Something is wrong.
Instagram token error.

Kuş Fotoğrafçılığı izlenimleri ve ekipman seçimi

Fotoğrafçılığın neredeyse her türüyle ilgilendim. Bir çoğu teknolojiyi ve fotoğrafçılığın inceliklerini öğrenme adına oldu. Bazı fotoğrafçılık türlerinde fotoğraf çekmek için çok önemli olan bir değişken diğer türlerde ihmal edilebilecek düzeyde önemsiz kalabiliyor. Kuş Fotoğrafçılığı da kendine ait öncelikleri olan çok özel bir fotoğrafçılık türü. Şimdilik Kuş Fotoğrafçılığı ile ilgili sadece birkaç izlenimimi paylaşmayı düşünüyorum, zira henüz gerçek anlamda Kuş Fotoğrafçılığı yapmıyorum.

Gerçek anlamda ilk kuş çekimlerim geçen sene Enez‘ de Gala Gölü’nde olmuştu. Bu sene de Samsun seyahatimiz esnasında Kızılırmak Deltası’ na uğradık ve orada çekim yaptık. Gövde olarak Nikon D300 kullanıyorum ve onunla birlikte kullandığım tele objektif Sigma 70-200mm f/2.8 idi. Ekipman konusunda sıkıntı çektik ama zaten öyle olacağını biliyorduk. Çünkü edindiğim izlenimlere göre Kuş Fotoğrafçılığı için en az 400mm odak uzaklığı olan bir objektifle çalışmak gerekiyor. Eğer FX (Full Frame) bir gövde ile çekim yapıyorsanız bu minimum değeri 500mm olarak ifade etmek doğru olacaktır.

Yetersiz ekipmana rağmen gördüğümüz birkaç türü fotoğraflamaya çalıştım. Kızılırmak Delta’sında bulunduğumuz birkaç saat içerisinde 10 civarında tür gözlemledik ve kullandığım yavaş ve kısa 200mm nedeniyle bunlardan sadece 4 adetini fotoğraflayabildim. Bu fotoğrafların tamamında %50 civarında kırpma vardır. Bunlar aşağıdaki sırayla Erguvani Balıkçıl, Sukılavuzu, Küçük ak balıkçıl ve Kızılgerdan. Şimdiye kadar çektiğim tüm ornito fotoğraflarını ise http://bit.ly/hc-ornito adresinden görebilirsiniz.

Fotoğraf ekipmanı Kuş Fotoğrafçılığında oldukça önemli bir konu ve ne kadar iyi ekipmanınız varsa o kadar iyi ve kaliteli fotoğraf çekme şansınız artıyor. İyi ekipman ise harcadığınız para ile doğru orantılı. Fotoğrafa yeni başlayan ve Kuş Fotoğrafçılığı yapmak isteyen biri için ilk seçim marka konusunda olacaktır. Burada karşımıza iki seçenek çıkıyor; Canon ve Nikon. Genel itibariyle kullanılan objektifin odak uzaklığını arttırdığından DX gövdelerin kullanılması avantajlı görünüyor. Aynı zamanda hızlı odaklama ve takip yapabilecek bir sistemi barındırmalı ve seri çekimde de sizi tatmin etmeli. Bu yüzden Nikon tarafında en uygun alışveriş Nikon D300s (http://www.dpreview.com/reviews/nikond3s/, fiyat: $1500) iken Canon tarafında ise yeni çıkan Canon EOS 7D (http://www.dpreview.com/reviews/canoneos7d/, fiyat: $1600) olarak görünüyor.

İkinci tercihimiz ise objektif konusunda olacaktır. Bu konuda Canon oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Fotoğraf kalitesinin yeterli olduğunu düşündüğümüz objektifler arasında bile seçim için birçok kriter var. Bunlar fiyatı, diyafram açıklığı, ağırlık, hızlı odaklama vs. tüm bunlara bakıldığında ise en fiyat açısından uygun lensin, $1200 civarında olan Canon EF 400mm f/5.6L USM Autofocus Lens olduğu görülüyor. Nikon tarafına baktığımızda ise işler biraz karışık o yüzden fotoğrafa yeni başlayan ve Kuş Fotoğrafçılığı yapmak isteyen biri için Canon iyi bir tercih olacaktır.

