Şimdi bu da neyin nesi diye sormayın, okuyun. Aslında her bakımdan yararlı gibi görünen yüksek çözünürlüklü sensörler farklı bir bakış açısıyla ele alınabilir. Genel anlamda pazarlama taktiği olarak sunulan yüksek megapikselli fotoğraf makineleri gövdelerinin bazı dezavantajları olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar neler olabilir bakalım.

Yüksek megapikselin dezavantajları

Öncelikle yüksek megapikselli sensör içeren gövdeler benzer özelliklere sahip diğer gövdelere göre daha pahalıdır. Ekipman satın alırken sadece bu yüzden ödeyeceğiniz para daha fazla olacaktır.

Yüksek megapikseli gövdeler benzer donanıma sahip diğer gövdelere oranla daha yavaştır. Özellikle kayıt esnasında (yazma okuma konularında) ve seri çekim konusunda geride kalırlar. Örneğin 50 megapiksellik Canon 5DS modeli saniyede 5 kare çekim yaparken daha eski model 18 megapiksellik Canon 1Dx gövde saniyede 14 kare çekim yapabilir.

Megapiksel arttıkça kaydedilen dosya boyutu büyüyecektir. Bu da hafıza kartınızın daha çabuk dolmasına yol açacak ve ek hafıza kartlarına olan ihtiyacı gündeme getirecektir.

Daha fazla megapiksel arşivleme konusunda da sizi zorlayacak ve sabit disklerinizin çabucak dolmasına yol açacaktır.

Bilgisayarınızda fotoğraflara bakarken, seçim yaparken, fotoğraf işleme programları kullanırken yüksek megapiksel ile çalışmak sizi yavaşlatacak, uyguladığınız bir filtrenin tamamlanmasını uzun süre beklemek zorunda kalacaksınız. Bunu gidermek için kullanacağınız bilgisayar ekipmanınızı güncellemek zorunda kalacaksınız. Bu da size ek bir masraf kapısı olarak dönüş yapacak.

Yüksek megapikselle verimli çalışabilmenin tek yolu daha fazla para harcamaktan geçiyor. Buna razı değilseniz ve yüksek megapikselin avantajlarına çok da ihtiyaç duymuyorsanız, unutun gitsin. Diğer durumlarda yüksek megapikselli bir gövde alıp sonrasında acı çekmeniz kaçınılmaz. Bunu yaşayanların tecrübelerinden yakın olarak biliyorum. Eğer bu dezavantajlara razı iseniz yüksek megapikselli gövde kullanmak size bir çok avantaj getirecektir. Bu avantajları da bir sonraki yazıma bırakıyorum.