Something is wrong.
Instagram token error.

Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi

Bu yazıya yıllar içerisinde yeterince yorum yapıldı ve hepsine itina ile cevap verdim, artık yeni yorumlara kapatıyorum ve size daha yeni bir öneri sunuyorum:
Yeni başlayanlar için fotoğraf makinesi seçimi, farklı bir öneri
ama yine de bilgilenmek için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf dünyasındaki yeni gelişmelerden ve yeni ürünlerden sonra benim de bazı yazıları güncellemem gerektiğini düşündüm. Özellikle fazla yorum alan ve almaya devam eden; fakat uzun süre önce yayımladığım Dijital Fotoğraf Makinesi seçimi yazısının yerine daha anlaşılır ve daha güncel bir yazı yayımlamak şart oldu..

Eğer emlakçılık yapıyorsanız ya da emlak fotoğrafı çekmek için fotoğraf makinesi arıyorsanız bu kadar ayrıntıya boğulmanıza gerek yok. Fotoğraf makinesi seçimi için özel olarak yazdığım Emlakçılar için fotoğraf makinesi seçimi yazımı okuyabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi seçimi için bu sefer daha pratik ve hızlı bir yöntem izleyeceğiz. İlk kez fotoğraf makinesi alacak olanlar için önceden sorduğum bir soru vardı, bu soru alacağınız ürünü belirlemede önemli bir kriterdir. Bununla birlikte bu soruları üçe çıkarttım.

Fiyatlar dolar cinsinden ve USA de geçerli olan fiyatlardır. Bunun sebebi ise dolar kurunun değişken olması ve bazı ürünlerin Türkiye piyasasında çok değişken fiyatlara sahip olmasıdır. Alışveriş yaparken bir kaç yöntem izleyebilirsiniz, daha önce detaylı olarak anlatmıştım.

Fotoğrafa ne kadar zaman ayıracaksınız, fotoğrafla ne kadar yoğun ilgileneceksiniz?

A Bebeğimin ve evdeki kedi/köpeğimizin fotoğraflarını çekmek ayrıca gittiğimiz tatillerdeki güzel yerleri ve anıları yakalamak ve paylaşmak istiyorum.

B Üsttekilere ek olarak ara sıra kelebek, çiçek vb. ve ayrıca doğadaki güzel manzaraları da fotoğraflamak istiyorum.

C Tüm yukarıdakiler ve/veya amatör olarak fotoğraf sanatıyla ilgilenmek ve kendimi bu konuda devamlı geliştirmek istiyorum.

D Daha da kırmızııı..

Bu iş için ne kadar bütçeniz var, yani fotoğraf makinesi vs. için ne kadar para harcayabileceksiniz?

A Kesinlikle $500 altında.

B Aşağı yukarı $500 – $1000 arasında.

C $1000 üzeri olabilir.

Makinelerle aranız nasıl?

A Karmaşık makinelere ilgi duymuyorum hem de benim için kullanması zor ve fonksiyonlarını hatırlaması gereksiz.

B Karmaşık elektronik cihazlarla ilgilenmiyorum ama zorda kalırsam öğrenirim, problem değil.

C Bu tip ürünlere ilgi duyuyorum, çabuk öğreniyorum ve keyifle kullanıyorum.

Cevaplarınızı verdiyseniz yaklaşık olarak profiliz belirlenmiş demektir. Sorulara yanız verdiğinizde elinizde AAB ya da CBB gibi bir değer olacak. Bu değere göre aşağıdakilere bakmanızda fayda var;

Size önereceğim ürünler piyasada bulabileceğiniz en sağlam ve iyi ürünler olacak. Elbetteki alternatifleri de mevcut fakat alternatifleri deneyecek ve diğerleri ile karşılaştıracak kadar tecrübeniz varsa zaten bu yazıyı okumanıza da gerek yok.

Cevabınız hazırsa, makineniz de hazır

AAA Eğer genellikle dış mekanda çekim yapıyorsanız akıllı telefonlarınız size gerçekten yeterli kalite sunuyor, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yeni nesil bir akıllı telefon almanız iyi olur. Yok ben mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 altındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 size iyi gelecektir.

iphone5c

AAB Büyük zoom aralığı, 24mm den başlayan geniş açısı ve $250 lık fiyatıyla Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim. Biraz daha iyisini isterseniz $450 vererek Sony Cyber-shot DSC-RX100 alabilirsiniz.

AAC Sizi daha çok eğlendirecek bir ürün olan Canon PowerShot SX720 HS her işinizi görecektir, fiyatı $330. Biraz daha eğlenmek için $430 vererek daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS satın alabilirsiniz.

ABA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ABB Çok uzun süre kullanabileceğiniz ve sizi kendine bağlayacak, sağlam bir kaç makine önerisi vereyim Sony Cyber-shot DSC-RX100 v veya Canon PowerShot G5 X veya Panasonic Lumix DMC-ZS100 veya biraz eski olmasına rağmen Panasonic Lumix DMC-LX100. Hepsinin fiyatları $1000’ın altında.

ABC Sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz, yeni nesil aynasız bir makine Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif, objektifi değişebiliyor, bu şekilde alırsanız $550 fiyatı var. Aynasız gövdelerle ilgili daha fazla okumak isterseniz buyrun: http://www.hakkiceylan.com/konu/aynasiz. Hayır ben hepsi bir arada olsun isterim diyorsanız biraz daha fazla vererek Canon PowerShot G3 X satın alabilirsiniz, fiyatı yaklaşık $800.

ACA Paranız ne kadar olursa olsun, ne kadar iyi bir fotoğraf makinesi alırsanız alın, verimli kullanamadıktan sonra bir işe yaramazlar, – eğer akıllı telefonunuz yoksa – fotoğraf makinesine vereceğiniz paranın üzerine biraz daha ekleyerek yüksek kapasiteli bir akıllı telefon alın en iyisi, hem yeterli kalite sunacak hem de kolay kullanımıyla sizi uğraştırmayacaktır.

