Something is wrong.
Instagram token error.

Fotoğraf Sitelerine Neler oluyor?

Türkiye’de, tüm Dünya’da olduğu gibi dijital fotoğraf teknolojisinin gelişmesine paralel olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenenlerin sayısı oldukça arttı. Hergün yüzbinlerce kare fotoğraf çekiliyor. Bunların büyük çoğunluğu anı fotoğrafı ama gerçek anlamda hobi olarak benimseyip, fotoğrafçılık konusuna özen gösterenler de azımsanmayacak boyutta. Bu fotoğrafların diğer insanlarla, diğer fotoğrafçılarla paylaşılmak istenmesi sonucu birçok fotoğraf paylaşım sitesi kuruldu. Bunların bir kısmı yabancı bir kısmı da yerel olarak faaliyet içerisindeler. Türkçe olarak faaliyet gösteren FotoKritik, Netfotoğraf, FotoFanClub, FotoKronik, Fotoalem bunlardan en bilinenleri.

Netfotoğraf fotoğraf paylaşım siteleri arasında çok daha eski olmasına rağmen bu eskiliğinden sıyrılamamışa benziyor. Yapısına, tasarımına hiç ısınamamış olsam da içerisinde birçok değerli fotoğrafçı ve bilgiyi barındırıyor. Uzun süredir kendi yağında kavruluyor da denebilir. Umarım yakında yeni bir yapılanmaya, kullanışlı bir arayüze kavuşur ve daha çok kişiyi kendisi ile buluşturur.

FotoFanClub, her ne kadar günümüz için uygun olmasa da ücretli üyelik sistemini tercih eden sitelerden biri. FotoFanClub Eleştirisi başlığıyla yazdığım yazıda bahsettiğim bir çok eksiklik hala duruyor, malesef bu şekilde yoluna devam etmeyi seçmiş. Site kendi içinde kapalı bir toplulukla sınırlı kaldı. Süha Derbent ile bir sene kadar önce görüştüğümüzde yeni bir yazılım ve arayüzden bahsediyordu fakat bunu henüz göremedik. Göremedik demişken geçenlerde aklıma geldi, bir bakayım dedim, fakat siteye erişilemiyordu. Sonradan denediğimde de erişemedim. Bu yazıyı yazarken tekrar baktığımda ise bağlanabildim. Burada da diğer fotoğraf paylaşım sitelerinde olan sorun var, puanlama sisteminin zayıflığı ve anasayfaya çıkan kötü fotoğraflar. Hele bir de ufak bir kitle ise sözkonusu olan bu bariz biçimde belli oluyor.

FotoKronik sitesi ise ilk açıldığında yazdığım FotoKronik tanıtım yazısında birkaç küçük noktada nasibini almıştı benden. Ama aslında yapı ve tasarım olarak eleştirilecek çok fazla şey vardı. Öncelikle yeni bir site olmasına rağmen yeni sayılamayacak bir tasarıma sahipti. Tasarımın önemini çok abartıyorsun diyebilirsiniz ama sitenin işlevi görsellik üzerine kurulu o yüzden izin verin. Reklamların oldukça fazla olması sitenin iticiliğini artırıyordu. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü uzun süredir siteye erişilemiyor. Ümit Varlı üzerinde çalıştıklarını söylüyor, peki ne oldu? Neden oldu? Hadi oldu diyelim, çözüm neden bu kadar uzun sürdü? Ben söyleyeyim bu kendi işinde profesyonel olmayan bir ekip ve yapının kaçınılmaz sonucu. Bu konuda bilgisi olanlar yorumlarda paylaşabilirler.

Fotoalem sitesi ise FotoKronik’ten sonra açılan ve bu işle ilgili olanların kolayca anlayacağı kadar açık bir şekilde FotoKronik sitesinin kopyası görünümünde. Birkaç makyaj ve ufak değişikliklere uğramış ama reklam konusu yine abartılmış, malesef sekiz-on sene öncenin trendleri şeklinde tasarlanmış. Hayri Çalışkan‘ın bu girişiminde de ileriye yönelik bir umut göremiyorum. Buraya da bir ara bağlantı sağlanamıyordu ama sanırım kısa sürdü. Yoksa benim internet bağlantılarımda mı sorun var?

