Something is wrong.
Instagram token error.

50mm f/1.8 mi yoksa 50mm f/1.4 mü almalıyım?

Amatör fotoğrafçılığa yeni başlayanların satın aldıkları ya da alacakları DSLR makineler genellikle giriş sınıfında olacaklardır. Giriş sınıfındaki gövdeler ise kroplu gövdelerdir. (Geniş bilgi için bkz.) Örneğin Canon için 600D, 650D veya 60D, 70D, 7D gibi. Nikon için ise D90, D5200, D7000 vs gibi. Bu gövdeler genellikle kit objektifle birlikte satın alınırlar, bana kalırsa zaten olması gereken de budur (bkz.). Fakat bir süre sonra düşük alan derinliği etkisi fotoğrafçının ilgisini çeker ve bu tip bir objektif satın alma ihtiyacı doğar. Bu aşamada “50mm f/1.8 mi yoksa 50mm f/1.4 mü almalıyım?” sorusu kafasını kurcalamaya başlar.

Aslına bakılırsa elbette 50mm f/1.4 almak daha iyi gibidir; fakat vereceğiniz paraya değercek midir?

Biraz araştırma ve rakamlarla konuşmaya başladığımızda ise Nikon D90, D7000, D7100 veya Full Frame gövde kullananlar için alınabilecek objektifler ve fiyatları yaklaşık olarak aşağıdaki gibidir;

 • $110 : Nikkor 50mm f/1.8D
 • $400 : Nikon AF-S 50mm f/1.4G

Diğer Nikon giriş seviyesi gövdeler için (Gövde üzerinde AF motoru olmayanlar) ise;

 • $200 : Nikon AF-S 50mm f/1.8G
 • $400 : Nikon AF-S 50mm f/1.4G

Canon marka tüm gövdeler için;

 • $125 : Canon EF 50mm f/1.8
 • $400 : Canon EF 50mm f/1.4

Peki aralarında fiyat farkı var anladık ta, başka ne gibi farklar var? Tercihimizi nasıl yapacağız?

Her iki marka için de aynı diyafram açıklığındaki keskinlik değerleri arasında hissedebileceğiniz oranda fark bulunmuyor. Bunu anlamak için MTF grafiklerine bakmanız yeterli. Bu durumda keskinlik bir tercih sebebi olmaktan çıkıyor.

Aralarında bir stopdan daha az fark var. Peki diyaframdaki bu farklılık alan derinliğine nasıl yansıyor, ki zaten satın alma sebeblerimizden biri bu. Bunu biraz incelersek;

Birinci örnek: 50mm objektiflerin minimum netleme mesafesi 45cm dir. Bu uzaklıktan bir portre çekimi yapamazsınız. 70cm civarından ancak anlaşılır bir portre çekimi yapabilirsiniz. f/1.8 ile 70cm den bir portre çekimi yaptığımızda ise alan derinliğimiz 1.2cm olacaktır. Bu ise burun ucu ve göz mesafesinden çok daha azdır. (Bu mesafe ortalama 6-7cm civarında) Dolayısı en yakından yapılan bu tip bir porte çekimi için ideal olan diyafram değeri yaklaşık f/8 olmalıdır.

İkinci örnek: 170cm boyundaki birini, tam boy alacak şekilde minimum alan derinliği ile olarak fotoğraflamak istiyoruz. Dik kadraj için minimum netleme mesafesi 4m, yatay kadraj için ise minimum netleme mesafesi 6m olacaktır. Bu durumlarda f/1.8 kullanırsak net alan derinliğimiz dik kadraj için 43cm ve yatay kadraj için 98cm olacaktır. Peki elimizde f/1.4 objektif olsaydı ne değişirdi? Bir önceki değerler 34cm ve 76cm olarak değişecekti. Her iki durumda da arka plandan ayırmada problem yaşanmayacaktır. Yukarıdaki fotoğrafın çekim değerleri; Canon 5D Mark II, Canon 50mm f/1.4 – 1/125s : f/3,5 : ISO 100 buna rağmen burnun ucunda fluluk dikkat çekici.

Biraz karışık gibi görünse de kabaca incelediğimiz kadarıyla amatör bir fotoğrafçı için 50mm objektif satın alırken tercih kriterleri üç kısımda incelenebilir: Fiyat, Keskinlik ve Alan Derinliği. Her durum için f/1.8 objektif vereceğiniz parayı hak edecektir. Fazlasnı ödemenize gerek yok. Eğer profesyonel çekim yapıyorsanız faklı bir inceleme gerektiğini vurgulayarak konuyu kapatalım..

238 Yorum Var

 1. Merhaba,

  Tüm soru-cevapları okudum.

  Elimde D7200 18-140mm ve 50mm f1.8D var.

  50mm f1.8 ile hem düğün dış çekimi (portre+kısmen manzara) hem
  kişisel portre çekimi ve ev içi bebek çekimi yapıyorum. bu lensi aynı zamanda kısa film ve internet dizisi çekerken de kullanıyorum.