ACB Kolay kullanımı ve taşınabilirliğin bir arada olduğu, $850 civarındaki fiyatıyla kaliteli bir ürün: Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv

ACC Kompakt sınıftaki en iyi makinlerden birisi $1400’lık fiyatıyla Sony Cyber-shot DSC-RX10 iii

Sony-Cybershot-DSC-RX10

BAA Şimdilik akıllı telefonunuzla idare edin, yeni uygulamalar yükleyerek akıllı telefonunuzda var olan fakat kullanamadığınız kamera ile ilgili bazı özellikleri detaylı kullanabilme olanağına kavuşuyorsunuz unutmayın. Fakat mutlaka ayrı bir fotoğraf makinesi istiyorum derseniz $200 civarındaki fiyatıyla Nikon COOLPIX A300 iyi bir seçim olabilir.

BAB Bu kısım için size iki adet ürün vereceğim; hangisini uygun görürseniz alabilirsiniz; Panasonic Lumix DMC-ZS60 veya Fujifilm XQ2

BAC Anlaşılan fotoğrafa biraz zaman ayıracaksınız, belki ileride hobi olarak da uğraşabilirsiniz, başlangıç olarak Canon PowerShot SX720 HS fiyatı $330 veya Canon PowerShot SX60 HS fiyatı $430 iyi olur.

BBA Aslında burada adı geçen her makine sizin işiniz rahatlıkla görecektir. Hiç biri kötü değil; ama sağlam bir şey isterseniz Canon PowerShot G7 X Mark II gibi bir makine çok uzun süre size arkadaşlık edebilir.

BBB $700 civarında fiyatı ile Canon PowerShot G5X gibi bir makine ile her istediğinizi yapabilir ve mutlu olabilirsiniz.

BBC Aslında siz neredeyse hobi olacak kadar fotoğrafa ilgi duyuyorsunuz ama DSLR gibi büyük bir makine halen size eziyet gibi gelir. Bu yüzden sizi biraz daha oyalayacak ve ileride ek objektif satın alarak setinizi geliştirebileceğiniz giriş seviyesi aynasız bir makine olan Panasonic Lumix DC-GX850 + 12-32mm kit objektif kit objektif önerimi dikkate alın. Ayrıca Olympus OM-D E-M10 ii ve 14-42mm de çok iyi bir seçim olacaktır.

BCA Hiç düşünmeden Canon PowerShot G9 X Mark II veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 iv gibi bir makine alın ve keyfinize bakın.

BCB Canon PowerShot G5 X veya Sony Cyber-shot DSC-RX100 v seyahatlerinizde elinizden düşürmeyeceğiniz oyuncaklarınız olacaktır.

BCC Sizin için seçtiklerim: Olympus OM-D E-M5 Mark II ve Panasonic Lumix DC-GX850. Bunları üzerlerindeki kit objektifleri ile satın almanın yanısıra ek olarak bir de teleobjektif almanızda fayda var, örneğin Panasonic 35-100mm f/2.8 gibi.

CAA Böyle bir seçenek bulunmuyor, yani aslında seçenek olarak var gibi görünse de pratik olarak mümkün değil. Bu alandaki teknoloji çok ilerledi, o yüzden size karmaşık gelmeyecek herhangi bir kompakt makine ile fotoğraf çekimlerinizi yapabilirsiniz. Örneğin Panasonic Lumix DMC-ZS50 oldukça iyi bir seçim

CAB Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılığı seçmiş olmak biraz parayı ve zamanı gözden çıkartmayı gerektirir. Canon PowerShot SX720 HS veya $430 fiyatıyla daha yüksek zumlu Canon PowerShot SX60 HS gibi bir makine ile bir çok fotoğrafı zahmetsizce çekebileceksiniz. Ama bir sonraki seçenekteki giriş seviyesi DSLR makineler de size göz kırpıyor.

CAC Eğer aceleniz yoksa biraz daha para biriktirin. Hemen almak isterseniz İkinci el Canon 60D ve ek olarak ikinci el Canon EFS 18-135mm IS alabilirsiniz, toplamda $500 civarı olabilir. Ya da ikinci el Canon 650D ve 18-55mm bir set $500 altında bir fiyatla rahatlıkla bulunabilir. Başka bir alternatif olarak yeni Canon 1300D + 18-55mm gibi bir set almanız da mümkün görünüyor.

CBA Amatör fotoğrafçılığa başlangıç için yeterli bir bütçeniz var fakat biraz daha teknik konularla ilgilenmeniz gerekecek. Amatör fotoğrafçılık günümüzde dijital olarak yapılıyor ve biraz çalışmanız gerekecek. İşinizi kolaylaştıracak bir makine istiyorsanız size önerebileceğim Canon PowerShot G5 X

CBB Başlangıç için iyi bir set olarak iki seçeneğiniz var. Klasik DSLR veya aynasız sistemlerden birini tercih edebilirsiniz. DSLR tercihi olarak Canon 700D ve 18-135mm gibi bir set seçilebilir. Aynasız sistem olarak da Olympus OM-D E-M10 Mark II ve 12-50mm kit objektif seçilebilir.

Canon-700D-18-135mm

CBC Canon 750D ve 18-135mm gibi bir set alarak başlamanız uygun olur. Aslında bir üst modeli de alabilirsiniz; ama yanında alacağınız diğer ekipmanları da düşünürseniz bütçenizi bir hayli aşacaksınız. Bu yüzden bence iyi seçim bu. Fakat bütçeyi artırabilirseniz gövdeyi Canon 77D ye çevirebilirsiniz.

