Bu yazıyı sevgili Pilaki’nin bir mimi’ne yanıt olarak yazıyorum.

İnsanoğlu hep farklı olmayı, diğerlerinden üstün olmayı arzular. Sebep, elbetteki hayvani içgüdülerde saklı. Yemek sağlamak ve üremek, yani; hayatta kalabilmek ve neslini devam ettirebilmek, bunun için de rekabet gerekir. Bu rekabette başarı sağlayabilmek için ise üstün niteliklere sahip olmalıyızdır, olmalılardır. İnsanoğlunun ortalama bilinci sürekli bir gelişim sürecinde bulunmasına rağmen, bu rekabet ve üstünlük sağlama olgusu değişmemiştir. Fakat Ortalama Bilincin Aşkın Bilince dönüştüğü noktalarda (tasavvuf ve zen gibi) bu olgu üstün nitelikli olmak yerine sıradan nitelikli olmak ile yer değiştirir. Çünkü olanda yanlış birşey yoktur. Var olan ve her olagelen, olması gerektiği gibi olmuştur ve olmaktadır. Yanlış olan bizin algımızdadır, bakış açımızdadır, ön yargılarımızdadır.

Ben mi? Hâlâ “ben” diyebildiğimden olsa gerek (!) tüm üstün niteliklere sahibim zaten! Sadece sıradan biri olabilmeyi isterdim!

Kural icabı şimdi birilerini mimlemem gerekiyor. Değişiklik olsun niyetiyle uzun süredir girmediğim blograzzi ye bir uğradım ve keşfet butonuyla bir kaç blog seçtim. Mim gönderdiklerim: hosaf.org, blogohbe.com, milyonsite.com.

Hadi hayırlı bloglar.