Something is wrong.
Instagram token error.

Üstün nitelik kavramına kısa bir bakış

Bu yazıyı sevgili Pilaki’nin bir mimi’ne yanıt olarak yazıyorum.

İnsanoğlu hep farklı olmayı, diğerlerinden üstün olmayı arzular. Sebep, elbetteki hayvani içgüdülerde saklı. Yemek sağlamak ve üremek, yani; hayatta kalabilmek ve neslini devam ettirebilmek, bunun için de rekabet gerekir. Bu rekabette başarı sağlayabilmek için ise üstün niteliklere sahip olmalıyızdır, olmalılardır. İnsanoğlunun ortalama bilinci sürekli bir gelişim sürecinde bulunmasına rağmen, bu rekabet ve üstünlük sağlama olgusu değişmemiştir. Fakat Ortalama Bilincin Aşkın Bilince dönüştüğü noktalarda (tasavvuf ve zen gibi) bu olgu üstün nitelikli olmak yerine sıradan nitelikli olmak ile yer değiştirir. Çünkü olanda yanlış birşey yoktur. Var olan ve her olagelen, olması gerektiği gibi olmuştur ve olmaktadır. Yanlış olan bizin algımızdadır, bakış açımızdadır, ön yargılarımızdadır.

Ben mi? Hâlâ “ben” diyebildiğimden olsa gerek (!) tüm üstün niteliklere sahibim zaten! Sadece sıradan biri olabilmeyi isterdim!

Kural icabı şimdi birilerini mimlemem gerekiyor. Değişiklik olsun niyetiyle uzun süredir girmediğim blograzzi ye bir uğradım ve keşfet butonuyla bir kaç blog seçtim. Mim gönderdiklerim: hosaf.org, blogohbe.com, milyonsite.com.

Hadi hayırlı bloglar.

2 Yorum Var

  1. Miminiz ellerinizden öper. Biraz geç oldu ama idare ediverin.

    Selamlar

  2. mim için teşekkürler hemen güzel bir cevap yazmaya koyulayım.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.