Her ne kadar içeride dönen dijital sosyallikten iğrensem de yine de platform olarak en başarılı bulduğum Fotokritik. Yaklaşık iki yıl kadar önce FotoKritikâ??te Neler Olmalı, Neler Olmamalı? adıyla yazdığım yazıda Fotokritik için birkaç eleştiride bulunmuştum. Aradan geçen zamanda FotoKritik birçok aşama kaydetti. Nokta A.Ş. ye satılmasıyla birlikte de daha profesyonel bir şekilde yoluna devam etmekte. negatif.com ile üzerindeki yükü hafifletmek istemişti ama pek başarılı olduğu söylenemez, negatif.com zamanla kendi kullanıcı kitlesini oluşturdu. Bu arada birkaç gün önce yenilenen arayüzü hiç beğenmedim, eskisi kadar zarif olmamış.

Son olarak ilk ağızdan duyduğum kadarıyla; yeni bir oluşum, yeni bir platform ve belki de farklı yeni bir servis olabilecek bir yapının müjdesi ile bitirelim: fotoloji, ben de şu internet bağlantılarımı kontrol ettireyim bari…

25 Yorum Var

 1. İnternette dolaşırken tesadüfen gördüm bu siteyi. Aslında çok önemli bir konuyu gündeme almışsınız. Paylaşım sitelerindeki işleyiş genelde hep aynı, Fotoğraf ekle, yorum yaz, yorum al, al gülüm ver gülüm yani…
  Paylaşım sitelerinin aralarındaki fark ise detaylara ve fotoğrafa verilen öneme göre sanal ortamda sıralanıyor.
  Bir zamanlar fotokritik.com vardı. paylaşım ruhunu yerleştiren, fotoğrafa olan ilgiyi artıran bu site bugünlerde adeta yerlerde sürünüyor. Her şeye rağmen fotoğrafcıların olmazsa olmazları arasında ilk sıradaki yerini koruyor.
  Son 1 yıldır paylaşıma yeni bir soluk getiren, fotoğrafcıları heyecanlandıran ve benimde f.k dan sonra paylaşımda bulunduğum tek site varki, eski f.k dan daha iyi sanki. Bu temposu ve havası bozulmazsa 1-2 yıl içinde dünyanın sayılı paylaşım siteleri arasına girebilir. Sitenin adı http://www.objektiffoto.com
  Objektif foto sitesindeki yönetim anlayışı, yönetimle üyelerin bütünleşmesi, sorunlara hızlı çözüm üretilmeye çalışılması ve sorunlar iletildiğinde geri dönüşüm sağlanması benim için en önemli artıları. Anasayfa kalitesi, online üye sayısının ve eklenen fotoğraf sayısının her gün artıyor olması düşüncelerimi doğrular nitelikte.
  Bu sayfanın editörlerinin de objektiffoto.com u inceleyip değerlendirme yapmasını, şu anda esamesi bile okunmayan atıl sitelerin listden çıkartılması bu konuya olan ilgiyi artıracak ve fotoğraf severlere yol gösterecektir.
  Selamlar.

  • ModaSky ; sade ve göze hoşgelen tasarımıyla birçok kişi tarafından oldukça sevilen ve çok kolay kullanılan en popüler fotoğraf paylaşım sitelerinden biridir.

  • Sizin fotoğraf paylaşımından anladığınız bizimkiyle aynı değil maalesef.

 2. Cok yeni bir site olmasina ragmen objektiffoto.com ve eskisi havasinda olmasada fotokritik.com siteleri yine en iyi siteler diyebilirim.
  Ali beyin dedigi gibi, objektiffoto sitesi, fotografcilari eski f.k havasina soktu bencede. Gonul rahatligiyla tavsiye edebilirim.
  hakki bey hakkimizda sayfasinin olmasi sizin icin neden cok onemli anlayamadim. Onemli olan fotograf ve paylasim. Bu islerden keyif aldıgimiz yer. Ben bir cafede oturmaktan keyif aliyorsam kimin oldugunun hic onemi yok benim için. Onemli olan keyif almak.

  • Elbette keyif almak önemli; ama geçmişte yaşanan bir kaç olumsuz olaydan sonra insanlar hangi platforda kime güveneceğini bilmek istiyor, daha doğrusu ev sahibini tanımak istiyor.

