Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:

  https://www.hakkiceylan.com/yeni-baslayanlar-icin-fotograf-makinesi-secimi-farkli-bir-oneri

 2. Mrb
  Sokak fotoğrafı için Fujifilm 35mm f2 yada 23mm f2 daha uygun olur.optik olarak hangisini daha iyi bir lens.?

  • Merhaba, kullanacağınız gövde 1,5 çarpanlı olacak dolayısıyla 23mm bence daha uygun seçenek olur. Optik olarak her ikisi de sizi tatmin eder.

 3. Mrb
  Sandık ultra 16 gb SDHC_uhs 1 80 mb/s 533 x fujifilm xt20 ile uyumlumu şuan aparatla Micro SD kart kullanıyorum makineye bir zarar olurmu.?

 4. Mrb
  Amatör olarak sokak fotoğrafları için bütçeme uygun uzun vadede kullanım için aynasız makine düşünüyorum.
  Olympus omd m5 mark 2
  Fujifilm xt20
  canon eos m5 hangisini seçmeliyim
  Teşekkürler

  • Hepsi de işinizi görebilecek iyi makineler, bence makineleri yakından inceleyerek elinize alıp bir miktar kullanarak karar vermeniz daha yerinde olur. Hiçbiri sizi pişman etmez.

 5. Mrb
  Hakkı bey sizi tavsiyenize uyarak xt20 aldım makinemden memnunum çok teşekkürler fujifilm enstantane modunu nasıl kullanıyoruz
  diyafram oncellikli modda kullanıyorum ilk defa enstantane carkını 4000 2000 enstantanedeye indirdim carkı çevererek lcd karanlık düşük enstandelerde lcd aydinlaniyor bu normalmi.? Benmi yanlış yapıyorum acaba..

  • Semra Hanım enstantaneyi herhangi bir değere getirdiğinizde otomatik olarak o moda geçiş yapmış olursunuz. Ekranda o şekilde görmeniz normal. Çünkü bulunduğunuz ortama göre size fotoğrafın nasıl olacağını simüle ediyor. Eğer ISO yu otomatik yaparsanız daha rahat çekim yapabilirsiniz. Ama bence Bu tip detaylı ayrıntıları bir Fujifilm Shop’a giderek öğrenmeniz çok daha iyi olur.

 6. Merhabalar, ben fotoğraf çekmeye yeni başladım sayılır ve baya bir ilgim var. Bütçem 4500 TL civarı ve sokakta portre çekmekten zevk alıyorum. Arkadaşımın canon 750D sini kullanıyorum şimdilik ama istediğim çözünürlükte değil ayrıca biraz yavaş kaldığını hissediyorum. Sizce fuji X-t20 doğru bir seçim olur mu? Ya da başka bir öneriniz var mı acaba?

  • İstediğiniz çözünürlük nedir? Sanırım yanlış kelime kullandınız, keskinlik mi demek istediniz acaba? Yavaşlıktan kastınız nedir? netleme konusunda mı yavaş, yoksa fotoğrafı karta yazarken mi bekleme yapıyor, yoksa seri çekim yaparken mi yavaş kalıyor? Fujifilm X T20 güzel bir makine; ama önce tam olarak hangi konularda eksiklik hissettiğinizi bilmeniz gerekir. Belki sadece kullandığınız objektifle ilgili bir durum olabilir, boşuna paranızı harcamayın.

 7. Mrb
  Hobi amaçlı sokak fotoğrafları için iki aynasİz model seçiminde kararsızlık yaşıyorum yardımcı olabilirmisiniz.?
  Sony a6000
  Fujifilm xt20 cevabınız için teşekkürler. ..

  • Merhaba benim seçimim Fujifilm XT20 olurdu ama öncesinde Fujifilm shoplardan birine gidip makineyi kullanıp kullanamayacağınızı test edin, belki beğenmezsiniz.

