Türkiye’de, tüm Dünya’da olduğu gibi dijital fotoğraf teknolojisinin gelişmesine paralel olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenenlerin sayısı oldukça arttı. Hergün yüzbinlerce kare fotoğraf çekiliyor. Bunların büyük çoğunluğu anı fotoğrafı ama gerçek anlamda hobi olarak benimseyip, fotoğrafçılık konusuna özen gösterenler de azımsanmayacak boyutta. Bu fotoğrafların diğer insanlarla, diğer fotoğrafçılarla paylaşılmak istenmesi sonucu birçok fotoğraf paylaşım sitesi kuruldu. Bunların bir kısmı yabancı bir kısmı da yerel olarak faaliyet içerisindeler. Türkçe olarak faaliyet gösteren FotoKritik, Netfotoğraf, FotoFanClub, FotoKronik, Fotoalem bunlardan en bilinenleri.

Netfotoğraf fotoğraf paylaşım siteleri arasında çok daha eski olmasına rağmen bu eskiliğinden sıyrılamamışa benziyor. Yapısına, tasarımına hiç ısınamamış olsam da içerisinde birçok değerli fotoğrafçı ve bilgiyi barındırıyor. Uzun süredir kendi yağında kavruluyor da denebilir. Umarım yakında yeni bir yapılanmaya, kullanışlı bir arayüze kavuşur ve daha çok kişiyi kendisi ile buluşturur.

FotoFanClub, her ne kadar günümüz için uygun olmasa da ücretli üyelik sistemini tercih eden sitelerden biri. FotoFanClub Eleştirisi başlığıyla yazdığım yazıda bahsettiğim bir çok eksiklik hala duruyor, malesef bu şekilde yoluna devam etmeyi seçmiş. Site kendi içinde kapalı bir toplulukla sınırlı kaldı. Süha Derbent ile bir sene kadar önce görüştüğümüzde yeni bir yazılım ve arayüzden bahsediyordu fakat bunu henüz göremedik. Göremedik demişken geçenlerde aklıma geldi, bir bakayım dedim, fakat siteye erişilemiyordu. Sonradan denediğimde de erişemedim. Bu yazıyı yazarken tekrar baktığımda ise bağlanabildim. Burada da diğer fotoğraf paylaşım sitelerinde olan sorun var, puanlama sisteminin zayıflığı ve anasayfaya çıkan kötü fotoğraflar. Hele bir de ufak bir kitle ise sözkonusu olan bu bariz biçimde belli oluyor.

FotoKronik sitesi ise ilk açıldığında yazdığım FotoKronik tanıtım yazısında birkaç küçük noktada nasibini almıştı benden. Ama aslında yapı ve tasarım olarak eleştirilecek çok fazla şey vardı. Öncelikle yeni bir site olmasına rağmen yeni sayılamayacak bir tasarıma sahipti. Tasarımın önemini çok abartıyorsun diyebilirsiniz ama sitenin işlevi görsellik üzerine kurulu o yüzden izin verin. Reklamların oldukça fazla olması sitenin iticiliğini artırıyordu. Geçmiş zaman kullanıyorum çünkü uzun süredir siteye erişilemiyor. Ümit Varlı üzerinde çalıştıklarını söylüyor, peki ne oldu? Neden oldu? Hadi oldu diyelim, çözüm neden bu kadar uzun sürdü? Ben söyleyeyim bu kendi işinde profesyonel olmayan bir ekip ve yapının kaçınılmaz sonucu. Bu konuda bilgisi olanlar yorumlarda paylaşabilirler.

Fotoalem sitesi ise FotoKronik’ten sonra açılan ve bu işle ilgili olanların kolayca anlayacağı kadar açık bir şekilde FotoKronik sitesinin kopyası görünümünde. Birkaç makyaj ve ufak değişikliklere uğramış ama reklam konusu yine abartılmış, malesef sekiz-on sene öncenin trendleri şeklinde tasarlanmış. Hayri Çalışkan‘ın bu girişiminde de ileriye yönelik bir umut göremiyorum. Buraya da bir ara bağlantı sağlanamıyordu ama sanırım kısa sürdü. Yoksa benim internet bağlantılarımda mı sorun var?

Her ne kadar içeride dönen dijital sosyallikten iğrensem de yine de platform olarak en başarılı bulduğum Fotokritik. Yaklaşık iki yıl kadar önce FotoKritikâ??te Neler Olmalı, Neler Olmamalı? adıyla yazdığım yazıda Fotokritik için birkaç eleştiride bulunmuştum. Aradan geçen zamanda FotoKritik birçok aşama kaydetti. Nokta A.Ş. ye satılmasıyla birlikte de daha profesyonel bir şekilde yoluna devam etmekte. negatif.com ile üzerindeki yükü hafifletmek istemişti ama pek başarılı olduğu söylenemez, negatif.com zamanla kendi kullanıcı kitlesini oluşturdu. Bu arada birkaç gün önce yenilenen arayüzü hiç beğenmedim, eskisi kadar zarif olmamış.

Son olarak ilk ağızdan duyduğum kadarıyla; yeni bir oluşum, yeni bir platform ve belki de farklı yeni bir servis olabilecek bir yapının müjdesi ile bitirelim: fotoloji, ben de şu internet bağlantılarımı kontrol ettireyim bari…