Yeni bir objektif satın aldığınızda satıcı size mutlaka UV filtre vermek isteyecektir. Bunun haklı nedenleri de yok değil. Peki siz UV filre almak durumunda mısınız? Kullanmaz iseniz ne olur, kullanınca yararları ne olur?

Fotoğraf makinelerinde kullanılan filtreler konusunda genel olarak değinmeden sadece UV yani Ultraviyole (Morötesi) filtrelerden biraz bahsedelim. Kabaca yuvarlak, saydam bir cam olarak nitelendirebileceğimiz UV filtre gözle göremediğimiz ultraviyole ışınların objektifimize erişmesini engellemek ve bu ışınları süzmek amacıyla kullanılır. Genel anlamda fotoğrafa etkisi çok az veya yoktur diyebiliriz. Bazı ortamlarda (özellikle puslu havalarda) çok az bir miktar kontrastı artırabilir. Pozlamaya da etkisi yoktur. Bunun dışında, üzerine takıldığı objektifi çarpmalara ve toza karşı korumayı sağlar. Sonuçta filtrenin kırılması, objektifin ön camının kırılmasından daha iyidir, değiştiriveririz olur biter.

Fakat UV filtre satın alırken dikkatli davranmak ve kaiteli UV filtre almak durumundayız. Çünkü kullandığımız UV filtrenin kalitesi iyi değil ve gelişigüzel üretilmiş bir cam ise fotoğrafa kötü yönde etki edecektir. Özellikle netlik konusunda sorun yaratacak ve çektiğiniz hiçbir fotoğraf net çıkmayacaktır. Bunu anlayana kadar uzun bir süre geçebilir ve problemin nedenini objektife yüklemek gibi bir hataya dahi düşebilirsiniz. O yüzden UV filtre seçerken veya satın alırken bir miktar parayı gözden çıkartmak gerekecektir. Özellikle multi-coated (çok katmanlı) olarak geçen filtreleri kullanmak yerinde olacaktır.

Eğer belli bir seviyenin üzerinde çok kaliteli ve pahalı objektifiniz yoksa bu objektifler için UV filtre almaya gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü kaliteli UV filtre için ödeyeceğiniz para objektifin değerine yaklaşacaktır. Bu tip objektiflerinizi kapaklarıyla kullanın ve korumayı o şekilde yapın.

Örneğin Canon EF-S 18-55mm f/3.5-5.6 IS II gibi bir objektifin fiyatı $170 civarında. Bu objektifin filre çapı 58mm. Benim en severek kullandığım filtreler Alman firması Heliopan şirketine ait ürünler. 58mm için kaliteli ama sıradan bir Heliopan UV filrenin fiyatı $42, daha iyisi ise $79. Objektifin yarı fiyatına bir filtre almak biraz düşündürücü. Başka bir örnek Canon EF 16-35mm f/2.8L II gibi bir objektif için verirsek, bu objektifin fiyatı $1600 civarında, filtre çapı ise 82mm. Bu durumda fiyatlar $150 ile $200 arasında değişiyor. Obejktifin filtre çapı arttığında alacağınız UV filtrenin de fiyatı doğru orantılı olarak artıyor. Fakat bu objektif için alacağınız filtreye ödeyeceğiniz $150 yüksek olmasına karşın değecek bir meblağdır.

Ek olarak 300mm ve daha üzerindeki tele objektiflerde kullanılmasının görüntü kalitesine olumsuz etkisi olacağını düşündüğümden kullanılması taraftarı değilim. Bu tip objektifleri de zaten özel çantaları ve koruma yöntemleri ile sağlama almak gerekir.

Kısacası, eğer filtre almaya karar verirseniz mutlaka kaliteli olan bir filtre alın ben B&W ve Heliopan markalarını kullanıyorum, şimdiye kadar bir sorunum olmadı. Başka markalardan kullanıp çöpe attıklarım olmuştur. Cokin, Hoya, Tiffen gibi markalar en çok satılan markalar, fakat tamamını incelemediğim için haklarında pek birşey söyleyemeyeceğim. Sadece Cokin ile kötü bir tecrübem olmuştu. İncelemek için ne zamanım, ne de harcayacak param var, o yüzden henüz B&W ve Heliopan dışında bir marka kullanmayı tavsiye edemiyorum.