  Ronin M veya Zhiyun Stabilizer alıp düğün hikayesi işine de girmek istiyorum… Bu bağlamda düşük ışıkta 18-140mm iş görmüyor ve de 50mm f1.8 ‘de kadraj çok dar kalıyor.

  Durumumu kısaca özetledikten sonra sorumu sormam gerekirse;

  Sigma 18-35mm f1.8 alsam..?

  Hem düşük ışıkta video performansı için hem de düğün iç ve dış çekimlerinde 18mm gibi bir değere f1.8 ile inebilmek adına en doğru tercih mi olacaktır?

  Veya bu şartlarda işimi görebilecek başka bir lens öneriniz var mıdır? (fiyat-performans oranını da göz önünde bulundurarak)

  Şimdiden teşekkürler.

  • Bahsettiğiniz objektif her işi görebilen en iyi kit objektif alternatifidir. Onun dışında sadece prime objektiflere yönelebilirsiniz. O durumda da en az iki tane almanız gerekecek. 24mm ve 35mm gibi.

 2. Hakkı bey merhaba,
  verdiğiniz güzel bilgiler ve desteğiniz için teşekkür ediyorum.
  manken üzerinde boydan elbise fotoğrafları çekmek istiyorum. 4 X 4 metre bir odam var. ev stüdyosu gibi bir ortam ayarlamaya çalışıyorum. düşüncem nikon d5600 veya canon 200d alıp üstüne de 50mm f 1.8 bir lens eklemek. bununla beraber manzara önünde çocuklarımın boydan arkası bulanık şekilde fotoğraflarını çekmek istiyorum. işimi görür mü?
  teşekkürler.

 3. Merhaba hakkı bey
  Be. 50mm düşünüyorum
  Açıkçası boy resmi arka bulanık çekmek için
  70 200 f4 var ama çok uzaklara gitmek istemiyorum

  • Boydan çekecekseniz f/1.4 almanız daha iyi olacaktır.

  • Merhaba bende temel fotoğrafçılık eğitimi aldıktan sonra arkadaşlarımın özel günlerini çekmek istiyorum. Ama kafama takılan bir şey sadece 50 mm f/1.8 lens ile fotoğraf platolarında çekim yapabilir miyim ? Yoksa artıdan bir tane zoom lensim olmalı mı ? Mesela 18-135 gibi .teşekkürler şimdiden

  • Sadece 50mm ile çok zorlanırsınız, hatta fotoğraftan soğuyabilirsiniz, benden söylemesi.

 4. Atilla Yurttaş | 31 Ağustos 2017, 01:43

  Merhabalar Hakkı Bey,
  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bende Sony A6000 var ve portre çalışmak istiyorum. Mevcut lensim 18-105mm ve doğal olarak net çekimler yapamıyorum. Acaba 85mm f1.8 herhangi bir lens m42 adaptör ile makineme uygun hale gelir mi?

  • Atilla Bey m42 bayonetli objektifleri adaptör yardımıyla makinenizde manual netleme olarak kullanabilirsiniz, 50-150 TL civarında fiyatı var sanırım.

 5. araştırman | 23 Ağustos 2017, 16:52

  Kimi uzmandan duyduğum bilgiler bazında, mesela nikonun mercekleri kalite olarak ithal ettiği ülkelere göre değişebiliyormuş, detaylandırırsak; mercek üretmek yüksek basınç birsürü işlem yoğun bir enerji sarfiyatı ve dolayısıyla maliyeti gerekiyor, bunun sonucundada iyice sıkışan mineralli camlar hemen hemen boşluksuz moleküler yapıya dönüşüyor, mesela bu boşluk elmasta yoktur, o yüzden şık geçirgenliği onu elmas yapan şeydir, işte tüm bu maliyetlerden ötürü, üretimde biraz kısarak bu süreci daha ucuz maliyetli atıyorum 1.8mm bir mercek üretebiliyorlar, zaten öyle olmasa dandik bir plastik objektifin içine koyarlarmıydı.

  Bu ithal tüm ürünlerin devlet tarafından denetlenen labaratuvarları kurulmalı düşük kalitedekiler geri gönderilmeli değil mi !

  • Evet ama bu tip ürünler oldukça hassas, hatta aynı bantta üretilen ürünlerin arasında bile farklar olabiliyor. Biraz da şans meselesi.

 6. Canon 650D lens | 23 Haziran 2017, 12:21

  Merhaba, ben düşük ışıkta kaliteli video çekimleri yapmak istiyorum. Elimde Canon 650D, üzerinde de (18-55 mm) kendi lensi var. Düşük diyaframlı bi lensin işimi göreceğini öğrendim ama açıkcası çok anlamıyorum ne almam gerektiği konusunda bi fikrim yok malesef. Verdiğiniz bilgiler içinde teşekkürler,
  emeğinize sağlık :)

 7. Merhaba Hakkı bey. Ben Doğum ve Bebek fotoğrafları çekmek istiyorum. Elimde 18-135 lens var. Buna ek olarak 50mm 1.8 alsam yeterli olur mu ?

