Günümüzde amatör fotoğrafçılar alışveriş yaparken, özellikle fotoğraf makinesi gövdesi satın alırken iki özelliğe çok dikkat ediyor. İlki sensör boyutu, diğeri sensör çözünürlüğü yani megapiksel sayısı. Bu iki özellik tek başına seçim yapabilmek için belirleyici kriter olmaktan çok uzak. Fakat bunu anlatamadığımız için satıcılar amatör fotoğrafçıların bu açlığını rahatlıkla doyurabiliyor.

Bir önceki yazımda yüksek megapikselin bazı dezavantajlarına değinmiştim. Bu dezavantajların üstesinden gelebiliyorsanız ya da bunlar sizi fazla etkileyen konular değilse yüksek megapikselli sensör içeren fotoğraf makineleri gövdelerinin sağladığı bazı avantajlardan yararlanabilirsiniz, kısaca bu avantajlara bir bakalım.

Yüksek megapikselin avantajları

Yüksek megapikselin asıl amacı büyük boyutlu baskı almaktır. Eğer bu şekilde bir ihtiyacınız varsa, özellikle de 100cm ve üzerinde baskı alacaksanız yüksek çözünürlüklü bir gövde almanızda fayda var.

Yüksek megapiksel değerine sahip fotoğraflar size kırpma ya da başka bir deyişle krop avantajı sağlar. (Fotoğrafın içerisinden keserek başka bir fotoğraf elde etmek.) Herhangi bir şekilde çektiğiniz fotoğraftan krop yardımıyla başka bir fotoğraf elde etmek istediğinizde yüksek megapikselli olmasının avantajı vardır. Örneğin 12 megapiksel bir fotoğraftan krop yardımıyla 9 megapiksellik bir fotoğraf elde edelim. Aynı kadrajı 40 megapiksellik bir fotoğraftan krop yardımıyla elde edersek bu fotoğraf yaklaşık 30 megapiksel olacaktır.

Aynı koşullar sağlandığında yüksek megapikselli gövdeler düşük megapikselli gövdelere göre daha fazla detay içeren görüntü sunarlar. Bu ise özellikle saat, mücevher vb. ürün çekimleri ve makro çekimleri için büyük avantaj sağlar. Eğer bu tür çekimlerle ilgileniyorsanız yüksek megapiksellere yönelmeniz gerekir.

Yüksek megapikselli fotoğraflar aynı oranda noise (kumlanma ya da dijital kirlilik) değerine sahip olsalar bile kullanıldıkları ortama göre – bunlar internet ya da baskı alınan ortamlar olabilir – bu noise daha az rahatsız edici olacaktır. Noise giderici yazılımlar kullanıldığında da fotoğraflardaki keskinlik kaybı daha az olacaktır. Özellikle iç mekan çekimleri için yüksek ISO kullanmak zorunda kalanlar için bu büyük bir avantajdır.