Bu yıll ki Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Bloglar kategorisindeki finalistler belli oldu. Her ne kadar kaliteli web anlamında doğruyu tam olarak yansıtmasa da, finalistler ve kazananlar için bir tanıtım fırsatı olacağı kesin. şimdi finalistleri incelemeye alıyoruz. Alfabetik sırayla gidersek ilk olarak sırada Blogcu blogu var, siz bu yazıyı okurken muhtemelen verilerde ufak değişiklikler olacaktır:

Blogcu blogu
Blogcu Blogu
Markup Validation: 22 hata
Google Arama Sonuçları: 17000
Google Bağlantı Sayısı: 580
Alexa sırası: 156229

Site kendi anlatımıyla; 2007 yılının Mart ayında, Blogcuâ??da başlayan blog yazımı ve tasarım üzerine birkaç kelam etme ihtiyacını bir adım daha öteye götürebilmek için BlogcuBloguâ??nu ortaya çıkarmaya çalıştım. Umarım faydalananlar olur.

Blogda genel anlamda Blog Geliştirme, Blog Ä°puçları, Blogcu Araçları, Blogcu şablonları ve SEO konularının yeraldığını söyleyebiliriz. Alt yapı olarak WordPress kullanılmış ve tasarım orjinal. Fakat tasarım üzerinde biraz daha çalışılmalıymış. özellikle sert geçişler yumuşatılabilir, kontrast azaltılabilir. Bağlantılar kısmının arkaplan resmi değerleriyle uyumsuz duruyor burada da sol taraftaki En çok okunanların arkaplan resmi kullanılabilir. Fakat tüm bunların dışında en büyük eksikliği bir arama kısmının bulunmaması. Emre özçelik’e başarılar diliyoruz.

Cafe Fernando
Cafe Fernando
Markup Validation: Ok
Google Arama Sonuçları: 841
Google Bağlantı Sayısı: 809
Alexa sırası: 119580

Devam ediyoruz, ikinci blogumuz cafefernando. Kısaca kendi anlatımına değinirsek: Yemek yapmak, yaptıklarımı fotoğraflamak ve bunlar hakkında yazmak kadar yemesinden de çok büyük keyif alan, 30 yaşında bir yemek meraklısıyım. Yemek zevkim hiç değişmedi (en sevdiğim yemek hala karnıyarık ve domatesli pilav) ama yaptıklarım biraz evrim geçirdi. Bunları diğer yemek meraklılarıyla paylaşmak ve paylaştıklarıma aldığım yorumlar ışığında kendimi geliştirmek istedim ve blogu hazırladım.

Alexa sırasının yükseklerde olması blogun hem Ä°ngilizce hem de Türkçe olarak yayımlanmasından kaynaklanıyor. Bu aynı zamanda blogun erişilebilirliğini ve ziyaretçi sayısını da olumlu etkiliyor. Altyapısında WordPress kullanılan blog tasarım olarak bütünlük arzediyor. Kalıcı bağlantı yapısında pretty permalink (seo dostu da denilebilir) denilen sistemin kullanılmamış olmasını eksiklik olarak görüyorum. Ä°çerik oldukça zengin ve fotoğraflar (bir fotoğrafçı olarak başarılı bulduğumu söylemeden geçmeyeyim) da oldukça itina ile çekilmiş. Kişisel olarak yemek konusuna oldukça uzak olsam da bu blogdan hoşlanmamak imkansız, tebrik ediyor ve Cem Sönmezsoy’un başarılarının devamını diliyoruz.

Kendini Geliştir
Kendini Geliştir
Markup Validation: 117 hata
Google Arama Sonuçları: 37900
Google Bağlantı Sayısı: 22
Alexa sırası: 312867

Yine blogun kendi kendini nasıl tanımladığına bir göz atarsak;
Bu site, haddini aşmayı garanti ederek amatör bir ruhla hazırlanan, önemli bir noktaya temas eden, Kendini Geliştirmeyi baz alan, bir site olma gayretinde çaba harcayacaktır.

Okuyucu kitlesi oldukça iyi, bunu online kullanıcı sayısından ve forumdaki mesajlardan anlamak mümkün. Yeri gelmişken forum temasının blog temasına giydirilmesi hoş olacakmış ya, neyse konumuz blog. WordPress altyapısını kullanan site bunu belirtmemiş, bu tür konularda biraz hassas olmamız gerek, belirtilmiş olmasının sitenin ya da blogun değerini düşürmez aksine artırır görüşündeyim. Tasarım olarak kendinigelistir.com adı verilmiş, fakat wordpress kullananlar bilirler ki bu en eski temalardan biri olan Blix. çok fazla modifiye yapılmış veya yeni bir yüz geçirilmiş değil, bu yüzden kullanılan tema da belirtilmeliydi. Ä°çerik olarak kedini geliştirmeyle ilgili bir çok makaleye ulaşmanız mümkün. Ä°çerik açısından tatmin edici görünüyor. (ufak bir hatırlatma: email adresi verirken isim{at}domainadı.com şeklindeki yazım stili email adresinin robotlar tarafından kaydedilmemesi için kullanılır, fakat bu yazıya isim@domainadı.com şeklinde bir link verilirse bunun anlamı kalmaz.) özgür şahin’e de başarılar diliyoruz.

