Blog yazarları arasıra buluşup toplanıyormuş, bana da haberi geliyordu. Neymiş ne değilmiş bir türlü kısmet olmadı görmek, neyse ki bugün bir şekilde zamanlamayı ayarlayarak katılabildim.

Aslında stüdyoda fotoğraf çekerken oldukça eğleniyorduk ama bu sefer merakım galip geldi, hazır Taksim’deyken bir görelim dedim. Efendim, blog yazarları bugün toplanıp, yeni bir iki şey öğrendik. Bunlardan birisi Tasdix, adından anlaşılacağı gibi tasdikle alakalı birşey (ben de dahil bazılarımız söylerken sıkıntı çekiyordu.) İkincisi hepmizin yakından birdiği Google Analytics.

Tasdix kendi anlatımıyla “Dokümanlarınızın özgün olduğunu veya hangi tarihte elinizde bulunduğunu kanıtlamanız gereken durumlar için, kendi bilgisayarınızda ve dosyalarınızı kimseyle paylaşmadan sayısal zaman damgası vurmanızı sağlar.” Benim açımdan özellikle fotoğraf konusunda dikkate değer bir hizmet. Biraz daha incelenip değerlendirilebilir. Tasdix’i bize tanıtan ve sorularımıza sabırla cevap veren Nahide Mutlu‘ya teşekkür ediyorum.

İkinci konumuz olan Google Analytics’i bize detaylı bir şekilde anlatan Murat Kahraman’dı. Gerçi bu işin içinde olup Analytics’i bilmemek olmaz ama Murat Bey’e de detaylı anlatımı ve sunumu için teşekkür ediyorum. Özellikle sadece raporlar konusu başlı başına detaylı olarak incelenip üzerinde durulabilir. Fakat blog yazarları açısından baktığımızda pratik olarak pek bir faydası yok, daha çok portal veya e-ticaret siteleri için. Blog yazarları için kurulum, kullanım ve ipuçları daha çok ve detaylı belki örneklerle işlenebilirdi.

Eray ve Sunipeyk’le tanışmış olmak benim için bu toplantının en büyük getirisiydi. Toplantıyı biraz ciddi bulduğumu da ekleyeyim. Belki ben mi alıştım her işime biraz olsun eğlence katmayı bilemiyorum ama sanırım biraz daha samimi bir ortama ihtiyaç var..