Micro Four Thirds gövde kullanan fotoğrafçılar için ultra geniş açılı objektif seçiminde fazla seçenek yok. Tercih edilebilecek objektiflerden biri Olympus 9-18mm f/4-5.6 diğeri ise Panasonic 7-14mm f/4. Daha önceki yazılarımdan bir kaçında ultra geniş açı kullanımı ve Micro Four Thirds sistemlere değinmiştim (DSLR ve Ultra geniş açı kullanımı ve Belgesel Fotoğraf ve Micro Four Thirds sistemler ); fakat o yazılarda değinmediğim bir husus vardı; o da filtre kullanımıydı. Bildiğiniz gibi Micro Four Thirds sistemler 2x odak uzaklığı çarpanına sahip (Krop Faktör ya da Odak Uzaklığı Çarpanı nedir, ne işe yarar, zararı var mıdır?). Dolayısıyla satın almış olduğunuz Oly 9-18mm objektifin 35mm eşleniği 18-36mm ye denk gelecek. Bazıları için yeterli gibi olsa da bazı uzun pozlama sevenler için bu yeterli olmayacaktır. Bu durumda tek seçenek olan Pany 7-14mm yi kullanmak isteyecekler, bunun 35mm eşleniği ise 14-28mm olacak ve oldukça geniş bir açı sunacaktır. Fakat Pany 7-14mm yapısı dolayısı ile filtre kullanımına uygun değil. Bu ise uzun pozlamaların vazgeçilmez ekipmanı olan ND filtrelerin kullanılamaması anlamına geliyor. Yapacak iki şey var:

  • Fazla uğraşmadan  Oly 9-18mm objektif alıp, 9mm’nin vereceği diyagonal 100° lik görüş açısına razı olmak ve 52mm filtre çapında ND filtreler kullanmak. Bu durumda 52mm lik filrelerin nispeten daha ucuz olmasının avantajı da değerlendirilebilir.
  • Ya da Pany 7-14mm alarak, diyagonal 114° görüş açısı elde etmek ve filtre kullanabilmesi için bir çözüm üretmek. Bu durumda kullanılacak minimum filtre çapı 82mm olmalıdır. 82mm ND filrelerin fiyatı ise 52mm ye göre hatırı sayılır derecede pahalıdır.

Benim elimde hazır olarak Pany 7-14mm ve 82mm ND filtre olduğundan ikinci seçenek yani bu durum için çözüm üretmek tercihim oldu. Bu durum için hali hazırda uygun fiyatlı bir çözüm de üretilmiş değil. Can ile birlikte biraz düşünerek ve araştırma yaparak kendi çözümümüzü kendimiz ürettik; Kullandığımız ekipmanlar şu şekilde:

1 – Metal Wide Angle Lens Hood for 72mm: ebay.com da postası dahil $4-$8 arasına bulabilrsiniz.

72mm metal lens hood

2 – 82-77mm Step Down Ring Filter Adapter: ebay.com da postası dahil $1-$3 arasında fiyatla bulabilirsiniz.

82-77 mm step down ring

3 – Bir miktar mimari karton: herhangi bir  yerden 5-10 TL arasında temin edebilirsiniz. Bu dolgu malzemesi olarak kullanılacak farklı bir malzeme de kullanabilirsiniz. Fotoblok, maket kartonu vb.

Step down filter adapter aslında elinizde bulunan büyük filtreleri küçük çaplarda kullanmak amacıyla üretilmiş bir ürün. Biz bu ürünü filtremizi tutacak eleman olarak düşündük. Lens hood ise bildiğiniz parasoley. Parasoleyin uç kısmı filtre tutucudan daha geniş olduğundan arasını mimari karton ile destekledik. Bunun için mimari kartondan kestiğimiz 6mm et kalınlığında bir çember kullandık.

photo-2

Parasoleyin dar kısmı ise obejktife girmekte biraz zorlanıyor, bu yüzden o kısmı bir miktar taşlamak gerekti. Sonra pürüzsüz hale getirmek için 220 numara zımpara kağıdı ile zımparalamak gerekti. Bu hem objektife kolay giydirmeyi hem de takılırken obejktifi çizmemesini sağladı.

HAKK7218

HAKK7219

Objektif üzerinde sabit durmasını sağlamak için ince şerit halinde bir bant kullanılabilir. Bu giriş kısmının hafifçe sıkışmasını sağlayacak ve düşmeyecektir. Objektifin uç kısmı arka tarafından bir miktar geniş olduğundan böyle yapmak zorunda kalıyoruz. Bu bandı dilediğiniz zaman çıkartabilirsiniz, o yüzden iz bırakmayacak bir ürün seçmekte fayda var.

Panasonic GX7, with 7-14mm and ND filter

Son olarak biraz test yaptığımızda aşağıdaki sonuçları elde ediyoruz;

7-14mm nd filter test

Sonuçlardan görüldüğü üzere 8,5mm den daha geniş açılarda köşelerde kararma yapıyor. Bu yüzden iki şekilde kullanmak mümkün. 8,5mm veya üzerinde kullanabilirsiniz, ya da daha geniş açılarda kullanıp kroplama yapabilirsiniz.