MacOSXPC
MacOSXPC
Markup Validation: başarısız.
Google Arama Sonuçları: 4550
Bağlantı Sayısı: 0
Alexa sırası: 2092010

Yine kendi diliyle macosxpc’ye bakarsak; Amacımız, Türk Macintosh kullanıcılarının ve Macintosh ailesine geçmeyi planlayan kullanıcıların isteklerine â??tarafsızâ? içerik sunabilmek. Blog WordPress altyapısı ve oldukça başarılı bir tema olan i3theme’i kullanıyor. Tasarım içerik ile gayet uyumlu seçilmiş. Sağ taraftaki takvim wigdeti kaldırılabilir (zaten bunun yararlı bir şekilde kullanıldığını hiç bir blogda görmedim.) Henüz yeni sayılan blog çok özel bir konuda haber ve makaleleri paylaşıyor bu yüzden de okuyucu kitlesi çok fazla değil, fakat orjinal yazıların artması ve mümkünse Ä°ngilizce içerik eklenmesi durumunda çok daha ileriye gidebileceğini düşünüyorum. Entegre olarak Simple Forum kullanılmış ve temayla bütünlük sağlamış fakat en azından sağ ya da sol sidebarlardan biri kaldırılarak alan biraz daha genişletilebilirmiş. IE 6 da sağdaki kısmın aşağıya kayması, google adsense kullanırken renk seçimlerinin yapılmamış ya da yanlış yapılmış olması ve bu kısımda çerçeve kullanılması, chat kısmının IE 6 ve Firefox 2 de görünmemesi (zaten gereksiz) şeklinde eksiklerini saydıktan sonra Emrah ömüriş ve Philip Mark Elliott’a başarılar diliyoruz.

NYC2IST
NYC2IST
Markup Validation: 15 hata
Google Arama Sonuçları: 6080
Bağlantı Sayısı: 140
Alexa sırası: 570514

Kendi anlatımıyla; Modanın sanat dallarından biri olduğu düşüncesiyle hareket eden online dergimizde en son moda haberlerinin yanı sıra sanatın diğer formlarıyla ilgili yazıları ve haberleri de bulacaksınız. Ä°sim olarak akılda kalıcı olmaması ve kafa karıştırı olması eksi bir özellik. Diğerlerinden farklı olarak bu blog Joomla ile oluşturulmuş fakat bunda da joomla linki görünmüyor. Tasarım olarak eski bir görünümü olsa da içerik olarak oldukça zengin, zaten bir online dergi olarak iş görüyor. Kategori olarak blog yerine Online Dergi’de şansını denemeliydi. Yine de Rana Solaker’e başarılar diliyoruz.

urban5
urban5
Markup Validation: 26 hata
Google Arama Sonuçları: 49200
Bağlantı Sayısı: 439
Alexa sırası: 199775

Kendi anlatımıyla: Urban5, öncelikli olarak cinsellik ve ikili ilişkiler hakkında bununla beraber “insana” ait aklınıza gelen her şeyi konuşabileceğiniz, tartışabileceğiniz ve cinsellik konularında çok geniş bir yelpazede bilgi alabileceğiniz, mütemadiyen güncellenen elektronik dergi tadında; bir topluluk sitesidir. Topluluğa davetiye ile üye olabiliyorsunuz. Yazıların ülkemizde internette en çok ilgi gören konu olan cinsellik konusunda olması blogun ziyaretçi sayısını olumlu etkiliyor. Tasarım ve içerik olarak oldukça uyumlu görünüyor. Bölümlerin birçoğunun sadece üyelere açık olması sosyallik açısından bir eksiklik olarak görünse de içeriğin kalitesini koruma açısından gerekli gibi duruyor. Genelde başarılı bulduğum bloglardan biri oldu, elebaşı Atilla Baybara’ya başarılar diliyoruz.

Sadece bu bloglardan seçmek zorunda olduğumuzu unutmadan bir tercihte bulunmak durumunda kalırsam diye kendi kendime sordum. Sonuç olarak iki bloga eledim urban5 ve Cafe Fernando, sonra da seçimim Cafe Fernando oldu.