 8. Slm
  Sony a600 0 20mm f 1.8
  Fujifilm xt100 23mm f2 Sony a6000 vizörü biraz düşük sıkıntı olurmu xt100 ise 2.36mily Sony a6000 1.4mily xt100 hareketli konularda af performansı zayıf deniyor imaj detay jpg kalite olarak xt100 Sony a6000 tercih edersiniz…

 9. Merhaba Hakkı bey
  Sokak fotoğrafI manzara ve portre için fujifilm xt20 düşünüyorum.
  Fujifilm xt20 16_50mm 3.5.5.6 lens in yanında 23mm F2 27mm F2.8 mi Seçmeliyim yada xt20 18_55mm 2.8.4 Seçmeliyim saygılar…

  • 16-50mm ile 18-55mm aşağı yukarı aynı tarzda objektifler. Birini bulundurmanız yeterli. Bu objektifler aynı zamanda 23mm ve 27mm yi de içeriyor, neden ek olarak bunları alacaksınız ki? onun yerine teleobjektif ya da makro ya da balıkgözü vb. farklı bir şeyler alın.

 10. Uzun bir süredir bir makine almak için araştırma yapmaktayım. Hakkı beye mail atana kadar bu kadar net ve objektif bir yaklaşımla makine önerene denk gelmedim. Teşekkür ediyorum bu yazı için.
  Şunu da belirtmeliyim bu tarz sayfalarda iletişim formunu doldurduğum bir kişiden ilk defa geri dönüş alıyorum. Gerçekten bu güzel bir duygu tekrar teşekkürler.

 11. Mrb
  Sony rx 100 mark 3 sokak fotoğrafçılığı için alınabilecek bir model mi üzerinde bulunan zeiss lens söylendiği kadar kaliteli mi.? 1.8 2.8 diyafram amacım sadece kaliteli fotoğraf çekmek üzerinde bulunan vizör kalitemi fiyatı 4000 tl cıvarında bu makineyimi önerirmisiniz yoksa aynasız modelleremi bakmalıyım ilk makinem olucak kısmetse…

  • Mahir Bey Sony RX100 serisi oldukça iyi bir seri, ben de kullanıyorum; ama sokak fotoğrafçılığı için yeterince hızlı ve pratik değil. Sabit odak uzaklığı olan bir makine tercih etmeniz daha iyi olur.

 12. Mrb Hakkı bey
  Set olarak sizce hangisi.?
  Canon 200d 18_55mm is stm
  Fujifilm xt100 18_55mm 2.8.4

  • Her ikisi de gayet iyi setler, seçimi yaparken kendinizi iyi hissettiğiniz ürünü tercih edebilirsiniz. Ben Fujifilm tercih ederdim.

 13. Mrb Hakkı bey
  İkinci el fotoğraf makinesi alırken nerelere dikkat etmeliyiz.?Makineyi hangi testlere tabi tutmamız lazım 10.000 üzerinde olan makineler mantıklı bir seçim olurmu sahibinden sitesinde bütçeye uygun 4 model buldum yardımcı olabilirmisiniz.

  Canon 60d 18_135mm
  27.000 çekim sayısı fazla deyilmi vizör 70d ile aynımı pentaprizmamı parasoley UV filtre battery grip çanta
  Fiyat 2400 TL

  Nikon d5100
  Çekim 7500 18_105mm tamron 17_50mm çanta 16_gb kart fiyat 2300 TL

  Conon 200d çekim 9600 18_135mm ıs stm 430 ex flaş16 GB 80mps class 10 kart fiyat 3000 tl garanti yok

  Canon 700d 18_135mm çekim 3000 tripod sandisk çanta fiyat 2900 TL garanti yok bu modellerden sırasıyla hangisi tavsiye ederseniz cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum teşekkürler.

  • Zafer Bey ikinci el için ne söylesem boş. Testlerinizi yaparsınız, sıkıntı yaşamazsınız, bir kaç ay sonra sıkıntı yaşayabilirsiniz. O yüzden ben bu konuda hiç bir garanti veremem, ama ikinci el satan dükkanların bir kısmı bir kaç aylık garanti verebiliyor. Canon 60D 18-135mm – 2400 TL iyi bir seçenek gibi duruyor.

 14. Merhaba
  Hakkı bey
  Kitt lens aralığında Fujifilm xt20 ile kullanabileceğim sabit diyaframlı zeiss lensler varmı rica etsem bir kaç örnek verebilir misiniz.?Bu lensleri adaptörsüz kullanabiliyormuyuz teşekkürler…

 15. Slm
  Hakkı bey
  4000_5000 TL bütçe ile alabileceğim bir kompakt makine söyleyebilir misiniz.?aklımda Sony hx400 var ama üzerindeki lens Zeiss ne derece bir lens kaliteli mi tak gez lens diye tabir edilen lenslerden iyimi örnegin canon 18_135mm tamron 18_270mm vb elektronik vizörü günümüzdeki aynasızlardan geri kalır bir vizörmü 1.ınç sensor olympus sensörlenden küçükmü fotoğraf maksimum fotoğraf çözünürlüğü ne kadar.?sizin de önerebileceğiniz farklı sony makineler varsa memnun olurum.
  Saygılar…

