Not: Temanın güncellenmiş versiyonu için: HC Magazine WordPress Theme

Geçen ay magazin stili bir tema yapmaya çalışıyordum. Araya tatil ve diğer işler girince yarım kalmıştı, ben de unutmuştum. Birkaç günden beri bu temanın eksik kalan yerleri üzerinde çalışıyorum. HC Magazine Artık indirilip kullanılmaya hazır hale geldi. Eksik ve hatalı gördüğünüz kısımları bildirirseniz düzeltmeye çalışırım. Magazin stili temaların tasarımları genellikle daha karışık ve kullanımı zor oluyor. Ben elimden geldiğince sade ve şık olması için çalıştım.

HC Magazine Theme

Kurulum ve Kullanım

Tüm temalarda olduğu gibi, indirdiğiniz zipli dosyayı açıp wp-contentthemes klasörünün altına kopyalıyorsunuz. Yönetici yetkisiyle WordPress’e giriş yaptıktan sonra Tasarım sekmesine gelip alttaki temalardan HC Magazine olanını seçiyoruz. Çıkan pencerenin sağ üst tarafında bulunan “HC Magazine” aktifleştir yazısına tıklayarak temayı kullanmaya başlıyoruz.

Yazılarınızı yayımlamadan önce dilerseniz konuya uygun resim ekleyebilirsiniz (eklemeyebilirsiniz de). eklediğiniz resmin kare formatında olmasına dikkat edin (minimum 200 pixel boyutunda). Bunu yapabilmek için Özel Alanlar kısmına geliyoruz, Anahtar kısmına resim ve Değer kısmına da resmin tam yolunu yazıyoruz.

HC Magazine Theme

Yukarıdaki işlem sadece ilk kullanımda yapılacak, ikinci ve daha sonraki kullanımlarda Özel Alanlar kısmına gelerek en soldaki -Seç- yazan kısımdan resim seçeneğine tıklıyoruz ve Değer kısmına her zaman resmin tam yolunu yazıyoruz.
HC Magazine Theme

Tema yan menü bileşenlerini (widgets) destekliyor, fakat sidebar.php ye müdahele ederek istediğiniz kod ya da bileşeni manual olarak ta ekleyebilirsiniz. Varsayılan olarak temanın üst tarafında bulunan 125×125 sponsor alanlarını 125×125.php dosyasından yönetebilirsiniz. İkili ya da dörtlü olarak kullanabilirsiniz. Bu kısmın görünmesini istemezseniz 125×125.php dosyasının içeriği tamamen silip kaydedin ve tekrar sunucuya gönderin. Ya da dilediğiniz linklerin 125×125 piksel boyutlarında grafiklerini ekleyerek kullanın.

Temayı biraz daha özelleştirmek isteyenler hc-conf.php dosyasını kullanabilirler. hc-conf.php dosyasından değiştirebileceğiniz değerler;

  • Başyazıda görünecek resmin yatay ve dikey uzunluğu (piksel)
  • Sonraki yazılarda görünecek resimlerin yatay ve dikey uzunluğu (piksel)
  • Başyazıda görünecek karakter sayısı
  • Sonraki yazılarda görünecek karakter sayısı
  • Başyazı hariç Anasayfada gösterilecek özet yazıların adedi (görünüm açısından çift sayı tavsiye edilir)
  • En alttaki “Diğer yazılar” kısmındaki yazılarda görünecek karakter sayısı

Temayı önzileme yapmak için test.hakkiceylan.com adresini kullanabilirsiniz. Türkçe sürümünü ise aşağıdan indirebilirsiniz.

Özel alanların (Custom Fields) detaylı kullanımı ile ilgileniyor ve kendi temanızda kullanmak istiyorsanız aşağıdaki yazılar ilginizi çekebilir;

Temayı geliştirmeye devam ediyorum, aklımda birkeç şey daha var, şimdilik keyifli kullanımlar dilerim.

Not: Temanın güncellenmiş versiyonu için: HC Magazine WordPress Theme