Something is wrong.
Instagram token error.

Fotoğrafı Anlamak

Fotoğraf ile ilgilenenlerin, izledikleri fotoğraf hakkında söyleyeceği şeyler olmalıdır. Eğer bir fotoğraf beni etkiliyorsa, neden etkilediğini, nasıl etkilediğini anlatabilmem gerekir. Bunu da fotoğrafı okuyarak sağlayabilirim. Fotoğraf çekmek bir yana, fotoğraf okumak da oldukça tecrübe ve bilgi isteyen bir eylem biçimi. Fotoğrafı anlamak için öncelikle fotoğraf kategorilerinin belirlenmesi ve tanımının yapılması gerekmektedir.

Fotoğraf okuyanın, fotoğraf çekiyor olması gerektiği gibi bir önermenin de yanlışlığını vurgulayarak, sizleri sevgili Murat Eren‘ in “Fotoğrafı Anlamak” isimli makalesine davet ediyorum, iyi okumalar.

Yorum yok, ilk sen ol!

 1. Volkan, güzel paylaşımın için teşekkürler.

 2. Merhabalar Hakkı,

  Şu durağan ve olabildiğince asosyal bir nesne olan bilgisayarın ağ üzerinde düşünceleri paylaşmanın, tartışmanın en etkili yollarından biri de blog siteleri ile yarattığı sosyal ilişkiler insanların duygularının ve diğer paylaşımlarının dışavurumunu ne güzel de sağlıyor.

  Bu blog da benim için değerli. Nedenini kesin cümlelerle açıklayamam ama içtenliğine inanıyorum. Uzun süredir de fırsat buldukça takip ediyorum yazılarını. Teşekkürler paylaşımların için.

  – Bu yazınla ilgili olarak da sana katıldığımı belirtmek istiyorum. Makaleyi daha önce de okumuştum.

  – İnsanlar fotoğrafa başlayınca doğal sürecin bir aşaması olarak, gördüğü herşeyi çekmekle başlıyor. Akabinde ve detayında da bu iş acaba herşeyi çekmekle mi olur ki diye düşünüp yazılı ve görsel kaynaklara yönelince okuyor ve okuyor, daha çok fotoğraf izliyor ve okuyup izledikçe teknik, kadraj ve kompozisyon konularında daha seçiçi oluyor. Çevresinde fotoğrafa çok da elverişli olmayan bir ortam da var ise, artık çekeceği fotoğrafın fotoğraf kağıdında veya bilgisayar ekranında nasıl duracağını hayal ederek çektiği için daha az fotoğraf çekmeye başlıyor. Hatta foğraftan soğutabiliyor bile insanı bu durum. Lakin bu durgunluğun ardından eşik kültür ve bilgi seviyesine ulaşınca insan, işte o zaman yeni kareler kendilerini belli ediyor.

  Ben de şu an çekecek pek birşey bulamama durumundayım. Umarım tıkakıp kalmam burada.

  Fotoğrafı anlama sanatı ve felsefesi üzerine biraz daha derine inmek isteyenlere John Berger, Susan Sontag ve Çerkes Karadağ kitaplarını tavsiye ederim.

  Görüşmek üzere

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.