CCA Canon 7D mk2 ve 18-135mm seti veya Nikon D500 ve 18-140mm seti size istediğinizi verecektir. İlk alışverişte fazla objektif almanızın pek anlamı yok. Böyle yaparsanız genellikle yanlış seçim yapmış olursunuz, sonrasında elden çıkartmak zorunda kalırsınız ve zarar edersiniz. Bir süre kullandıktan sonra ihtiyacınızı belirleyecek düzeye gelir ve ek olarak objektif satın alabilirsiniz. *

CCB Üstteki öneri sizin için de geçerli fakat ek olarak Nikon tercih ettiyseniz Nikon 50mm f/1.8 ve Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED alarak geniş bir set elde edebilirsiniz. Canon tercih ettiyseniz Canon 50mm f/1.8 ve Canon 70-300mm f/4-5.6L IS almanız iyi bir set oluşturur. *

CCC Üstteki iki seçenekte değindiğim gibi standart setler hazır. Peki Canon mu Nikon mu? Cevap; hiç fark etmez. Her ikisi de işinizi fazlasıyla görecek kadar kaliteli ve sağlam ürünler. Önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz ve markaya karşı olan sempatiniz. Toparlarsak; Nikon için Nikon D7100 + Nikon 18-140mm + Nikon 50mm f/1.8 + Nikon AF-S VR 70-300mm f/4.5-5.6. Canon için Canon 7D mk2 + Canon 50mm f/1.8 + Canon 70-300mm f/4-5.6L IS. *

* CC ile başlayanlar için alternatif olarak aynasız sistemler de tercih edilebilir. Bu durumda Olympus OM-D E-M5 Mark II ve 12-40mm veya Panasonic DMC-G85 ve 12-60mm setlerinden birini alabilir ve yanına Panasonic 35-100mm F2.8 teleobjektifini ekleyebilirsiniz.

DAADABDACDBADCA Böyle bir şansınız yok. Profesyonel olarak çalışacaksanız, bir miktar teknik detayla ilgilenmek ve bir miktar parayı da gözden çıkartmak zorundasınız. Çok zor durumda iseniz ikinci el Canon 40D veya Canon 50D ile başlayabilirsiniz; ama en kısa zamanda kazandığınız paranın büyük bir kısmını ekipmana ayırarak fotoğraf kalitenizi yükseltin.

DBBDBC Öncelikle bu yatırımınızın fotoğraf için yapılan ilk yatırım olduğunu unutmayın, sonradan buna ek olarak alacağınız ürünler olacaktır. Başlangıç olarak Canon 60D gövde ve Tamron 17-50mm f/2.8 iyi bir set olacaktır. Biraz bütçenizin üzerine çıkacaktır ama kaliteli fotoğraflar çekmek zorundasınız. Bu ürünleri ikinci el olarak da bulmanız ve daha uygun fiyatlı satın almanız mümkün.

1.355 Yorum Var

 1. mrb
  pentax makineleri hakkında bilgininiz varmı.?
  canonda 70d tamron 17_50mm 2.8 nikonda d5500 makineri kullandım pentax denemek istiyorum gövdeler hakkında fazla bilgi sahibi değilim pentax 16_50mm 2.8 hakkında güzel yorumlar okudum. bütçemin çoğunu lense yatırmak istiyorum.pentax modellerinden bir kaç örnek verebilirmisiniz.? saglıcakca…

  • Pentax makineler Türkiye’de pek yaygın olmasa da aslında oldukça iyi makineler. Fakat Canon ve Nikon’dan sonra dünyanızı büsbütün değiştirecek ürünler değiller. Aynasız modellere geçmediğiniz sürece aşağı yukarı aşnı şeyleri deneyimleyeceksiniz. Pentax’ın size bir ek bir avantajı gövde üzerindeki titreşim giderici sistemi olması olabilir. Modelleri, özellikleri ve fiyatlarını internette herhangi bir yerde bulabilirsiniz.

 2. Mrb
  Genellikle fotoğrafa başlangıçta canon tavsiye ediliyor.ama bir size danışmak istedim.
  Nikon d7200
  Canon 80d öneriniz hangi model olurdu.?

  • Ben bu modellerden ziyade geçici olarak ikinci el bir makine ile başlamanızı, sonradan bunu satıp bir Olympus set ya da Fujifilm set almanızı öneririm.

 3. Engin Bilgiç | 23 Haziran 2019, 16:35

  Merhabalar.Ben fotoğraf çekmeyi seven bir liseli kardeşinizim.Öğrenci olduğumdan dolayı bütçem çok yok.Karmaşık terimlerle uğraşmayı severim bu yüzden DSLR bir makine almak istiyorum.Uygun fiyata 18-55mm kit lens ile Canon 600D buldum.Gece,manzara ve nesne çekimleri benim için önemli.Bir de gökyüzünün (Samanyolu galaksisi gibi) fotoğraflarını çekmeyi severim.Sizce bu kamera alınır mı?Bir de diğer seçenek olarak Sony DSC-HX300 düşünmüştüm ancak sensör boyutunun çok küçük olduğunu okudum ve ISO arttıkça gürültü seviyesi de bariz bir şekilde artıyor ve gece fotoğrafçılığını daha kötü bir hale getiriyor.Sizce 1000TL civarında yukarıdakileri mi yoksa başka cihazları mı tercih etmeliyim

 4. Merhaba ben Kodak Pixpro AZ422 isimli makinayı görüp beğendim. Bir arkadaşıma hediye almak istiyorum ilk makinası olacak. Bir de Canon Powershot SX540 HS’i buldum bugün. Özelliklerinden anlamıyorum, fikir verirseniz çok sevinirim. Önemli olan güzel, net fotoğraflar çekmesi.

  • Kodak’ı unutun. Canon alabilirsiniz. Özellikleri her yerde yazıyor. Güzel fotoğrafı fotoğrafçı çeker, makineyi düzgün kullanabilirseniz hepsi düzgün çeker. İlk olarak kullanım kılavuzunu iyice okuyun.

 5. Mrb hakkı bey
  Canon PowerShot g5x buldum bu makine hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum özellikle sensör hakkında bilgi almak isterim 1.0 sensör ne demek büyük sensör küçük sensör mü max fotograf çözünürlüğü ne kadar digital zoom en dar açıda ve geniş açıda kaç mm tekabül ediyor üzerindeki sabit diyaframlı bir lensmi her odak aralığında f değerini koruyormu dslr makinelerde kullanılan sabit diyaframlı lensler kadar kaliteli ve keskin fotoğraflar alabilirmiyim dslr makinelerde kullanılan diyafram öncelik modu vb modları bu tür kameralarda kullanabiliyormuyuz umarım izah edebilmişimdir.hakkınızi helal edin.

