Ormansızlaşma - Dilekçe
Atlas dergisini bilirsiniz. Bugün derginin web sayfanına bakmam gerekiyordu, genellikle pop-up pencereleri otomatik engelleme ayarı ile kullanırım fakat bunu iptal ettiğimde açılan pencerede hepimizi ilgilendiren bir yazı ile karşılaştım. Bu Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın TBMM Başkanı ve Üyeleri ve Sayın Başbakan’a gönderebileceğiniz bir mektup, konusu ise Ormansızlaşma.

Mektubun metni şöyle:

Orman alanları, 2003 yılında gündeme geldiği gibi bugün yeniden yasalarla oynanarak yağmalanmak istenmektedir. Halkın 2003 yılında ormanların korunmasına verdiği tepki, bu kıyımın önüne geçmiştir. Ancak yağma arzusu bugün yine kapıda.

Bu girişim, ülkemizin en değerli kaynağının ve yaban hayatı bakımından son derece önemli olan maki ve fundalıkların elden çıkması; dünyadaki varlıklarını sadece ülkemiz topraklarında sürdürebilen birçok bitki ve hayvan türünün son bireylerinin de yok olmasıyla sonuçlanacaktır.

Doğanın insan yaşamı için öneminin çok daha iyi anlaşıldığı bir çağda, 2B orman arazilerinin satışı çağdışı bir eylemdir.

Söz konusu değişiklikler sadece doğaseverlerin değil, bilim adamları, araştırma kurumları gibi doğa hakkında bilgi sahibi tarafların karşı görüşlerine ve yoğun uğraşlarına rağmen gerçekleştirilmek istenmektedir.

Bizler, aç ya da yoksul bir kimsenin organlarının satılmasına razı olmaması gibi, ülkemizin ormanlarının satışına razı değiliz. Böylesi önemli bir konunun, bir daha gündeme getirilmemek üzere kaldırılmasını ümit ediyoruz.

Saygılarımla,

27518. olarak mektubu gönderdim ve şimdi baktığımda toplamda 27530 kişi göndermiş. İşe yarar mı, yaramaz mı çok ta önemli değil, %1 ihtimal bile ihtimaldir. Bu ihtimalden yararlanmak isteyenler buyusun.