Uzun süredir WordPress konusunda yazmıyordum. Şu sıralar boş zamanlarımı daha çok WordPress Türkiye ‘nin yeni temasına ayırıyorum. Bu aralar birkaç kişiyle paylaştığım ipuçlarının derli toplu birarada olması gerektiğini düşündüm. WordPress’i daha verimli ve etkili kullanabilmek için sağlam ve işini hakkıyla yapan onlarca eklenti mevcut. Benim ise anlatmak istediğim eklentilerden ziyade ufak ipuçları ve kod düzenlemeleri ile işinizi kolaylaştırmak;

WordPress 2.6 ve sonrası için resim ekleme sorunu:

WordPress 2.6 ve sonrasında resim veya fotoğraf eklerken problemler yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi artık yazılarınıza resim eklerken bunun belirli bir sınıf (class) tanımlamasının içerisinde yapılıyor olması. Eğer temanızın stil dosyasında (style.css) bu sınıfı tanımlayan kodlar yoksa resmi sağa veya sola yanaştırdığınızda istediğiniz gibi olmayacaktır.

Bunu düzeltmek için temanıza ait style.css dosyasına aşağıdaki kodları eklemeniz yeterli olacaktır.

img.alignleft, div.alignleft {
float:left;
margin:0 0.5em 0.5em 0;
}
img.alignright, div.alignright {
float:right;
margin:0 0 0.5em 0.5em;
}
img.aligncentered, div.aligncentered {
text-align:center;
margin:0 auto;
}

Blogunuz için yazdırma biçimlendirmesi kullanın:

Blogunuzdaki bir yazının çıktısını alınmak istendiğinde ekranda görülenden çok daha karmaşık bir şeyle karşılaşıyor olacaksınız. Sayfanıza gidip tarayıcının yazdırma önizleme menüsüne bakın. Yazdırma için daha farklı bir biçimlendirme kullanarak yazıyı önplana çıkartabilir, başlık, altkısım, resim, reklam, sidebar gibi elemanları bu çıktının dışında tutmak isteyebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tema dizininde print.css adında ayrı bir stil dosyası oluşturmak ve bunu temanıza tanıtmak. Temanıza tanıtmak için header.php dosyasındaki head kısmına aşağıdaki kodları ekliyorsunuz.


En basitinden bir print style dosyasına örmek için kendi blogumda kullandığım kodları buraya ekliyorum. Yazdırılmasını istemediğiniz elemanları, kısımları veya sınıfları {display: none;} ile iptal ediyoruz. Bu sayfanın yazdırma önizlemesine baktığınızda söylemek istediğimi daha net anlayacaksınız.

body {
font: 115% lucida sans unicode, arial, sans-serif;
}
#pagehead, #pagenav, #footer, #sidebar, #sidelist,
#commentform, #respond {
display: none;
}
#content, #page {
width: 100%; margin: 0; float: none;
}
a:link, a:visited {
color: #000000
}

Yazılarınızı ve yorumlarınızı hızlıca düzenleyebilmek için:

Bunun için yapmanız gereken – eğer yoksa – yazı başlıklarının hemen yanına bir düzenleme linki yerleştirmek olmalı. Bu linkleri sadece yetkili kullanıcılar görebilir, ziyaretçiler göremez. Yeni admin veya editor olarak giriş yaptığınızda size görüneceklerdir.

Yazılarınızı çabuk düzenleyebilmek için yazı başlığını gösteren the_title() kodunun yanına ‘edit’ veya ‘düzenle’ yerine daha zarif olsun diye şu kodu kullanıyorum;


Eğer yoksa yorumları düzenleme bağlantısını


kodunu comment.php deki döngünün içerisine koyabilirsiniz. Uygun bir yer olarak zaman bilgisinin verildiği comment_date() ya da comment_time() kodunun hemen yanı olabilir.

RSS Beslemele bağlantılarınızı kontrol edin:

Blog kullanan birçok kişi RSS beslemelerini Feedburner üzerinden vermekte ve blogunda da bunu bir ikon veya link ile kullanıcılara bildirmekte. Fakat blogunuzdaki RSS linki sadece bu değil firefox’da adres çubuğunun sağındaki rss beslemesi (IE de araç çubuğu üzerinde çıkıyor.) ve çoğunlukla temaların orjinalinde alt kısımda bulunan RSS linkleri de var. Bunların da Feedburner RSS linkine sahip olması istatistik açıdan daha verimli olacaktır.

Blogunuzun orjinal RSS beslemesi header.php ve/veya footer.php de aşağıdaki şekilde kodlanmıştır.


Burada href ile verilen bağlantıyı kendi feedburner bağlantınızla değiştirmeniz yeterlidir. Örneğin bu blog için


Yazı sürümlerini kaydetme özelliğini kapatmak:

WordPress 2.6 ve sonrası için gelen bir özellik yazı sürümlerini kaydetme, bunu kapatmak istiyoruz çünkü birçok kişisel blogda veritabanın şişirmekten başka bir işe yaramıyor. Yeni versiyonda ayarlar kısmından bu işlemi açıp kapatmayı ekleyeceklerini umuyorum.

Kapatma işlemini kök dizindeki wp-config.php dosyasının içerisine aşağıdaki kodu ekleyerek yapıyoruz.

// Yazı sürümlerini kaydetme işlemini kapatmak için
define('WP_POST_REVISIONS', false);