuz. Sanirim sitenizi bastan asagi inceleyecegim. Saygilarimi sunar esenlikler dilerim…

  • Kadir Bey sizin gibi ilgili ve okumayı seven birine rastlamak da güzel, teşekkürler.

 2. Hocam ben yeni basliycam ve en buyuk hobimdir fotograf cekmek ve cekilmek butcem en fazla 1.500 -1600 ve bana uygun Nikon D3200 ve D3300 var canon olarak canon d650 var profosyonel bir kisiye en iyi cekim yapan sizce hangisidir hangisini almam gerekir onerilerinizi ve fikrinizi almak istedim bu arada sonradan lens de alabilirim sizce en iyi hangisi goder ona gore bana yardimci olurmusunuz tesekkurler

 3. merhaba Hakkı bey. ben de amatör fotoğrafçılığa yeni başlayacak olanlardanım :) yazınız için teşekkürler. ben Canon 700D 18-135mm IS STM DSLR Kit Fotograf Makinesi almayı düşünüyorum lensi ile birlikte ama lens konusunda tam da karar vermiş değilim aslında. 18-135 mm Is bir çok yerde yeterlidir diye yazıyor ama Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM Lens nasıldır? hangisiyle başlamak lazım. ben portre de çekebilmek istiyorum. her iki lensi alacak bütçem de yok . sizce hangisini almalıyım ?

 4. Merhaba, yazınız çok verimli olmuş elinize sağlık. Ben de amatör fotoğrafçılık hakkında araştırmalarım sonucunda bu alana giriş yapıp kendimi geliştirmeye karar verdim. Başlangıç için Canon 750d modeli hakkında görüşünüzü sormak istiyorum.

 5. Hakkı bey,merhaba.fotoğrafçılığa yeni heveslenenlerden biri olarak,uzunca bir süre kendime dslr makine bakıp,bu konuda araştırma yapıyorum.sizden,ricam bana bu yönde yardımcı olmanız.canon eos 760d ile 70d arasında tercih aşamasındayım,sizin öneriniz ne olur,bu konuda?(özellikle tercihim 760d gibi)

 6. Jale mustafaoğlu | 27 Eylül 2015, 23:21

  Amatör fotoğrafçı ; çok iyiydi , kendime bir Nikon d 3200 aldımve bir kursa yazıldım . Bu makina başlangıç için yeterli midir . Saygılarımla …

 7. İyi günler dilerim. ben bir dijital bir makine almak istiyorum ancak 1500 tl kadar bir bütçe ayırabilirim. bu bütçe için önerebileceğiniz en iyi makine hangisidir acaba bana yardımcı olabilirseniz sevinirim tekrar iyi günler dilerim şimdiden çok teşekkür ederim.

 8. BÜLENT KILIÇ | 06 Temmuz 2015, 22:52

  3500 tl kadar çıkabilirim. hem foto hem de video özellikleri iyi makina almalıyım. 70d ile d7100 arasında kaldım. yazılarınızdan iki makinadan d7100 tavsiye ettiğinizi anlıyorum. lakin siz bunu foto olarak mı değerlendirdiniz? video+foto beraber düşündüğünüzde fikriniz ne olur? veya tabi ki başka öneriniz var mı? ayrıca teşekkürler. buradan bayağı bir şey öğrendim

 9. Merhaba, ben mimarlık öğrencisiyim. Fotoğraf merakım günden güne artıyor ve artık akıllı telefonum beni tatmin etmiyor :):) Uzun zamandır dslr makineleri araştırıyorum ancak yazıları okurken çok şey öğrenmemle birlikte kafam daha çok karıştı. Başlangıç için canon 650d yada 700d düşünüyorum ancak nikon d5200 önerisi geldi. Hangisi ile başlamalıyım? Lenslerin DC yada IS veya VR olup olmamasının ne gibi etkileri olur? IS -VR ne kadar gerekli ve hangi durumlarda gerekli olur ?

  • Kısaltmaların anlamları için buraya bakabilirsiniz: Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar Her iki model de olur, sadece marka farklı, çekeceğiniz fotoğraflarda değişen birşey olmayacak, önemli olan makineyi nasıl kullandığınız. Titreşim önleyici mekanizma olması her zaman avantajdır, önemli olan bunun için verdiğiniz paraya değip değmediği. Hangi objektif için soruyorsunuz?