Yeni başlamayan ve benim gibi elinde Nikon seti olan biri ise Nikon tarafına bakmak zorunda kalacaktır. Biraz araştırdığımızda Nikon’un hesaplı bir 400mm veya 500mm objektifi olmadığını görüyoruz. Nikkor 400mm f/2.8 $9000 civarında, Nikkor 500mm f/4 ise $8000 civarında. Fakat uygun olan bir 300mm f/4 objektifi var (fiyat: $1370), bununla birlikte TC-14E II 1.4x Teleconverter (fiyat: $340) kullanıldığında ise elinizde 420mm f/5.6 olan bir objektif olmuş oluyor.

Nikon ve Canon için yaptığım seçimlerde bu ürünleri kullananlarla yaptığım görüşmelerle birçok review ve  tartışma da etkili oldu, bunlardan bazılarını aşağıda listeliyorum.

11 Yorum Var

 1. Merhaba Hakkı Bey,
  Önümüzdeki sene yaz aylarında izmir doğal yaşam parkı ve az ilerisinde izmir kuş cennetine gitmeyi düşünüyoruz. Elimde tele lens olarak 70-200 2.8 vr var. Aklıma takılan soru şu : 1- 70-200’e TC 2x (nikon 2 eIII) bunu mu alsam ? 2- Yoksa 150-500 veya 50-500 sigmamı ? Bu konuda kararsızım açıkcası.
  Body D700 bu arada. Tripotada izin vermeyeceklerini tahmin ettiğim için bir tane monopod düşünüyorum (sigma lensi alırsam eğer). Ocak 2014 ortalarında fotopro’da (sigma türkiye yetkili firması) test edeceğim sizce nelere dikkat etmem gerekir ?

  • Çoğu durumda 400mm de yeterli olabilir fakat 70-200vr + 2xTC ile objektifin performansı bir miktar düşecektir. Ben 300mm ve 1.4TC ile kullanırken çok az da olsa düşmüştü ama 1.7TC ile kullanırken bunu rahatlıkla hissediyorum. 2TC ile ise bariz düşecektir. O yüzden tavsiye etmem. Nikon kullanan biri için zor bir problem.. Canon da bu objektiflerin fiyatları çok daha iyi.. Tamron 150-600 için iyi şeyler söylüyorlar ama göreceğiz.. Açıkcası 500mm gerçekten dert, bence prime dışında ucuz olarak tek seçenek 300mm f/4 veya f/2.8 + 1.4TC o zaman da 420mm ye ancak çıkıyorsunuz. Yani sigma, tamron gibi uzun odaklı zoom obejktifler ile prime olanlar arasında temel iki fark var keskinlik ve hız. Beni hiçbiri yeterince tatmin etmedi..

