Something is wrong.
Instagram token error.

Amatör fotoğrafçılar için yeni bir şey: Gezi Puanı

Merhabalar, amatör fotoğrafçıların literatürüne yeni bir kelime eklemek istiyorum, Gezi Puanı. Amatör fotoğrafçılar ister bir grupla, örneğin Azgezmiş gibi ya da isterse kendi başına fotoğraf çekimine çıksın, yaptığı iş aslında bir fotoğraf gezisidir. Bu yakın çevrede bir gezi olabileceği gibi uzak diyarlarda bir ya da bir kaç haftalık yoğun bir seyahatte olabilir. Amaç fotoğraf çekmek olduğundan tamamını fotoğraf gezisi olarak adlandırıyorum.

Fotoğraf gezilerinde amatör bir fotoğrafçı bir gün içinde ortalama 100-300 arasında fotoğraf çeker. Bu fotoğrafların bir kısmı eve gelince silinir. Neden bu kadar çok fotoğraf diye sorabilirsiniz, belki beklenen bir anı yakalamaya çalışıyordur ve makine seri çekim modundadır, bu yüzden benzer karelerden onlarca olabilir. Fotoğraflardan bazıları sadece anı fotoğrafıdır, bazıları da yoldan geçerken çekilen öylesine karelerdir.

Gezi sonunda tüm fotoğraflara tek tek bakıldığında “işte bu olmuş” dediği bazı fotoğraflar vardır. İster kendi baksın ister başka bir fotoğrafçı bu tip fotoğrafların sayısı kabaca aynıdır. Bu fotoğrafların sayısını çektiği tüm fotoğraflara böldüğümüzde ve bunu 100 ile çarptığımızda elde ettiğimiz sayıya Gezi Puanı diyorum.

Gezi Puanı ne işe yarar? Gezi Puanı amatör fotoğrafçının o fotoğraf gezisinde ne kadar verimli olduğunun bir göstergesidir. Elbette bazı bölgelerde daha iyi fotoğraflar çıkacaktır; ama genel anlamda Gezi Puanı 1 e yaklaşıyor veya geçiyorsa o gezinin verimli olduğu anlamına gelir.

Bu fikir Azgezmiş olarak en son çıktığımız Fas seyahatinde aklıma geldi. Bir haftalık seyahatte toplamda çektiğim fotoğraf sayısı 1620 adet. Eve geldikten sonra bu fotoğrafların bir kısmı elbette silinecek; ama silmeden önce kabaca saydığımda 19 adet fotoğraf belirledim. Hesap yaptığımda ise Gezi Puanım yaklaşık 1,17 yapıyor. Bu ise gezinin benim için verimli geçtiği anlamına geliyor. Şu sıralar yoğun şekilde seyahatlerim olduğundan sadece bir fotoğraf paylaşabiliyorum.

10 Yorum Var

 1. Selam. Merak ettiğim bir soru var, bu makalede paylaştığınız fotoğraf orjinal fotoğraf mı yoksa herhangi bir program ile editlenmiş fotoğraf mıdır?

  • Merhaba, fotoğraf tamamen orjinaldir. Panasonic GX7 makine, Panasonic 7-14mm objektif setiyle Fas / Essaouira’da 25/10/2014 tarihinde çekmiştim.

 2. Nuray Akıncı | 04 Haziran 2015, 09:38

  merhaba, denizli Defsat’ta yaptığınız sunum çok güzeldi, açıkcası size imrendik, çok sayıda ülkeyi gezme fırsatınız olmuş. Fotoğraf gezileri düzenlediğinizden bahsetmiştiniz. yakın zamanda nerelere gezi yapmayı planlıyorsunuz? Avrupa’ya gezi yapmayı planlıyor musunuz?

 3. Sebahattin | 04 Şubat 2015, 19:57

  Makine kiralamak mantıklı mı? Bununla ilgili yazı yazcak mısınız?

  • Kiraladığınız makineye ve verdiğiniz paraya göre değişir. Türkiye’de çok yaygın bir uygulama değil ama yüksek bir bütçe ayırıp ekipman almadan önce yapılabilirse karar verme konusunda çok yardımcı olacaktır.

 4. Merhaba, basitçe çektiğiniz fotoğraflardan yüz kaçını beğendiğinizi hesaplayan formülü yazmışsınız. Yani siz Fas gezisinde çektiğiniz fotoğraflardan %1,17 sini beğenmişsiniz, bu da oldukça düşük bir rakam. 50 tane fotoğraf çekip 3 tanesini beğenseydiniz %6’sını beğenmiş olacaktınız. Puanlamaya itirazım yok çok mantıklı olmuş, şahsen gezilerde kendime fotoğraf limiti koyuyorum, en fazla 200 fotoğraf çekeceğim diyorum böylece elim sürekli denklaşörde anlamsız fotoğraflar çekmek yerine fotoğrafı çekmeden düşünüp ortaya nasıl bir şey çıkacağını tahmin etmeye çalışıyorum. Sadece sonuç 1’e yakınsıyor ise başarılısınız kısmı bana düşük bir beklenti gibi geldi. 100 fotoğraf çekip 5 tanesini beğenebilirsiniz, hesabınız %5 çıkar.

  • Yazdıklarım daha çok amatör fotoğrafçılar için, gezi fotoğrafçıları için değil :) Amatör fotoğrafçılar için bazı tabirler vardır; “hayatımın fotoğrafı”, “bu günün fotoğrafı”, “tam yarışmalık”, “işte olaya budur” vs. Bahsettiğim fotoğraflar bunlar. Yoksa Havana’ya gidip güzel bir havada kusursuz bir Capitolio fotoğrafı çekebilirsiniz elbette ya da Trinidad’ta Plaza Mayor fotoğrafı çekebilirsiniz, bunlar klasman dışı.

 5. Hasan Ismayilov | 09 Kasım 2014, 21:04

  Hakki bey, selam.

  Instgramda cektiginz resimlere izliyorum. Ozel bir filtr ve ya teknikmi kullanirsiniz? Renglerin soft ve renkli ile siyah beyazin karisimindan olusuyor. Ogretirseniz sevinirim.

Lütfen, soru sormadan önce üstteki yazının tamamını ve cevapları okuyun, soracağınız soruların cevapları büyük ihtimalle verilmiştir. Ek olarak lütfen ilgili konuya yorum yapın, örneğin geziyle ilgili bir yazıya yorum yapıp fotoğraf makinesiyle ilgili bir soru sorarsanız yorumunuz silinecektir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.