  • 1″ sensör Olympus sensörlerden küçüktür; ama diğer eski kompakt makinelere ve cep telefonlarına göre oldukça büyüktür. fotoğraf çözünürlüğünün 12 megapiksel veya daha fazla olması sizin için yeterli olacaktır, ki alacağınız tüm makineler bunu karşılayabilecektir. Canon G7 X Mark II veya III gibi bir makine iyidir.

 16. Hakkı Bey merhaba Fotoğraf bölümünü kazandım ancak hocamız tam olarak bir makine önermedi odağının ve gövdesinin iyi olmasını söyledi ortalama bir bütcem var bana öneriniz nedir

  • Size önerim, öncelikle eski model ikinci el bir DSLR makine almanız. Bir kaç ay onu kullanmanız yönünde. Canon 600D gibi bir makine olabilir mesela.

 17. Merhaba
  İmaj
  Dinamik
  Detay açısından dslr mi aynasız modellermi daha iyi bir tercih edersiniz neden.?Sokak fotoğrafçığlığı yapmak niyetim canon 800d fujifilm xt20 modeller var aklımda kısa bir süre önce fujifilm workshop katıldım kullandığım ekipman xt20 elektronik vizörde fotoğraf çekmek hoşuma gitti diyebilirim ama JPG çıktılar pek beğenmedim canon daha iyi sanki ama elektronik vizörde fotoğraf çekmek daha zevkli bence makine içinde ayarla istediğimiz tonda fotoğraf alabilirmiyim canona yakın JPG çıktılar tsk

  • Detaylar genellikle kullandığınız objektifle ilgilidir. Örneğin tüm makro objektiflerde detaylar diğerlerine göre çok daha iyi çıkar. Ama siz sokak fotoğrafçılığı ile ilgileniyorsanız bu pek de sizi ilgilendirmiyor olmalı. Sokak fotoğrafçılığı için DSLR kullanmak zor ve yanlış olur. Fujifilm veya Olympus gibi markaların ürünleri çok daha iyi olur. Hatta Sony A serisi kroplu gövdelerde seçilebilir. JPEG ayarları genellikle makine içerisinden istediğiniz şekilde ayarlanabilir.

 18. Slm
  Sony rx 10 mark 2 yerine canon ve diğer markarardan önerebileceginiz eş değer veya yakın modeller varmı canon olursa daha iyi olur Panasonic fz1000 var bu modeller nasıldır.sadece fotoğraf için. .

 19. Murat Aykut | 12 Eylül 2019, 11:07

  Hakki Bey Merhaba,
  Tamamen hobi amacli instagramda paylasmak uzere self portrait cekmek icin moda blogu tarzi bir makina arayisindayim. Daha once hic teceubem yok. Guzel bir Bokeh etkisine sahip kaliteli full body portrait cekmek istiyorum
  suan icin
  Sony A7iii + sigma 35mm 1.4
  Fujifilm xt3 + xf56mm
  Sony a6400+ sigma 30mm
  Sizce hangisini almaliyim. Fiyatlar cok degisken. Daha fazla ucret verip full body alinca ekstra bi kalite farki amator goz/instagram paylasimi olarak gorurmuyum. Yoksa biraz musriflige mi giriyor.butce olarak problemim olmasa da en verimli makineyi almak istiyorum.
  Degerli zamaninizi aldigim icin ozur dilerim. Umarim yanitlarsiniz.

  • Murat Bey bu tarz çekimler için olmazsa olmazlar büyük sensör ve açık diyaframlı objektiftir. O yüzden eski bir model olsa bile mutlaka FX gövde yani Full Frame bir gövde almalısınız. Sonrasında 1.2 veya 1.4 diyafram açıklığında 50mm veya 85mm bir objektif ile kullanmalısınız. Bütçenizi bilmiyorum ama Canon 6D önceki modeli uygun fiyata bulabilirsiniz. Objektif olarak Canon 50mm 1.3 gibi bir şeyle kullanırsanız harikalar yaratabilirsiniz.

