Bırakacam dedim ama henüz bırakmadım. Şimdi blog yazarları için önemli olduğunu düşündüğüm bir konuya değinmek istiyorum. Video blog mu? yoksa yazılı blog mu? Blogların internetin geleceğini etkilediği bir gerçek peki Blogların geleceği nasıl olacak?

Son zamanlardaki eğilim videonun lehinde görünüyor. Elbette teknolojik olarak ilerledikçe, internet bağlantı hızlarında artış sözkonusu ve bu da aynı zaman diliminde daha fazla datanın aktarılması demek. Böylelikle hem ses hem de görüntüden oluşan video sisteminin üstünlüğü tartışılmaz. Bilgiyi daha rahat elde ediyoruz ve belki daha kolay anlıyoruz (ne kadar da rahata alışmışız..) Fakat birşeyleri kaçırıyoruz gibime geliyor. Zamanımızda toplumu tümüyle etkileyen bir olgu var, televizyon. Fazla televizyon izlemek, bildiği birçok şeyi televizyondan öğrenmek insanların hayal güçlerine olumsuz yönde etki ediyor. Herşey hazır, armut piş, ağzıma düş. Birileri sizin adınıza okuyup zihninizde canlandıracağınız görselleri hazırlayarak önünüze seriyor ve hatta okurken içinizde yankılanan iç sesinizi dışarıdan, hoparlörden seslendiriyor. Size kalan tek şey rahat (!) bir koltuğa oturup uzaktan kumandayı elinize almak. Video blogların da blogcular arasında bir süre sonra televizyona benzer bir etki yapacağını ve hayalgücüne dayalı üretimi kötü yönde etkileyeceğini düşünüyorum, tabii yanılıyor da olabilirim.

Size olmadı mı? Okuduğunuz güzel bir kitabın filmi vizyona girdiğinde sinemaya koşarsınız, çıkışta ise büyük bir hayal kırıklığı yaşarsınız (oysa ki, kitabı okurken filmi siz zihninizde yönetmişsinizdir.)

Video blog konusunda sözü dinlenmesi gereken biri varsa o da Gökçen Karan. Geçenlerde teknosohbet.tv ‘deki röportajında dediği gibi “Sokakta olan bir olayı ben yazarsam farklı yazarım, sen yazarsan farklı yazarsın.” belki de üzerinde durulması gereken en önemli konu bu. Paylaşımlarımıza kendimizden birşeyler katmak.

Video blogların röportaj ve eğitim için oldukça ideal bir paylaşım ortamı sunduğu açık. Fakat Gökçen kızacak belki ama ben kitap okumayı sevdiğim kadar, yazılı blogları da seviyorum. Bazen okumak istediğim uzun yazıların çıktılarını alıyor, çantama atıyorum ve otobüste, vapurda filan okuyorum. Sanırım benim vlog’um resimdeki gibi olurdu.. Peki size göre Video blogların geleceği nedir?