Beni uzun süredir tanıyanlar ve fotoğraflarımı takip edenler bu soruyu sormuştur, “Nereden çıktı bu Sokak Fotoğrafçılığı?” cevabı kolay değil; ama bu yazı ile cevap vermeye çalıştım.

Hayatımın büyük bir bölümünde felsefenin temel sorularıyla akademik olarak değil; ama amatör olarak ilgilendim. Bu sorular ve onlardan doğan diğer sorular halen üzerinde düşündüğüm, okuduğum, yazdığım şeyler.

Bazı insanlara böyle olur. Yaşamlarının bir döneminde içlerinde bir açlık hissederler. Onu doyurmak, o boşluğu doldurmak için ondan sonraki tüm hayatları boyunca çabalarlar. Bu yoldayken benzer bir Bilgelik Açlığı’na yakalanan insanlarla karşılaşabilirler, ben de çeşitli dönemlerde benzer insanlarla karşılaştım.

Bu kısmı fazla uzatmadan asıl konumuza geri dönüyorum. Bu arayış bir süre sonra belirli bir anlayışa erişmeye sebeb olabiliyor. Benim için de böyle oldu. Zen anlayışını benimsedim.

Her zaman severek kullandığım bir ifade vardır. “Işık doğudan yükselir.” Doğu zihni birçok eksiklerine rağmen insanlığı kurtaracak zihin yapısıdır. Bu zihin yapısının bir kavramı olan “Anda olmak”, “Farkında olmak” veya “Şimdide yaşamak” aynı zamanda bu zihin yapısının özünü oluşturur.

Batı zihni ise gelecek kaygısı nedeniyle sürekli plan yapar veya geçmişte yaşadığı iyi ve kötü deneyimleri tekrar edip durur. Asla şimdide değildir.

Otuz yıldan uzun süre önce fotoğrafa başladım. Fotoğraf algım, çekim tarzım, ekipman tercihlerim, estetik anlayışım, etik anlayışım… Hepsi dinamik bir sürecin parçaları olarak değişip durdular.

Zen anlayışına sahip olduğumdan beri “Acaba fotoğrafçılık ile Zen arasında bir ilişki kurulabilir mi?” şeklinde kendi kendime sorup durduğum bir soru vardı. Çünkü her ikisi de hayatımın merkezine yerleştirdiğim iki kavramdı.

Bunu yapabilmenin tek yolunun Sokak Fotoğrafçılığı olduğunu fark ettim. Sadece candid çekim yaparken, hatta sadece candid çekim yapma sürecinde “anda yaşanabildiğini” fark ettim.

Bu yüzden son yıllarda sadece Candid Sokak Fotoğrafı ile ilgileniyorum. Fotoğraf çekmenin yanısıra fotoğraf çekecek potansiyelde hazır ve nazır olma hali Zen için istenen haldir. Bu farkındalık enerjisinin yoğun olarak yaşandığı anlardan biridir.

Kendimi böyle ifade ettikten sonra, hmm.. Buna rağmen.. Çektiğim abuk subuk fotoğrafları izlemek isterseniz Instagram’da paylaşıyorum: https://instagram.com/hakki