  • Nazan Hanım bu soruları “Canon Türkiye” ye sormanız daha iyi olur. Bana kişisel yorum yapabileceğim soruları sormanız sizin açınızdan daha iyi. Bu soruların cevaplarını her yerde bulabilirsiniz.

 6. mrb hakkı bey
  Sony rx10 modeli gibi canon ve nikon un veya diger markalarda olabilir sabit diyaframlı kompak makineleri varmı.?sony malum fiyatı çok yüksek sony farklı modellerde uygun fiyatlı makineleri olabilir makinelere pek hakim değilim yardımcı olursanız sevinirim.

  • Nazan Hanım bütün Canon ve Nikon modellerini bilmiyorum; ama Canon ve ya Nikon veya başka bir marka sabit diyaframlı objektif barındıran kompakt makinelerin fiyatları da Sony ile aşağı yukarı aynı olacaktır.

 7. Mrb
  Aslında fujifilm Retro tasarımı hoşuma gitmedi deyil.ham fotoğrafta canonun fujifilmin daha iyi olduğunu söyleniyor siz daha iyi bilirsiniz tabi iki makinenin fotoğraf çıktısını karşılatırınca fuji nin renkleri canona göre çok koyu veya soğuk tonlarda pastelimsi sulu boya tarzı diyeyim kısacası fuji nin arti eksi pozlama ve bir çok film simülasyonları ile istediğimiz tonda fotoğraflar alabilirmiyiz.fotoğraf cekimlerinde raw jpeg kullanmalıyız fotoğraf işlemleri ile bilgim yok.cevabınız için tşk

  • Ebru hanım dijital fotoğrafta tüm makinelerin renkleri doygunlarını vb. özellikleri makine içerisinden ayarlayabiliyorsunuz. Marka farketmeksizin bu ayarlar istediğiniz gibi yapılıyor. Eğer fotoğrafçılığınızı ilerletmek istiyorsanız raw çekip kendiniz photoshop ile işleyip dilediğiniz tonlarda baskı alabilirsiniz.

 8. Mrb
  Canon 80d
  Fujifilm xt2 hangisini tavsiye edersiniz.tşk

  • Seçim yaparken makineleri elinize alıp bir süre inceleyin ve hangisine ısınırsanız onu alın. Her ikisi de oldukça iyi fotoğraf kalitesi veren güzel ürünler. Benim tercihim Fujifilm den yana olurdu.

 9. mrb hakkı bey
  şuan kullanmakta olduğum ekipman canon eos 70d sigma 17-50 mm 2.8 ekipmanımdan memnunum aslında fotoğraf çıktıları gayet tatmin edici tek sıkıntım ağırlık konusu 1500 gr yakınlık söz konusu ö yüzden elimden çıkarıp aynasiz bir makina almayı düşünüyorum fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 bu sistem ise 700 gr ağırlıkta kullanıcı yorumlarıda gayet tatmin edici nikon da d7200_7500 canon 70_80d modellerine eşey değer bir makina olduğunu söyleniyor bu makina hakkında neler soyleyebilirsiniz .?

  • Umut Bey zaten en iyisini düşünmüşsünüz, Evet sizi tatmin edecek kadar iyidir. Fakat Fujifilm kullanması Canon, Nikon kullanıcılarına biraz farklı gelebilir, elinize alıp incelemenizde ve öyle karar vermenizde fayda var. Yoksa teknik özellikler olarak yeterlidir.

 10. merhaba, yazınız epey aydınlatıcı teşekkürler. şuan elimde canon 60d var fakat her zaman yanımda taşıyamıyorum. İkinci makine olarak canon 200d ile sony rx100 m5 arasında kaldım. Sizce hangisi mantıklı seçim olur?

  • Ben de RX100 m4 kullanıyorum, fakat oldukça küçük. Eğer elleriniz normal veya biraz büyükçe ise RX100 modeli sizi rahatsız eder. Ama daha küçük elli birisi içn çok kullanışlı bir makine.

 11. Mrb
  Sizce.?
  Canon 800d
  Fujifilm xt20 hangisi.?Fujifilmin sensörü canondan dahamI iyi.tşk

  • Esin hanım daha mı iyi sorusu kötü bir soru. Eğer birisi diğerinden daha iyi olsa herkes onu satın alır. Sensörler üç aşağı beş yukarı aynı şeylerdir. Ne amaçla kullanacaksanız ona göre alışveriş yapın. Standart bir amatör fotoğrafçı için sensörün hiç bir anlamı olamaz. Onun bakması gereken şey kullanacağı makinenin ergonomisi, sağlamlığı, su geçirip geçirmediği, garanti uzunluğu, yetkili servis ağı, makinenin üzerindeki tuşlara kolay erişim, objektif çeşitliliği, yazılım desteğinin fazlalığı, LCD ekranının dönüp dönmediği, ağılığı, boyutu ve fiyatı … bunun gibi şeylerdir.

 12. Merhaba,
  D7100 gövde ve 18-105mm objektifim var. Amacım farklı renkte olan plastik şişe kapaklarının görünen tüm detaylarını net bir şekilde fotoğraflayarak çekim sonrası işlem yapmadan kullanmak. Ürün için bir kabin hazırladım ve kabinin 5 yüzeyinde de beyaz led panel aydınlatma kullandım, yani herhangi bir gölge oluşmuyor.
  Uzaktan zoom ile çekim yaparak veya uzatma tüpü ile yakından çekim yaparak denemelerim oldu. Sonuçta, zoom ile çekim yaptığımda istediğim kalitede detay görüntüsü alamadım. Uzatma tüpünde ise detaylar süper ama ürünün her bölgesinde netlik yakalayamıyorum, ürünün odağa uzak ve yakın bölgeleri bulanıklaşıyor. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Bir de Dslr makinenin detaylarında boğulmaktansa kompakt bir fotoğraf makinesine geçmek istiyorum. Önerilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

  İyi günler…

 13. Mrb
  xt20 18_55mm 2.8.4 alma arifesindeyim başlangıç için nasıl bir tercih.?Bir sorum daha olacak fujifilm ile cekilmiş fotoğraflara baktım biraz sanki yağlı boya sulu boya efekti varmış gibi fotograflar veriyor gibime geldi makine de ayarlayabilirmiyiz.çok tşk

  • Taylan Bey elbette gayet iyi bir seçim. İkinci konuya gelince onun çok uzun bir açıklaması var; ama kısaca hatalı fotoğraf işlemelerinden kaynaklanıyor diyebiliriz.

