Bazı fotoğraf makinelerinde gövde üzerinde, bazılarında ise objektif üzerinde IS, O.I.S., OS, SR, VC, VR, MEGA O.I.S. gibi kısaltmalarla belirtilen titreşim önleyici (görüntü sabitleyici, titreşim azaltıcı, titreşim giderici) bir sistem bulunur. Titreşim önleyici sistemin amacı elinizde oluşan titremenin telafi edilmesi ve net fotoğraf çekmenize yardımcı olmaktır.

nikon-70_200_vr-on-off

Son yıllarda oldukça gelişen bu teknoloji genellikle fotoğraf çekerken unutulur, eğer aksini yapmadıysanız biz fotoğraf çekerken her durumda açıktır. Fakat bazı durumlarda bunu kapatmamız gerekebilir. Bu durumlar neler mi?

Titreşim önleyiciyi hangi durumlarda kapatmalıyız?

  • Titreşim önleyici sistemler düşük perde hızlarında, durağan cisimlerin keskin görüntüsünü elde etmek için tasarlanmıştır. Çok hızlı hareketli cisimleri çekerken ve yüksek perde hızlarında çekim yaparken kapatmamız gerekir.
  • Eğer tripod üzerinde çekim yapıyorsanız titreşim önleyici mekanizmayı kapatmanız gerekir. Fotoğraf makineniz böyle bir durumda kendi minik titreşimlerini algılayabilir ve yanlış bir geri besleme sonucu fotoğraflarınız istenilen netlikte çıkmayabilir.
  • Pan ya da kaydırma tekniğiyle fotoğraf çekimi yaparken vermek istediğiniz etkiyi tam olarak elde edebilmeniz için titreşim önleyiciyi kapatmanız gerekir. Sistem kaydırmanızı titreşim olarak algılayarak onu telafi etmeye çalışacak ve tam olarak istediğinizi alamayacaksınız, pan yaparken titreşim önleyiciyi kapatın.
  • Ek olarak titreşim önleyici sistemler tam bir pil canavarıdır. Eğer ihtiyacınız olmadığınızı düşündüğünüz bir ortamdaysanız kapatın ve pilden tasarruf edin. Yoksa piliniz sizi yarı yolda bırakır.