  • Aylin Hanım evet almanızda fayda var, hatta 50mm yerine 35mm f/1.8 bile alabilirsiniz. Bu tip çekimlerde arka planı tamamen yok etmek önemlidir.

 8. Merhaba benim 70d 18-135 lensim var.Ürün çekiminde istediğim çekimi yapamıyorum (elbise v.b.)manken üzerinde sizce 17-50 mi yoksa 50 mm almayım.

 9. Hakkı bey merhaba. Yazılarınızı okuldaki bir çoçuk gibi takip edip öğrenmeye çalışıyorum. Keşke sitenizle daha önceden tanışabilseydim. Çok teşekkürler. Soruma gelecek olursam

  2 yıldır NikonD3200 body ile 18-55mm, 55-200mm objektifleri kullanıyoruz. Eşimle birlikte fotoğraf çektiğimiz için ikinci bir gövde alma ihtiyacımız oldu. Ama acele etmeyip bekliyoruz. Araştırıyoruz. NikonD7200 gövde aklımızda netleşmeye başladı. Bu süreçte 50mm 1.8 objektif almayı sürekli erteliyoruz. Çünkü D ve G olarak iki seçeneği var. Kısacası 7200 ile 1.8G alınca durduk yere fazladan bir 500 Tl. harcamış olur muyuz?
  Bekleyip NikonD7200 gövde aldıktan sonra 50mm1.8D objektif mi almalıyız?

  • Eğer 50mm objektifi sadece Nikon D7200 ile kullanacaksanız yeni gövdeyi aldıktan sonra bu objektifi satın almakta fayda var. Fazladan para neden verelim, onu da kart ya da yedek pil alırsınız..

 10. İyi gunler. Bir kac ay once nikon d5500 ile ilk kez fotograf cekme hobisine baslamis oldum. Su an elimde 105mm makro lens bulunuyor. İlk once taki fotografi cekmeye calistim ve okuduklarim ve ogrendiklerimle cok yol katettim bir hafta araliksiz gunde 8-12 saat okudum youtube dan teknikler ogrendim ve photosopla birlikde dergilerdeki gibi urun resimleri cekebiliyorum. Gerci taki fotografciligi edindigim tecrubeye gore en zor fotografcilik dali olsa gerek cunku metalin isigi yansitmasi ve onu gorundugu gibi cekebilmek cok zormus bunu ogrendim Benim sorum bu aralar da portre resimleri ilgimi cektigi icin dun bir tane 50mm 1,4g lens aldim ama kullanma sansim olmadi henuz. Size sorum dslr makina alirken onemlilik sirasi nedir. Benim demelerle ogrendigim ikk sey 1 ci sira lens 2 ci sira da isik ve sonra body olarak tecrube ettim. Sizde nedir body ne kadar onemlidir?
  Tesekkurler

  • Sorunuzun tek bir cevabı yok. Çünkü cevap tamamen kişinin kullanım amacına bağlı. Örneğin spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılığı için gövdenin önemi çok büyük olabilir ama bir seyahat fotoğrafçısı için daha az önemlidir gibi..

 11. Ben daha önce hiç dslr makina kullanmadım. Canon EOS 700D 18-135mm IS STM makinasını almak istiyorum lakin detaylı bilgim yok. bu makinanın otomatik netlemesi var mıdır? ben genellikle bir manzara önünde veya özel günlerde portre çekmek için alıyorum. siz bu makinayı ve lensi önerir misiniz? Bu lens ile arkayı flulaştırabilir miyim? bu f/1.8 falan lensin özelliği midir, makinanın mı? Alacağım üründe bu tür bir yazıya rastlamadım da. Baya bu konuda cahilim yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim

 12. Hakkı Bey merhaba,
  Canon 50mm 1.8 lens almaya karar verdim ancak şu anda bu lensin stm versiyonu da bulunmakta. Stm’nin malzeme kalitesinin çok iyi olduğundan bahsediliyor ve önemli özelliği sessiz olması bildiğim kadarıyla. Fakat bir önceki nesil lens ile aralarında 2 kat fark var. İlerde film çekme ile uğraşır mıyım emin değilim. Bu durumda siz olsanız ne yapardınız?

  İyi çalışmalar.

 13. Zeynep Yılmaz | 28 Ocak 2017, 19:31

  Şuan 70d+ 18-135 kullanıyorum, geniş açı veya telelens düşünmüyorum. Portre, makro çekmekten hoşlandığımı düşünüyorum. Ama fotoğraf çekmeye yeni başladığım için tamamen hangi tür fotoğraf çekmeyi sevdiğimi bilmeden pahalı bir lens almak istemiyorum. Ama 18-135in arka plan fluluğu da bana çok yetersiz geliyor. İstediğim fluluyu elde etmek için çok yakın çekim yapmak zorunda kalıyorum. 50mm 1.8 işimi bu bağlamda görür mü? Birde 50mm f1.8 ii mi yoksa 50mm f1.8 stm mi önerirsiniz? Stm ile aralarında 200 lira fark var sizce makinelerin aralarındaki fark fiyatlarındaki farka değiyor mu?