 14. Mehaba. Canon Eos 4000d 18-55mm Dc Iii Dslr bu kamera uygunmudur sizce öyle çok orjinal kaliteli bişi aramıyorum gittiğim yerleri ve evim de ki kedimin resimlerini çekmek için arıyorum nasıldır bu işimi görür mü

  • Özlem Hanım, bence bu tip makinelerle uğraşmayın, başınıza dert almayın. İyi bir cep telefonu ile çok daha iyi işler yapabilirsiniz emin olun.

 15. Mrb
  İlk makinam olucak sizce.?
  Fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4
  Canon 800d tamron 17_50mm 2.8
  Bu iki lensten hangisi daha keskin fotoğraflar verir.

  • Aşağı yukarı aynı sonucu alırsınız; ama keskinlikle ilgili özel bir çalışma yapacaksanız makro objektifler kullanmanız daha iyi olur. Keskinlik fotoğrafta çok da istenen bir şey değildir, zamanla fikirleriniz değişecektir.

 16. Slm
  Fotoğrafçılık teriminde fazla iso temizligi olmuş olabilir ne anlam ifade ediyor.?
  Dolgu flaşını hangi türk çekimlerde kullanmaliyiz.tşk ederim

  • Adem Bey sorunuz konu dışında, ama yine de cevaplayayım. “iso temizliği” demekle aslında yazan kişi “noise temizliği” demek istemiş, iso temizliği olmaz. Yüksek iso değerleri kullanılarak yapılan çekimlerde fotoğraf üzerinde kumlanma olur. Bu kumlanma bazı programlar vasıtasıyla dijital olarak giderilir. Bu işlem fazla yapılırsa detaylar yavaş yavaş kaybolur ve birilerinin dikkatini çeker. Dolgu flaşı yüksek ışıklı ortamlarda yüzde veya fotoğrafı çekilecek herhangi bir yerde çok koyu gölgeleri açmak, o kısımlardan detay alabilmek amacıyla kullanılır.

 17. Mrb
  Sizce.?
  Canon 800d canon 200d mi aralarında pek bir fark yok kağıt üzerinde fiyat farkı dışında. eski model tamron 17-50mm vc siz lensim var bu iki modelden hangisi ile daha verimli çalışır iki modeldede aynı sonuçlarımı alırım tesekkürler.

  • Her ikisiyle de aynı performansta çalışacaktır. Aralarındaki fark gövdeyi kullanırken yaşayacağınız kullanıcı deneyimi olacaktır. Onu da anlamak için test etmekten başka şansınız bulunmamakta.

 18. Mrb
  Başlangıç icin Canon 70d nasıl bir makine 77d 800d modellerinden daha iyi olduğu söyleniyor sizcede öylemi.?şuanki fiyati 3500 tl 800d modeli ile aynı hangisini almalıyım biraz eski bir model ama baya tavsiye ediliyor.aklıma takılan tek şey bu modelin bir videosunda odaklamasında sıkıntı olduğunu gördüm odaklama yapılan nesne değilde yandaki nesneyi netledi.biraz kayma vardı böyle bir sıkıntı varmı yoksa kullanıcı hatasımı bilemedim.inşallah yoktur Sipariş etmeyi düşünüyorum.

  • Canon 70D hem başlangıç; hem de ilerisi için idare edebileceğiniz iyi bir gövde, tek dezavantajı eski model olması. 77D veya 800D daha ileri teknoloji. 800D almak daha mantıklı. Söylediğiniz gibi bir problem herhangi bir üründe olabilir. Bu şekilde genel bir problem hiç duymadım.

 19. Slm
  Dxomark sitesinde canon 77d 800d 200d bu üç modeli inceledim.kagit üzerinde hemen hemen aynı gözüküyor lar pratikte aynı sonuçları alabilirsem hiç düşünmeden 200d almayı düşünüyorum yazılım olarak.77d 1.0.2 olarak gözüküyor bu ne demek.?oluyor.işlemcileri sensörleri aynı 4-5 ay arayla çıkan makineler en uygun fiyatlı en yüksek puan alan ise 200d modeli bu modeller arasında hangisini almamı önerirsiniz yardım ederseniz çok mutlu olurum.

  • Eğer aynı objektifi kullanırsanız pratikte hepsi aynı sonucu verir. Sonuca direkt etki eden en önemli faktör objektiftir. Diğer farklar gövde yapısı, ağırlığı, malzeme kullanımı, işlemci hızı vb. şeylerdir. Bkz. https://goo.gl/Yx1WtP Benim tavsiyem 77D yönünde olacaktır.

 20. Merhaba,
  uzun süreli kesintisiz videolar çekmek için önereceğiniz en iyi makine nedir, mikrofon girişi ve dönebilir ekran da istiyorum. Canon 200D almayı düşündüm en son, 3 bin civarı bir şey düşünüyorum, çok teşekkürler.

  • Video konusuyla maalesef ilgilenmiyorum, ama bildiğim bir şey yurt dışında video çekimi için en çok tercih edilen ürün Panasonic GH5, inceleyebilirsiniz.

 21. Mrb
  Fotoğraf makinesi alırken af noktası fazla olan bir makine mi almalıyız.? bunun bizlere yararı nedir fazla olması hangi çekimler için tercih edilmeli.bu noktaların fotoğraf kalitesinde bir etkisi varmı fazla af noktası kaliteli fotoğraf mı demek örneğin portre ve manzara için almak istediğim makine canon 200d 9 af noktasına sahip merkez nokta cross type sıkıntı olurmu.