 10. Şenol gül | 14 Mart 2015, 20:45

  merhabalar Hakkı Bey,
  Ben 700d ile fotograf cekmeye başladım.Daha önceden 650 kullanmıştım biraz. 18-55 ıs stm lens var şimdi bende. yeni bir lens almak istiyorum ( doğa gezilerini çok sever ve katılırım.) 24-70 lens gruplarından mı yoksa 18-250 lens gruplarından mı almalıyım.

  • Yüksek zumlu objektifler görüntü kalitesi olarak belirli bir standardın üzerine çıkamıyorlar maalesef; bu yüzden kaliteli görüntüler elde etmek için onlardan uzak durmakta fayda var. Yani size 18-55mm den daha iyi birşey sunmayacaklar. Ama yine de bana yeterli diyecek olanlar alabilirler. Kendinize neden objektife ihtiyaç duyduğunuzu sorun, cevabına göre alacağınız objektif değişecektir. Örneğin cevabınız “bu objektifle elde ettiğim görüntüler yeterince kaliteli ve keskin değil” ise o zaman Sigma 18-35mm f/1.8 gibi bir objektif alabilirsiniz. Ya da “daha uzaktaki objeleri yakalamak istiyorum” ise o zaman da 70-200mm veya 70-300mm gibi bir objektif almalısınız.

 11. Merhaba hocam ben grafik tasarım öğrencisiyim ve bir fotoğraf makinası almak istiyorum babam almışken iyi bişey alalım diyor sizce ne almalıyım . Şimdiden teşekkür ederim. Eos 650d,600d, 550d,700d (bunlardan hangisi iyi hiçbi fikrim yok fotoğraf makinası hakkında bişey bilmiyorum)

 12. Bu yaz arkadaşımın nikon d 3100 makinasını bir hafta kullandım. o günden sonra maddi olarak sıkıntı çekmeme rağmen bir DSLR almam gerektiğini düşündüm. bu gün hangi DSLR diye kendime sorduğumda kendimi hocamın kutsal sitesinde buldum. öğrendiklerim öğreneceklerimin yanında kumsalda kum tanesidir ama olsun en azından kumun ne olduğunu bilmeye başladım. kimbilir belki de macera başlamış bile. neden USTA bir amstör olamayalım ki. teşekkürler hocam . teşekkürler amatör arkadaşlar.

 13. Sayın hocam burada sanki bir oto biyografi kokusu alır gibi oldum. Ne dersiniz? :)

 14. Emrah Balaban | 09 Mayıs 2014, 01:13

  Hocam mükemmel bir yazı olmuş, çoğumuzun hikayesi birbirine çok yakındır sanırım. Yıllarca sürecek bu fotoğraf yolculuğuna sokaktan başlamıştım ve umarım hep sokaklarda olurum. Yazınızın sonunda belirttiğiniz gibi her sokak fotoğrafçısının dönüp dolaşıp geldiği nokta rangefinder olsa gerek. Ben işi biraz daha cep boyutuna indirgemek amacıyla bir süredir “Ricoh GR” inceliyorum. Techizat konusunda konuşmayı pek sevmem ama inceleme fırsatı bulursanız, görüşlerinizi öğrenmek isterim.
  Selamlar

  • Teşekkürler, ben çok daha geniş açı kullanmayı sevdiğimden benim için pek uygun değil. Bir de RAW kayıtları 12bit olarak yapıyormuş. Ama onun dışında oldukç iyi yorumlar var.

 15. Şahin Okutan | 16 Şubat 2014, 13:26

  Merhaba Hakkı bey gerçekten amatör fotoğraçıyı olduğu gibi anlatmışsınız okudum ve aynı bendim beni anlatmışınız yani matör fotoğrafcı teşekkür ederim ellerinize saglık..

 16. İyi günler Hakkı Bey. Amatör ve yeni başlayan birisi olarak Nikon D7100 ve Canon 70d arasında kaldım ikiside kit objektifleriyle kullanılacak başlangıç olarak tabi ileride neler olur o belli değil:) Siz olsanız bu iki modelden hangisini seçerdiniz yada seçmezdiniz neden? Şimdiden teşekkürler

 17. Merhaba Hakki Bey,
  baslangic icin EF-S 18-135mm 1:3,5-5,6 IS nasil sizce?
  Tessekur edrim..
  Sevgiler..

 18. Çok teşekkür ederim. :)

 19. Benim bi sorum tek olacak canon 650d slr mi dslr mi? İmternette araştırdım da bazı yerlerde slr bazı yerlerde de dslr yazıyor. Emin olamadım.

