Makro çekime heveslendiniz ya da herhangi bir nedenle çok yakından bir çekim yapmak durumunda kaldınız. Çok fazla yatırım yaparak bir makro objektif de almak istemiyorsunuz. O zaman anlatacaklarım işinize yarayabilir.

Genel anlamda bir makro çekim için aşağıdaki yöntemleri kullanıyoruz;

  • Makro Objektif
  • Makro Uzatma Tüpü (extension tube)
  • Reverse Lens Yöntemi
  • Close-Up filtre

Örneklerde kullandığım objektif Canon 50mm f/1.4 ve bu objektifin büyütme katsayısı 0,15x bu değer objeleri yeterince yakından çekmemize olanak tanımıyor. Gerçek bir makro objektifin büyütme oranı 1:1 olarak ifade edilir. Biraz daha detaylı açıklamak gerekirse: Makro Objektif kullanırken, maksimum olarak yakınlaştığımızda çekebileceğimiz objenin boyutları sensörümüzün boyutlarına eşittir. Ben Full Frame bir makine kullanıyorum ve sensör boyutu ise 36 x 24mm. Başka bir ifade ile Makro objektif kullanarak bu boyuttaki bir objeyi tam olarak kadrajı kaplayacak şekilde çekebilirim.

Fakat elimde makro objektif yok ve iyi bir makro objektifin fiyatları ise şu anda verebileceğimden daha fazla, ne yapmalıyım. O zaman diğer yöntemlere başvurmak durumunda kalıyorum. Burada vereceğim bilgi ve örnekler hem kolay hem de ucuz olması bakımından öne çıkan Makro Uzatma Tüpü ile çekim tekniğidir.

uzatma-tupu

Uzatma Tüpü ya da Extension Tube olarak adlandırılan ürünler objektif ile makine arasına takılan plastik ve metal aksamlı basit parçalardır. Temel olarak yaradığı iş ise netlemek istediğimiz objeye daha fazla yakınlaşabilmemiz ve dolayısı ile makro çekimler yapabilmemiz için yardımcı olmasıdır. Her objektifin belli bir büyütme katsayısı vardır. Extension Tube kullanarak objektifin büyütme katsayısını artırmış oluyoruz.

Piyasada iki çeşit Extension Tube bulunuyor. Bunlardan ilki ve nispeten ucuz olanı hiç elektronik bağlantı içermez ve bu nedenle tüm işinizi manual olarak halletmek durumunda kalırsınız. Tabiki bu da yapacağınız işten keyif almanız zorlaştırır ve bir süre sonra bırakırsınız, tavsiye etmiyorum. Bir diğeri ise objektif ile gövde arasındaki elektronik bağlantıları ileten özelliğe sahiptir. Bu durumda diyafram ve odaklamayı otomatik olarak yapmaya devam edebilirsiniz.

Extension Tube ya da makro uzatma tüpü olarak bilinen ürünler genellikle üçlü set halinde satılırlar. Tek başlarına kullanıldığı gibi üst üste takılmak suretiyle yakınlaştırma oranını artırarak ta kullanılabilirler. Örneğin elektronik iletime sahip olan Kenko’nun Canon için ürettiği ürünler üçlü set halinde; 13mm + 20mm + 36mm olarak satılıyor. Bu ürünler çok fazla teknoloji gerektirmeyen ve karmaşık yapıları olmayan ürünler; bu yüzden kanımca üçüncü parti markaları kullanmakta da herhangi bir sakınca olmayacaktır. Bu tip ürünleri ebay.com üzerinde $50 dan daha az bir fiyatla bulabilirsiniz. Markalı ürünlerin bazıları set halinde bazıları tek tek satılabiliyor. Önemli olan konu hangi marka gövdeyi kullanıyorsanız ona ait olan ürünü almanızdır. Yani Canon marka DSLR kullanıyorsanız ona uygun olanı, Nikon marka DSLR kullanıyorsanız ona uygun olanı almalısınız. Micro Four Thirds bir gövdeniz varsa ona uygun olanı da bulabilirsiniz.