  • Demet Hanım çok fazla bir avantajı yok, bu tıpkı araba alırken maksimum hızının ne olduğu ile ilgilenmeye benziyor. Maksimum hızının saatte 200 Km veya 240 Km olması bizim açımızdan bir şey ifade etmiyor. Fazla AF noktası kaliteli fotoğraf demek değil. Hiç bir sıkıntı olmaz alın kullanın keyfinize bakın.

 22. Merhaba
  Canon 77d 800d 200d bu üç modelden hangisini önerirsiniz sadece body olarak almayı düşünuyorum eski model tamron 17_50mm lensim var hangi model ile kaliteli keskin fotoğraflar alabilirim

 23. Mrb
  Öncelikle bu denli açıklayıcı bilgilendirici yazınız için teşekkür etmeden geçemeyeceğim.son bir kaç gündür sitenizi inceliyorum gayet güzel çalışmalar yapmışsınız.sorumu gelecek olursak canon 77d veya 80d modelini 18_55mm kitt objektif ile almayı düşünüyorum bir yorumunuzda kaliteli fotograflar almak istiyorsanız objektife vereceğiniz miktarın makineye vereceğinizden daha fazla olması gerektiğini yazmışsınız.bu modellerin fiyatları 5000_6000 civarında objektif olarak sizinde bir çok yorumunuzda önerdiğiniz sigma 18_35mm 1.8 inceledim gayet güzel işler çıkarıyor bu lens standard kullanım için uygun görünüyor sigma 18_35mm 1.8 ikinci el canon 700d veya 200d ile kullanmak doğru bir kararmı sizce.?

 24. Mrb
  Canon 200d
  Nikon d5300 aslında nikon modelinde karar kıldım gibi ama birde size danışmak istedim d5300 modelinde low pass filtresi nin olmamasıda aslında tercih sebebim canon da bu özellik yok sadece body olarak almayı düşünuyorum lens olarak sigma 17-50mm veya tamron vc bu lenslerin sabit diyaframlı olmasi nikonun low pass filtresi nin olmamasıda canon dan daha iyi fotograflar vereceği kanısındayım sizce doğru bir kararmı nikonun bir çok modeli sarı tonları kaçan fotograf veriyor bu modeller arasında d5300 modeli varmı makine içinde bir ayarla düzeltebiliyormuyuz

  • Low pass filter olmaması düşündüğünüz kadar önemli değil, tabii eğer çok yakın veya makro çekimlerle uğraşmıyorsanız. Fotoğraflarınızın kalitesini kullandığınız objektifler çok daha fazla etkiler. Objektif olarak bu ikisinden seçmek gerekirse, Tamron alırsanız daha keskin fotoğraflar elde edersiniz. Renkler otomatik beyaz ayarıyla ilgilidir, gövde içerisinden yapılan ayarlarla değiştirilebiliyor ve düzenlenebiliyor. Bwncw seçiminizde kriter olarak gövde yapısı, kullanılabilirlik, büyüklük, ağırlık, menülere erişim gibi kriterler daha önemli olmalı.

 25. Mrb
  Canon dslr makina almalıyı düşünüyorum.
  Canon 70d
  Canon 200d bu iki modelden hangisi üstün özelliklere sahip en çok hangisi tercih ediliyor.

  • İki model birbirinden oldukça farklı. Temelde Canon 70D daha üst segment fakat model olarak eski, yaklaşık 5 yıl önce piyasaya çıkmış bir ürün. Canon 200D ise daha yeni üzerinde wifi bulunan, daha yeni bir işlemciye sahip bir ürün. Sonuçta çektiğiniz fotoğraflar bu ürünlerden hangisini alırsanız alın değişmeyecek. Ama eğer sosyal medyada hızlıca paylaşım gibi bir isteğiniz varsa Canon 200D. Ama eğer amatör fotoğrafçılıkla ilgileneceğim, zor koşullarda da fotoğraf çekeceğim diyorsanız toz ve suya karşı daha korumalı olan 70D iyi bir tercih olabilir. Fotoğraflarınızın kalitesini daha çok etkileyen objektif seçiminizdir.

 26. Mrb
  Nikon d5300
  Nikon d3500
  Canon 200d sadece fotoğraf için doğa manzara portre çekimler için detay ve alan derinliğini için nikon mu canon mu sizce.?

 27. Mrb
  Sizde mi geleceğin fotograf makinasi aynasızlar olacağı kanısındasınız 2 aya yakın süredir makine arayışı içindeyim aklıma yatan bir model hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum canon eos m5 modeli düşünüyorum giriş seviyesi dslr yerine bu modeli seçmek daha mantıklı gibi bence dslr karşılığı olarak canon 80d gösteriliyor ekran çözünürlüğü vizör kalitesi dslr modellerinden iyimi sizce yada banamı öyle geldi ne yazıkki bulunduğum şehirde m5 modelini inceliyebilecegim bir yer yok bildiğim kadarıyla küçük body ergonomisi tutuşu bir sıkıntı yaratırmı bilemiyorum özellikle 3.2.inc ekranı çok hoşuma gitti al benisi olan bir makine bence tek Kusura sizinde bildiğiniz üzere lens sıkıntısı var umarım canon bu konuda bir adım atar.bir müddet kendi kityy objektif ile kullanmayı düşünüyorum dslr alsam kit objektif ile başliyacam cok bir fark olmayacak o yüzden ileriye dönük bir makine almak istiyorum sonrasında adaptör yardımıyla farklı lensler ile kullanma düşüncesindeyim ama aklıma takılan ne derece uyum içinde çalışırlar bilemiyorum canonun kendi lenslerinde sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama tamron ve sigmada tereddüt ediyorum. Umarım yeterince izah edebilmişimdir

  • Muhsin Bey konu zaten kafanızda netleşmiş. Evet ben de geleceğin aynasız ürünlerde olacağını düşünüyorum, bunun çok önceden beri böyle olacağı belliyle fakat Canon ve Nikon çok yavaş davrandı. Sony, Fujifilm, Olympus ve Panasonic bunu başarılı bir sekilde kullandı. O yüzden şimdi Canon ve Nikon aynasızlar için objektif bulmakta zorlanıyoruz.

