Something is wrong.
Instagram token error.

FotoKritik ‘te Neler Olmalı, Neler Olmamalı?

İki yıldan uzun süredir üyesi olduğum FotoKritik sitesini biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için Fotokritik; Çektiğiniz fotoğrafları gönderip eleştiri alarak, diğer fotoğrafçıların eserlerine eleştiri veya yorum yazarak, forumda çeşitli sorularınıza yanıtlar bularak fotoğrafçılığınızı geliştirebildiğiniz bir paylaşım sitesi.

İlk kurulduğundan bugüne kadar çeşitli aşamalar ve gelişmelere tanık olduğum site şu an itibariyle versiyon 3 olarak hizmet vermekte. Bu hizmetin devamlılığını sağlayan ve emeği geçenlere teşekkür ederek asıl konuya geliyorum.

FotoKritik ‘te Neler Olmalı Neler Olmamalı? Sorusuna kendimce cevaplar aradım ve şunları buldum:

 • Önceleri olmayan moderatör sistemi siteye yeni bir soluk getirdi ve adminlerin omuzlarındaki ağır yükü bir nebze de olsa hafifletti, bu sistemin devamı şart. Ayrıca buna ek olarak Editörlük sistemi getirilmesi, fotoğrafa yeni başlayan amatör fotoğrafçıların fotoğraf anlayışının doğru yönde gelişmesine katkıda bulunacaktır.
 • FotoKritik başında sınırlı zaman geçirebilenler için, anasayfanın önemi büyük. Bu yüzden anasayfanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne gibi? diye sorarsanız, şöyle bir düşünelim. Site tasarımı iki kolon olaak yapılmış, artık genellikle 1024 veya üzeri ekran çözünürlüğü kullanıldığından, anasayfa tasarımını üç sütuna çıkararak, ekstra bilgi için yer açılabilir ve uzunca aşağıya kaydırma engellenebilir. Bu sütunda neler olacak? diyorsunuz.. Üçüncü sütuna, şu an için ortada yer alan “Günün eleştirisi” ve “FotoKritik nedir?” modulleri yerleştirilebilir. Ayrıca günün eleştirisi de Günün Eleştirileri olarak değiştirilerek, Kritik ruhuna daha yakın bir atmosfer sağlanabilir. Ayrıca bu sütunda ikinci el ilanlarının, sponsorluk ve reklamların olması da hoş olur.
 • Bir başka olması gereken ise, eleştiri ve yorumun birbirinden ayrılması. Kullanıcı fotoğrafa birşeyler yazmak istediğinde bu tercihi yapabilmelidir. Puanlama da etkisi olur yada olmaz..
 • Fotoğraflarını puanlamaya kapatanların eserleri, gün içersinde çok fazla fotoğraf gönderildiği için hemen arkasayfalara düşmekte ve puanları olmadığından anasayfada görme imkanı da bulunmamakta. Bu fotoğraflarında bir şekilde önplana çıkartılması gerekmekte kanımca..
 • Bir çok kullanıcı sadece kendine yorum yazan kullanıcıların fotoğraflarına eleştiri yapmakta, bunu devam ettirebilmek için de “Favori fotoğrafçınız fotoğraf yükledi” özelliğini kullanmaktadır. Favori fotoğrafçınız fotoğraf yükledi özelliği kaldırılmalıdır yada eklenebilecek Favori fotoğrafçılarının sayısı kısıtlandırılmalıdır. Bir kişinin nasıl seksen, yüz tane favori fotoğrafçısı olabilir ki, anlamak mümkün değil. Adı üstünde favori (en çok beğenilen) yani beğenilen değil en çok beğenilen. Olabilecek maksimum sayının on, belki onbeşi geçmemesi gerekir, tartışılabilir tabiki.
 • Bunun yanında FotoKritik ‘in fotoğrafçılık açısından bir fenomen olduğu ve kitleleri etkilediği tartışılmaz. Bu yüzden üyeleriyle birlikte bugünlere gelen bu oluşumu en iyi ve yararlı şekilde kullanabilmemiz gerekmektedir. Bunun en somut örneklerini geçmişte yapılan ve şu anda da devam edegelen toplantı, sergi ve yardım içerikli topluluklarda görmekteyiz. Şimdilik bu kadar..

5 Yorum Var

 1. ayrıca eklemekte fayda bulduğum diğer bir konu daha varki bence en önemlisi “bağlaçlar hariç 15 kelime kuralı” gereksiz bir kural bazı fotoğraflar vardır “olmuş” yada “olmamış” demek bile yeterliyken bağlaçlar hariç “15 tane kelime” yazılma zorunluluğu puan verilmesindeki kurallara lafım yok olması gerekende bu ama “15 kelime kuralı” için aynı şey geçerli değil saygılar…

 2. Fatih, bence sitenin paralı olması amatör ruhu öldürür, buranın en önemli özelliÄ?i ücretsiz olması. Nitekim FFC de neler olduÄ?unu hepimiz biliyoruz, pohpohlamalar, al gülüm ver gülüm zihniyeti orada da devam ediyor malesef. Ama “kullanıcı kaltesi” karvamı konusunda sana katılıyorum. Site o şekilde yapılandırılabilir belki yani bir şekilde üye olan kullanıcı zaman içersinde kendi kalitesini artırabilir, buna ayak uyduramayanlar ise sistemde atıl olarak kalırlar.

 3. simdi bu FK sitesi icin yapilan yorum ve oneriler bir nebze de olsa isi rahatlatacak yada daha fazla bilgi edindirecek faydali hale getirecek durumda olmasina yardim edebilir, ama asil konu bence kullanicinin kalitesi… yani belki parali olsa, bu ise gonul verenler icin o para bence hicte umursanmaz ve boyle site gelisirde gelisir reklama gerek kalmaz ve daha kullanisli hale gelir. Ayrica su anki sitenin ustundeki degisiklikler bence guzel olmus, aciklamaydi puanlamaydi vs vs ama yinje de taraftar cok, kullanici yada uyeler cogu bilincsiz. Belki FK-PARALI.com diye bir alt server acilmali ve uye olmayan gorebilmeli ama mudehale edememeli..
  o da bir cozum sanki. Ne dersin HC?

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.