Biliyorum bu benim ayıbım; ama daha bir hafta öncesine kadar Malatya’da bir Fotoğraf Makineleri Müzesi olduğundan bi haberdim. Siz biliyor muydunuz?

Malatya Arapgir’de, Kayaarası Kanyonu gibi güzel bir yerde yapılan Fotokamp vesilesiyle bu müzeden haberim oldu. Öncesinde yapılan çalıştayın aksine; Fotokamp tahmin ettiğimden daha az ilgi gördü. Sebebi çok açık, yarışma yok, kimseye para dağıtılmıyor, bu sebeble fotoğrafçılar da yeterince ilgi göstermiyor. Neyse ki orada bir kaç eski dostla görüşebildim ve tanışıp muhabbet ettiğim bir kaç yeni dost oldu. Bu vesileyle MAFSAD ve Arapgir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.

Asıl konumuza dönersek, Malatya merkezde, Belediye Binasın’nın yanında Malatya Sanat Sokağı içerisinde harika bir yer var: Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi. Bu müze tahmin edebileceğinizden çok daha geniş bir koleksiyonu barındırıyor. Benim zamanım olmadığından yaklaşık iki saat kadar gezebildim. Ama bütün bir günü burada geçirebilirdim. Bizimle yakından ilgilenen Emre Bey’e de buradan teşekkür edeyim.

Müze Asya ve Avrupa’da bulunan Fotoğraf Makineleri Müzeleri içinde en büyük olanı. Müzede yaklaşık 2000 adet fotoğraf makinesi sergileniyor. Fotoğraf makinelerinin yanısıra flaş, projeksiyon cihazları, agrandizörler vb. gibi fotoğrafla ilgili her türlü ekipmanı da bulmak mümkün. Müze de çok özel bazı ürünler, altın kaplama Leica modelleri; ya da su matarası şeklinde casus fotoğraf makinesi gibi enteresan ürünler de bulunuyor. Tüm sergilenen eserler Baki Tamer Selçuk isimli koleksiyonere ait. Mühendis olan Baki Tamer Selçuk’un Malatya’ya ve tabi Türkiye’ye kazandırdığı başka bir müze ise Radyo ve Gramofon Müzesi.

  • Müze hakkında bazı rakamlar vermek istiyorum. Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi 30 Eylül 2017 de açılmış.
  • Fotoğraf makinesi adedi yaklaşık 2000.
  • Diğer fotoğraf ekipmanları adedi yaklaşık 3600.
  • Müzedeki en eski makine tarihi 1876
  • Fotoğraf makineleri ve ekipmanları toplanma süresi yıl olarak 29
  • 2018 yılı toplam ziyaretçi sayısı tam olarak 113.894
  • Son aylardaki ortalama aylık ziyaretçi sayısı yaklaşık 10.000

Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi en yakın tarihte, bir kaç günlüğüne yeni bir Malatya seyahati planlamam için bir vesile oldu. Şimdi de bir kaç fotoğraf paylaşayım: