Bugün ntvmsnbc’nin konuğu olarak birkaç blog yazarı NTV binasındaydık. Amacımız yeni altyapı ve yeni arayüzle yayım yapacak olan portalı biraz olsun tanımak, eleştiri ve görüşlerimizi sunmaktı. Öyle de oldu. Önce uzun bir NTV tanıtım turu attıktan sonra oldukça samimi bir ortamda yapılan tanıtım keyifliydi. Genellikle soru cevap şeklinde gelişen tanıtımda birçok şey paylaştık. Şu sıralar blog yazarları tüm konuları daha çok friendfeed’ de konuşuyorlar, bu konu da onlardan biri ama ben hala aktif olarak kullanmamakta ısrarcıyım, neyse aktarabileceklerime kısaca değinmek istiyorum.

  • Öncelikle tasarım çok daha iyi, zaten ekran görüntüsünden de bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Aslında arayüzde enteresan olan dinamik bir yapıya sahip olması. Manşetin önemine göre kapladığı sütun sayısı editör tarafından artırılabilmesi haberi vurgulamak açısından önemli. En son güncellenen haberlerde tab geçişleri yapmaktan vazgeçilmiş. Bunun pek yararlı olmadığı hatta ikinci, üçüncü tabların pek okunmadığını düşünüyorlar, kesinlikle katılıyorum ve yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum.
  • Bazı portallarda gördüğümüz belirli periyodlarla anasayfanın tazelenmesi olayının -ki şu andaki sistemde halen kullanılıyor- olmayacağı söylendi, daha doğrusu bunun periyodunun ayarlanabildiği öğrendik ve bu tazeleme olayının olmaması gerektiği üzerinde Selçuk Hoca‘ yla beraber aynı kanıdaydık.
  • Bir başka eleştirimiz ise alt kısımda yer alan piyasalar şeridinin fazla yer kaplaması ve o alanın çok cömertçe harcanmış olduğu yönündeydi. Bu konudaki cevap ise şu anda gündemde olan ekonomik krizin önemi nedeniyle bu kadar büyük oluşları idi. Ama ben her halukarda o ikonların ve şeridin altındaki beyazlığın biraz büyük olduğunu düşünüyorum.
  • Foto galeri ve video gelerinin oldukça iyileştirilmiş olduğunu gördüm. Umarım içerik olarak ta o yönde bir adım atılır ve tüm fotoğraf sahiplerinin adları yayımlanır. Video embed kodlarının yayım hakları nedeniyle verilemeyebileceğini de öğrenmiş olduk.
  • Haberlere ait URL ler eskisi gibi görünecek, yani http://www.ntvmsnbc.com/news/471980.asp şeklinde bir yapısı olacak. Bu konuda bir çalışma yapılmayacağı izlenimini edindim. Gerçi şu anda bildiğim büyük portallardan Türkçe yayım yapan hiçbiri bunu kullanmıyor, hatta Washington Post veya NewYork Times bile ama bence oldukça avantaj sağlayacağı kesin. Örneğin Yahoo kullanıyor veya ne bileyim haber7 de…
  • Haberlere yapılacak yorumlar üyelik sistemi ile olacak, yani üye olmayan biri yorum yapamayacak. Bunu da gayet doğru bir karar olarak karşılıyorum, zira birçok haberin altında kimin tarafından yazıldığı belli olmayan abuk sabuk yorumlara bakmak zorunda kalmayız, yani en azından azalır.
  • Son olarak yeni altyapı ve arayüzle beraber şubat ayının ilk haftalarında yayına almayı planladıklarını öğrenmiş bulunuyoruz.

Burada yazdığım ve yazmadığım birçok sorunun cevabı aynıydı. O da; yeni altyapı ve arayüzün msnbc.msn.com‘un kullandığı sistemin aynının olması daha doğrusu oradan alınmış olması sebebiyle bazı müdahalelerin oldukça güç olması. Fakat cevaplayamadığım soru şu idi bu hazır sisteme geçiş için çok uzun süredir çalışılıyor olması (sanırım birbuçuk, iki sene kadar). Volkan ve Fatih ile beraber dönüş yolunda bunun bürokratik sebeblerle bu kadar uzamış olabileceği konusunda hemfikirdik. Çünkü bu kadar zamanda değil varolan bir sisteme entegrasyon, sıfırdan bir sistem oluşturulabilirdi. Umarım yeni sistemle google reader daki RSS beslemelerinin özetlerinin görünmemesi sorunu da düzelmiş olur, merakla bekliyoruz. Yeni arayüzü görmek isteyenlere msnbc.msn.com ‘un tamamen aynısı olduğunu söylemek yeterli olacaktır sanırım. Ya da Eray‘ın flickr’a gönderdiği ntvmsnbc ekran görüntüsü de işinizi görebilir.