uzatma-tupu

Fiyatlara biraz göz atacak olursak; örneğin Canon Extension Tube EF 25 II: $140 ve Canon Extension Tube EF 12 II: $84. Nikon için kendi markasının ürünleri ise Nikon PK-13 27.5mm AI Extension Tube: $100, Nikon 8mm AI Extension Tube PK-11A: $80, Nikon 14mm AI Extension Tube PK-12: $85 yani takım almaya kalktığınızda toplamda $265 gibi bir fiyat tutuyor. Türkiye içerisinde bunun $300 üzerinde olacağını tahmin etmek hiç te güç değil. Bu fiyata – belki üzerine biraz daha ekleyerek – 1:1 makro çekebilen bir objektif almak çok daha akıllıca olacaktır. Kenko’nun ürünleri biraz daha uygun gibi görünse de yine de $200 altında düşmüyor.

Fakat diğer yandan aynı işi görecek ve yeterli kaliteye sahip FotodioX Pro Auto Macro Extension Tube Kit – 13mm, 21mm ve 31mm: $60 fiyatla alabiliyorsunuz. Daha uygun fiyatlı olanları da bulabileceğinize eminim. sahibinden.com üzerinde de 150 TL ye kadar bulabiliyorsunuz. Micro Four Thirds kullananlar için $80 fiyatla Vello Deluxe Auto Focus Extension Tube Set’e bakılabilir. Malzemesi plastik olanlar biraz daha uygun fiyatla bulunabilir.

Benim elimde elektronik bağlantı içeren 13mm, 20mm ve 36mm lik bir uzatma tüpü vardı ve testlerimi bunlarla gerçekleştirdim.

uzatma-tupu

Kullandığım modelin boyu 9,5cm kadar. Aşağıdaki ilk fotoğraf 50mm ile en yakın netleme mesafesinden alabildiğim görüntüyü ve yanında ise %100 kroplanmış halini gösteriyor. Fotoğrafların üzerine tıklayarak büyük halde görebilirsiniz.

50mm

Kullandığım DSLR gövde ile üzerindeki 50mm objektifin arasına ilk parça yani 13mm lik parçayı yerleştiriyorum. Hemen farkedeceğiniz gibi minimum netleme mesafemiz kısalıyor ve objeye çok daha fazla yakınlaşabiliyorum. 50mm objektif ve 13mm uzatma tüpü ile beraber çekilen görüntü aşağıda;

x13

Oldukça büyük bir ilerleme kaydettik. Şimdi en ufak parçayı çıkartıp orta uzunlukta olanı yani 20mm lik parçayı takıyorum, sonuçlar aşağıda;

x20

Son olarak en büyük parçayı, yani 36mm uzunluğunda oları takıyorum, onunla aldığım sonuçlar da aşağıda;

x36

Full Frame gövdede, 50mm lik objektife 36mm lik uzatma tüpü takıldığında neredeyse 1:1 oranında büyütme sağlanabiliyor. Bu parçaların ikisini veya üçünü bir arada kullanabiliyorsunuz. Bu durumda daha yakından çekme imkanınız olacaktır. Fakat bazı zorluklarla karşılaşamanız mümkün. Objeye o kadar yaklaşıyorsunuz ki obje artık objektifin ön elemanına değiyor ve alan derinliği 1mm nin altına iniyor. Bu problemi aşmak için diyafram değerinizi olabildiğinizce kısmanızı ve kablo deklanşör (eğer yoksa gecikmeli çekim) kullanmanızı önereceğim. Diğer bir problem de objeye yaklaştıkça makine yada objektifin ışığa engel olması.

Tüm bu çekimler otomatik netleme mekanizması ile netlenerek çekildi. AF nin çalışmaması ya da diyafram değerini makine üzerinde görememeniz uzatma tüpünü iyi takamadığınız anlamına gelir. Temas etmesi gereken bazı parçalar yerine oturmamıştır.

Basit ve ucuz bir maliyetle durağan objeler kullanarak harika işler çıkartabilirsiniz.