 2. Merhabalar Hakkı bey.
  Hakkı bey,ben canon 7D body kullanan,ve genel olarak gerek hız,(AF),ve diğer v.s özellikleri ile’de memnununm.
  Hakkı bey,son zamanlarda gene,canon’un iki lensi arasında düşünüyor,ve sizden bu konu hakkında görüşlerinizi,düşüncelerinizi,ve tavsiyelerinizi rica ediyorum.
  Hakkı bey evet bu iki lens’ler:
  1.canon 400mm f/5.6 usm L
  2.canon 300mm f/4 is usm L
  Hakkı bey malumunuz bu iki lens karşılaştırıldığında,300mm f/4 is L lens daha:
  Daha hızlı (AF),keskinlik,kontras,diyafraf artısı (F/4),daha yeni olması,ve tabiki (is) elde çekimler için çok iyi bir özellik.Evet genel olarak 300mm f/4 is lensin artılarına karşın diğer taraftan,canon 400mm f/5.6 usm lenste diyafram değeri (f/5.6) VE (is) malesef yok,buna karşı en büyük artısı 100mm daha fazla tele’ye sahip olması.
  Hakkı bey,son olarak bu lenslere takılacak 1.4 tc teleconverter ile nasıl bir performans sağlıyacakları,sanırım 400mm f/5.6 lens 1.4 tc’den sonra f/8 gibi bir diyaframa çıkarken sanırım tc’den sonra (AF) yapmayıp odaklanmayı elle manuel olarak yapılması söz konusu olacak ve enstantanemizde bu ölçüde düşecektir,bu dumda sanırım iso takviyesi almamız söz konusu olabilir.
  Hakkı bey diğer lensimiz olan 300mm f/4 is L için gene 1.4 tc ile diyafram değerimiz f/5.6 olacak ve (AF) odaklanmayı yapabilecek’mi yoksa gene 400mm’deki gibi elle manuel odaklanma’mı söz konusu olacak ?
  Hakkı bey son bir soru olarak,300mm lensin kısa kalmasından dolayı takılan 1.4 tc 420mm gelir ve tc’den dolayı görüntüde’ki kayıp diğer lens 400mm f/5.6 ile karşılaştırıldığında düşünce ve görüşlerinizi rica ederim.
  (selamlar)

  • Eğer 300mm yi tek başına da kullanacaksanız 300mm+TC almak iyi bir seçim olur ama TC tak çıkar uzun iş diyorsanız 100-400mm de benzer işi görecektir. Fakat çekimleriniz sadece 400mm ve daha uzun odak uzaklığında olacaksa 400mm daha hızlı AF, daha iyi kontrast verecektir. Keskinlik olarak çok büyük fark olmayacaktır ama yine de daha iyi olacağını söyleyebilirim.

 3. Hale kutlucan | 22 Şubat 2013, 16:22

  Prof. Dr. İlhami Kiziroğlu’nun Türkiye’de bulunan kuş cinsleri hakkındaki kitabı Geoturka Yayım evinden çıktı. İlgilenenlere duyurulur.

 4. Zafer GÜLER | 16 Nisan 2012, 16:22

  Hakkı bey bende bu işe yeni başlayan biriyim. başlangıç olarak nikon d5100 ile başladım. üzernde 18-55 kiti var. kuş çekimleri gibi uzaktan çekebilmek için bir objektif almayı düşünüyorum. bana önerebileceğiniz bir objektif varmdır. ayrıca bu kit (18-55) şimdilik makro gibi çekimlerde işimi görürmü. ama zoom olayına yetersiz kalıyor malesef. yanlış bir tercihte yapıp ir objektif almak istemiyorum. bana bir yol gösterirseniz sevinirim.

  • Zafer Bey kuş fotoğrafçılığı yapmak ve iyi kuş fotoğrafları çekebilmek diğer fotoğrafçılık türlerine göre çok daha fazla ekipmana bağımlı. Yani ne kadar iyi ve kaliteli ekipmanınız varsa o kadar iyi kuş fotoğrafı çekme şansınız artıyor. Nikon ile kuş fotoğrafları çekmek istiyorsak Nikon D300s veya En azından D7000 gövdeye sahip olmamız gerekir. Makro çekimler için özel üretilmiş makro objektifler var, onlardan edinmelisiniz.

 5. merhabalar,
  bende nikon d300 kullanıyorum ve lens seçiminde karasız kaldım. 300mm yada 80-400 mm ,
  sizce hangisini almalıyım.
  teşekkür ederim.

  • Merhaba 80-400mm ile 300mm nin AF hızları karşılaştırılmaz, üstelik 300mm ye 1.4TC takılı olduğunda bile performans olarak önde olacaktır.

 6. Kuş Fotoğrafçılığı izlenimleri ve ekipman seçimi: Fotoğrafçılığın neredeyse her türüyle… http://goo.gl/fb/CwVl

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.