Something is wrong.
Instagram token error.

Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi

Biliyorum bu benim ayıbım; ama daha bir hafta öncesine kadar Malatya’da bir Fotoğraf Makineleri Müzesi olduğundan bi haberdim. Siz biliyor muydunuz?

Malatya Arapgir’de, Kayaarası Kanyonu gibi güzel bir yerde yapılan Fotokamp vesilesiyle bu müzeden haberim oldu. Öncesinde yapılan çalıştayın aksine; Fotokamp tahmin ettiğimden daha az ilgi gördü. Sebebi çok açık, yarışma yok, kimseye para dağıtılmıyor, bu sebeble fotoğrafçılar da yeterince ilgi göstermiyor. Neyse ki orada bir kaç eski dostla görüşebildim ve tanışıp muhabbet ettiğim bir kaç yeni dost oldu. Bu vesileyle MAFSAD ve Arapgir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.

Asıl konumuza dönersek, Malatya merkezde, Belediye Binasın’nın yanında Malatya Sanat Sokağı içerisinde harika bir yer var: Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi. Bu müze tahmin edebileceğinizden çok daha geniş bir koleksiyonu barındırıyor. Benim zamanım olmadığından yaklaşık iki saat kadar gezebildim. Ama bütün bir günü burada geçirebilirdim. Bizimle yakından ilgilenen Emre Bey’e de buradan teşekkür edeyim.

Müze Asya ve Avrupa’da bulunan Fotoğraf Makineleri Müzeleri içinde en büyük olanı. Müzede yaklaşık 2000 adet fotoğraf makinesi sergileniyor. Fotoğraf makinelerinin yanısıra flaş, projeksiyon cihazları, agrandizörler vb. gibi fotoğrafla ilgili her türlü ekipmanı da bulmak mümkün. Müze de çok özel bazı ürünler, altın kaplama Leica modelleri; ya da su matarası şeklinde casus fotoğraf makinesi gibi enteresan ürünler de bulunuyor. Tüm sergilenen eserler Baki Tamer Selçuk isimli koleksiyonere ait. Mühendis olan Baki Tamer Selçuk’un Malatya’ya ve tabi Türkiye’ye kazandırdığı başka bir müze ise Radyo ve Gramofon Müzesi.

 • Müze hakkında bazı rakamlar vermek istiyorum. Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi 30 Eylül 2017 de açılmış.
 • Fotoğraf makinesi adedi yaklaşık 2000.
 • Diğer fotoğraf ekipmanları adedi yaklaşık 3600.
 • Müzedeki en eski makine tarihi 1876
 • Fotoğraf makineleri ve ekipmanları toplanma süresi yıl olarak 29
 • 2018 yılı toplam ziyaretçi sayısı tam olarak 113.894
 • Son aylardaki ortalama aylık ziyaretçi sayısı yaklaşık 10.000

Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi en yakın tarihte, bir kaç günlüğüne yeni bir Malatya seyahati planlamam için bir vesile oldu. Şimdi de bir kaç fotoğraf paylaşayım:

10 Yorum Var

 1. Hüseyin Özdemir | 24 Ağustos 2020, 16:18

  Fotograf makinesi müzesini açan Tamer Selçuk Bey ilk önce Sakarya’da açmak istedi, ancak belediyeden destek görmeyince özellikle müze yapılacak yer konusunda gördüğü destek sonrası Malatya’da müze Malatya’da açıldı. Belediye Tamer Bey’den bu sefer Gastronomi ve Tekstil üzerine müze kurma konusunda destek istedi. Önümüzdeki 5-6 ay içinde iki müze daha açılacak Malatya’ya. Tamer Bey ile Sakarya’da tanışan biri olarak Sakarya büyük bir değeri Malatya’ya kaptırdı ancak emeklerinin karşılığını Malatya’da da almış olmasının huzurunu ve gururunu yaşıyor. Selamlar.

  • Hüseyin Bey orada bir de gramofon müzesi var Baki Bey’in çalışmalarıyla açılmıştı. Orası da oldukça ilgi görüyor. Malatya için büyük şans.

 2. Birkan Dndr | 19 Ekim 2019, 11:32

  Hangi günler açık ögrenebilirmiyim?

  • Açıkcası bilmiyorum, ama müzeler genellikle Pazartesi hariç her gün açık olurlar. Siz yine de Malatya Belediyesi’ni arayarak öğrenebilirsiniz.

 3. SizveBiz BLOG | 05 Eylül 2019, 11:00

  Kesinlikle ilk fırsatta ziyaret edeceğiz.

 4. Halil KÜÇÜK | 18 Ağustos 2019, 13:33

  Öncelikle yıllarını koleksiyona harcamış emek sarf etmiş B. Tamer Selçuk Abimizi kutluyorum. Bu Projenin İstanbul’da yapılması için çok uğraş verdik emek sarf ettik fakat başaramadık. Bizim İstanbul projemiz hala aklımızın bir ucunda duruyor. Projeye sahip çıkan son yıllarda büyük atılımlar yapan Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ve destek olanlara teşekkür ediyorum. Güzel bir Müzeye sahip oldukları için Malatya halkını şanslı buluyorum. Umarım Üniversitemiz, gençlerimiz ve bütün ilgililer faydalanır bu müzeden. Saygı ve hürmetlerimle. Halil KÜÇÜK – Üsküdar Sanat Derneği Başkanı.

 5. Recep Hilmi TUFAN | 01 Ağustos 2019, 21:22

  Malatya’da böyle bir müze olmasının veya sizin Fotokamp’ı orada düzenlemenizin bir sebebi var mı? Malatya’da fotoğrafçılıkla ilgili özel bir durum mu var? Bilmediğim için soruyorum bu arada.

  • Recep Bey merhaba, Fotokampı biz düzenlemedik, biz sadece ziyaretçi olarak gittik. Malatya’da fotoğraf makineleri müzesi olmasının sebebi, bu müzeyi kuran ve bağış yapan kişinin yani Baki Tamer Selçuk’un Malatyalı olması ve müzenin burada olmasını tercih etmesidir.

 6. Uğur TUĞ | 12 Temmuz 2019, 04:46

  Sayenizde haberdar oldum. Çok teşekkürler. 29 yıl inanılmaz bir emek.. İlk fırsatta ziyaret edeceğim.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.