 14. merhaba.olympus micro four thırds sensorlu makıneler ıcın 14-42 mi 12-50 lensımı öneırrsınız.makına omd em5 m2

 15. Merhabalar. Bende d5200 fotograf makinesi var. Bu makina ile tam boy manken fotoğrafı çekmeye çalışıyoruz. Arka planı bulanılastırmak istiyorum. Sizin önericeğiniz bize uygun lens hangisi?

  • Tam boy için 50mm f/1.2 manyal ya da en güzeli 85mm f/1.4 kullanmak, Mitakon f/1.2 manyal de var ama bu diyaframlarda çok keskin sonuç alamazsınız.

 16. Meriç diren | 29 Eylül 2016, 08:18

  İyi günler öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Ben 7D mark ii ve 18-135 lensi kullanıyorum artık daha yüksek diyaframlı ve özellikle keskin bir lens istiyorum bir ultra geniş açı için diğeri normal 50mm veya 70-200 gibi açılarda bana 2500’TLye kadar önerebiliceğiniz lensleri öğrenebilir miyim sizin tecrübenize ihtiyacım var

  • Merhaba, fiyat konusunu bilmiyorum ama ultra geniş açılı keskin bir objektif olarak Tokina 11-16mm oldukça başarılıdır. Bir de Canon 85mm f/1.8 alabilirsiniz. 70-200 f/2.8 oldukça pahalı ve ağır.

 17. Hakkı bey iyi günler diliyorum.
  Müsadenizle bir sorum olacak; Nikon D5200 makinemle portre çekmek istediğimden 50 mm f1.8 lens alacağım ancak 50 mm. D ile 50 m G arasındaki farkı internetten araştırdıysam da tam olarak anlayamadım ve hangisine yöneleceğimi bilemiyorum. “D”ler daha uygun fiyatlı ve mümkünse ona yönelme niyetin var; yanlış bir şey yapmak istemiyorum. Bana ışık tutar mısınız?
  Saygılarımla.

 18. tarkan baran | 12 Ağustos 2016, 16:53

  hakkı bey iyi günler dilerim burası yerimi tam bilemedim fakat benim gibi yeni başlayanları kafasına takılan lenslerle alakalı bir mevzuu var bir açıklıklık getirirseniz sanırım anlayabiliriz şimdiden teşekkür ediyorum sorum şu şimdi söz gelimi 18-55mm isimli bir lens satın aldığımızda bu lens 18mm den 55 mm e kadar bir kapsamayamı sahip eğer öyle ise bunun içine 50 mm de giriyor görünüyor fakat hiçbir zaman bu lensle 50mm portre çekim lensinin verdiği performans alınamıyor ben ve benim gibiler konuyu çokmu yanlış anlıyoruz yoksa bunun farklı bir sebebimi var tekrar teşekkür ediyorum

  • 18-55mm de kullanılan optik elemanlar ve kaplama oldukça sıradan, bu yüzden 50mm objektifteki gibi keskin ve kontrastlı görüntü vermez. Ama görüş açısı olarak düşünürseniz haklısınız. Yani 18-55mm objektifi 50mm ye ayarladığınızda göreceğiniz açı ile 50mm sabit objektifin göreceği açı aynıdır. Bir de tabi 50mm sabit objektifin çok açık diyaframlarda çalışabilmesi ve çok düşük alan derinliği verebilmesi artısı var.

 19. Kutluay Akçay | 26 Haziran 2016, 23:04

  Hakkı bey nikon 7200 Yni crop sensörlü bir makine için 50mm 1.4g mü yoksa 35mm 1.8g tercih etmeliyim. Alan derinliği düşünülürse.

 20. Hocam Merhaba,Fotoğrafçılığa birkaç senedir meraklıyım daha önce 600d 18-135 lens kullandım şimdi yeni bir makine almak zorundayım yazılarınızı okudum 700d almayı düşünüyorum fakat lens konusunda kararsızım 18-55 lens ve 50mm 1.8 mi alsam yoksa sadece 18-135 lens mi alsam bilemedim 2500 tl bütçem var.Her türlü şey çekiyorum.Çok kararsızım daha önce 18-135 kulladığım için yeteri 18-55 in daha az zoom u oldugu için pişman olur muyum diye çekincelerim var birde tamrom 70-300 lens hakkında ne düşünüyorsunuz yanı 18-135 fiyatına neredeyse bu 3 lensi alabiliyorum yada bana lens önerebilirseniz çok minnettar olurum yanıtlarsanız çok sevinirim iyi günler.

  • Ben olsam sadece 18-135mm alırdım. Ama bu tip tercihler biraz da kişisel. Tamron 70-300mm alarak oldukça uzak mesafelerde çekim yapabilirsiniz; ama fotoğraf kalitesi sıradan bir kompakt makineden farklı olmaz.

