Öncelikle genel yanlış bir kullanımı düzelterek başlamak istiyorum. Objektif yerine bir çok kişi yanlış olmasına rağmen lens kelimesini kullanıyor. Lens yani mercek tek parça bir yapıdır. Objektif ise lens sistemine verilen isimdir. Yani biz, kullandığımız fotoğraf makinesi gövdesine lens satın almıyoruz, Lens Sistemi yani (objektif) satın alıyoruz.

Mercek için odak uzaklığı kavramını gelen ışık ışınlarının toplandığı merkez noktası olarak tarif edebiliriz. Aynı şekilde objektif içinden geçen ışık ta belli bir merkezde toplanır. Bu toplanma noktası (nodal point) ile algılayıcı düzlem (sensor) arasındaki uzaklığa Odak Uzaklığı diyoruz. Aşağıdaki resimde ışığın bir objektife yaklaşması ve objektif içerisinden geçerek sensöre ulaşması gösterilmiştir. Odak uzaklığı tanımını resimde gayet açık olarak görebilmekteyiz. odak-uzakligi-nedir

“Çok karmaşık geldi, bunları bilmesem olur mu?” diyebilirsiniz. Bunları bilmeseniz de fotoğraf çekebilirsiniz. Ama yeni başlayanların odak uzaklığı konusunda bilmesinin faydalı olacağı bir kaç ayrıntı daha var. Odak uzaklığının değişmesi pratikteki etkisi vizörden gördüğümüz alanın daralması ya da genişlemesi olarak ortaya çıkar. Yani biz daha geniş alanların fotoğrafını çekmek istersek daha düşük odak uzaklığına sahip objektifler kullanmalıyız. Ya da daha uzaktaki nesneleri çekmek istersek daha büyük odak uzaklığındaki objektifleri kullanmalıyız. Bu konuda net bir tespit yapılamamış olmasına rağmen insan gözü kabaca 43mm odak uzaklığına ait bir objektifin görüş açısıyla dünyayı izler. İnsan gözüyle aynı açıyı gören objektiflere normal ya da standart objektif deniyor. Genellikle yeni bir fotoğraf makinesi aldığınızda beraberinde verilen kit objektif standart objektiftir ya da standart açıları barındıran bir objektiftir. Objektiflerin sınıflandırmasını odak uzaklığına göre yaptığımızda aşağıdaki gibi listelememiz mümkündür:

  • Standart Objektifler: 35-50mm aralığında odak uzaklığına sahip objektifler
  • Geniş açı Objektifler: 35mm den daha kısa odak uzaklığına sahip objektifler
  • Tele Objektifler: 50mm den büyük odak uzaklığına sahip objektifler

Çekeceğiniz konuya göre seçmeniz gereken odak uzaklığı, dolayısıyla da objektif değişecektir. Genel anlamda manzara, mimari ve iç mekan çekimleri için geniş açı objektifler. Belgesel, sokak ve anı fotoğrafları için standart objektifler. Vahşi yaşam, kuş, kelebek, spor müsabakaları vs. için tele objektifler tercih edilir. Odak Uzaklığı Simülatörü‘nü kullanarak objektiflerin gördükleri açıların birbirlerinden farkını daha iyi anlayabilirsiniz.