Birçok amatör fotoğrafçı DSLR gövde alarak fotoğraf çekmeye başlıyor. Bir çoğu da fotoğraf çekmeye başladıktan sonra DSLR sınıfındaki gövdelerden satın alıyor. Yani DSLR gövde amatör fotoğrafçıların en çok tercih ettiği fotoğraf ekipmanı. Bu ekipmanın aksesuarlarından birisi de Battery Grip.

Battery Grip aslında eski SLR gövdelerde de kullanılan bir aksesuar; ama artık amatör fotoğrafçıların çok büyük bir kısmı Dijital SLR (DSLR) kullandığı için bizi ilgilendiren kısım da DSLR gövdeler için olanı.

Battery Grip kabaca kullandığınız gövdenin alt kısmına takılan, makinanın bir parçasıymış gibi görünen ve makineye ek güç sağlayan bir aksesuar. Bazı özel amaçlarla üretimiş gripler de mevcut (örneğin wireless dosya transferi gerçekleştirmek amacıyla kullanılan Canon Wireless File Transmitter WFT-E4 II A gibi.)

Battery Griplerin Faydalarına gelince;

  • Battery Grip takılı gövdenizde iki adet pil olur, dolayısıyla çekim sayınız ikiye katlanır veya şöyle de diyebiliriz; piliniz bitmeden makineyi kullanabileceğiz süre ikiye katlanır.
  • Battery Grip en çok kullanılan tuşların ve tekerleklerin birer kopyasını üzerinde bulundurur, dolayısıyla dik kadraj çekim yaparken kolunuzu acayip şekilde döndürmenize gerek kalmaz. Normal şekilde tutarak rahatlıkla dik kadraj olarak ta çekim yapabilirsiniz.
  • Makineyi tutuşunuz daha stabil hale gelir. Özellikle makineyi tutarken gövdenin altına doğru kayan en küçük parmağınız da tutuşunuza yardımcı olmaya başlar.
  • Bazı DSLR gövdelerde (D300, D300s vb. ) seri çekim kabiliyetini artırır.
  • Zor durumda kaldığınızda makinenizi standart AAA pilleri (kalem pil) kullanabilmeniz için özel bir hazne ile birlikte gelir ve genellikle 6 adet AAA pil ile çalışır.
  • Makinenizin görünümünü daha profesyonel bir hale getirir, zira en üst sınıf DSLR gövdelerde zaten Battery Grip gövdeyle bütünleşik olarak gelmektedir.

Elbetteki her aksesuarın olduğu gibi Battery Grip kullanmanın da dezavantajları olabilir, bunlar fazla olmamakla birlikte ilk aklıma gelen maddi kısım. Çünkü Battery Grip kullanmak için onu satın almalısınız. Battery Grip aldıktan sonra ise ek bir pil almanız gerekecek, çünkü Battery Gripler iki adet pil ile çalışır. İkinci olarak kullandığınız ekipmanın ağırlığı artacak, bence en büyük problem bu, o yüzden çok uzun süreli kullanımlarda pek boynunuza asmamanızı öneririm.

Orjinal markaların (Canon, Nikon, Sony vb.) kendi DSLR gövdeleri için çıkarttıkları Battery Gripler oldukça pahalı olabiliyor. Örneğin Canon’un 5D Mk III için çıkartmış olduğu Battery Grip BG-E11 kendi sitesinde $490  fiyatla satılıyor (elbette biraz daha ucuza satıldığı yerler de var), fakat aynı işi gören ve muadil olarak üretilen ürünü (Pixel Vertax) Ebay’de $85 fiyatla bulmak mümkün.

Muadil ürünler hakkında araştırma yapmadan alışveriş yapmak pek doğru olmayacaktır; çünkü burada en önemli şey kullanılan malzemenin kalitesi ve işçilik. Bazı markalar bu işte çok iyiler, özellikle de Phottix. Hatta sırf bu yüzden diğerlerine göre fiyatları biraz daha yüksek oluyor. Şimdiye kadar kullandığım markalar: Phottix, Meike ve Pixel Vertax, her üçünü de gerek malzeme kalitesi ve işçilik, gerekse sağlamlık açısından tavsiye edebilirim.