  • Cevapladınız için teşekür ederim hocam 55mm 1.8 lens de almak istiyorum daha iyi portreler için almayayım mı?Ayrıca kenko uv filtre ler iyi mi aceba yada RISE(UK) mi alsam herkes B&W tavsiye ediyor fakat bi filtreye 200 tl vermek istemiyorum :) Cevaplarsanız memnun olurum,iyi günler.

  • Ya iyi filtre kullanın ya da hiç bir filtre kullanmayın, vasat veya kötü filtre kullanmak fotoğraflarınızı olumsuz etkiler. UV filtre nedir? Satın almak zorunda mısınız?

 21. Selamün Aleyküm hocam: bende Canon eos 700d var ve portre cekim icin arkayı daha güzel flu yani bulanik yapabilmek ve daha canlı kaliteli bir resim cekebilmek icin 50 mm de hangi lensi onerirsiniz ? Simdi den tesekkur ederim..

 22. merhaba hocam
  ben nikon D 5500 kullanıyorum potre için 2 ci el 50 mm 1.8G lens almayı düşünüyorum ancak arada bir maro çekiyorum
  böcek değil ama papatya gül gibi bu almayı düşündüğüm lens ile makro çekebilirmiyim ?
  şimdiden çok teşk

 23. Merhaba Hocam

  Nikon D7100 makinem ile dışarı ve içeri portre çekimlerinde ne önerirsiniz? Ara sıra hamile çekimi ve mezuniyet fotoğrafı çekimi yapıyorum. Ayrıca yakın tarihte bir arkadaşım doğum fotosu çekmemi rica etti. 50mm 1.8d yeter mi yoksa daha iyi bir lens mi önerirsiniz?

  • Ayşe Hanım normalde yeterli olur; fakat iç mekan çekimlerinde biraz uzak kalabilir o yüzden yanına bir de 35mm f/1.8 almakta fayda var.

 24. cihan bayraktar | 07 Nisan 2016, 08:52

  merhabalar..nikon d600 kullanıyorum .24.85 mm stüdyoda kullanıyorum 50 mm almayı dusunuyorum hem stüdyoda hem ddış çekımde kullancagım..50 mm 1.4 d ve ya 50 mm 1.4 g yada 50 mm 1.8 d ve 50 mm 1.8 g bunların hangısı keskınlık ve full frame olarak en iyisi olarak alabılırim..aralarında kaldım .yardımcı olursanız sevinirim.

  • Cihan Bey saydıklarınızın tamamını keskin görüntüler almak için kullanabilirsiniz. Aralarındaki farklar kullanılan lenslerden ziyade daha ufak şeylerde.. Bahsi geçen kısaltmaların anlamları için Objektiflerin üzerindeki kısaltmalar yazısına bakabilirsiniz.

  • Ali Işık | 23 Ekim 2016, 00:29

   Hakkı bey gayet güzel cevaplar yazmış ama ben de üç beş kelam edeyim:
   50mm 1,8D tavsiye ederim. 1,4 olanların hiç şüphesiz bir havası vardır ama; Fiyat kazık, O paraya yazık, derim ben.
   Ayrıca Nikon 1,4 objektiflerde 22 diyafram da yoktur. İsrafa gerek yok. Uygun fiyatlara 1,8D alınabilir.

 25. Esra Öztürk | 27 Mart 2016, 10:22

  Iyi gunler. Canon 50mm f/1.8 lens istiyorum bende. Bunun icin makina cok onemli midir. Yani 500d veya 600d olmasi fotografta farkeder mi. Bu lens icin en uygun makina hangisidir acaba?

 26. Hocam merhaba,

  Yenidoğan kızımın, kostümler (denizkızı, arı, tırtıl vs) kullanarak fotoğraflarını çekmeye çalışıyorum fakat çok fazla flu alanla karşı kaşıya kalıyorum.

  Çekimleri 15:00 16:00 saatleri arasında ışık alan odada, yaklaşık 1m2 beyaz peluş örtünün üzerine, 1,5 – 2m mesafeden canon 700D + 50mm 1.8 lens ile gerçekleştiriyorum.

  Makinemin 9 odakalama noktasından genelde 1 yada 2 tanesi yanıyor. Örneğin bu odaklama noktası gözün üzerinde yanıyorsa, sadece göz ve çevresi net oluyor. Alın, burun, ağız vs net olmuyor.

  Bana ve benim durumda olan arkadaşlara tavsiyeniz ne olur?

 27. Bende nikon d7100 makinem ve 18-140mm lensim var.Portre lensi için hangi lensi önerirsiniz?

  • Elinizdeki objektifle de portre çekebilirsiniz, ama düşük alan derinlikli vesikalık tarzında portrelerden bahsediyorsanız 50mm, 85mm gibi sabit odak uzaklığı olan ve açık diyaframlı bir objektif almanız iyi olur. Örneğin Nikon AF 50mm f/1.8D gibi, ya da Nikon AF-S 85mm f/1.8G gibi ama param çok $1000 üzerine de çıkabiliyorum derseniz Nikon AF-S 85mm f/1.4G de olabilir.