 20. Mrb
  Siz olsanız Canon 77d mi 800d tercih ederdiniz neden.? Kitty lensi ile aralarında 1000 tl gibi bir fiyat farkı var Canon 77d üst bilgi ekranı akıl vizör gövdede titreşim engelleme gibi sistem mevcut 800d bu özellikler yokmu aradaki fark olmasına rağmen 77d tercih edilirmi.?

 21. Merhaba
  Canon 200d 24mm f2.8
  Canon eos m5 22mm f2
  genel olarak sokak fotoğrafI çekme niyetineyim hangisini tercih etmeliyim.bu lensler hangi tarz çekimler için uygun neler cekebilirim…

 22. Merhaba
  Ticari için degil sadece hobi amaçlı düşünüyorum hakkı bey ömürlüK olsun istiyorum 2.7 çarpanı hakkında tereddüt ediyorum 24mm 64.8mm denk geliyo yoksa 24mm sabitmi kalıyo onu anlamadım geniş açı için sıkıntı olmazmı?üzerindeki lens hakkında olumlu yorumlar var gerçekten kaliteli ve keskin bir lens mi. ?

  • 24-200 olarak verilen değerler Full Frame’e göre verilmiştir. o yüzden bir daha 2.7 ile çarpmanız yanlış olur. Makine ve lens ömürlük ama nasıl kullandığınızla da alakalı tabii :)

 23. merhaba
  ilk makine için sony rx10 mark 2 tavisye edermsiniz.?
  makine için bir kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim.1.0 sensör boyotu apsc sensörlerden çokmu küçük sokak portre ve manzara çekimleri için uygunmu 2.7 çarpanı var sensör büyüklüğü ve fotoğraf çözünürlüğü farkı şeylermi.? makinenin fotoğraf boyut çözünürlüğü ne kadar elektronik vizörü günümüz aynsızlardan bir farkı varmı bu makinenin üzerindeki zeisss 24_200mm sabit 2.8 hakkında neler söylüyebilirsiniz.200mm f degerini koruyorsa harika bir lens 24_200 çok güzel bir aralık ama crop çarpan hesaplarsak özellikle manzara çekimi için uygun gözükmüyor. Bu makine kimler için uygun.?

  • Aslına bakarsanız ticari çalışmayacaksanız ilk makine değil, hayatınız boyunca kullanacağınız bir makine de olabilir. Sensör boyutu çok küçük değil, her türlü çekim için uygun. Evet sensör büyüklüğü ve fotoğraf çözünürlüğü farklı şeyler. Teknik olarak soruyorsanız, çok uzun süre kullanabileceğiniz harika bir seyahat makinesidir. Kişisel tercihler ve fiyat haricinde o sınıfta daha iyisi olduğunu zannetmiyorum.

 24. Merhaba hakkı bey
  Fotoğraf çekme heyecanı ile canon eos 77d moodelinden vazgeçip şuan fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 sahibiyim fujifilm mi tercih etmemdeki en büyük etken üzerinde bulunan Kitt lensi diyebilirim canonun Kitt lensi fujiye göre çok vasat kalıyor fujinin Kitt lensi 3449 tl body fiyatı 3799 tl set halinde ise fuji 5449 tl canon ise 5500 tl civarında ama üzerindeki objektif vasat aynasızlar ile yola çıktık hayırlısı bakalım tşkler

 25. Mrb
  Fujifilm xe3 xt20 serisinden üstün bir modelmi arasında az olsa fiyat farkı olmasına rağmen xe3 önerirmisiniz.?

  • Elbette ben XE serisini daha çok beğeniyorum, ama kişisel bir seçim bu, unutmayın herkesin kullanım alışkanlıkları ve estetik görüşü farklı. Her iki makine ile de aynı fotoğrafları elde edersiniz, aralarında o anlamda pek fark yok.

 26. Mrb Hakkı bey
  Raw fotograf çıktısı olarak sizce canon mu fujifilm mi daha iyi sonuçlar veriyor.

 27. Merhaba,
  Fotoğrafa yeni başlayacak biri olarak, yukarıdaki seçenekler arasında D-B-C’ye dahil ediyorum kendimi fakat merak ettiğim bir konu var: SLR makineler. Başlangıçta Minolta X700 body ile aynı markanın lenslerini kullanmak sizce mantıklı mı?

  • Hatır mantıklı değil, güncel bir marka ve modelle başlamanız size çok daha fazla şey öğretir, kendiniz karar verecek düzeye gelince herhangi bir marka ve modelle devam edersiniz.