  • Baş taraftaki “D” harfi “digital” kelimesinin kısaltmasıdır. Yani çektiğiniz fotoğrafları hafıza kartına sayısal olarak yazdıklarından bu ismi almıştır. SLR makineler fotoğrafı bildiğiniz eski filmlere kaydeder. Elbetteki Canon 650D makinesi de DSLR dir.

 20. Onur üstünol | 29 Ekim 2013, 07:58

  Fotoğraf makinası almak araştırma yapıyorum ve yolum buraya düştü arkadaş bune bulaşıcı bir hastalık :) en son akvaryum hobimden bu yüzden vazgeçtim inşallah güzel fotoğraflar çekip külfet hissetmem güzel yazı teşekkürkler … :)

 21. Merhabalar,

  Ben yakında Kenya’da yapılacak bir safariye katılacağım, aslında fotoğraf çekmeye ilişkin pek fazla birşey bilmiyorum ama gitmişken güzel karelerle de dönebilmeyi istiyorum. Canon 550D ile “Tamron AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD Macro 1:2 Objektif – Canon Uyumlu” sizce böyle bir amaç için uygun olur mu? Öneriniz ne olur? Çok teşekkürler.

 22. hatice aydın | 02 Ağustos 2013, 20:38

  Merhaba Hakkı Bey,
  Yazınızı gülerek okudum. Beni anlatıyorsunuz sanki…… Anladım ki fotografa gönül veren herkes aynı yoldan geçiyor.
  Yüreğinize sağlık….

 23. Mehmet Yalçın | 27 Haziran 2013, 08:41

  Merhaba elinize sağlık yazının başı aynen beni anlatıyor. Sanırım benimde geleceğim bu şekilde ilerleyecek. Teşekkürler.

 24. tebrik ederim sizi. Aynı beni yazmışsınız. 1 yıl oldu ilk dslr’mi alalı ve bütçemi zorlamasına rağmen yazınızda geçen hemen hemen her şeyi hatta daha fazlasını aldım bile.. Facebook sayfanızı da takip etmeye başladım. Eminim sizden öğrenecek çok şeyimiz var :))

 25. profesyonel olarak fotografçılık yapmak istiyorum. fotograf çekmeye bayılıyorum saatlerce vakit ayırsam da bıkmıyorum. ikamet ettiğim şehirde 2aylık bir kurs var ona katılmayı düşünüyorum. gerekli olan tüm özelliklerin var olduğu canon ya da nikon fark etmez başlangıç seviyesi için en güzel dediğiniz dslr makina hangisi acaba?

  • Bu konuyla ilgili birçok yazı yazdım ve binlerce yoruma cevap verdim, o yüzden sorunuzun cevabı tek bir kelime değil. Buna kendiniz karar vermelisiniz.

 26. Gercekten cok guzel bir yazı olmus,uzun ama kendini okutan bir yazı … Bende tam bu aralar slr makinelere,iso diyafram vs gibi konulara merak salmış internette araştırma yaparken bu yazıyla karşılaştım ve merak ettiğim çoğu soruya yanıt buldum.Elinize saglik gercekten…

 27. anladığım kadarıyla bu yazıdaki kişi sanki sizsiniz gibi geldi :)

 28. Çok güzel bir yazı olmuş sizi tebrik etmek istiyorum gerçekten böyle ilerliyor herşey geçen tripota 600 tl verince anladım sonu yok bunun:)) ben sanırım bu hikayenin yarısındayım henüz umarım sonlarınıda görürüz. Çok güzel bir site, severek takip ediyorum sizi bu yazıyı yeni farkettim çok hoş olmuş:) özellikle amatör fotoğrafçı tanımınız süper” fotoğraftan para kazanan değil aksine para harcayan kişi” süper! :)

 29. öncelikle hikayedeki fotoğrafçının ilk makinesi nikon mu canon mu:) canon ve nikon objektifleri arasında çok fiyat farkı var mı? kit konusunda hangisi daha avantajlıdır bütçe açısından. teşekkürler.

 30. canon 450 için tepe flaş sordum nissin tavsiye etmiştiniz. Dİ866 veya Dİ622 Fiyat farkı bariz ben Dİ622 yi tercih etsem di866 nın hangi özelliklerinden mahrum olurum.ikisinde de E-TTL var biliyorum.yardımlarınız için teşekkürler.

1 2

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.