İki yıldan uzun süredir üyesi olduğum FotoKritik sitesini biliyorsunuzdur. Bilmeyenler için Fotokritik; Çektiğiniz fotoğrafları gönderip eleştiri alarak, diğer fotoğrafçıların eserlerine eleştiri veya yorum yazarak, forumda çeşitli sorularınıza yanıtlar bularak fotoğrafçılığınızı geliştirebildiğiniz bir paylaşım sitesi.

İlk kurulduğundan bugüne kadar çeşitli aşamalar ve gelişmelere tanık olduğum site şu an itibariyle versiyon 3 olarak hizmet vermekte. Bu hizmetin devamlılığını sağlayan ve emeği geçenlere teşekkür ederek asıl konuya geliyorum.

FotoKritik ‘te Neler Olmalı Neler Olmamalı? Sorusuna kendimce cevaplar aradım ve şunları buldum:

  • Önceleri olmayan moderatör sistemi siteye yeni bir soluk getirdi ve adminlerin omuzlarındaki ağır yükü bir nebze de olsa hafifletti, bu sistemin devamı şart. Ayrıca buna ek olarak Editörlük sistemi getirilmesi, fotoğrafa yeni başlayan amatör fotoğrafçıların fotoğraf anlayışının doğru yönde gelişmesine katkıda bulunacaktır.
  • FotoKritik başında sınırlı zaman geçirebilenler için, anasayfanın önemi büyük. Bu yüzden anasayfanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ne gibi? diye sorarsanız, şöyle bir düşünelim. Site tasarımı iki kolon olaak yapılmış, artık genellikle 1024 veya üzeri ekran çözünürlüğü kullanıldığından, anasayfa tasarımını üç sütuna çıkararak, ekstra bilgi için yer açılabilir ve uzunca aşağıya kaydırma engellenebilir. Bu sütunda neler olacak? diyorsunuz.. Üçüncü sütuna, şu an için ortada yer alan “Günün eleştirisi” ve “FotoKritik nedir?” modulleri yerleştirilebilir. Ayrıca günün eleştirisi de Günün Eleştirileri olarak değiştirilerek, Kritik ruhuna daha yakın bir atmosfer sağlanabilir. Ayrıca bu sütunda ikinci el ilanlarının, sponsorluk ve reklamların olması da hoş olur.
  • Bir başka olması gereken ise, eleştiri ve yorumun birbirinden ayrılması. Kullanıcı fotoğrafa birşeyler yazmak istediğinde bu tercihi yapabilmelidir. Puanlama da etkisi olur yada olmaz..
  • Fotoğraflarını puanlamaya kapatanların eserleri, gün içersinde çok fazla fotoğraf gönderildiği için hemen arkasayfalara düşmekte ve puanları olmadığından anasayfada görme imkanı da bulunmamakta. Bu fotoğraflarında bir şekilde önplana çıkartılması gerekmekte kanımca..
  • Bir çok kullanıcı sadece kendine yorum yazan kullanıcıların fotoğraflarına eleştiri yapmakta, bunu devam ettirebilmek için de “Favori fotoğrafçınız fotoğraf yükledi” özelliğini kullanmaktadır. Favori fotoğrafçınız fotoğraf yükledi özelliği kaldırılmalıdır yada eklenebilecek Favori fotoğrafçılarının sayısı kısıtlandırılmalıdır. Bir kişinin nasıl seksen, yüz tane favori fotoğrafçısı olabilir ki, anlamak mümkün değil. Adı üstünde favori (en çok beğenilen) yani beğenilen değil en çok beğenilen. Olabilecek maksimum sayının on, belki onbeşi geçmemesi gerekir, tartışılabilir tabiki.
  • Bunun yanında FotoKritik ‘in fotoğrafçılık açısından bir fenomen olduğu ve kitleleri etkilediği tartışılmaz. Bu yüzden üyeleriyle birlikte bugünlere gelen bu oluşumu en iyi ve yararlı şekilde kullanabilmemiz gerekmektedir. Bunun en somut örneklerini geçmişte yapılan ve şu anda da devam edegelen toplantı, sergi ve yardım içerikli topluluklarda görmekteyiz. Şimdilik bu kadar..