 28. Slm
  Amatör olarak fotoğraf çekimi yapıyorum öğlen vakitlerinde fotoğraf çekmeme rağmen fotoğraflarimda siyah tonlarda efekt var özellikle Portre fotoğraflarda netlik hiç yok diyebilirim F5. 6 diyafram kullandım bunun nedeni ne olabilir diyoptri ayarı ile alakalı olabilirmi.?Makinem fujifilm xt20

 29. Selahattin | 21 Temmuz 2019, 13:46

  Mrb
  Kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem
  Hakkı bey sizin tavsiyenize ve kendi araştırmalarıma güvenerek fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 karar kıldım çünkü 77d modeli xt20 modeli ile kıyaslalacak bir model deyil bence siz daha iyi bilirsiniz tabi ama çünkü hem sensör olarak hem seri çekim olarak ayrıca 4k özelliği mevcut tek kusuru pil performansI diyebilirim xt20 modeline batery grip takabiliyormuyuz.?tamronun fotoğraf çıktısı ile herhangi bir şikayet okumadım ama biraz gürültülü ve yavaş focus yapıyormuş bu sorun iki modelindede mevcut mu acaba VC li ve düz versiyonu varmış cevabınız için tşkler

  • Bu ki ürün aynı sınıfta olmadığından karşılaştırma yapmak her ikisi için de haksızlık olur. XT20 den memnun kalacağınızı düşünüyorum. Aynasız gövdelerde vizör elektronik olduğundan dolayı daha çok pil harcar. Ama battery grip yanlış bir seçim olur, ürünü ağırlaştırmış olursunuz, onun yerine bir iki tane yedek pil almanız hem sizi daha hafifi kılar hem de çantanızı. Tamronla ilgili sorunuzun cevabı ise evet, genellikle bu şikayetler var, yoksa optik kalitesi müthiş.

 30. Selahattin | 19 Temmuz 2019, 16:18

  Mrb
  İlk makine için canonmu Fujifilm daha çok tercih ediliyor.iki model arasında gidip geliyorum.
  Canon 77d tamron 17_50mm 2.8.VC
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4. Siz fuji nin bu lensini kullandınız mı.? olumlu yorumlar okudum bu lens hakkında hangi seti almamı önerirsiniz.

  • Selahattin Bey bu sorunun cevabını bilmiyorum, yani anket yapmadım. Bence kararınızı verirken her iki seti de yakından görerek ve deneyerek karar verin. Başlangıç ve sonrası için her iki set de işinizi fazlasıyla görür. Fuji objektif için gayet iyi diyebilirim.

 31. Merhaba Hakkı Bey
  Sorduğunuz soruların cevap kombinasyonu CCC olarak gözüküyor.Öncesinde fotoğraf makinem olmadı ve bunun üzerine çok araştırma yaptım yalnız verdiğiniz tavsiyenin dışında canon 6d mark2 veya sony a7iii düşünüyorum.Sony a7iii 28-70 kit lens alırsam ve bu lens beni tatmin etmediğinde daha iyi bir lens almak durumunda kalacağım yani sony 24-240 lens.Eğer canon 6d mark 2 olursa 24-105 kit lens ile alacağım.Sonuçta uzun bir süre tek fotoğraf makinesinde kendimi geliştirmek istiyorum ama kalbim canon aklım sony diyor karar veremedim…Ama sony bir tık üstte gibi durduğunu düşünüyorum kararsız kaldım.İlginize şimdiden teşekkür ederim…

  • Erdem Bey eğer ilk kez böyle bir set alacaksanız ilk yatırım olarak çok fazla para harcamadan önce ikinci el bir dslr alıp başlamak ve daha sonra onu satarak istediğiniz bir modele geçmek çok daha mantıklı. Sony son yıllarda çok fazla atak yaptı; ama lacağınız ürünler ne olursa olsun fotoğraflarınız çok fazla değişmeyecek, kalbinizin sesini dinlemek sonradan pişmanlık yaşamamak için önemlidir.

 32. merhaba
  hobi amaçlı gezdiğm yerleri arkadaş ortamında çekimler yapmak için 3 model arasında kaldım.Nikon d7200 canon 77d fujıfılm xt2 bütçe sıkıntım yok sizden ricam önereceğiniz markanın birde lens tavsiyesinde bulunabilirmisiniz.

1 11 12 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.