Something is wrong.
Instagram token error.

Fotoğraf Yarışmaları neden ve kim için tehlikeli?

Fotoğraf yarışmaları neden tehlikeli olsun ki, elbette değiller; fakat bazı insanların bu yarışmalara bakış açıları kendileri için tehlikeli. Tıpkı internet ve televizyon gibi düşünebilirsiniz. Tek başına bu yayın organlarına tehlikeli sıfatını verebilir miyiz, elbette veremeyiz. Buna rağmen bazı durumlarda her ikisi de tehlikeli olabiliyor. Bilgisayar oyunları için de aynı şey geçerli. Belli bir seviyeye kadar çocukların gelişimine, özellikle de zeka gelişimine katkıda bulunurken, belli bir miktardan sonrası oldukça tehlikeli olabiliyor.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, jüri üyeleri yetkin fotoğrafçılardan oluştuğu ve katılımcıları sömürmediği sürece fotoğraf yarışmalarına karşı değilim. Dileyen katılır, dileyen katılmaz.

Fotoğraf yarışmalarının amatör fotoğrafçılara kazandırdığı şeyler var, bunlar inkar edilemez. Benim de zamanında katıldığım bir kaç yarışma oldu, hatta kendimde o enerjiyi ve isteği bulursam bazı uluslararası yarışmalara katılabilirim. Fakat…

Fotoğraf yarışmalarının çok fazla olması bu yarışmalardaki kalitenin düşmesine ve haliyle alınan sonuçların sağlıklı olmamasına yol açıyor. Bu aynı zamanda jüri üyeliği yapanların yetkinliklerini de sorgulatıyor, ki yarışmaların bir kısmında fotoğrafla ilgisi olmayan çok fazla jüri üyesi bulunuyor. Yeni başlayan bir amatör fotoğrafçıdan yarışmalardaki bu farklılıkları ayırt etmesini beklemek yanlış olur.

Bir kaç kere bu yarışmalara katılan ve istediği sonucu alamayan meraklı fotoğrafçı kazanan fotoğraflara baktığında da hayal kırıklığına uğruyor. Kendi fotoğrafçılığı hakkında şüpheye düşüyor ya da yarışmanın adilliği konusunda şüpheleniyor. Halbuki yarışma ne kadar adil olursa olsun, seçici kurulun büyük bir kesimi yetkin fotoğrafçılardan oluşmadıktan sonra bunun önüne geçmek imkansız.

Yeni başlayanlar için ikinci tehlike ise bu meraklıların tüm fotoğrafçılığını yarışmalara endekslemesi. Yeni başlayan bir fotoğrafçı daha temel eğitimini bile hazmetmeden yarışmaya gönderdiği fotoğrafın başarılı olması sonucunda kendini olmuş kabul ediyor ve öğrenme sürecini kesiyor. Bunun yerine yaptığı şey sonraki tüm fotoğraf ilgisini önümüzdeki tarihlerde hangi yarışmalar var, jüri üyeleri kimlerdir, nasıl fotoğraf isterler, hangi fotoğrafları beğenirler, önceki yarışmalarda hangi fotoğraflar derece almış vb. konuları araştırmaya yönlendirmek ve bulduğu bilgiler doğrultusunda fotoğraflar çekerek o yarışmalara hazırlanmak.

Yukarıda da yazdığım gibi, fotoğraf yarışmalarına katılın; ama unutmayın ki yarışmaya katıldığınızda o yarışmanın kurallarını ve seçici kurulun kararlarını baştan kabul etmiş olursunuz. Sonradan itiraz etmeniz ya da ağlamanız herhangi bir şeyi de değiştirmez.

Son söz: Bir fotoğrafçının eserleri sanata evrildikçe değerlenir, yarışmada ödül kazanmakla değil. Eserleriniz ona kendinizden kattıklarınızla, özgün olmakla sanata evrilirler.

4 Yorum Var

 1. Çok güzel yazmışsınız. İçimdeki takdir görme arzusu sanat sevdamın önüne geçiyor. Bu tarz yazılar gerçeği görmeme yardımcı oluyor. Yarışmalarda ödül kazanmaya başlarsak artık ödüller sonuç olmaktan çıkıp amaç halini alır ve içimizdeki özgünlüğü öldürür.
  O’nu değil kazananı çekmeye çalışmak…

 2. Ahmet Can Köse | 21 Aralık 2017, 19:15

  Sanat , kendini arayıştır. Fotoğraf sanatı da bunlardan biridir. Fotoğrafçının gözü ( Michael Freeman) baktığı objeye anlam yükler ve o objenin kendisini etkileyen yanını bulur çıkarır. Mutlu olur. Bir fotoğrafın çekimi uzun yıllar alır. Şimdi herkesin instagramı ve makinesi var. Lakin bakışı yok. Herkes bu “Meşhuriyet Çağı” nda ünlü olmak derdinde. Teşekkür ederim yazı için. Saygılarımla.

 3. Bir belediyenin yarışmasında kultur muduru, resim ile fotoğraf arasındaki farkı bilmiyordu, bu jüriden nasıl bir secim beklersiniz
  fotoğraf yarışması yapılıyor, resim yarışması diye bahsediyorlardı, buyrun buradan yakın
  ve bazen de kendi fotograflarımdan ziyade dereceye girenleri bile geride bırakacak kadar iyi ceken arkadaşların hakkının yenilmesi hazmedilir bir sey değil.
  sözüm anlayan jüri uyelerine

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.