 3. Son zamanlarda acilan objektiffoto.com, tekrardan eski kritik havasina soktu fotografcilari, anasayfa secimlerinin cok kaliteli olusu vede üyelerden sectikleri editörler ile hergün taze fotograf sunuyorlar ben cok begeniyorum.

  • Ali Bey fotoğraf izlemek biraz da keyif işi, bunu düşünerek sayfa tasarımlarına biraz da ha önem vermeliler bence..

 4. Mustafa SAYIMLARER | 15 Temmuz 2010, 10:20

  Fotokritik üyesiyim site tasarımı ve kolaylığı açısından gerçekten başarılı ancak sitede sürekli fotoğraf pof pof laması yapılması amaçlanıyor sanırım. Paylaşılan bi foto için yaptığım yorumdan sonra siteye giriş yapamıyorum heralde üyeliğimi kapattılar, kimse bu yanlış anlamasın küfür veya hakaret içeren bi yorum yapmamıştım nü bi çalışma için sadece midemi bulandırdırğını söyledim ki gerçekten midemi bulandırmıştı.

 5. merhaba bende olcay yiğit isimli arkadaşa katılıyorum bencede en iyisi http://forum.fotoevren.com olduğunu düşünüyorum sayın site sorumlusu olcay kardeşimize binlerce üyesi olan site demişsiniz arkadaşımız zaten yazdığında belirtmiş “yeni yeni gelişen” demiş şuanda bakıyorum fotoevren.comunda binlerce üyesi var ve fotoğrafçılığı anımsatan sarı tonlarda bir şık tasarımı var tasarımdan pek anlamam ama oldukça kaliteli gibi bende değerlendirin derim. kolay gelsin

 6. söylediğiniz siteler gerçekten çok hoş …

 7. Yaşar Gülseren | 25 Temmuz 2009, 01:25

  Öncelikle herkese merhaba;
  Ben birçok fotoğraf paylaşım siteleri gezdim, fotoğraflarımı paylaştım ve bazılarını bir kaç ay sonra eledim. Fotoğraf paylaşım sitelerindeki en büyük şikayetlerden biriside fotoğrafa yorum yapılmaması. Sizlere iki site önermek istiyorum. fotoyaris.com ve fotopya.com.tr , bence bu iki siteyi ziyaret edin ve eminimki beğeneceksiniz. Fotoğraf paylaşım sitelerinden beklentilerinizi karşıalyacaklar. Bol fotoğraflı günler dilerim…

 8. merhabalar türkiyede yeni yeni gelişen bir fotoğrafçı sitesi var kısa sürede güzel yerlere gelen bir site gerekse paylaşım gerekse web internet hizmerleri girdiğimn zaman sorunlarımın çözüldü bir site gerekse paylaşım açısından kaliteli bir site isteklerimi oradan karşılıyorum sizde buradan bakabilirisiniz foto evren anasayfası fotoğrafçılar forumu

 9. çok fazla fotoğraf sitesini ziyarett ettiğimi söyleyemem fakat içlerinden en çok haz aldığım ve fotoğraflarımı yüklediğim site fotokritik olmuştur.

 10. Fotokritik her ne kadar tercih edilen bir sistem olsa dahi, kendi aralarında paslaşarak yazan insanların sürekli G.F olmaları sebebiyle benim artık tercih etmediğim bir internet sitesi. Öyle ki çektiğimiz fotoğraflar yüzlerce gösterim yaptığı halde bir kez bile daha fazla insana ulaşamıyoruz. Buda insanı soğutuyor.

 11. Yunus KARATAŞ | 31 Ekim 2008, 13:05

  Merhabalar…
  Fotograf sitelerinin incelemişsiniz ama burada bir eksik görüyorum.
  Benimde üyesi oldugum ve oldukça üyesi olan ve hatta çok sıcak bir ortamı olan. Her ay hazırladıkları sunumlarla merakla beklenen bir site
  http://www.fotograflar.net yok burada. Bence onuda inceleyip onu hazırlayanlarada bir ol gösterirseniz sevinirim.