 28. Muhammet İkbal | 06 Mart 2016, 20:48

  Sa. Hakkı hocam fotoğrafçılıga yeni başlıyorum 700d makina 18-55stm lensi ile birlikte aldım fakat farklı bir lens daha almak istiyorum çekmek istediğim fotoğraflar gezi düğün ve gündelik aile fotoğrafları olacak Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar

 29. Gafar Kerim | 02 Mart 2016, 18:44

  merhaba hocam. Benim sorum Canon 50mm 1.8 lens ve flash dan olacak, elimde canonun kit lensi olan 18-135 var. Portre fotolarında istediyim performansı alamıyorum. acaba canon 18-135 lensin yanında yardımcı canon 50mm 1.8 lens stm almaga gerek varmı ? İkinci sorum flash la ilgili olacak. Canon 70D kullanıcısıyım, canon 430ex İİ flash ne kadar uyumludur makineme ?

  • Merhaba, Canon 50mm f/1.8 alırsanız özellikle düşük alan derinliği ile yapacağınız çekimler sizi tatmin edecektir. Canon 430ex II flaşını tüm Canon gövdelerle rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 30. Selamün aleyküm hocam ben yeni bir fotoğraf makinası kullanıcısıyım.hiç bir bilgiye sahip değilim yoğun istek üzerine d90 aldım fakat makro çekimler yakın çekimler yapmak istiyorum almam gereken lens hangisidir.lensin çeşidinin yanında yazan harflerinden de pek ne anlama geldiğini bilmiyorum

 31. Abdullah halit DEMİRLİ | 17 Şubat 2016, 23:24

  merhabalar elimde nikon D300 Fotoğraf makinesi var . 24 85 2,8 af – macro – nikon lens ile kullanmaktayım . Stüdyo Fotoğrafçısıyım. 50 mm bir objektif almak istiyorum almışkende d serisi 1:1.2 veya 1:1.4 alayım diyorum ama önceden 1.2 ve 1.4 veya 1.8 kullanmadığım için bu makaleyi okudum . ben gerektiğinde stüdyoda gerektiğinde ve “genellikle” dış çekimler de kullanmak için almak istiyorum. daha çok alan derinliği ve uygun arka planda bokeh lerle çekimler istiyorum. sizce almam gereken objektif hangisidir? bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • Abdullah Bey merhaba, eğer sadece yüz veya belden itibaren çekim yapıyorsanız f/1.8 bile yeterli olacaktır. Ama boy çekimi yapıyorsanız f/1.2 almanız elbette iyi olur. Bu söylediklerim dış çekimler için. Stüdyoda bu kadarına gerek yok f/4 bile yeterli olur. Fakat kullandığınız gövde krop faktörlü olduğundan bu da alan derinliğinin büyümesine neden oluyor, bunu da aklınızda tutmanızda fayda var.

 32. Mehmet akif Karataş | 16 Şubat 2016, 02:08

  Merhabalar Hakkı Bey benim nikon d5100 makinem var ve yeni 50 mm 1.4 d lens aldım fakat takınca objektif diyafram halkasını minimum diyaframda sabitleyin yazıyor ne yapmalıyım bu sorunu nnasıl çözebilirim yardimci olursaniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim

 33. Benim sorum genel olarak lenslerle ilgili d5300 makinem 18-105 lensim var. 50 mm ya da 35 alacaktım biraz araştırdım 18-55 le 35 ve 50 mm lik lense yakın sonuçlar alınabiliyormuş. Sizin tecrübelerinize güvenerek şunu sormak istiyorum birbirlerinin yerini tutabilen lensler hangileri ? Ben 18-105 in yanına ne almalıyım ki paramı boşuna harcamamış olayım..

 34. Turgut Göztepe | 12 Ocak 2016, 19:52

  Hakkı hocam en büyük alan derinliğine sahip 50mm prime lens hangisidir

 35. Tekin Gündoğdu | 11 Ocak 2016, 02:21

  Merhaba Hakkı Bey;

  Tekstil üzerine e -ticaret yapıyoruz.Yeni iş yerimizde kısıtlı imkanlardan dolayı stüdio olarak ayırdığımız odamız ( En büyük oda :) Salonumuz ) 5 m ye, 4,40 m. Mankenimiz 1.70 boyunda.Mankenimizi arkadaki fona 1.5 önde konumlandırdığımızda, bize 3.5 metrelik bir mesafe kalıyor. Fotografları tam boy çekmemiz gerekiyor. 85mm 1.2 lensimizle denedik konu kadraja sığmadı.Makinemiz canon 6D full frame. Lens olarak 35 mm mi yoksa 50 mm mi tercih etmeliyiz.Diyafram olarak 1.2 , 1.4 veya 1.8 den hangisini tercih etmeliyiz.Bizim için resmin kalitesi olmazsa olmazımızdır.Çünkü ürünlerimizi resim üzerinden pazarlıyoruz.Yardımcı olursanız çoook sevinirim.