 28. mrb
  canon eos m5 modelini canon 77d modeline tercih etmeyi düşünüyorum lens sıkıntı var biıiuorum ama belli bir süre kitt lensi ile kullanıp sonrasında adaptör kullanabiliyoruz.ileriye dönük bir bir makine almayı düşünuyorum

 29. dslr da bu ölçüm sistemi NEDİR.? açıklayabilirmisiniz avantajları ne olur bize 200d 800d için soruyorum fotoğraf keskinliğine ve kaitesine katkısı varmı aynı lensle aynı sonuçları alabiliyormuyuz ölçüm sitemleri farklı gözüküyor bütçem biraz sıkıntılı 800d için biraz daha beklemelimiyim. sizce

  • Osman Bey ölçüm sistemi detaylı bir konu ama kısaca söylemek gerekirse makinenin ortamdaki ışığı ölçerek bazı değişkenlere karar vermesi anlamına gelir. Örneğin A modunda diyafram öncelikli çekim yapıyorsunuz ve gözünüzün gördüğü görüntünün aynısının fotoğrafta da çıkmasını istiyorsunuz. Bu durumda makine ortamdaki ışığı ölçer ve sizin verdiğiniz diyafram ve iso değerlerini de kullanarak bir perde hızı belirler. Bu sistemin keskinlikle bir ilgisi yoktur. Keskinlik çok büyük oranda kullandığınız objektifle ilgilidir. bahsi geçen her iki gövde ile de aynı objektifleri kullanırsanız aynı sonuçları alırsınız.

 30. Slm İlgi duyduğum çekimler
  Manzara
  Mimari
  Portre
  Gezi v.s
  Yaklaşık bir aydır canon 800d ve 200d inceliyorum birbirine çok benzer ürünler soruma gelecek olursak bu iki modelde hangi lensi kullanırsam aynı fotograf çıktısınımı veriyor özellikleri aynI ama 800d daha üstünmüş gibi gösteriliyor bu bir satış stratejisimi sizce aralarında segment farkı varmı yoksa her ikisi de giriş seviyesi bir ürünmü açıklık getirirseniz çok mutlu olurum.hakki bey

  • Neredeyse tamamen aynılar, sadece boyutları ve ağırlıkları biraz farklı bu yüzden de segment olarak farklı sınıflara dahil ediliyorlar. Bence elinizin ve parmaklarınızın boyutuna göre karar verebilirsiniz. 800D biraz daha büyük bu yüzden bir üst segmentte.

 31. Mrb
  Nikon d5600 canon 800d ilk makinam olucak inş bu modeller hakkında neler söyleyebilirsiniz öneriniz hangisi olurdu neden.?

  • Ben Canon 800D tercih ederdim, Canon markasına daha yakın hissediyorum, tek sebebi bu. Yoksa çekilen fotoğraflarda gözle görülen bir farklılık olmayacaktır. Fotoğraflardaki farkı yaratan kullandığınız objektif ve bakış açınızdır.

 32. mrb hakkı abi yeni başlıyorum biraz eski model olmasına rağmen 70d modelini 200d tercih etmeyi düşünüyorum eski model olması fotoğlarının kötü olacağı anlamına gelmez diye düşünüyorum sizce yerinde bir kararmı fiyatlar aşşağı yukarı aynı sayılır esen kalın.

  • Evet eski model olması fotoğrafların kötü olacağı anlamına gelmez. Fotoğrafların iyi veya kötü olması ekipmanla ilgili değil, kullanan kişi ile ilgilidir. Bence de 70D sizin için daha iyi bir tercih olacaktır.

 33. iyi akşamlar hakkı bey,fotoğrafa karşı ilgim var ve artık akıllık telefondan makineye geçiş yapmak istiyorum. aynı zamanda bir kursa da başlayacağım. şu dönemde bana önerebileceğiniz makine nedir?

 34. merhaba,
  bebek,gelin,çocuk vb fotoğraflar çekerek bu konuda uzmanlaşmak ve para kazanmak istiyorum.Nasıl bir makine almalıyım başlangıç için? teşekkürler…

 35. Öncelikle bilgilerinizle bizleri aydınlattığınız için tşk canon makina almayı düşünüyorum ankarada murat azaklı fotoğraf malzemesi vs satış yapılan yer hakkında bilginiz varmı güvenilir mi canon 800d 200d incelemek te olduğum ürünler gönül 800d denir yana ama bütçe biraz yetersiz kalıyo sizce beklemelimiyim araştırmalarımda canon 800d nin 200d çok bir farkını göremedim işlemci aynı sensor aynı sürekli dile getirilen segment farkı ne oluyor fotoğraf çıktısında bir fark varmı

  • Kemla Bey ben İstanbul’dayım, maalesef tanımıyorum. Bence bütçenize göre alışverişinizi yapın ve hemen fotoğraf çekmeye başlayın, hayat beklemeye ve bekletmeye gelmez.

 36. merhabalar
  sokak fotoğrafçılığı için canon makine ve lens öneriniz ne olurdu?

  • Şu an için maalesef Canon önerim yok. Ama 35mm çekimler yapıyorsanız Canon M6 ve 22mm objektif iyi görünüyor. Ayrıca Canon GX7 m2 de iyi iş görecektir. Yeni çıkan FX gövdeler sokak için fazla büyük ve ağırlar. Ayrıca yeterli objektif seçenekleri de yok.

 37. canon 800d yerine 200d önerirmisiniz.birde bu segment farkı ne oluyor.?bu iki model arasındaki fark nedir.

  • Segment farkı, gövde boyutu, kullanılan malzeme kalitesi, özelleştirilebilirlik, toz ve su geçirmezlik, çarpmalara karşı dayanıklılık vb. çoğu kişi için ikincil öneme sahip unsurlar tarasından belirleniyor. Bahsettiğin her iki gövde ile harika fotoğraflar çekebilirsin. Gövdeleri elinde tutup hangisine ısınırsan onu satın almanı öneririm.