 12. Güzel ve açıklayacı bir yazı olmuş teşekkürler, image hosting olayı gerçekten masraflı bir iş her sitenin altından kalkabilmesi kolay degil, onun için hızlı ve kesintiz hizmette yabancı foto sitelerine biraz daha elimiz muhtaciz sanırım saygilar

 13. @HC
  Merhaba Stok fotoğraf için düşünmekteyim fakat malum stok fotoğraf işi sağlam teknik alt yapı ve taleb gerektiren bir iş bu sebeple ilk etapta stok fotoğraf olayı olmayacak ama her zaman aklımda bulunan bir modül olacak stok fotoğraf.

  Eğer süpriz bir durum fikir vs olmaz ise tasarım olayı büyük oranda bitti diyebilirim. Altyapı düzenlemesi de biter bitmez kısmen de olsa (ana modüller ile) yayına başlayacağız inş.

  Bakalım zaman göstericek herşeyi….

  SAYGILAR

 14. @Cihan, merakla bekliyoruz, sanırım aynı zamanda stok fotoğraf için de çalışmalar yürütülüyor ya da ben öyle anladım?

 15. Uzun süre severek takip ettiğimiz bir sitenin ansızın ve habersiz bir şekilde ortadan kalkması kadar can sıkıcı bir durum olmaz herhalde internette.

 16. Merhabalar;

  Gerçekten başarılı bir analiz çıkarmışsınız Hakkı bey…
  Ben yazınızın sonunda bahsettiğiniz Fotoloji’nin sahibi/geliştiricisiyim. Açıkçası yazınızı tesadüfen gördüm ve yazınızda sitemden bahsetmeniz beni mutlu etti. Fotoğrafçılık gibi (fotoğrafçılığın halk arasında yaygınlaşması manasında) fotoğrafçılık siteleri de Türkiyede yeni gelişiyorlar. Bence buna Fotokritik te dahil.
  Amatör bir fotoğrafçıyım daha doğrusu keyif amaçlı bu işi yapıyorum. Bir bilgisayar programcısıyım fotoğrafçılık üzerinde 2003 ten beri ilgim var fakat fotoğrafçılık sitesi olarak Fotokritik’e yaklaşık 5 6 aydır üyeyim. Taraflı bir tutum olarak görülmesin fakat en başarılı yapım olarak görülen fotokritik teknik olarak bence yetersiz. Ben bunu fotoloji projesi aklımda canlanmadan da böyle düşünüyordum sebeplerini elbette sizlerde biliyorsunuzdur kullanıcıların yakarışları memnun olamadıkları konular vs vs. ha öte yandan Fotokritik şu an daha başarılı bir yapım olmadığı için en başarılısı ve en büyük kitle payına sahip olanı. Fotoloji yaklaşık olarak 3 aylık bir fikir ve nihayetinde 2 aydır bende. Aklımdakileri uygulamalar ile beraber güzel bir proje çıkarabilceğimize inanıyorum. Bu konuda sitenin doğuşu konusunda eğer var ise platformlar hakkında görüşlerinizi almaktan memnuniyet duyarım.

  Bu arada fotoloji yi ilk dillendiren olduğunuz için ayrıca teşekkür ederim.

  SAYGILAR

 17. bende NF d fotoğraflarımı paylaşmayı çok seviyorum kan kaybediyormu etmiyormu bilemem ama artık yorumlarda iyice bi sorun yaşanmaya başlandığının farkındayım
  ama eklenen fotoğrafların kalitesi çok iyi…

 18. Katılıyorum, bu gidişle Fotokritik ten başkası ayakta kalmayacak gibi.

 19. Yerinde bir karşılaştırma yazısı olmuş. Elinize sağlık. Bende iki yıldan fazladır Fotokritk ve Netfotoğraf sitelerini sıkça ziyaret eden biriyim. Yazınızda da belirttiğiniz gibi benim bu süreçte gördüğüm FK’nın tasarım ve kullanıcı boyutunda gözle görülür bir gelişme kaydettiğidir. Her ne kadar da NF için kendi yağında kavruluyor ifadesini kullanmışsanızda bence her geçen gün NF kan kaybediyor. Tasarım boyutu bence kullanıcı kitlesinin şekillenmesinde büyük rol oynuyor. Eskiden hem FK hemde NF sitelerinde fotoğraf paylaşan çoğu kullanıcının artık FK’ya kaydığı benim gözlemlediğim bir gerçek.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.