  • Tekin Bey merhaba, paraflaş ve tripod kullanarak çekim yaptığınızı düşünüyorum. f değerini 8 civarında tutmanız daha iyi olur yoksa modelin bir kısmı alan derinliği dışında kalabilir. Ben bu tip çekimler için 24-105mm objektifi kullanıyordum, siz de standart 24-70mm veya 24-105mm objektifi kullanabilirsiniz. Böylelikle açınızı dilediğiniz gibi ayarlarsınız.

 36. Canon 600D kullanıyorum portre çekim.için hangi lens almam gerek

 37. Lenslerdeki filtre çapı neyi ifade eder
  Yardımcı olursanız sevinirim

 38. Hocam,
  Keskinlik denilen şey tam olarak nedir? Fotoğrafın net ve renklerin canlı, doygun olması mıdır? İnternette araştırma yaptım ama tam olarak ölçüsünün ne olduğunu anlayamadım. Bi de bu lenslerdeki keskinliğin ölçüsü nedir? Neden bize makinelerle birlikte verilen kit lensler bu kadar keskin olmuyor?
  Teşekkürler..

  • Abdullah Bey keskinlik için standart olarak kullanılan ve laboratuvarlarda yapılan ölçümler sonucu elde edilen MTF grafikleri mevcuttur. Özetle objektifin detay yakalama kabiliyeti olarak düşünebilirsiniz. Kit objektifleri daha ucuza üretebilmek için kullanılan malzeme vs. daha standart seçiliyor. Üst düzey prime objektiflerin malzeme kalitesi vs daha özenle seçiliyor.

 39. Merhabalar nikon d610 kullanıyorum 18-35 i düşünecegm ancak sizce nikon 85mm 1.8d mi almalıyım yoksa nikon 50mm 1.4d mi almayalm neden d serisi derseniz g ye gerek yok aralarında dıyafram halkasından baska bi fark olmadıgı ıcn teşekkürler

 40. Merhabalar gelin damat ve katalog cekimlerinde alan derinliği ve keskinliği yakalayabilecegim en dogru hangi lensi onerirsiniz bazen yakın cekim yapılmak zorunda kalınoyor bazen uzaktan sigma 35mm 1.4 art – sigma 70-200 2.8 – nikon 70-200 2.8 vr1 ve nikon 50mm 1.4 arasında kaldım

  • Tek bir objektifle işinizi halletmeniz zor, eğer kroplu bir gövdeniz varsa Sigma 18-35mm f/1.8 gibi bir objektif bir çok işinizi halledecektir, yanında bir de 50mm veya 85mm açık diyaframlı bir objektif aldınız mı tamamdır.

 41. Merhaba hocam,
  Yazınızda farklı değerlerle farklı alan derinliğini veren örnekler vermişsiniz.
  Biraz garip bir soru olacak ama, Alan Deriniliğinin(DOF) diyafram(f) ve odak uzaklığına(mm) bağlı bir matematiksel formülünü biliyor musunuz?

 42. Merve Yıldız | 21 Aralık 2015, 11:03

  Merhabalar Hakkı Bey;

  Ben evde ve dışarda bebeğimin,biraz büyüdüğünde dışarda parkta, piknikte fotograflarını çekmek istiyorum.Evde Bİr konsept oluşturup profilini çekmek dışarda ise yürümeye başladığında boydan çekmek istiyorum.
  Ama lense karar veremedim.
  50mm 1.8 başlangıçda işimi görürmü?
  50mm 1.4 ev çekimlerinde daha keskin fotoğraflar sağlar mı?
  Birde 35mm 1.8 seçeneği var
  bu üç lensten birini almayı düşünüyorum.Makinem nikon d5200
  Bu Lenslerin zoom özelliğinin olmaması beni zorlar mım ?
  Şimdiden Teşekkürler.

  • 50mm ev çekimi için biraz dar kalabilir, 35mm f/1.8 daha iyi bir tercih olur. Yazdığınız tüm objektifler keskinlik olarak sizi tatmin eder. Ama zum olmaması başlangıçta sizi biraz zorlayabilir, ama bu kadar açık diyaframlı hem de zum objektif isterseniz tek seçeneğiniz var Sigma 18-35mm f/1.8 ve kesinlikle tavsiye ederim.

 43. Behlül Cüneyt | 29 Kasım 2015, 13:41

  Merhabalar Hakkı Bey, nasılsınız?

  Öncelikle hakkiceylan.com sitenizdeki bilgilendirici ve eğitici paylaşımlarınız için teşekkür ederim.

  Bir konu hakkında desteğinize ihtiyacım bulunmakta, eğer yardım edebilirseniz çok sevinirim;

  Tekstil sektörünün iç giyim dalında faaliyet göstermekteyiz. Ürünlerimizin satışı sadece internet üzerinden gerçekleştirilmekte.
  Çalıştığımız firmalar ise bizden mümkün olduğunca yüksek çözünürlüklü ve ürün detaylarını içeren görseller talep etmektedir.

