Dinlenme nedeniyle ara verdiğim yazma işinde henster.org den gelen bir pas nedeniyle kesinti oldu. Herkesin bilgisayarında vazgeçemediği programlar vardır. Elbette benimde birkaç tane var fakat son zamanlarda gerek eposta okumak gerekse internet sitelerini takip etmek olsun en çok kullandığım program sınıfı web tarayıcıları. Web arayüz tasarımı yaptığımdan dolayı sistemimde Safari dahil tüm tarayıcılar mevcut ama vazgeçemediğim, diğerlerine göre yavaş ve hantallığına rağmen Firefox.

Firefox‘ u tercih etmemdeki en büyük etken aşağıdaki resimde listelediğim eklentilerdir. Eposta okumak ve RSS beslemelerini takip etmek için herhangi bir program kullanmıyorum, her ikisi için de Google‘ ın hizmetlerinden yararlanıyorum ki buna takvim hizmeti de dahil.

Kullandığım bilgisayarın yüksek performanslı olmasının tek sebebi üzerinde neredeyse hergün kullandığım ve halen yeni birşeyler öğrendiğim, en sevdiğim program olan Photoshop CS4. Yakında bir iMac alma planlarım var, umarım kolayca alışır ve iMac‘te Photoshop’u daha verimli bir şekilde kullanabilirim.

Vazgeçemediğim diğer bir program ise Notepad++, tüm CSS, XHTML, PHP kodlamalarını Notepad++ üzerinde yapıyorum ve text dökümanlarını burada yazıyorum, hatta bu yazıyı da.. Son olarak ta en sık kullandığım programlardan biri de FileZilla. Bununla da tüm ftp ve sftp işlerimi hallediyorum.

Bu arada bilgisayarın başına oturduğumda bu saydığım programların hepsi aynı anda mutlaka açık olur.