 38. merhabalar canon 650 d 2. el almayı düşünüyorum. Doğa fotoğraçılık başlangıç için uygun mudur sizce

 39. Merhaba ,
  Ben masaüstünde, kişi görünmeden yakın plan sayılabilecek yemek videoları çekmek istiyorum ve video tamamlandıktan sonra ilgili tarif için son sunum halini resim çekmek için bir ürün bakıyorum.Bu iki işlemi aynı ürünle yapmak istiyorum.Bu kısa videoları daha sonra düzenleyip youtube üzerinden paylaşacağım.İlk çekimlerimi cep telefonu ile yapmıştım.Odaklama tarafında sıkıntı olduğu için sürekli titreme oldu görüntülerde.Sizden ricam bana model önerisinde bulunabilir misiniz ?Bütçe tarafında sıkıntı yok.Çok prof bir makine olmaması yeterli .Yardımınız için teşekkürler.

  • Video işinde beklediğiniz kalite ne düzeyde olacak? Elde mi tripodda mı çekim yapılacak? Genellikle profesyonel video çekerken otomatik netleme ve zum yapılmaz. O yüzden sabit odak uzaklıklı manual fokus objektifler tercih edilir. Benim tavsiyem ve yurt dışında da tercih edilen Panasonic GH5 modeli olacak.

  • Merhaba Hakkı Bey ,
   Alabileceğim en iyi kalitede olması tercihimdir.Tripod üzerinden çekim yapacağım.Belirttiğiniz modeli inceleyeceğim.

 40. Merhaba, ben fotoğrafçılıkta kendimi ilerletmek istiyorum ve yarışmalara katılmak istiyorum. Yeni başladım sayılır. Bana hangi makineyi önerirsiniz. Tercihim marka olarak Canon ya da nikon

  • Ben yarışmalara katılmayı önermiyorum, ama gerçekten fotoğraf çekmeye ilginiz varsa bir kurs ya da derneğin seminerlerine katılabilirsiniz.

 41. Slm
  Canon 800d nin 200d den af noktası sayısından başka üstünlüğü varmı aralarında 1000 tl gibi bir fiyat farkı var fotograf çıktılarında bir fark olurmu manzara ve portre çekimleri düşünüyorum yalnız 200d modelinde manzara modu yok manzarayı hangi modda çekmeliyim iki makina hakkında düşüncelerinizi yazarsanız sevinirim.

  • Aşağı yukarı aynı makineler, tam olarak özellik karşılaştırmasını burada bulabilirsiniz: https://goo.gl/rbZ7W8 Manzara modu yerine Diyafram öncelikli moda getirip, diyaframı da f/8 veya f/11 olarak ayarlayabilirsiniz. Perde hızını kendi ayarlayacaktır. Manzara fotoğrafı için iyi bir tripod ve kablolu deklanşör de kullanabilirsiniz.

 42. merhaba.Ben hobi olarak fotoğrafçılığa ilgi duyuyorum.İlk kez fotoğraf makinesi alıcağım.Bütçem çok yok ilk 2. elle başlamak istiyorum.Baktığım makineler hep kompakt.Örneğin Powershot SX410 IS gibi.Sizce kullanışı ve faydası nasıl olacaktır?

  • Hobi olarak ilgilenecekseniz Canon veya Nikon eski DSLR modellerinden birine de bakabilirsiniz. Kompakt makine ile fotoğraf çekebilirsiniz ama işin tekniğini anlamanız biraz daha zor.

 43. Merhaba hakkı bey fotograf makinası almayı düşünüyorum canon1200d veya 1300 opjektif olarakta ne önerirsiniz maximum 2000 tl limit olacak şekilde makina +objektif

 44. Merhaba hakki abi ilk makinam olacak
  Canon 800d ve 70d fiyatlar hemen hemen aynı sayılır hangisi almalıyım sizce tsk.

  • Her ikisi de olur, böyle bir durumda seçim yapmak için ikincil özellikler devreye girer. Bu da kişisel bir tercihtir. Aslında 70D eski bir makine ama daha üst sınıf bir makine. Daha ağır ve büyük. Buna rağmen 800D daha yeni teknoloji. Benim tercihim 800D olurdu.

 45. Merhaba Hakkı Bey
  benim nikon d7100 + 18-200mm lensim var. Bebek ve düğün fotoğrafçılığa başlamak istiyorum şu an araştırma içerisindeyim. portre için araştırmalarım sonucu 35mm 1.8g veya 50mm 1.8d lensleri budum tabi benim bütçem içerisinde. birde 85mm 1.8g lens var. geniş açı için 24-70 lens almak gereklimidir? elimdeki lens yeterli gelir mi ilk başlarda.bana önerebileceğiniz lens hangisidir. sizin belirlediğiniz başka lensler varsa onlarıda söylerseniz sevirim.

  • 85mm portre için oldukça iyi olur. 18-200mm bu iş için kullanışlı değildir. Ek olarak açık diyaframlı Sigma 18-35mm f/1.8 gibi bir objektif alabilirsiniz.

 46. merhabalar
  başlangıç için canon powershot sx 720 hs uygun mudur?
  canon 1300 d başlangıç içinde önerdiler.
  kararsız kaldım makalenizi de okudum.
  siz bir öneride bulunursanız sevinirim.
  saygılar.

  • Hasan Bey amatör fotoğrafçılıkla ilgilenecekseniz Canon 1300D olabilir ama yok ben öylesine yanımda olsun beğendiğim şeyleri çekerim diyorsanız o zaman Canon SX720 olur.

 47. Mrb
  Canon 200d için hafıza kartı önerebilirmisiniz.?

 48. Merhaba . Biz bebegimizin buyumesini fotograf cekmek istiyoruz orta butcede bir marka model onerirmisiniz ?

 49. Mrb
  canon 200d tamron 17-50mm vc siz versiyonu tavsiye edermisiniz.yeni başlıyorum.

 50. Canon 800d yerine Sony a77 tercih etmek doğru bir tercihmidir.kağıt üstünde Sony üstün gözüküyor ama 7 senelik bir makina tavsiyeniz hangi model olurdu.?

1 10 11 12 13

Yoruma kapalı.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.