  Kaliteli bir çekim için gerekli olanlar muhakkak ki sadece makine ve lensten ibaret değildir. Tecrübe, ışık gibi konularla bir bütün oluştuğuna da şüphem yok.

  Lakin fotoğrafçılığa başlangıç noktasının ihtiyaçlara uygun bir makine ve objektif olduğunu biliyorum ama hangi makine ve objektifin bana uygun olacağını tespit edemedim.

  Bütçesi uygun olabilecek ama aynı zamanda çekimi yapılan kumaşın dokusunu da görüntüleyebilecek bir cihaz için öneriniz ne olurdu? Tavsiye verebilirmisiniz?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba, piyasada satılan tüm DSLR ve Aynasız gövdeler sizin işinizi görecek kadar yeteneklidir. Önemli olan makineyi kullanabilmeniz ve sonrasında uyguladığınız Post-processing işlemi, bu yüzden öncelikle bir fotoğrafçılık başlangıç kursuna gitmeniz ya da ders almanızı önereceğim. Bireysel ders almak isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.

 44. hakkı bey benim nacisane sorum takı mücevher çekimi için lens olarak 50mm 2. 8 mi yoksa 100mm 2. 8 mi önerirsiniz. takı cekimi yaparken özell,kle yüzükler de alt kısım flu olsun istemirum. yardımcı olabirmisiniz

  • Her ikisi de olur; ama çekim mesafeniz farklı olacaktır. Çekim yaptığınız ortamın genişliğine ve boyutuna göre kara verebilirsiniz. Bence 100mm daha isabetli olur. Bahsettiğiniz flu kısmı diyafram değerini kısarak düzeltebilirsiniz.

 45. merhaba hocam

  öncelikle blogunuzu beğenerek takıp ediyorum. Amatör şekilde fotoğraf cekıyorum.

  Sony SLT A37 makinam var makınamla gelen 18-55 lensin portre fotografları için artık yeterlı olmadıgıni düşünüyorum. 50mm uygun marka veya model tavsiye edebilirmisiz?

  Şimdiden teşşekkür ederim

 46. Hakkı bey ben lens almak istiyorum.Canon EF 50mm F/1.8 II Lens benim için uygun mudur ve özellikleri nelerdir.Portre çekimi için alacağım.Makina şimdilik Canon 1200D.Soruma cevap verirseniz sevinirim.

 47. Merhabalar hocam,anlatmış oldunuz konu birazda olsa aydınlattı beni ama size bir sorum olacak.Sorum bende nikon d3100 , 18-55 ve 55-200 var birde ek olarak nikon 50mm 1.8 d almayı düşünüyorum dış çekimlerde işimi görebilirmi 50mm 1.8d lens d3100 e uyarmı kalitesini görebilirmiyim lensin veya makineye hem ücret uygun hem kalite olarak önereceğiniz lens var mı? Bu arada 18-55 pek kullanmıyorum :) şimdiden teşekkürler

  • Nikon D3100 ile kullanmak için alacağınız objektifin mutlaka AF-S olması gerekir yoksa otomatik netleme yapamazsınız.

 48. Ahmet Işıl | 20 Eylül 2015, 09:07

  Elimde 60mm f2,8 canon macro lens var. Portre çekimlerinde de başarılı. Net alan derinliği sağlamak için 50mm 1,8 aldığımda daha iyi sonuç alabilir miyim?

  • f/1.8 ve f/2.8 arasında net alan derinliği bakımından elbette farklılık var. Eğer 2.8 size yeterince az alan derinliği vermiyorsa f1.8 veya f/1.4 alabilirsiniz. Daha iyi sonuçtan kastınız nedir, daha fazla keskinlik vs beklemeyin o bakımdan sonuçlar değişmeyecek.

 49. giray dalgıç | 01 Eylül 2015, 07:42

  hakkı abi bende bir soru sormak istiyorum yaklaşık 2 ay önce eos 600D aldım ve 18-55 kit lens in yanında 75-300 lens aldım arka plan flulaştırmasını bende yapmak istedim şuan 50mm f1.8 almayı düşünüyorum sizce almalımıyım yoksa elimdeki lensler işe yararlımıdır (18-55 ) ten çok memnunum teşekkürler

  • Elindeki objektiflerle tam olarak istediğini yapamayabilirsin; ama doğru kullanıldığında elbetteki bir yere kadar işini görecektir.

 50. nikon d7000 için boydan birisini çekip arkasinin fululaşması için 50mm1.8g mi 1.4g mu 85mm1.8 mi birde 85mm1.8g o fiyata degermi 50mm1.4g ye göre.
  Detaylı bilgiye ihtiyaçım. Var
  Tşkrler

  • Bekir Bey diyafram ne kadar açıksa bunu elde etmeniz o kadar kolaylaşır. Fakat teleye doğru gidildikçe perspektiften dolayı daha temiz bir arkaplan elde edersiniz.

1 2 3

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.